3-aprel kuni Samarqand sammiti doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarovning uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston va Qirg‘iziston yetakchilari 31-mart kuni Xo‘jand shahrida davlat rahbarlarining uch tomonlama uchrashuvi samarali bo‘lgani hamda davlat chegaralarining tutash nuqtasi to‘g‘risida tarixiy shartnoma imzolanganini alohida mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish masalalari, xususan, sanoat, transport, energetika va infratuzilma sohalarida muhim kooperatsiya loyihalarini jadallashtirish choralari ko‘rib chiqildi.
Davlat rahbarlari faol hududlararo aloqalar va madaniy-gumanitar almashinuvni davom ettirish zarurligini ta’kidladilar.
Bo‘lajak tadbirlar rejasi va mintaqaviy hamkorlikning boshqa dolzarb masalalari yuzasidan ham fikr almashildi.

3 апреля на полях Самаркандского саммита состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова.
Лидеры Узбекистана и Кыргызстана с особым удовлетворением отметили плодотворную трехстороннюю встречу глав государств, проведенную 31 марта в городе Худжанде, в ходе которой был подписан исторический Договор о точке стыка государственных границ.
Были рассмотрены вопросы практической реализации договоренностей на высшем уровне, в частности меры по ускорению реализации важных проектов кооперации в сфере промышленности, транспорта, энергетики и инфраструктуры.
Главы государств подчеркнули необходимость продолжения активных межрегиональных контактов и культурно-гуманитарного обмена.
Состоялся также обмен мнениями по графику предстоящих мероприятий и другим актуальным вопросам регионального взаимодействия.