Президент Шавкат Мирзиёев 2 сентябрь куни Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуасига ташриф буюриб, Биринчи Президентимиз ҳайкали пойига гулчамбар қўйди.
Ислом Каримов бундан ўттиз бир йил олдин мамлакатимизнинг миллий мустақиллигини дунёга эълон қилган эди. Бу давлатчилигимизни ва инсоний ҳақ-ҳуқуқларимизни тиклаб, барча ютуқ ва марраларимизнинг замини бўлди. Шу боис, Биринчи Президентимизга ҳурмат ўз тарихимизга ҳурмат ифодасидир.
Хотира тадбирида Ислом Каримовнинг халқимиз манфаати йўлидаги хизматлари ёдга олинди. Қуръон тиловат қилинди.
Давлатимиз раҳбари устозларни қадрлаш ва ҳамиша ёдга олиш кераклигини, бу ёш авлодга ўрнак бўлишини таъкидлади.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси, Президент Администрацияси, Вазирлар Маҳкамаси, вазирлик ва идоралар, пойтахт жамоатчилиги вакиллари ҳам Биринчи Президентимиз ҳайкалига гуллар қўйди.

Президент Шавкат Мирзиёев 2 сентября посетил Научно-просветительский мемориальный комплекс имени Ислама Каримова и возложил цветы к подножию памятника Первому Президенту.
Тридцать один год назад Ислам Каримов провозгласил национальную независимость нашей страны. Это восстановило нашу государственность, наши права и свободы, стало основой всех наших успехов и достижений. Поэтому почтение памяти Первого Президента является уважением к своей истории.
В ходе мероприятия говорилось о заслугах Ислама Каримова перед страной и народом. Прочитаны суры из Корана.
Глава государства отметил, что необходимо всегда почитать и вспоминать добрым словом наставников, подавать этим пример для молодого поколения.
Цветы к памятнику Первому Президенту возложили также представители Олий Мажлиса, Администрации Президента, Кабинета Министров Республики Узбекистан, министерств и ведомств, общественности столицы.