O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 3-aprel kuni "Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi" birinchi sammiti doirasida Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon bilan muzokara o‘tkazdi.
Suhbat avvalida O‘zbekiston va Tojikiston yetakchilari joriy yil 31-mart kuni Xo‘jand shahrida o‘tgan oliy darajadagi uch tomonlama uchrashuvning tarixiy natijalarini katta mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Chegara masalalarining to‘liq tartibga solinishi mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishda yangi sahifa ochishi ta’kidlandi.
O‘zbekiston bilan Tojikiston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlashning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Shu oyda bo‘lib o‘tadigan Hukumatlararo komissiya yig‘ilishida tovar ayirboshlashni ko‘paytirish va kooperatsiya loyihalarini jadallashtirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlarni ishlab chiqish muhimligi qayd etildi.
Yetakchilar mintaqaviy kun tartibidagi masalalarni, shuningdek, ikki va ko‘p tomonlama tadbirlarga tayyorgarlikni muhokama qildilar.

В рамках программы первого саммита в формате «Центральная Азия – Европейский Союз» 3 апреля Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел переговоры с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном.
В начале беседы лидеры Узбекистана и Таджикистана с глубоким удовлетворением отметили исторические итоги трехсторонней встречи на высшем уровне, прошедшей в городе Худжанде 31 марта этого года.
Подчеркнуто, что полное урегулирование вопросов границ открывает новую главу в развитии регионального сотрудничества.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего углубления узбекско-таджикских отношений дружбы, добрососедства, стратегического партнерства и союзничества.
Особое внимание уделено вопросам практической реализации договоренностей на высшем уровне.
Отмечена важность выработки конкретных мер по наращиванию товарооборота и ускорению проектов кооперации в ходе предстоящего в этом месяце заседания Межправительственной комиссии.
Лидеры обсудили вопросы региональной повестки, а также подготовки двусторонних и многосторонних мероприятий.