O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon va Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov uch mamlakat madaniyat va san’at ustalarining konsertida qatnashdilar.
Davlatimiz rahbari o‘z so‘zida birodar xalqlarni bahoriy yangilanish bayrami Navro‘z va muborak Ramazon hayiti bilan chin dildan qutladi.
- Bugun xalqlarimiz uchun haqiqatan ham katta va uzoq kutilgan bayram. Biz uch davlat chegaralarining tutash nuqtasi haqidagi tarixiy shartnomani imzoladik. Bundan buyon chegaralar – birodarlik chiziqlari, yangi imkoniyatlar, bunyodkorlik va hamkorlik makonidir, - dedi Prezident.
Xalqlarimizning muqaddas tuprog‘i, dini, taqdiri bir, tashvish-u quvonchlari, intilishlari o‘xshash ekani ta’kidlandi. Endi bu go‘zal zaminni bugungi va kelajak avlodlar munosib va baxtli yashashi uchun birgalikda obod qilish bizning burchimizdir.
Keyingi yillarda umumiy siyosiy iroda tufayli mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlarda ulkan ijobiy o‘zgarishlar yuz berdi.
Bugun O‘zbekiston bilan Tojikiston o‘rtasidagi Ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risida shartnoma kuchga kirdi. Yaqin kunlarda O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasida ham shunday hujjat imzolanadi.
Savdo, investitsiyalar, yuk tashish, fuqarolarning bordi-keldisi izchil ko‘payib bormoqda. Muvaffaqiyatli kooperatsiya loyihalari soni oshmoqda.
Bugungi muzokaralarda ishbilarmonlik va madaniy almashinuvlar uchun qulay sharoitlar yaratish, to‘g‘ridan to‘g‘ri parvozlar sonini ko‘paytirish, chegaraoldi hududlardagi shaharlar o‘rtasida yangi avtobus yo‘nalishlarini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha kelishuvlarga erishilgani qayd etildi.
Madaniy tadbirlar, ijodiy festivallar, yoshlar forumlari, sport musobaqalarini muntazam o‘tkazib borishga alohida e’tibor qaratildi.
- San’at chegara bilmaydi, uning buyuk vazifasi odamlarni birlashtirish. Uch mamlakatning iste’dodli san’at ustalari ijrosidagi bugungi konsert ham madaniyatlarimizning boyligi, rang-barangligi va mushtarakligini yana bir bor namoyish etadi, - dedi so‘zining yakunida O‘zbekiston Prezidenti.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон и Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров приняли участие на совместном мероприятии – концерте мастеров культуры и искусства трех стран.
В своем приветственном выступлении глава нашего государства искренне поздравил братские народы с праздником весеннего обновления Наврузом и священным Рамазан хайитом.
– Сегодня по-настоящему большой и долгожданный праздник для наших народов. Мы подписали исторический Договор о точке стыка государственных границ трёх стран. Отныне границы – это линии братства, пространство новых возможностей, созидания и интеграции, - отметил Президент.
Подчеркнуто, что у наших народов одна священная земля, одна религия, одна судьба, схожие заботы, радости и устремления. Теперь наш долг – вместе преображать эту прекрасную землю для достойной и счастливой жизни нынешнего и будущих поколений.
В последние годы благодаря общей политической воле в отношениях между нашими странами произошли огромные позитивные изменения.
Сегодня вступил в силу Договор о союзнических отношениях между Узбекистаном и Таджикистаном. В ближайшее время будет подписан аналогичный документ между Узбекистаном и Кыргызстаном.
Динамично растут показатели торговли, инвестиций, грузоперевозок, взаимных поездок граждан. Увеличивается число успешных примеров кооперации.
Отмечено, что в ходе сегодняшних переговоров были достигнуты договоренности о формировании благоприятных условий для деловых и культурных обменов, увеличении частоты прямых авиарейсов и запуске новых автобусных маршрутов между городами в приграничных регионах.
Особое внимание уделено регулярному проведению культурных мероприятий, творческих фестивалей, форумов молодёжи, спортивных соревнований.
- Искусство не знает границ, его великая миссия – объединять людей. И сегодняшний концерт талантливых мастеров искусств трех стран еще раз продемонстрирует богатство, разнообразие и общность наших культур, – заключил Президент Узбекистана.