Prezident Shavkat Mirziyoyev 27-mart kuni davlat mulkini xususiylashtirish bo‘yicha joriy yilgi ustuvor vazifalar muhokamasi yuzasidan kengaytirilgan yig‘ilish o‘tkazdi.
Tadbirkorlikni rivojlantirish, yer va inshootlardan samarali foydalanish maqsadida xususiylashtirish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar qilinmoqda. 2021-2024-yillarda 47 trillion so‘mlik davlat aktivlari sotilgan. Bu – oldingi o‘n yillikdagi ko‘rsatkichdan 30 karra ko‘p.
Bular hisobiga davlat ishtirokidagi korxonalar soni 2 karra qisqardi, iqtisodiyotda davlat ulushi 13 foizga kamaydi. Xususiylashgan mulk samaradorligi ham bir necha barobar oshdi.
Oldinlari, asosan, kichik korxona va obyektlar sotilgan bo‘lsa, endilikda yirik davlat aktivlari ham sotuvga chiqarilmoqda. Jumladan, Qo‘ng‘irot soda zavodi, “Foton”, “Temiryo‘lkonteyner” kabi yirik korxonalar, “International” va “Lotte” mehmonxonalari xususiylashtirildi.
O‘tgan yili noyabrda ilk bor “xalq IPO”si bo‘yicha Tovar-xomashyo birjasining 3 milliondan ortiq aksiyasi aholiga sotildi, 11 ming odam aksiyadorga aylandi.
Lekin hali tizimda kamchiliklar, hududlar va tarmoqlarda foydalanilmayotgan imkoniyatlar ko‘p. Bo‘sh turgan joylarni iqtisodiy aktivga aylantirish, auksionga qo‘yilgan tayyor binolarni sotishda sustkashliklar bor.
Masalan, hududning ixtisoslashuvi, kommunikatsiya o‘tkazish imkoniyati o‘rganilmasdan auksionga chiqarilgan 1,5 ming gektar yer 1-yildan ortiq sotilmagan. 4 mingta yer uchastkasini auksionga chiqarishda kelishish jarayonlari kechikkan. Vazirlar va hokimlar o‘tgan yili sotilishi kerak bo‘lgan 243 ta mulkni Davlat aktivlari agentligiga o‘tkazib bermagan.
Yirik davlat korxonalarida ham ishlar jadal emas. “Avtosanoat”, “Kimyosanoat”, “Metallurgiya kombinati”, “O‘zbekneftgaz” kabi 22 ta korxona haligacha xalqaro moliyaviy hisobot yuritishga o‘tmagan. “O‘zbekiston pochtasi”, “Uzbekistan Airports”, “O‘zbekiston temir yo‘llari” haligacha kredit reytingi olmagan.
Tanqidiy ruhda o‘tgan yig‘ilishda bu kabi masalalarni hal etib, ishlarni jadallashtirish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi. Xususiylashtirish sohasidagi 2025 yilgi maqsadlar belgilab olindi. Jumladan:
- 30 trillion so‘mlik davlat mulkini sotib, byudjetga kamida 10 trillion so‘m tushumni ta’minlash;
- 116 ta korxonadagi davlat ulushini va 581 ta ko‘chmas mulk obyektini sotuvga chiqarish;
- 6,1 ming gektar yerni auksionga qo‘yib, sotish hajmini 6 trillion so‘mga yetkazish;
- kamida 300 ta kon va maydonni tashabbuskorlarga taklif etib, 500 milliard so‘m tushum tushirish.
Bularning natijasida iqtisodiyotga qo‘shimcha investitsiyalar kirib kelib, tadbirkorlikka imkoniyat kengayadi, minglab ish o‘rinlari paydo bo‘ladi.
Yig‘ilishda bu maqsadlarga erishish uchun bir qator yengilliklar berilishi e’lon qilindi.
Endi tadbirkorlar kamida besh yil ijarada foydalangan davlat mulkini to‘g‘ridan to‘g‘ri o‘zi sotib olishi mumkin bo‘ladi. Bugungi kunda 632 ta shunday obyekt bor. Ushbu mulklarni ijarachilarning o‘ziga sotish orqali kamida 2 trillion so‘m tushum qilish mumkin.
Paxtasanoatning sotilmay qolgan 131 ta aktivlarini boshlang‘ich bahosi 50 foizgacha pasaytirilib, auksionga chiqariladi. Bunda, tadbirkorlarga to‘lovlarni uch yilgacha bo‘lib to‘lash imkoniyati beriladi.
Hozirda respublikadagi 537 ta bozor va savdo majmualarining kamida 51 foiz ulushi mahalliy hokimliklarga tegishli. Endi bu tartib ham o‘zgaradi. Bozorlarda mahalliy hokimlikning majburiy ishtirok etishi to‘g‘risidagi talab bekor qilinadi. Bu ham tadbirkorlar uchun qo‘shimcha imkoniyat bo‘ladi.
Yer maydonlarini sotish bo‘yicha ham imkoniyatlar kengaytiriladi. Masalan, auksionda uzoq vaqtdan buyon sotilmay turgan, maydoni kichik bo‘lgan yonma-yon joylashgan yer uchastkalari birlashtirilib, qayta auksionga chiqariladi.
Davlat aktivlaridan samarali foydalanib, mahalliy byudjetga tushumni ko‘paytirish bo‘yicha yaxshi tajribalar ham bor. Misol uchun, Toshkent shahrida munitsipal toifadagi joylar xatlov qilinib, elektron bazasi yaratildi. 102 ta samarasiz bino hamda 97 gektar bo‘sh yer aniqlanib, auksionga chiqarish boshlandi. O‘tgan yili bino-inshootlar ostidagi 118 gektar yer uchastkalarini xususiylashtirishdan 60 milliard so‘m tushum bo‘ldi. Bu – 2022-yilga nisbatan 5 karra ko‘p degani.
Endi ushbu tajriba barcha viloyat markazlarida, keyingi yil tumanlarda joriy qilinadi.
Sohadagi yana bir muhim masala – davlat ishtirokidagi korxonalarni xalqaro bozorga olib chiqish. Bugungacha ushbu tizim o‘zini oqlagan va samarasini bergan. Xalqaro tashkilotlar ham buni e’tirof etayapti.
Mutasaddilarga ekspertlarni jalb qilgan holda bu jarayonlarni davom ettirish vazifasi qo‘yildi. Bu yil xalqaro bozorlarda yana 28 ta, keyingi yil 10 ta yirik korxona aksiyalari ommaviy savdoga chiqarilishi belgilandi.
Bosh vazirga bu bo‘yicha “yo‘l xaritasi” tasdiqlab, ijrosini har oyda muhokama qilib borish topshirildi.
Yig‘ilishda muhokama qilingan maslalar yuzasidan vazirlar, tarmoq rahbarlari va hokimlar axborot berdi.

On March 27 President Shavkat Mirziyoyev held an expanded meeting on privatization of state assets in the current year.
In order to develop entrepreneurship, effectively use buildings and facilities, large-scale work has been carried out in recent years under the privatization program. From 2021 to 2024, state assets worth 47 trillion soums were sold, which is 30 times more than in the previous decade.
As a result, the number of state-owned enterprises was halved and the state's share in the economy was reduced by 13 percent. The efficiency of privatized property has also increased significantly.
Whereas previously it was mainly small enterprises and facilities that were sold, in recent years large assets have started to be auctioned. In particular, such enterprises as "Ferghanaazot", "Kungrad soda plant", "Foton", "Temiryul-container", as well as "International" and "Lotte" hotels were privatized.
Last November, for the first time, a “people's IPO” was held, in which more than 3 million shares of the Commodity Exchange were sold to the public. As a result, 11 thousand citizens became shareholders.
However, there are still shortcomings in this area. There are untapped opportunities in regions and industries. The processes of putting ready objects up for auction are delayed.
For example, a 1.5 thousand hectare plot was put up for auction without a proper analysis of infrastructural opportunities, which has not been sold for more than a year. Approval of 4 thousand plots is also delayed. In 2023, ministries and khokimiyats did not transfer to the Agency for State Assets Management 243 objects subject for sale.
Low activity is also observed at the level of large state-owned companies. 22 companies, including “Uzavtosanoat”, “Uzkimyosanoat”, “Uzmetkombinat”, “Uzbekneftegaz”, have not yet switched to international financial reporting standards. “Uzbekiston Pochtasi”, “Uzbekiston Airports”, “Uzbekiston Temir Yullari” companies do not hold credit ratings.
The meeting, held in a critical spirit, pointed out the need to address these problems and intensify work. The goals in the field of privatization for 2025 have been defined, in particular:
- sale of state property worth 30 trillion soums and receipt of at least 10 trillion soums to the budget;
- offering for sale the state's shares in 116 enterprises and 581 real estate objects;
- auctioning 6.1 thousand hectares of land and increasing sales up to 6 trillion soums;
- offering no less than 300 fields and plots to investors and bringing in 500 billion soums.
As a result, additional investments will flow into the economy, business opportunities will expand and thousands of new jobs will be created.
It was determined during the meeting that a number of benefits will be provided to achieve these goals.
In particular, entrepreneurs will be able to buy back into ownership the objects that they have leased for at least five years. Currently there are 632 such objects. Their sale to tenants can provide 2 trillion soums of revenues.
The unrealized assets of “Uzpakhtasanoat” - 131 objects - will be re-auctioned with a reduction of the initial cost to 50 percent and the possibility of installments up to three years.
Currently, khokimiyats own at least 51 percent in 537 markets and trade complexes in the country. The norm on mandatory participation of khokimiyats in the ownership of markets will be canceled, which will create additional opportunities for entrepreneurs.
Opportunities for the sale of land plots will also be expanded: small, long unsold and adjacent plots will be combined and re-bid.
There are also positive examples of effective utilization of state assets with increased revenues to the local budget. In Tashkent, an inventory of municipal property has been conducted and an electronic database has been created. 102 inefficient buildings and 97 hectares of vacant land have been identified and have already started to be put up for auction. Last year, 60 billion soums were received from privatization of 118 hectares of land plots under buildings and structures. This is 5 times more compared to 2022.
This experience will be implemented in regional centers this year and in districts next year.
One of the key directions remains the entry of state-owned enterprises into the international market. So far, this practice has proved its effectiveness and has been recognized by international organizations.
The responsible persons were instructed to continue this process with the involvement of experts. This year, it is planned to put the shares of 28 large enterprises on the international markets, and next year - the shares of 10 more large enterprises for public trading.
The Prime Minister has been instructed to approve the relevant “road map” and monitor its implementation on a monthly basis.
Ministers, heads of industries and khokims presented reports on the issues discussed at the meeting.