O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 3-aprel kuni "Markaziy Osiyo - YI" birinchi sammitida ishtirok etish uchun Samarqand shahriga kelgan Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Turkmaniston Prezidenti davlatimiz rahbariga Turkman xalqining milliy yetakchisi, Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedovning samimiy salomini yetkazdi.
O‘zbekiston bilan Turkmaniston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlash masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘tgan yil yakunlariga ko‘ra 1,1 milliard dollardan oshgan tovar ayirboshlash ko‘rsatkichlari barqaror o‘sib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Sanoat, energetika, transport, qishloq va suv xo‘jaligi sohalarida kooperatsiya loyihalari muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda. Birgalikda "Shovot - Toshovuz" chegaraoldi savdo zonasi tashkil etilmoqda. Faol hududlararo muloqotlar va madaniy-gumanitar almashinuv doirasidagi tadbirlar muntazam o‘tkazilmoqda.
Bo‘lajak oliy darajadagi ikki tomonlama uchrashuvlar va ko‘p tomonlama tadbirlarga tayyorgarlik ko‘rish, shuningdek, keng qamrovli hamkorlik bo‘yicha qo‘shma loyihalarni ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 3 апреля провел встречу с Президентом Туркменистана Сердаром Бердымухамедовым, прибывшим в город Самарканд для участия в первом саммите «Центральная Азия – ЕС».
Президент Туркменистана передал главе нашего государства искренние приветствия от Национального лидера туркменского народа, Председателя Халк Маслахаты Гурбангулы Бердымухамедова.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего развития и укрепления узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
С глубоким удовлетворением отмечен устойчивый рост показателей товарооборота, который по итогам прошлого года превысил 1,1 миллиард долларов.
Успешно реализуются проекты кооперации в области промышленности, энергетики, транспорта, сельского и водного хозяйства. Совместно создается зона приграничной торговли «Шават – Дашогуз». Проводятся мероприятия в рамках активных межрегиональных контактов и культурно-гуманитарного обмена.
Особое внимание уделено подготовке предстоящих двусторонних встреч и многосторонних мероприятий на высшем уровне, а также продвижению совместных проектов многопланового партнерства.