O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 19-mart kuni Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov bilan telefon orqali muloqot qildi. Ikki tomonlama munosabatlar va mintaqaviy hamkorlikning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Suhbat avvalida davlat rahbarlari yaqinlashib kelayotgan bahor ayyomi - Navro‘z munosabati bilan bir-birlarini samimiy qutlab, mustahkam sog‘lik, farovonlik va muvaffaqiyatlar, birodar O‘zbekiston va Turkmaniston xalqlariga tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladilar.
Do‘stlik, ishonch, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik tamoyillariga asoslangan ko‘p qirrali O‘zbekiston-Turkmaniston munosabatlari jadal rivojlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
2024-yilda o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 1 milliard dollardan oshdi. Sanoat, energetika, transport, qishloq va suv xo‘jaligi, iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarida o‘zaro manfaatli hamkorlik rivojlanmoqda va kooperatsiya chuqurlashmoqda. Birgalikda "Shovot - Toshovuz" chegaraoldi savdo zonasi tashkil etilmoqda, faol hududlararo aloqalar va madaniy-gumanitar almashinuv dasturi doirasida tadbirlar o‘tkazilmoqda.
O‘zbekiston va Turkmaniston yetakchilari mintaqaviy sheriklik, muhim forum va anjumanlarga tayyorgarlik ko‘rish va ularni o‘tkazish masalalariga alohida to‘xtaldilar.
Samarqand shahrida "Markaziy Osiyo plyus" formatida o‘tkaziladigan sammitlar hamda Toshkent shahrida mintaqa davlatlari rahbarlarining navbatdagi Maslahat uchrashuvi kun tartibi yuzasidan batafsil fikr almashildi.
Davlatimiz rahbari joriy yil dekabr oyida Ashxobod shahrida Turkmaniston tashabbusi bilan Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi tomonidan e’lon qilingan Xalqaro tinchlik va ishonch yili doirasida o‘tkaziladigan forum va boshqa xalqaro tadbirlar muhim ahamiyatga ega ekanini alohida ta’kidladi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 19 марта провел телефонный разговор с Национальным лидером туркменского народа, Председателем Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым. Были рассмотрены актуальные вопросы двусторонней повестки и регионального взаимодействия.
В начале беседы лидеры стран обменялись сердечными поздравлениями в связи с наступающим весенним праздником Навруз, искренне пожелали друг другу здоровья, благополучия и успехов, а также мира и процветания братским народам Узбекистана и Туркменистана.
С глубоким удовлетворением отмечено динамичное развитие узбекско-туркменских многогранных отношений, основанных на принципах дружбы, доверия, добрососедства и стратегического партнерства.
В 2024 году взаимный товарооборот составил свыше 1 миллиарда долларов. Развивается взаимовыгодное сотрудничество и углубляется кооперация в сфере промышленности, энергетики, транспорта, сельского и водного хозяйства, других отраслях экономики. Совместно создается приграничная торговая зона «Шават – Дашогуз», проводятся мероприятия в рамках активных межрегиональных контактов и насыщенной программы культурно-гуманитарного обмена.
Лидеры Узбекистана и Туркменистана отдельно остановились на вопросах регионального партнерства, подготовки и проведения важных форумов и конференций.
Состоялся обстоятельный обмен мнениями по повестке предстоящих саммитов в формате «Центральная Азия плюс» в городе Самарканде и очередной Консультативной встречи глав государств региона в городе Ташкенте.
Глава нашего государства особо отметил важность предстоящего в декабре этого года в городе Ашхабаде Форума в рамках Международного года мира и доверия, объявленного Генеральной Ассамблеей Организации Объединенных Наций