Tarixdagi har bir davr rivojlanishning ma'lum omillari, ehtiyojlari va hayot tamoyillari bilan belgilanadi. O'z davrida yashaydigan jamiyat tegishli turmush tarziga, qarashlariga, munosabatlariga, fikrlashiga ega. Shu nuqtai nazardan, 2017 yil O'zbekiston tarixida davlatning progressiv rivojlanishi bilan ajralib turadigan tubdan yangi bosqichning boshlanishi hisoblanadi.
Bu to'g'ridan-to'g'ri noyob analitik fikrlash, siyosiy Iroda, zamon bilan hamnafas bo'lish va milliy xususiyatlar bilan bir qatorda jahon davlatchiligining eng yaxshi tajribalarini hisobga olgan holda kuchli shaxsning roli bilan bog'liq.
Tez rivojlanishning hozirgi jarayoni mustahkam poydevor va ko'p yillik tajribaga tayanadi. Mustaqillik davridagi tarixiy yutuqlar, keng ko'lamli islohotlar, uzoq muddatli dasturiy qarashlar to'plangan muammolarga izchil echim izlash natijasidir.
Mustaqillik kuni-bu bosib o'tgan yo'lni sarhisob qilish, kelajakni qurish vazifalarini aniqlash imkoniyatidir. Keng ko'lamli islohotlar jarayonida davlat rahbarining roli, siyosiy rahbarning faoliyati alohida ahamiyatga ega.
Shu nuqtai nazardan, mening ko'p yillik tajribam va mamlakatimizning tarixiy yutuqlariga asoslanib, prezident Shavkat Mirziyoyev faoliyatining eng yorqin jihatlari haqida gapirishni o'rinli deb bilaman.
Shavkat Mirziyoyev mustaqillikning dastlabki kunlaridanoq avval tuman hokimi, so'ngra ikki viloyat hokimi va Bosh vazir sifatida o'n uch yildan ortiq faoliyat yuritib, nisbatan qisqa vaqt ichida O'zbekiston taraqqiyotiga ulkan hissa qo'shdi. Yillar davomida u mamlakatning deyarli har bir qishlog'iga, har bir mahallasiga tashrif buyurdi. U ijtimoiy hayotning barcha sohalarini, mavjud muammolarni chuqur o'rganib chiqdi va ularga o'z vaqtida echim topdi.
2016 yil dekabr oyida bo'lib o'tgan prezidentlik saylovlari yana bir bor yuksak siyosiy madaniyatni, o'zbekistonliklarning Vatan va xalq taqdiriga daxldorligini namoyish etdi.
Saylov byulletenini olgan har bir vatandoshimiz shunday deb o'yladi: to'rt nomzoddan qaysi biri mening taqdirim, farzandlarimning kelajagi, oilamdagi tinchlik va hayotim xavfsizligining kafili bo'lishi mumkin? Mamlakat taraqqiyotini kim yangi bosqichga ko'tarishi mumkin? Ichki va tashqi siyosatda O'zbekistonning milliy manfaatlarini kim himoya qiladi? Saylovchilarning aksariyati Shavkat Mirziyoyevga ovoz berishdi.
Markaziy saylov komissiyasining xulosasiga ko'ra, fuqarolarimiz o'z taqdiri va istiqbollari, Vatan ravnaqi va mamlakatda tinchlik haqida o'ylaydilar. O'zbekistonliklar umumiy manfaatlarni himoya qilish uchun birlashishga intilishlarini namoyish etdilar.
Bu jarayon yangi sahifaga aylandi, bu bizning yaqin tariximizdagi burilish nuqtasi.
Shavkat Mirziyoyevning saylovoldi dasturi o'zining ko'lami, ko'p qirraliligi, ijtimoiy hayotning barcha sohalarini qamrab olishi, samimiyligi va ichki va tashqi siyosatida konstruktiv yondoshuvi bilan ajralib turardi. Saylovoldi dasturida bayon etilgan beshta tamoyil to'plangan muammolarga yechim topishga, O'zbekistonning yangi tarixiy sharoitda jadal rivojlanishini ta'minlashga qaratilgan g'oyalar tufayli jamoatchilik tomonidan qo'llab-quvvatlandi.
O'zbekiston Prezidenti vazifasini bajarishni boshlagan Shavkat Mirziyoyev dasturni qayta ko'rib chiqdi, unda ko'tarilgan masalalarni chuqurlashtirdi va konkretlashtirdi, davlat va jamiyat hayoti va faoliyatining har bir sohasini jadal rivojlantirish chora-tadbirlarini ishlab chiqdi. Bularning barchasi 2017-2021 yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha harakatlar strategiyasida o'z aksini topdi.
Ko'p yillik tajribasidan kelib chiqib shuni ta'kidlash kerakki, Prezident Shavkat Mirziyoyev siyosatining o'ziga xos xususiyatlari qarorlarni qabul qilish jarayonida, shu jumladan kadrlar siyosatida uzoqni ko'ra bilish va zukkolik, shuningdek, davlat boshqaruviga tizimli yondashuvdir.
Buni quyidagicha ko'rish mumkin.
Birinchidan, mamlakat rahbari qat'iy va o'zgarmas siyosiy pozitsiyaga ega.
Ikkinchidan, prezident boshlangan ishni oxirigacha etkazish uchun yuqori sifatga ega.
Uchinchidan, davlatimiz rahbarining siyosiy imidji va obro'si belgilangan maqsad va vazifalarning qat'iy bajarilishini belgilaydi.
To'rtinchidan, respublika rahbarining faoliyatida shakllangan siyosiy qarashlarga yuqori darajadagi izchillik namoyon bo'ladi.
Beshinchidan, O'zbekiston rahbarining ajoyib xotirasi va irodasi davlat va jamiyat hayoti va faoliyatining barcha sohalarini nazorat qilish imkonini beradi.
Oltinchidan, Prezident rahnamoligida dolzarb masalalarni o'z vaqtida hal etish va belgilangan vazifalarni bajarish ta'minlanmoqda.
Ettinchidan, davlat rahbari eng yaxshi etakchilik fazilatlarini namoyon etib, yuqori boshqaruv madaniyatini namoyish etadi. Xususan, siyosiy munosabatlarni o'rnatish va qo'llab-quvvatlashda ochiqlik, xalq bilan to'g'ridan-to'g'ri muloqotga sodiqlik, har bir vatandoshning orzulari va intilishlariga daxldorlik.
Ushbu masalaning ikkinchi jihati ham mavjud. Bu zamonaviy davlat boshqaruvi modelining eng yaxshi amaliyotlarini milliy tajriba va an'analar bilan birlashtirish, vaqt tendentsiyalaridan xabardor bo'lish kabi noyob sifatning namoyonidir.
Darhaqiqat, Prezident Shavkat Mirziyoyevning faoliyati va ish uslubida o'zbekistonliklarning kundalik tashvishlari va quvonchlariga daxldorlik hissi ustuvor vazifa hisoblanadi. Bu jamiyat va davlat manfaatlarining birlashishiga olib keladi, bu ishonch bilan aytishga imkon beradi: biz buyuk kelajagimizni Jasur va olijanob odamlar bilan birga quramiz.
Xalqimizning o'ziga xos xususiyatlari-yuksak adolat, sadoqat, ochiqlik va samimiylik tuyg'usi. Bular faol va ongli boshqaruv tufayli yuqori ma'naviy, axloqiy, ta'lim va intellektual salohiyatni namoyon eta oladigan ijodkor odamlardir. Xalqning bunday fe'l-atvori tufayli O'zbekistonning buyuk kelajagini rivojlantirish, sifatli yangilash va qurishga qodir ochiq jamiyat shakllanmoqda.
Har bir davrning o'z rahbarlari, siyosiy rahbarlari bor. Ularning har biri o'ziga xos xususiyatga va boshqaruvga yondashuvga ega. O'tgan olti yil ichida Prezident Shavkat Mirziyoyev o'zini ichki va tashqi siyosatning asosiy islohotchisi sifatida ko'rsatdi. Darhaqiqat, u O'zbekiston taraqqiyotining mutlaqo yangi bosqichini boshlab berdi. Buni quyidagicha ko'rish mumkin.
Birinchidan, davlat va jamiyatni rivojlantirish bo'yicha ilmiy va amaliy jihatdan mustahkam va samarali strategiya ishlab chiqildi;
Ikkinchidan, barcha sohalarda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish mexanizmi ishga tushirildi;
Uchinchidan, mamlakat rahbari tomonidan baquvvat va faol faoliyatning namunasi keltirilgan;
To'rtinchidan, eng yuqori darajada belgilangan maqsad va vazifalarning bajarilishi ustidan doimiy nazorat ta'minlanadi;
Beshinchidan, vakolatli va samarali kadrlar siyosati olib borilmoqda.
Ushbu jihatlar O'zbekistonning so'nggi yillarda faol rivojlanishini belgilovchi muhim tarkibiy qismlardir.
Yana bir narsani aytish kerak. Prezidentning xalq bilan to'g'ridan-to'g'ri suhbati jamiyatda ishonchli kayfiyat, o'zaro tushunish muhitini shakllantirishga imkon beradi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning tizimli boshqaruvga bo'lgan siyosiy izchilligi va sadoqati yangi O'zbekistonning 2022-2026 yillarga mo'ljallangan rivojlanish strategiyasida aks ettirilgan. Unda belgilangan ettita yo'nalish davlat va jamiyat hayoti va faoliyatining barcha sohalarini qamrab oladi. Shunday qilib, mamlakat rahbarining siyosati o'zbekistonliklarga kelajak avlodlarning kelajagi, baxtli kelajagiga ishonch bag'ishlaydi.
Davlat rahbarining tashabbuslari xalqning orzulari va intilishlari, qiziqishlari va intilishlarini aks ettiradi. Shundan kelib chiqib aytishimiz mumkin: O'zbekistonning yaqin tarixida uchinchi Uyg'onish davri boshlandi, uning o'ziga xos xususiyati odamlarni milliy manfaatlar atrofida birlashtirishdir. Natijada O'zbekistonning yangi ma'naviy-ijtimoiy qiyofasi shakllanmoqda.
Rivojlanish strategiyasi besh yilga mo'ljallangan, ammo u bir necha o'n yillar davomida rivojlanish uchun asos bo'lib xizmat qiladi. Va dastur hujjatida belgilangan maqsad va vazifalarni amalga oshirish natijalarini quyidagicha ko'rish mumkin.
Birinchidan, davlat va jamoat qurilishida muvaffaqiyatga erishish; o'zbek davlatchiligining zamonaviy talablari va ming yillik an'analarini hisobga olgan holda amalga oshirilayotgan o'zgarishlar.
Ikkinchidan, qonun ustuvorligini ta'minlash va sud-huquq tizimini isloh qilish bilan bog'liq yangilanishning yangi bosqichiga o'tishda. Bu erda amaldagi qonunlarni qayta ko'rib chiqish va ijtimoiy-siyosiy yangilanish ehtiyojlari bilan muvofiqlashtirish muhimdir. O'zbekiston globallashuv jarayonlariga faol integratsiyalashganligi, xalqaro munosabatlarning muhim sub'ekti sifatida global muammolarni hal qilishda katta salohiyatni namoyon etayotganligi sababli, qonunlarni ishlab chiqish va qabul qilishning bunday tizimi zarur bo'lib, unda xalqning fikri va takliflari albatta hisobga olinadi.
Bizning buyuk ajdodimiz Abu Nasr Farobiy ming yillar oldin shunday degan edi: "yaxshi qonunlar yaxshi an'analardan kelib chiqadi". Bu xalqning urf-odatlari va urf-odatlari asosida sud hokimiyatining tubdan isloh qilinishini talab qiladi.
Uchinchidan, bozor munosabatlari sharoitida iqtisodiyotni rivojlantirish va liberallashtirish bilan bog'liq bugungi muammolarni hal qilishda. Bu erda asosiy vazifa davlatning iqtisodiyotdagi ulushini kamaytirish, mulk huquqi va mulkdorning qonuniy manfaatlarini himoya qilish, mulkdorning rolini har tomonlama mustahkamlash, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rag'batlantirish orqali aholining katta qismini tashkil etuvchi o'rta sinf farovonligining o'sishi hisoblanadi. Iqtisodiyotni rivojlantirishning asosiy ma'nosidan kelib chiqib, uning etakchi tarmoqlarini doimiy ravishda modernizatsiya qilish choralarini ko'rish, makroiqtisodiy barqarorlikni har tomonlama mustahkamlash va tarkibiy o'zgarishlarni chuqurlashtirish talab etiladi.
To'rtinchidan, ijtimoiy sohani rivojlantirishda. Inson to'liq hayot uchun barcha imkoniyatlardan foydalanish uchun dunyoga keladi. U barcha orzularni, g'oyalarni amalga oshirishi va o'zi va jamiyat uchun maksimal foyda keltirishi kerak. Shunday qilib, umuminsoniy qadriyatlar va ehtiyojlarni rivojlantirish strategiyasining asosini yaratish qaror qabul qilish jarayonida odamlarning roli kuchayganligidan dalolat beradi.
Beshinchidan, har qanday jamiyat tinchlik va barqarorlikka qiziqadi. Ushbu qoida 21-asrda-global muammolarning kuchayishi davrida yanada dolzarb bo'lib bormoqda. Bizning eng katta yutug'imiz shundan iboratki, diniy ekstremizm va fundamentalizm, millatlararo totuvlikka tahdid solmoqchi bo'lgan buzg'unchi kuchlar mavjud bo'lgan sharoitda O'zbekiston diniy bag'rikenglik va millatlararo totuvlik fenomeniga aylandi. Endi bizdan ushbu mulkni saqlab qolish, har bir fuqaroning qalbida mafkuraviy immunitetni mustahkamlash, ma'naviy-ma'rifiy darajani oshirish talab etiladi.
O'zbekiston tashqi siyosati xorijiy davlatlar bilan o'zaro manfaatli, ishonchli, sog'lom va teng munosabatlarni saqlash va mustahkamlashga qaratilgan. Bu bizning davlatimiz insonparvarlik g'oyalari asosida qurilganligidan dalolat beradi. Va rivojlanish strategiyasi ushbu qadriyatlarni yangi tarixiy sharoitlar asosida yangi bosqichga ko'tarishni talab qiladi.
Shunday qilib, O'zbekistonda yangilanish strategiyasi talablariga javob beradigan aniq maqsadlarga erishishga qaratilgan yangi rivojlanish davri boshlandi.
Yangi O'zbekiston haqiqatga aylanmoqda. Biz va butun dunyo hamjamiyati buni biz uchun eng yorqin va aziz bayram - mustaqillik kunida chuqur anglaymiz. Prezidentimizning yuksak ideallari tobora kuchayib borayotgan va Buyuk maqsadlarga intilayotgan O'zbekistonda, xalqimizning farovonlik va taraqqiyot sari intilishlarini ro'yobga chiqarishda o'z ifodasini topmoqda.

Каждый период в истории ознаменован определенными факторами развития, потребностями и жизненными принципами. У общества, живущего в свое время, соответствующие образ жизни, взгляды, взаимоотношения, мышление. С этой точки зрения 2017 год - начало принципиально нового этапа в истории Узбекистана, ознаменующегося прогрессивным развитием государства.
Это непосредственно связано с ролью сильной личности, обладающей уникальным аналитическим мышлением, политической волей, идущей в ногу со временем и учитывающей наряду с национальными особенностями передовой опыт мировой государственности.
Текущий процесс стремительного развития опирается на прочный фундамент и многолетний опыт. Исторические достижения в период независимости, масштабные реформы, долгосрочное программное видение - результат последовательного поиска решения накопившихся проблем.
День независимости - это возможность подвести итоги пройденного пути, определить задачи по построению будущего. В процессе масштабных реформ особое значение приобретает роль главы государства, деятельность политического лидера.
С этой точки зрения, опираясь на свой многолетний опыт и исторические достижения нашей страны, считаю уместным рассказать о некоторых наиболее ярких аспектах деятельности Президента Шавката Мирзиёева.
Шавкат Мирзиёев, с первых дней независимости проработав сначала хокимом района, затем хокимом двух областей и Премьер-министром более тринадцати лет, за относительно короткий период внес огромный вклад в развитие Узбекистана. За эти годы посетил практически каждое село, каждую махаллю страны. Глубоко изучал все сферы общественной жизни, имеющиеся проблемы и своевременно находил им решение.
Президентские выборы, состоявшиеся в декабре 2016 года, в очередной раз продемонстрировали высокую политическую культуру, чувство сопричастности узбекистанцев к судьбе Родины и народа.
Каждый наш соотечественник, получив избирательный бюллетень, думал: кто из четырех кандидатов может стать гарантом моей судьбы, будущего моих детей, мира в моей семье и безопасности моей жизни? Кто сможет вывести развитие страны на новый уровень? Кто защитит национальные интересы Узбекистана во внутренней и внешней политике? И подавляющее большинство избирателей проголосовало за Шавката Мирзиёева.
Как показало заключение Центральной избирательной комиссии, наши граждане думают о своей судьбе и перспективах, процветании Родины и о мире в стране. Узбекистанцы продемонстрировали стремление к объединению во имя защиты общих интересов.
Этот процесс стал новой страницей, поворотным моментом в нашей новейшей истории.
Предвыборная программа Шавката Мирзиёева выделялась своим масштабом, многогранностью, охватом всех сфер общественной жизни, искренностью, а во внутренней и внешней политике - конструктивным подходом. Пять принципов, сформулированных в предвыборной программе, получили поддержку со стороны общественности благодаря идеям, направленным на поиск решений накопившихся проблем, обеспечение стремительного развития Узбекистана в новых исторических условиях.
Приступив к исполнению обязанностей в качестве Президента Узбекистана, Шавкат Мирзиёев пересмотрел программу, углубил и конкретизировал поднятые в ней вопросы, разработал меры по ускоренному развитию каждой сферы жизни и деятельности государства и общества. Все это нашло отражение в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.
Исходя из своего многолетнего опыта должен отметить, что отличительными чертами политики Президента Шавката Мирзиёева являются дальновидность и изобретательность в процессе принятия решений, в том числе в кадровой политике, а также системный подход к управлению государством.
Это можно увидеть в следующем.
Во-первых, лидер страны имеет твердую и неизменную политическую позицию.
Во-вторых, Президенту присуще высокое качество доводить начатое дело до конца.
В-третьих, политический имидж и авторитет главы нашего государства определяет неукоснительное исполнение намеченных целей и задач.
В-четвертых, в деятельности руководителя республики проявляется высокая степень последовательности сформированным политическим взглядам.
В-пятых, феноменальная память и сила воли лидера Узбекистана позволяют осуществлять контроль за всеми сферами жизни и деятельности государства и общества.
В-шестых, под руководством Президента обеспечиваются своевременное решение актуальных вопросов и исполнение поставленных задач.
В-седьмых, глава государства демонстрирует высокую культуру управления, проявляя наилучшие лидерские качества. В частности, открытость в установлении и поддержании политических отношений, приверженность к прямому диалогу с народом, сопричастность к мечтам и чаяниям каждого соотечественника.
Существует также второй аспект данного вопроса. Это проявление такого уникального качества, как умение сочетать лучшие практики современной модели государственного управления с национальным опытом и традициями, осведомленность о тенденциях времени.
Действительно, в деятельности и стиле работы Президента Шавката Мирзиёева чувство сопричастности повседневным заботам и радостям узбекистанцев является приоритетом. Это приводит к объединению интересов общества и государства, что позволяет с уверенностью сказать: наше великое будущее мы построим вместе с отважным и благородным народом.
Отличительными чертами нашего народа являются высокое чувство справедливости, лояльность, открытость и искренность. Это люди-созидатели, которые благодаря активному и сознательному управлению могут проявить высокий духовно-нравственный, образовательный и интеллектуальный потенциал. Благодаря такому характеру народа формируется открытое общество, способное к прогрессу, качественному обновлению и построению великого будущего Узбекистана.
У каждого времени свои деятели, политические лидеры. У каждого из них определенный характер и подходы к управлению. За прошедшие шесть лет Президент Шавкат Мирзиёев зарекомендовал себя в качестве крупного реформатора внутренней и внешней политики. Действительно, он положил начало абсолютно новому этапу развития Узбекистана. Это можно увидеть в следующем.
Во-первых, разработана прочная и эффективная в научном и практическом плане стратегия развития государства и общества;
Во-вторых, запущен механизм социально-экономического развития во всех сферах;
В-третьих, со стороны руководителя страны подается пример энергичной и активной деятельности;
В-четвертых, на высшем уровне обеспечивается постоянный контроль за исполнением намеченных целей и задач;
В-пятых, ведется грамотная и эффективная кадровая политика.
Эти аспекты являются важными слагаемыми, определяющими активное развитие Узбекистана в последние годы.
Следует сказать еще об одном. Прямой диалог Президента с народом позволяет сформировать в социуме доверительные настроения, атмосферу взаимопонимания.
Политическая последовательность и приверженность Президента Шавката Мирзиёева к системному управлению отражены в Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы. Определенные в ней семь направлений охватывают все сферы жизни и деятельности государства и общества. Таким образом, политика руководителя страны вселяет в узбекистанцев уверенность в завтрашнем дне, счастливом будущем следующих поколений.
В инициативах главы государства отражены мечты и чаяния, интересы и устремления народа. Исходя из этого можно сказать: в новейшей истории Узбекистана началась эпоха третьего Ренессанса, характерной особенностью которой является объединение людей вокруг общенациональных интересов. В результате формируется новый духовно-социальный облик Узбекистана.
Стратегия развития рассчитана на пять лет, но она послужит основой развития на несколько десятилетий вперед. А результаты реализации определенных в программном документе целей и задач можно будет увидеть в следующем.
Во-первых, в достижении успехов в государственном и общественном строительстве; преобразованиях, проводимых с учетом современных требований и тысячелетних традиций узбекской государственности.
Во-вторых, в переходе на новый этап обновления, связанного с обеспечением верховенства закона и реформированием судебно-правовой системы. Здесь важны пересмотр действующих законов и координация с потребностями общественно-политического обновления. Поскольку Узбекистан активно интегрируется в процессы глобализации, демонстрирует большой потенциал в решении глобальных проблем в качестве важного субъекта международных отношений, необходима такая система разработки и принятия законов, при которой непременно учитываются мнения и предложения народа.
Наш великий предок Абу Наср Фараби еще тысячи лет тому назад сказал: «Хорошие законы выходят из хороших традиций». Это требует коренного реформирования судебной ветви власти исходя из традиций и обычаев народа.
В-третьих, в решении сегодняшних проблем, связанных с развитием и либерализацией экономики в условиях рыночных отношений. Здесь основной задачей определен рост уровня благосостояния среднего класса, составляющего большую часть населения, через сокращение доли участия государства в экономике, защиту прав собственности и законных интересов собственника, всестороннее усиление роли собственника, поощрение малого бизнеса и частного предпринимательства. Исходя из коренного смысла развития экономики требуется принять меры непрерывной модернизации ее ведущих отраслей, всемерно укреплять макроэкономическую стабильность, углублять структурные изменения.
В-четвертых, в развитии социальной сферы. Человек приходит в мир для того, чтобы пользоваться всеми возможностями для полноценной жизни. Он должен реализовать все мечты, идеи и принести максимум пользы себе и обществу. Так, закладывание в основу Стратегии развития общечеловеческих ценностей и потребностей свидетельствует об усилении роли народа в процессе принятия решений.
В-пятых, любое общество заинтересовано в мире и стабильности. Это правило становится еще более актуальным в XXI веке - периоде обострения общемировых проблем. Нашим самым большим достижением является то, что в условиях существования религиозного экстремизма и фундаментализма, деструктивных сил, стремящихся создать угрозы межнациональному согласию, Узбекистан превратился в феномен религиозной толерантности и межнационального согласия. Теперь от нас требуется сохранять это достояние, укреплять в сердце каждого гражданина идейный иммунитет, повышать духовно-просветительский уровень.
Внешняя политика Узбекистана нацелена на поддержание и укрепление взаимовыгодных, доверительных, здоровых и равноправных отношений с зарубежными странами. Это свидетельствует о том, что наше государство построено на гуманных идеях. А Стратегия развития призывает поднимать эти ценности на новый уровень исходя из новых исторических условий.
Таким образом, в Узбекистане начался новый период развития, направленного на достижение конкретных целей, соответствующих требованиям стратегии обновления.
Новый Узбекистан становится реальностью. Мы и все мировое сообщество глубоко осознаем это в самый светлый и дорогой для нас праздник - День независимости. Высокие идеалы нашего Президента находят свое воплощение в набирающем силу и стремящемся к великим целям Узбекистане, в претворении в жизнь устремлений нашего народа, идущего по пути процветания и достижения прогресса.