25-mart kuni barcha hududlarda ehson dasturxonlari yozilib, iftorlik marosimi o‘tkazildi. Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahrida o‘tgan iftorlikda ishtirok etdi.
Tadbir avvalida davlatimiz rahbari xalqimizni va jamiki musulmon ummatini muborak Ramazon oyi bilan yana bir bor tabrikladi.
– Ushbu sharofatli oyda go‘zal diyorimizda mana shunday fayzli iftorlik marosimini el-yurtimiz bilan birgalikda o‘tkazish nasib etgani uchun mehribon va qudratli Alloh taologa behisob shukronalar aytamiz, – dedi Prezident.
Mamlakatimizda “Inson qadri uchun, inson baxti uchun” degan ezgu g‘oya hamma ishda asosiy dasturga aylanmoqda. Fuqarolarning huquqlari, vijdon erkinligi ta’minlanayotgani Ramazon oyida yanada yaqqol namoyon bo‘lmoqda. Muqaddas dinimiz buyurgan xayrli amallar – ahillik va hamjihatlik, mehr-saxovat, sabru qanoat, axloq-odob, ilmu ma’rifat fazilatlari jamiyatimizda tobora mustahkam bo‘lib bormoqda.
Islom dinining insonparvarlik mohiyatini chuqur o‘rganish, buyuk tariximiz va madaniyatimiz durdonalarini, ulug‘ allomalarimizning boy merosini to‘plash va keng targ‘ib etishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Xususan, shu maqsadda poytaxtimizda Islom sivilizatsiyasi markazi barpo etilmoqda. Bu ulkan ilmiy-ma’naviy loyiha necha ming yillik taraqqiyot yutuqlarini o‘zida mujassam etib, islom sivilizatsiyasi yurtimizda aynan ilm-fan, ta’lim-tarbiya, madaniyat va ma’rifat asosida rivojlanganini tasdiqlaydi, yoshlarimizni buyuk kashfiyotlarga ruhlantiradi.
Samarqandda hadis ilmining sultoni Imom Buxoriy majmuasi qurilishi ham jadal davom etmoqda. Buyuk ajdodimiz hayoti va faoliyatiga bag‘ishlangan muzey va ilmiy dargohlar bilan birga, 10 ming kishilik masjid bunyod etilmoqda. Bu ikki muhtasham obida joriy yilda ochilishi rejalashtirilgan.
Prezidentimizning 14 martdagi qaroriga muvofiq, bu yil Imom Moturidiy tavalludining 1155 yilligi keng nishonlanadi. U zotning Samarqanddagi muborak qadamjosi yanada obod qilinadi, boy ilmiy merosi va moturidiylik ta’limoti xorijiy olimlar bilan hamkorlikda o‘rganiladi.
Yurtimizdagi turli millat va din vakillari o‘rtasida ahillikni kuchaytirish maqsadida shu yil sentyabrda yana bir tadbir – Toshkent va Samarqand shaharlarida “Deklaratsiyalar muloqoti forumi” o‘tkaziladi. Bu xalqaro anjuman turli diniy e’tiqod vakillari o‘rtasida o‘ziga xos ma’rifiy muloqot maydoni bo‘ladi.
Konstitutsiyamizga muvofiq, O‘zbekiston ijtimoiy davlat maqomiga ega bo‘lib, xalqchil va insonparvar siyosat yuritilmoqda. Xususan, o‘tgan yilning o‘zida ko‘makka muhtoj insonlarga 16 trillion so‘mlik moddiy yordam va nafaqalar berilgan. Kam ta’minlangan oilalarga mansub 51 ming nafar bola bog‘chaga joylashtirilgan, ularning 176 ming nafar a’zosiga tibbiy ko‘mak ko‘rsatilib, 182 ming nafari ijtimoiy xizmatlar bilan qamrab olingan.
“Saxovat va ko‘mak” jamg‘armasi orqali 94 mingga yaqin kam ta’minlangan oilalarga davolanish, oziq-ovqat, kiyim-kechak, kommunal to‘lovlar bilan bog‘liq 130 milliard so‘mlik xarajatlar qoplab berilgan.
“Ayollar daftari” doirasida 3,5 million nafar xotin-qizga 5 trillion 700 milliard so‘mlik yordam ajratilgan. “Yoshlar daftari” joriy etilganidan buyon 1 million 300 ming nafar ehtiyojmandga 1 trillion 700 milliard so‘mlik ijtimoiy yordam ko‘rsatilgan.
Bundan tashqari, yurtimiz hojilarining tashabbusi bilan kam ta’minlangan, boquvchisini yo‘qotgan, ehtiyojmand oilalarga 6 milliard 300 million so‘m miqdorida moddiy yordamlar ko‘rsatilgan.
Yurtni obod qilish, ko‘chat ekib, bog‘ yaratish ham savobli ish. “Yashil makon” umummilliy loyihasi aynan shu maqsadga qaratilgan. Hozirgi bahor mavsumining o‘zida diniy soha xodimlari tomonidan 10 ming tupdan ziyod daraxt, 32 ming tupga yaqin gul ekildi, masjid va ziyoratgohlar atrofi obod qilindi.
“Atrof-muhitni asrash va “yashil” iqtisodiyot yili”ga oid davlat dasturi doirasida tabiatparvarlik ko‘lami yanada kengaymoqda. Yaqinda Xiva shahrida o‘tkazilgan Konfessiyalararo kengash majlisida yurtimizdagi diniy konfessiyalar vakillari mazkur davlat dasturida faol ishtirok etish bo‘yicha murojaatnoma qabul qildi.
Ushbu iftorlik marosimida ham xorijiy davlatlar elchilari, xalqaro tashkilotlar hamda diniy konfessiyalar vakillari jamlangani yurtimizdagi bag‘rikenglik va totuvlikning yana bir ifodasi bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida dunyodagi vaziyatga ham to‘xtalib o‘tdi. Aksariyat ziddiyat va mojarolar aynan islom dunyosida sodir bo‘layotgani afsus bilan qayd etildi.
Notinchlik o‘choqlari istalgan paytda kengayib ketishi mumkinligi, musulmon mamlakatlarida tinchlik va barqarorlikni ta’minlash uchun birdamlik va islom ummati hamjihatligini yanada mustahkamlash har qachongidan ham dolzarb ekani ta’kidlandi.
Buning uchun, birinchi navbatda, yoshlarni yot g‘oyalar ta’siridan saqlash, ilm-ma’rifatga yo‘naltirish e’tibor markazida turishi kerak.
Shu haqda gapirar ekan, Shavkat Mirziyoyev Bahouddin Naqshbandning “Qo‘ling mehnatda, diling Allohda bo‘lsin”, degan o‘gitini yodga oldi. Yoshlarimizni mana shunday ruhda tarbiyalash, ularni mehnat va kasbga o‘rgatish juda muhim ekanini ta’kidladi.
Ayni kunlarda “Ramazon – saxovat, birdamlik va bag‘rikenglik oyi” shiori ostida yurtimizdagi 9 ming 500 ga yaqin mahallada kam ta’minlangan oilalarda iftorlik dasturxonlari yozilib, ularning holidan xabar olindi. Bunday xayrli ishlar inson qadrini ulug‘lash, pok maqsadli barcha yurtdoshlarimizni yanada birlashtirishga xizmat qiladi.
– Alisher Navoiy bobomiz aytganlaridek, “Yaxshilarning ishi – yaxshilik qilishdir”. Chindan ham, bu hayot aynan ezgulik va yaxshilik tufayli doimo yorug‘ va bardavomdir, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Niyatlar ijobat bo‘ladigan muborak Ramazon oyida, Qadr kechasi arafasida turib, ezgu tilaklar aytildi.
Qur’oni karimdan tilovat qilindi. Alloh taolodan butun dunyoda tinchlik, yurtimizda farovonlik, mehr-oqibat barqaror bo‘lishini so‘rab, duolar o‘qildi.
Yurtimizning barcha hududlarida o‘tgan iftorlik tadbirlarida nuroniylar, ziyolilar, turli din va konfessiyalar vakillari, nogironligi bor va ehtiyojmand kishilar, jami 60 mingga yaqin ishtirokchi qatnashdi.

25 марта во всех регионах страны была организована церемония ифтара. Президент Шавкат Мирзиёев принял участие в ифтарлике, прошедшем в Ташкенте.
В начале мероприятия глава государства вновь поздравил народ Узбекистана и всю мусульманскую умму с наступлением священного месяца Рамазан.
— В этот благословенный месяц мы счастливы вместе с нашим народом на нашей благодатной земле проводить церемонию ифтарлик, за что бесконечно благодарим Аллаха Всемилостивого, — сказал Президент.
Идея «Во имя человека, во имя его счастья» становится краеугольным камнем всей государственной политики. Свобода совести и права граждан надежно защищаются, что особенно ярко проявляется в священный месяц Рамазан. Такие добродетели, как согласие, милосердие, терпение, нравственность, стремление к знаниям, — все больше укрепляются в нашем обществе.
Особое внимание уделяется глубокому изучению гуманистической сути ислама, сохранению и популяризации богатого наследия великих предков. В частности, в Ташкенте ведется строительство Центра исламской цивилизации — масштабного научно-просветительского проекта, который отразит достижения исламского мира в области науки, образования и культуры. Этот центр вдохновит молодежь на новые открытия.
Также в Самарканде продолжается строительство комплекса Имама Бухари — великого хадисоведа. Наряду с музеем и научными учреждениями здесь возводится мечеть, способная вместить до 10 тысяч верующих. Планируется, что оба величественных объекта будут открыты уже в этом году.
В соответствии с постановлением Президента от 14 марта в этом году широко отмечается 1155-летие Имама Мотуриди. Его мавзолей в Самарканде будет благоустроен, а научное наследие и учение мотуридизма будут изучаться совместно с зарубежными учеными.
С целью укрепления межнационального и межконфессионального согласия в сентябре в Ташкенте и Самарканде пройдет Международный форум «Диалог деклараций». Он станет уникальной площадкой для межрелигиозного и межкультурного диалога.
Согласно Конституции, Узбекистан — социальное государство, реализующее гуманную и ориентированную на человека политику. Только в прошлом году было выделено 16 триллионов сумов в виде социальной помощи и пособий. Более 51 тысячи детей из нуждающихся семей были устроены в детские сады, 176 тысяч человек получили медицинскую помощь, 182 тысячи — социальные услуги.
Через фонд «Доброта и поддержка» 94 тысячи нуждающихся семей получили помощь на сумму более 130 миллиардов сумов на лечение, продукты питания, одежду и коммунальные услуги.
По линии «женской тетради» 3,5 миллиона женщин получили помощь на сумму 5,7 триллиона сумов. В рамках «молодежной тетради» — 1,3 миллиона нуждающихся молодых людей получили социальную помощь в размере 1,7 триллиона сумов.
Кроме того, по инициативе наших паломников оказана материальная помощь на сумму 6,3 миллиарда сумов малообеспеченным, потерявшим кормильца и нуждающимся семьям.
Создание зеленых зон, посадка деревьев — также благое дело. Этому служит общенациональный проект «Яшил макон». Этой весной представители духовенства высадили более 10 тысяч деревьев и около 32 тысяч цветов, благоустроили территории вокруг мечетей и мест паломничества.
В рамках Государственной программы «Год охраны окружающей среды и «зелёной экономики» расширяются экологические инициативы. Недавно на Межконфессиональном совете, прошедшем в Хиве, представители религиозных конфессий приняли обращение об активном участии в реализации программы.
На нынешнем ифтаре также присутствовали послы иностранных государств, представители международных организаций и религиозных конфессий, что стало очередным подтверждением атмосферы толерантности и взаимоуважения в нашей стране.
В своем выступлении Президент также затронул мировую обстановку, выразив сожаление по поводу того, что многие конфликты и нестабильность происходят именно в мусульманском мире. Он подчеркнул, что в условиях нарастающих угроз единство и солидарность исламской уммы – как никогда важны.
Особое внимание, по словам главы государства, следует уделять защите молодежи от чуждых идей и воспитанию в духе знаний и просвещения. Президент процитировал наставление Бахоуддина Накшбанда: «Да будут руки твои в труде и Аллах в сердце», подчеркнув, насколько важно воспитывать молодежь в духе трудолюбия и профессиональной самореализации.
В эти дни, под девизом «Рамазан — месяц щедрости, единства и великодушия», в почти 9,5 тысячи махаллях страны для малообеспеченных семей организуются ифтары, им оказывается помощь. Такие добрые дела способствуют возвышению человеческого достоинства и укреплению сплоченности среди граждан.
— Как писал наш великий предок Алишер Навои: “Дело добрых – творить добро”. Именно благодаря добру и благим делам продолжается и озаряется светом жизнь на земле, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Были прочитаны суры из Корана и вознесены молитвы ко Всевышнему, чтобы в нашей стране, во всем мире всегда царили мир, процветание и доброта.
В мероприятиях ифтара, прошедших во всех регионах страны, приняли участие представители старшего поколения, интеллигенции, различных религий и конфессий, лица с инвалидностью и малообеспеченные граждане, все около 60 тысяч человек.