Prezident Shavkat Mirziyoyev 20-mart kuni Toshkent shahrida amalga oshirilayotgan qurilish va obodonlashtirish ishlari bilan tanishdi.
Mamlakatimizda investorlarga yaratilgan qulayliklar tufayli iqtisodiyotda xususiy sektorning ulushi oshib bormoqda. To‘g‘ridan-to‘g‘ri sarmoyalar kiritilib, sanoat, qurilish, savdo, xizmat ko‘rsatish sohalarida istiqbolli loyihalar amalga oshirilmoqda.
Poytaxtimizning Yunusobod tumanida barpo etilgan “High Town City” majmuasi shulardan biri. U keng qamrovli bo‘lib, savdo va ko‘ngilochar markazi, biznes markazi, mehmonxona va zamonaviy turar joylarni o‘z ichiga olgan. Bunga 510 million dollar to‘liq xorijiy investitsiya yo‘naltirilgan.
Davlatimiz rahbari savdo markazidagi zamonaviy tijorat va xizmat turlarini ko‘zdan kechirdi. 4 qavatli binoda savdo do‘konlari, jumladan, mashhur brendlarning shoxobchalari ochilgan. Restoran va kafelar, ko‘ngilochar o‘yingohlar, sport maydonlari, kinoteatrlar el xizmatida. Yer ostida avtoturargoh bor.
Bir so‘z bilan aytganda, bu yerda odamlar savdo qilishi, dam olishi, sport bilan shug‘ullanib, vaqtini chog‘ o‘tkazishi uchun barcha sharoitlar yaratilgan. Majmua bir kunda 5 ming kishiga xizmat ko‘rsatish quvvatiga ega. Unda 1 ming 500 kishi ish bilan ta’minlandi.
Prezidentimiz majmuaning iqtisodiy ahamiyati va aholi uchun qulayligini e’tirof etib, investor va tadbirkorlarga ko‘mak berish bundan keyin ham davlatimiz siyosatining strategik yo‘nalishi bo‘lib qolishini ta’kidladi. Milliy mahsulotlarimizni brendga aylantirish, ularni tashqi bozorlarda tanishtirish bo‘yicha mutasaddilarga ko‘rsatmalar berdi.
Savdo markazida shinam kitob do‘koni ham ochilgan. Shavkat Mirziyoyev bu tashabbusni olqishlab, metro bekatlari, kutish joylarida ham mo‘jaz kitob do‘konlari tashkil etish maqsadga muvofiqligini aytdi.
Davlatimiz rahbari o‘yin maydonchasidagi bolajonlarni ko‘rib, samimiy mehr-e’tiborini izhor etdi. Bugungi barcha sa’y-harakatlar mamlakatimiz kelajagi uchun qilinayotgani, buning uchun bolalar yaxshi o‘qib, aqliy va ijodiy salohiyatini rivojlantirib borishi kerakligini ta’kidladi.
Yaqinda 24 qavatli, besh yulduzli mehmonxona ham barpo etilishi rejalashtirilgan. Unda 250 ta xona bo‘lib, bir vaqtning o‘zida 430 kishiga xizmat ko‘rsatish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Katta va kichik konferensiya zallari, suzish havzalari, restoran va do‘konlarda zamonaviy qulayliklar yo‘lga qo‘yiladi.
Davlatimiz rahbariga shu yerda quriladigan zamonaviy uy-joylar loyihasi taqdimot qilindi. Unga ko‘ra, 1 ming 500 ta xonadondan iborat 28 ta ko‘p qavatli uy bunyod etiladi. Majmua hovlisi avtomobillar uchun yopiq va yashil hudud bo‘ladi. Bolalar bog‘chasi, o‘yin maydonchasi, tennis korti, yerosti avtoturargoh tashkil etiladi. Majmua hududi to‘liq Wi-Fi bilan qamrab olinadi hamda binolarda shovqinsiz liftlar o‘rnatiladi.
Toshkent shahrida jamoat transportini rivojlantirish loyihalari ham ko‘rib chiqildi. Ma’lumki, Toshkent metropolitenini Toshkent traktor zavodi dahasigacha olib borish rejalashtirilgan. Prezidentimiz avval taqdim qilingan loyihalarni qayta ko‘rib chiqish, boshqa muqobil takliflar kiritish bo‘yicha topshiriq bergan edi. Shunga muvofiq tayyorlangan yangi loyihaga ko‘ra, metropolitenning Chilonzor yo‘nalishi Toshkent traktor zavodi dahasigacha uzaytiriladi. Bu tarmoq 30 ta mahalla, 148 ming aholini qamrab oladi.
Yana bir loyihaga ko‘ra, Bektemir tumanida Chirchiq daryosi yaqinida ko‘p qavatli uylar, savdo va xizmat binolari qurish ko‘zda tutilgan. Buning natijasida tumanda urbanizatsiya jadallashib, yangi markaz paydo bo‘ladi.

On March 20 President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the creative and improvement work carried out in the city of Tashkent.
Due to the favorable conditions created in the country for investors, the share of the private sector in the economy continues to grow. Direct investments are being attracted, prospective projects in industry, construction, trade and services are being implemented.
One of such projects is the “High Town City” complex built in the Yunusabad district of the capital. This multifunctional facility includes a shopping and entertainment center, business center, hotel and modern residential complexes. The project was financed with $510 million of foreign investments.
The Head of State inspected the conditions created in the center. The four-storey building has stores, including boutiques of famous brands, restaurants and cafes, entertainment zones, sports grounds, cinemas. A parking lot is arranged in the underground part of the complex.
The complex is able to serve up to 5 thousand people a day, and its infrastructure is designed in such a way that people can not only shop, but also comfortably relax and do sports.
As a result of the project implementation, 1.5 thousand jobs were created.
The President noted the economic significance of the facility and its convenience for the population, emphasizing that support for investors and entrepreneurs will remain one of the strategic directions of the state policy. He also gave instructions to promote national brands and expand their presence in foreign markets.
A cozy bookstore was opened in the shopping center. Shavkat Mirziyoyev appreciated this initiative and suggested organizing compact bookstores in subways and waiting areas as well.
During his visit to the play area, the President warmly talked to the children. He emphasized that all today's efforts are aimed at the future of the country, and it is important that children receive quality education and develop their intellectual and creative abilities.
A 24-storey five-star hotel is planned to be built within the complex in the near future. It will include 250 rooms and will be able to accommodate 430 guests at a time. It will also have modern conference halls, swimming pools, restaurants and stores.
The Head of State was presented the project of construction of new residential buildings to be erected in the area. In the framework of the project it is planned to build 28 multi-storey houses for 1.5 thousand apartments. The courtyard of the complex will be completely pedestrian and green zone, without cars. A kindergarten, playgrounds, a tennis court and underground parking are also provided. The entire territory will be covered with Wi-Fi, and silent elevators will be installed in the buildings.
Projects for the development of public transportation, including the expansion of the metro network, have also been considered.
As it is known, earlier it was planned to extend the Tashkent subway to the Tashkent Tractor Plant. The Head of State instructed to reconsider the previously submitted projects and propose alternatives.
According to the new project prepared, it is planned to extend the Chilanzar line to the Tashkent Tractor Plant. This route will cover 30 mahallas and provide convenient transportation for 148 thousand residents.
In addition, the new project in Bektemir district envisages construction of multi-storey residential buildings, retail and service facilities near the Chirchik River. This will accelerate urbanization of the district and create a new urban center.