Xizmat ko‘rsatish va savdoga ixtisoslashgan mahallada 4 ming nafar aholi yashaydi. Bandlikni ta’minlash bo‘yicha yangi tizimga muvofiq, banklar ishtirokida mahallaning ichki imkoniyatlari yuzaga chiqarilmoqda. O‘tgan yili yuzga yaqin aholi ishga joylashtirilgan, 256 nafari o‘zini o‘zi band qilgan, 13 nafari tadbirkorlik faoliyatini boshlagan. Ikkita ishlab chiqarish korxonasi, o‘nlab savdo va maishiy xizmat shoxobchalari odamlarga qulaylik yaratmoqda.
Prezidentimiz ushbu korxonalarni ko‘zdan kechirdi.
Mahallada ko‘chalar obod, xonadonlar saranjom-sarishta. Ta’lim va tibbiyot muassasalari, sport maydonchalari, o‘quv markazi, amfiteatr, hunarmandlar va axborot-kutubxona markazlari faoliyat yuritmoqda. Hozir, ayniqsa, nuroniylar maskani gavjum.
Davlatimiz rahbari ushbu maskanda tashkil etilgan sumalak saylida qatnashdi, mahalla faollari, nuroniylar bilan samimiy suhbatlashdi. Muloqotda joriy yilgi rejalar, jumladan, tinchlik-osoyishtalikni saqlash, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, yangi ish o‘rinlari yaratish haqida so‘z yuritildi.
– Mahallangizdagi obodlikni, odamlarning kayfiyatini ko‘rib, mamnun bo‘ldim. Vaqti bilan barcha tumanlardagi imkoniyatlarni oshiramiz. Buning uchun eng asosiysi – tinchlik-ahillik kerak. Ilgari chegaralarimizda vaziyat qanday edi? Vazminlik bilan, siyosiy iroda bilan hamma masalalarga yechim topayapmiz. Barcha ishlarni quyi tizimda tashkil qilganimiz uchun 10 mingga yaqin mahallaning holati yaqqol namoyon. “Mahalla yettiligi” orqali xonadonga yetib borilayapti. Odamlarning daromadini oshirish, kambag‘allikni qisqartirish, yoshlar siyosatida hali ishlarimiz ko‘p. Shuning uchun ta’limga, o‘g‘il-qizlarni o‘qitishga katta e’tibor berishimiz kerak. Yoshlari bilimli va ma’naviyatli jamiyat, albatta, farovonlikka erishadi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.

По всей стране Навруз встречают с особым воодушевлением. 20 марта Президент Шавкат Мирзиёев посетил махаллю Рохат в Бектемирском районе, где принял участие в праздничных мероприятиях.
В махалле, специализирующейся на сфере услуг и торговли, проживают 4 тысячи человек. В соответствии с новой системой занятости, при участии банков активно используются внутренние резервы махалли. В прошлом году около 100 жителей получили работу, 256 человек стали самозанятыми, 13 человек начали предпринимательскую деятельность. Два производственных предприятия и десятки точек торговли и бытового обслуживания создают удобства для жителей.
Глава государства ознакомился с деятельностью этих предприятий.
В махалле благоустроенные улицы, ухоженные дома, работают образовательные и медицинские учреждения, спортивные площадки, учебные центры, амфитеатр, ремесленный и библиотечно-информационный центры. Особенно оживленно сейчас в центре для пожилых людей.
Президент принял участие в празднике сумалака, тепло пообщавшись с жителями махалли и представителями старшего поколения. В ходе беседы обсуждались планы на текущий год, включая обеспечение мира и стабильности, поддержку предпринимательства и создание новых рабочих мест.
– Я рад видеть вашу махаллю такой благоустроенной и людей в хорошем настроении. Со временем мы расширим возможности во всех районах. Самое главное – сохранять мир и единство. Вспомните, какая ситуация была на наших границах раньше? Мы решаем все вопросы взвешенно, с политической волей. Благодаря организации работы на местах мы видим реальную картину в 10 тысячах махаллей. Через систему "махаллинской семерки" помощь доходит до каждого дома. Нам предстоит еще много работы в вопросах повышения доходов населения, сокращения бедности и молодежной политики. Именно поэтому мы усиливаем внимание к образованию, особенно к обучению девочек. Общество, где молодежь образована и духовно развита, обязательно достигнет процветания, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
В махалле Рохат юные жители получают качественное образование в общеобразовательной школе, детской музыкальной и художественной школе, центре "Баркамол авлод" и академическом лицее. Недавно завершилось строительство нового дошкольного учреждения, что откроет новые возможности для раннего развития детей.