O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 14-mart kuni Rossiya Federatsiyasi Federal Majlisi Davlat Dumasi Raisi Vyacheslav Volodinni qabul qildi. O‘zbekiston bilan Rossiya o‘rtasidagi keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarining dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘tgan yil may oyida Rossiya Prezidentining O‘zbekistonga davlat tashrifi chog‘ida erishilgan kelishuv va bitimlarning amalga oshirilishini nazorat qilish maqsadida parlamentlararo hamkorlikni kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi.
Mamlakatimiz yetakchisi Parlamentlararo komissiyaning ikkinchi yig‘ilishiga puxta tayyorgarlik ko‘rish va uni O‘zbekistonda, ikki mamlakat hududlarini keng jalb etgan holda o‘tkazish muhimligini ta’kidladi.
Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikning ustuvor loyihalarini, mehnat migratsiyasi va madaniy-gumanitar almashinuv borasidagi qo‘shma dasturlarni qo‘llab-quvvatlash va jadallashtirishda parlamentlar faol ishtirok etishi zarurligi qayd etildi.

On March 14, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with Chairman of the State Duma of the Federal Assembly of the Russian Federation Vyacheslav Volodin. Current issues of Uzbek-Russian relations of comprehensive strategic partnership and alliance were discussed.
At the beginning of the meeting, the distinguished guest conveyed sincere greetings and best wishes from President of the Russian Federation Vladimir Putin to the Head of our state.
Particular attention was paid to expanding inter-parliamentary interaction with a view to monitor the practical implementation of agreements and arrangements adopted during the President of Russia's state visit to Uzbekistan last May.
The leader of our country supported the importance of thorough preparation of the second session of the Inter-Parliamentary Commission and its organization in Uzbekistan with broad involvement of the regions of the two countries.
The need for active participation of the parliaments in supporting and accelerating priority projects of trade-economic and investment cooperation, as well as joint programs in the sphere of labor migration and cultural and humanitarian exchange has been noted.