Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев биргаликда "AlmatyFair.ai" рақамли технологиялар ва сунъий интеллект кўргазмасига ташриф буюрдилар.
Давлат раҳбарларига мазкур соҳалардаги илғор ечимлар ва инновацион ишланмалар ҳақида ахборот берилди.
Қозоғистон Президенти ташаббуси билан ташкил этилаётган "Alem.ai" сунъий интеллект марказининг тақдимоти бўлиб ўтди.
Alem.ai - сунъий интеллект соҳасида мутахассисларни ўқитиш, стартапларни ишга тушириш ва илмий тадқиқотларни амалга ошириш учун платформа.
Етакчилар Марказий Осиёдаги энг йирик технопарклар бирлашмаси - "Central Asian Innovation Hubs" ("Astana Hub" ва "IT Park Uzbekistan") фаолияти билан ҳам танишдилар.
Президентлар рақамлаштириш соҳасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш, қўшма IT маҳсулотларини яратиш, сунъий интеллект ва илғор ахборот технологиялари соҳасидаги миллий стратегияларни ўзаро боғлаш муҳимлигини таъкидладилар.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев вместе посетили выставку цифровых технологий и искусственного интеллекта «AlmatyFair.ai».
Главам государств были представлены передовые решения и инновационные разработки в указанных сферах.
Проведена презентация Центра искусственного интеллекта alem.ai, создаваемого по инициативе Президента Казахстана.
Аlem.ai – платформа для обучения специалистов в сфере искусственного интеллекта, запуска стартапов и реализации научных исследований в данной области.
Лидеры также ознакомились с деятельностью «Central Asian Innovation Hubs» («Astana Hub» и «IT Park Uzbekistan») – альянса крупнейших технопарков Центральной Азии.
Президенты подчеркнули важность расширения взаимовыгодного сотрудничества в сфере цифровизации, создания совместных IT продуктов, сопряжения национальных стратегий в области искусственного интеллекта и передовых информационных технологий.