Xo‘jand shahridagi sammitning madaniy dasturi doirasida O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston davlat rahbarlari Xo‘jand qal’asiga tashrif buyurib, uning tarixi bilan tanishdilar.
Bu noyob majmuaning qurilishi miloddan avvalgi IV-V asrlarga borib taqaladi. Arxeologik qazishmalar natijasida o‘sha davrda birinchi qal’a bunyod etilganligi aniqlangan.
1999-yilda qayta ta’mirlash ishlaridan so‘ng qal’a yonida 28 mingdan ortiq eksponatni o‘z ichiga olgan o‘lkashunoslik muzeyi ochildi.
So‘nggi restavratsiya ishlari jarayonida qal’a devorlari, arki va darvozalari qayta tiklandi, ma’muriy bino, hunarmandchilik do‘konlari qurildi, Xo‘jandning qadimiy hovlilari namunalari yaratildi.
Hududda tojik xalqi tarixi va madaniyatiga oid 5 ta ko‘rgazma zalidan iborat majmua barpo etildi. 8 ta hovlida hunarmandlar xattotlik, rassomchilik, adras to‘qish, so‘zana tikish, tosh o‘ymakorligi, temirchilik va kulolchilik bilan shug‘ullanmoqda.
Davlat rahbarlari uch mamlakatning hunarmandchiligi, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari va milliy taomlari ko‘rgazmasini ko‘zdan kechirib, badiiy chiqishlarni tomosha qildilar.

В рамках культурной программы саммита в городе Худжанде главы государств Узбекистана, Таджикистана и Кыргызстана посетили Худжандскую крепость и ознакомились с ее историей.
Следует отметить, что возведение этого уникального комплекса относится к VI-V веках до нашей эры. Благодаря археологическим раскопкам было установлено, что в тот период была построена первая крепость.
После реконструкции в 1999 году рядом с крепостью открыт краеведческий музей, в котором хранится более 28 тысяч экспонатов.
В ходе последней реставрации восстановлены стены крепости, цитадель и ворота, построены административное здание, лавки ремесленников, созданы образцы старинных дворов Худжанда.
На территории возведен комплекс с 5 выставочными залами истории и культуры таджикского народа. В 8 дворах ремесленники занимаются каллиграфией, живописью, изготовлением адраса, сюзане, резьбой по камню, кузнечным и гончарным делом.
Лидеры ознакомились с выставкой продукции народных ремесел, сельского хозяйства и национальной кухни трех стран, а также просмотрели национальные представления.