Xo‘jand shahrida o‘tayotgan uch tomonlama sammit doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarovning uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Suhbat avvalida yetakchilar bahor ayyomi Navro‘z va muborak Ramazon hayiti munosabati bilan bir-birlarini samimiy qutlab, birodar xalqlarimizga tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaq tiladilar.
Bugun bo‘lib o‘tgan uch tomonlama muzokaralar yakunlari, ularning asosiy natijasi sifatida O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Tojikiston davlat chegaralarining tutash nuqtasi to‘g‘risidagi shartnoma imzolangani yuksak baholandi.
Oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishdagi yutuqlar mamnuniyat bilan qayd etildi. Tovar ayirboshlash hajmi yil boshidan buyon 70 foizga oshdi. Iqtisodiyotning turli tarmoqlarida, shu jumladan qo‘shma Investitsiya jamg‘armasi ko‘magida sanoat kooperatsiyasi muvaffaqiyatli rivojlanmoqda.
Energetika va transport kommunikatsiyalari sohasidagi yirik mintaqaviy loyihalarni, shu jumladan "Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston" temir yo‘li qurilishini jadallashtirish masalalari muhokama qilindi.
Davlat rahbarlari hududlar o‘rtasidagi faol aloqalar va madaniy-gumanitar almashinuvni davom ettirish muhimligini qayd etdilar.
Prezidentlar bo‘lajak oliy darajadagi tadbirlar rejasi va kun tartibi yuzasidan ham fikr almashdilar.

На полях проходящего в городе Худжанде трехстороннего саммита состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиеёва и Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова.
В начале лидеры обменялись теплыми поздравлениями в связи с весенним праздником Навруз и священным Рамазан хайитом, пожелав братским народам мира, благополучия и процветания.
Высоко оценены итоги прошедших сегодня трехсторонних переговоров, главным результатам которых стало подписание Договора о точке стыка государственных границ Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана.
С удовлетворением отмечен прогресс в реализации договоренностей, достигнутых на высшем уровне. Товарооборот с начала года вырос на 70 процентов. Успешно развивается промышленная кооперация в разных отраслях экономики, в том числе при поддержке совместного Инвестиционного фонда.
Были обсуждены вопросы ускорения крупных региональных проектов в сфере энергетики и транспортных коммуникаций, включая строительство железной дороги Китай-Кыргызстан-Узбекистан.
Главы государств выступили за поддержание интенсивных межрегиональных контактов и культурно-гуманитарного обмена.
Президенты также обменялись мнениями по графику и повестке дня предстоящих мероприятий на высшем уровне.