Xizmat ko‘rsatish va savdoga ixtisoslashgan mahallada 4 ming nafar aholi yashaydi. Bandlikni ta’minlash bo‘yicha yangi tizimga muvofiq, banklar ishtirokida mahallaning ichki imkoniyatlari yuzaga chiqarilmoqda. O‘tgan yili yuzga yaqin aholi ishga joylashtirilgan, 256 nafari o‘zini o‘zi band qilgan, 13 nafari tadbirkorlik faoliyatini boshlagan. Ikkita ishlab chiqarish korxonasi, o‘nlab savdo va maishiy xizmat shoxobchalari odamlarga qulaylik yaratmoqda.
Prezidentimiz ushbu korxonalarni ko‘zdan kechirdi.
Mahallada ko‘chalar obod, xonadonlar saranjom-sarishta. Ta’lim va tibbiyot muassasalari, sport maydonchalari, o‘quv markazi, amfiteatr, hunarmandlar va axborot-kutubxona markazlari faoliyat yuritmoqda. Hozir, ayniqsa, nuroniylar maskani gavjum.
Davlatimiz rahbari ushbu maskanda tashkil etilgan sumalak saylida qatnashdi, mahalla faollari, nuroniylar bilan samimiy suhbatlashdi. Muloqotda joriy yilgi rejalar, jumladan, tinchlik-osoyishtalikni saqlash, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, yangi ish o‘rinlari yaratish haqida so‘z yuritildi.
– Mahallangizdagi obodlikni, odamlarning kayfiyatini ko‘rib, mamnun bo‘ldim. Vaqti bilan barcha tumanlardagi imkoniyatlarni oshiramiz. Buning uchun eng asosiysi – tinchlik-ahillik kerak. Ilgari chegaralarimizda vaziyat qanday edi? Vazminlik bilan, siyosiy iroda bilan hamma masalalarga yechim topayapmiz. Barcha ishlarni quyi tizimda tashkil qilganimiz uchun 10 mingga yaqin mahallaning holati yaqqol namoyon. “Mahalla yettiligi” orqali xonadonga yetib borilayapti. Odamlarning daromadini oshirish, kambag‘allikni qisqartirish, yoshlar siyosatida hali ishlarimiz ko‘p. Shuning uchun ta’limga, o‘g‘il-qizlarni o‘qitishga katta e’tibor berishimiz kerak. Yoshlari bilimli va ma’naviyatli jamiyat, albatta, farovonlikka erishadi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.

The President participates in a festive celebration in a mahalla
Navruz is greeted with special enthusiasm throughout the country. On March 20, President Shavkat Mirziyoyev visited Rohat mahalla in Bektemir district, where he took part in festive events.
The mahalla, specializing in services and trade, is home to 4,000 people. Under the new employment system, the mahalla's internal reserves are actively used with the participation of banks. Last year, about 100 residents got jobs, 256 people became self-employed, and 13 people started entrepreneurial activities. Two manufacturing enterprises and dozens of trade and consumer service outlets create convenience for residents.
The Head of State reviewed the activities of these enterprises.
The mahalla has landscaped streets, well-maintained houses, educational and medical institutions, sports grounds, training centers, an amphitheater, crafts and library and information centers. The center for the elderly is especially lively now.
The President took part in the Sumalak celebration and had a warm talk with residents of the mahalla and representatives of the older generation. During the conversation, plans for the current year were discussed, including ensuring peace and stability, supporting entrepreneurship and creating new jobs.
I am glad to see your mahalla so well-maintained and people in a good mood. Over time, we will expand opportunities in all districts. The most important thing is to maintain peace and unity. Remember what the situation was on our borders before? We solve all issues in a balanced manner, with political will. Thanks to the organization of work on the ground, we see the real picture in 10 thousand mahallas. Through the "mahalla seven" system, assistance reaches every home. We still have a lot of work to do in terms of increasing the population's income, reducing poverty and youth policy. This is why we are paying more attention to education, especially to the education of girls. A society where young people are educated and spiritually developed will definitely achieve prosperity, - emphasized Shavkat Mirziyoyev.
In the Rohat mahalla, young residents receive a quality education in a comprehensive school, a children's music and art school, the “Barkamol Avlod” center and an academic lyceum. The construction of a new preschool institution was recently completed, which will open up new opportunities for the early development of children.