Озиқ-овқат маҳсулотлари нархи таҳлил қилиниб, соҳа учун янги имкониятлар белгиланди
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 5 сентябрь куни асосий озиқ-овқат маҳсулотлари нархининг барқарорлигини таъминлаш ва захирасини яратиш чора-тадбирлари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Дунёда иқлим ўзгараётгани, кўп жойларда қурғоқчилик бўлгани оқибатида озиқ-овқат етишмовчилиги кузатилмоқда. Бунинг устига, халқаро майдондаги вазият туфайли маҳсулот ишлаб чиқариш ва етказиб бериш мураккаб бўлиб бормоқда.
Давлатимиз раҳбари бу масалага аввал ҳам эътибор қаратиб, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш йўлларини кўрсатган эди. Хусусан, йил бошида 80 минг гектар пахта ва ғалла майдонлари қисқартирилиб, егулик маҳсулотлар етишитириш учун аҳолига ажратиб берилди. Бунинг натижасида 785 минг киши иш билан таъминланиб, 3 триллион сўмлик 1 миллион 500 минг тонна қўшимча озиқ-овқат ҳосили олинди.
Бу ишларни давом эттириш мақсадида халқимиз ризқ-рўзи учун яна 20 минг гектар ер ажратиш бўйича Президент қарори қабул қилинди. Келгуси йилда яна қўшимча 100 минг гектар экин майдони аҳолига танлов асосида берилади. Бунинг ҳисобига қўшимча 1 миллион 200 минг аҳолини банд қилиш мумкин бўлади.
Йиғилишда асосий озиқ-овқат маҳсулотларига талаб ҳудудлар кесимида таҳлил қилиниб, ички имкониятлар кўрсатиб ўтилди.
Масалан, мамлакатимизда картошкага бўлган йиллик эҳтиёж 3 миллион 400 минг тоннани ташкил қилади. Шундан 20-25 фоизи импорт ҳисобидан қопланмоқда. Жумладан, Қорақалпоғистонга йилига қўшимча 100 минг тоннага яқин, Навоий вилоятига 45 минг тонна, Жиззах вилоятига 35 минг тонна картошка етишмайди.
Ёки, ўсимлик ёғига йиллик эҳтиёжимиз 515 минг тонна бўлиб, бунинг 46 фоизи хориждан олиб келинмоқда. Юртимиздаги ёғ-мой корхоналари эса тўлиқ қувватда ишламаяпти.
Умуман, ички бозорда 25 турдаги озиқ-овқат маҳсулотлари таъминоти импортга боғлиқ бўлиб қолмоқда. Шу боис Қишлоқ хўжалиги вазирлигига ҳокимликлар билан бирга ушбу маҳсулотларни ўзимизда ишлаб чиқариш бўйича лойиҳалар тайёрлаш вазифаси қўйилди.
Юртимизда озиқ-овқат маҳсулотлари нархининг мавсумий ўзгаришлари ҳам сезиларли. Чунки қишлоқ хўжалигига ихтисослашган 50 та туманда музлаткичли омборлар етишмайди. Умуман, бугунги кунда мавжуд сақлаш қувватлари 1,5 миллион тоннани ташкил этиб, жами етиштирилаётган маҳсулотларнинг 7 фоизига ҳам етмайди. Бу албатта “нарх ўйнаши”га таъсир қилади.
Шундан келиб чиқиб, вилоят ҳокимларига мазкур 50 туманда сақлаш қувватларини кескин ошириш бўйича топшириқ берилди.
Боғдорчилик ва иссиқхона хўжалигини ривожлантириш агентлигига озиқ-овқат маҳсулотлари майдонини 300 минг гектарга етказиш, экинларни аҳоли талаби ва импорт таҳлилидан келиб чиқиб оқилона жойлаштириш вазифаси қўйилди.
Давлатимиз раҳбари видеоалоқа орқали жойлардаги мутасаддилар, тадбиркор ва деҳқонлар билан мулоқот қилди. Хусусан, қашқадарёлик ва фарғоналик миришкорларнинг молия масалаларини енгиллаштириш бўйича фикрларини қўллаб-қувватлади. 15 сентябрдан бошлаб, ҳоким ёрдамчилари тавсиясига кўра, сабзавот, дуккакли ва мойли экинлар бўйича уруғлик, ўғит, ёқилғи, ўсимликлар ҳимояси ҳамда айланма маблағ учун 150 миллион сўмгача гаровсиз кредит ажратиш йўлга қўйилиши белгиланди. Бу маблағларнинг ярмини нақд пулда ажратишга ҳам рухсат берилади. Бунинг учун Боғдорчилик агентлигига қўшимча 300 миллиард сўм ажратилади.
Мева-сабзавотчиликни кредитлаш бўйича ҳам янги тизим жорий қилинади. Энди картошка, сабзавот, ёғ-мой экинлари экадиган кластер ва деҳқонларга ҳосилни суғурталаш харажатининг 50 фоизи давлат ҳисобидан қоплаб берилади. Бундан буён пахта ва ғалладаги каби, озиқ-овқат маҳсулотлари етиштиришда ҳам суғурта полиси кредит таъминоти ҳисобланади. Бу янгилик кўплаб деҳқонларнинг ишини осонлаштиради.
Маҳсулотлар мўл-кўл бўлиши сифатли уруққа ҳам боғлиқ. Бугунги кунда мамлакатимиз бўйича ҳар йили 300 минг тонна картошка, 6 минг тонна дуккакли ва 11 минг тонна мойли экинлар уруғини тайёрлаш зарур.
Бу борада яхши тажрибалар ҳам талайгина. Масалан, Самарқанд вилояти Оқдарё туманида тадбиркорлар 450 центнергача ҳосил берадиган элита картошка уруғи етиштирмоқда.
Президентимиз бу тажрибани кенгайтириб, хусусий сектор билан бирга, дуккакли ва мойли экинлар уруғчилигида ҳам йўлга қўйиш зарурлигини таъкидлади.
Ҳар бир вилоятда камида биттадан интенсив сабзавот кўчатчилик хўжалиги ташкил этиш, ҳосилдор ерларнинг барчасини интенсивга ўтказиш бўйича кўрсатма берилди.
Йиғилишда қиш-баҳор ойларида мева-сабзавотлар нархини барқарор сақлаш масаласига ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
Маҳсулотларни сақлаш ва ташиш имкониятларини кенгайтириш учун юк машиналари, саралаш ва қадоқлаш ускуналари харид қилишга ҳам имтиёзли кредит ажратиш таклифи билдирилди.
Президентимиз бу таклифни қўллаб-қувватлади. Ушбу мақсад учун тижорат банкларига 140 миллион доллар ажратилгани, яна 330 миллион доллар йўналтириш имконияти борлиги қайд этилди.
Агрологистика лойиҳаларида юк автомобиллари харидини ҳам назарда тутиш, иссиқхона эгаларига енгилликлар бериш муҳимлиги таъкидланди.
“Агролизинг” акциядорлик жамиятини трансформация қилиб, деҳқон ва фермерларга молиявий кўмакчи бўладиган тизимга айлантиришга кўрсатма берилди.
Томорқачиликни ривожлантириш борасидаги ишлар ҳам кўриб чиқилди. Кўчма музлаткичлар учун ер майдонларини ижарага бериш муддатларини узайтириш, аҳолига ўсимликларни ҳимоя қилишда кўмаклашиш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Давлатимиз раҳбари жойларда кўзбўямачиликлар, қўшиб ёзиш ҳолатлари учраётганини кескин танқид қилиб, соҳа мутасаддиларини огоҳлантирди.
Озиқ-овқат маҳсулотларини кўпайтириб, халқимиз фаровонлигини таъминлаш, фермер ва деҳқонларнинг бу борадаги муаммоларини ҳал қилиб, уларга кўмаклашиш асосий вазифа экани таъкидланди.

Проанализированы цены на продовольственную продукцию, определены новые возможности для сферы
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 5 сентября состоялось видеоселекторное совещание, посвященное мерам по обеспечению стабильности цен на основные продукты питания и созданию их резерва.
В мире наблюдается нехватка продовольствия из-за изменений климата и засухи во многих регионах. Кроме того, из-за международной ситуации усложняются производство и доставка продукции.
Глава нашего государства уже давно уделяет внимание этому вопросу и поставил задачи в области обеспечения продовольственной безопасности. В частности, в начале года было сокращено 80 тысяч гектаров хлопчатниковых и зерновых площадей, они выделены населению под выращивание сельхозпродукции. В результате была обеспечена занятость 785 тысяч человек, дополнительно заготовлено 1 миллион 500 тысяч тонн продовольственной продукции на сумму 3 триллиона сумов.
В продолжение этой работы Президентом принято решение о выделении еще 20 тысяч гектаров земли для населения. В следующем году дополнительно 100 тысяч гектаров посевных земель будут распределены населению на конкурсной основе. За счет этого можно будет обеспечить занятость еще 1,2 миллиона человек.
На совещании проанализирован спрос на основные продукты питания в разрезе регионов, а также внутренние возможности.
Например, годовая потребность в картофеле в нашей стране составляет 3 миллиона 400 тысяч тонн. 20-25 процентов его покрывается за счет импорта. В частности, в Каракалпакстане не хватает около 100 тысяч тонн, Навоийской области - 45 тысяч тонн, Джизакской области - 35 тысяч тонн картофеля в год.
Годовая потребность в растительном масле составляет 515 тысяч тонн, 46 процентов этого объема импортируется. Маслозаводы работают не на полную мощность.
В целом обеспечение продовольственных товаров 25 видов на внутреннем рынке остается зависимым от импорта. Поэтому перед Министерством сельского хозяйства поставлена ​​задача подготовить совместно с хокимиятами проекты по налаживанию отечественного производства этой продукции.
Важный фактор - сезонные изменения цен на продукты питания, вызванные тем, что в 50 районах, специализирующихся на сельском хозяйстве, не хватает складов с морозильными камерами. В целом имеющаяся мощность складов на сегодняшний день составляет 1,5 миллиона тонн, что составляет менее 7 процентов от общего объема выращиваемой продукции. Это непосредственно влияет на динамику цен.
Исходя из этого, хокимам областей поручено резко увеличить складские мощности в этих 50 районах.
Перед Агентством по развитию садоводства и тепличного хозяйства поставлена ​​задача увеличить площади для выращивания продовольственных культур до 300 тысяч гектаров, рационально разместить культуры на основе анализа спроса населения и импорта.
Глава государства поговорил по видеосвязи с ответственными лицами, предпринимателями и дехканами на местах. В частности, поддержал предложения кашкадарьинских и ферганских фермеров по облегчению доступа к финансированию. Принято решение, что с 15 сентября по рекомендации помощников хокимов будут предоставляться беззалоговые кредиты в размере до 150 миллионов сумов на семена, удобрения, горюче-смазочные материалы, средства защиты растений и оборотный капитал для выращивания овощных, зернобобовых и масличных культур. Также будет разрешено выдавать половину этих средств наличными. На эти цели Агентству садоводства будет выделено дополнительно 300 миллиардов сумов.
Также будет внедрена новая система кредитования плодоовощеводства. Теперь кластерам и дехканам, выращивающим картофель, овощи и масличные культуры, 50 процентов стоимости страхования урожая будет покрывать государство. Отныне, как и в случае с хлопком и зерном, страховой полис будет выступать обеспечением по кредиту для выращивания продовольственной продукции. Это нововведение облегчит работу многих фермеров.
Обилие продукции также зависит от качества семян. Сегодня в нашей стране ежегодно необходимо заготавливать 300 тысяч тонн семян картофеля, 6 тысяч тонн семян бобовых и 11 тысяч тонн семян масличных культур.
Положительный опыт в этой сфере уже есть. К примеру, в Акдарьинском районе Самаркандской области предприниматели выращивают элитные семена картофеля, дающие урожай до 450 центнеров.
Президент подчеркнул необходимость расширения этого опыта и внедрения его в выращивание зернобобовых и масличных культур совместно с частным сектором.
Дано указание создать в каждом районе минимум один интенсивный овощеводческий питомник, перевести все плодородные земли в интенсивную обработку.
На совещании особое внимание уделено вопросу сохранения стабильности цен на фрукты и овощи в зимние и весенние месяцы.
В целях расширения возможностей хранения и транспортировки продукции предложено внедрить льготное кредитования приобретения грузовых автомобилей, сортировочного и упаковочного оборудования.
Президент поддержал это предложение. Отмечалось, что на эти цели коммерческим банкам выделено 140 миллионов долларов, имеется возможность выделить еще 330 миллионов долларов.
Подчеркнута важность предоставления агролизинга и на грузовые автомобили, а также льгот владельцам теплиц.
Поручено трансформировать деятельность акционерного общества «Агролизинг» в систему, которая будет служить финансовым помощником дехкан и фермеров.
Также обсуждены вопросы развития приусадебного хозяйства. Указано на необходимость продления сроков аренды земли под передвижные морозильные камеры, содействия населению в защите растений.
Глава государства подверг резкой критике случаи очковтирательства и приписок в сфере, предупредил должностных лиц.
Подчеркнуто, что их главная задача – увеличение производства продовольственной продукции, обеспечение благосостояния нашего народа, решение проблем и оказание помощи фермерам и дехканам.