Davlatimiz rahbari Parij shahrida Fransiya Prezidenti Emmanuel Makron bilan samarali muzokaralar o‘tkazdi.
Sammit yakunida Strategik sheriklik munosabatlarini o‘rnatish to‘g‘risida qo‘shma deklaratsiya, shuningdek, hamkorlikning turli yo‘nalishlari bo‘yicha bitimlarning salmoqli to‘plami qabul qilindi.
Prezidentimiz Fransiyaning yetakchi kompaniya, bank va tashkilotlari rahbarlari bilan davra suhbatida ishtirok etdi. Umumiy qiymati 6,5 milliard yevro bo‘lgan aniq kooperatsiya loyihalarini amalga oshirishni nazarda tutuvchi Investitsiya va innovatsiya sohalarida hamkorlik dasturi qabul qilindi.
Ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirishga qo‘shgan salmoqli hissasi uchun O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Fransiya Respublikasining oliy mukofoti - Faxriy legion ordeni bilan taqdirlandi.
Tashrif doirasida Fransiya Milliy majlisi Raisi Yael Braun-Pive va Parij shahri meri Ann Idalgo bilan uchrashuvlar o‘tkazildi. Parij shahri ko‘chalaridan biriga Samarqand nomini berishga bag‘ishlangan marosim bo‘ldi.
YUNESKO Bosh direktori Odri Azule bilan muzokaralarda hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollari hamda tashkilot Bosh konferensiyasining Samarqand shahridagi 43-sessiyasiga tayyorgarlik ko‘rish masalalari muhokama qilindi.
Tashrif tadbirlari yakunlangach, "Orli" xalqaro aeroportida davlatimiz rahbarini Fransiya sport va yoshlar vaziri Mari Barsak va boshqa rasmiy shaxslar kuzatib qo‘ydi.

Государственный визит Президента Узбекистана во Францию завершился
Насыщенная программа исторического государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева во Французскую Республику завершилась.
В ходе пребывания в городе Париже глава государства провел плодотворные переговоры с Президентом Франции Эммануэлем Макроном.
По итогам саммита была принята Совместная декларация об установлении отношений стратегического партнерства, а также солидный пакет соглашений по различным направлениям взаимодействия.
Лидер нашей страны принял участие в работе «круглого стола» с руководителями ведущих компаний, банков и организаций Франции. Принята Программа сотрудничества в инвестиционной и инновационной сферах, предусматривающая реализацию конкретных проектов кооперации на сумму 6,5 миллиарда евро.
За значительный вклад в развитие двустороннего сотрудничества Президент Республики Узбекистан был награжден Орденом Почётного легиона – высшей наградой Французской Республики.
В рамках визита состоялись встречи с председателем Национального собрания Франции Яэль Браун-Пиве и мэром города Парижа Анн Идальго. Прошла церемония присвоения одной из улиц Парижа имени Самарканда.
На переговорах с генеральным директором ЮНЕСКО Одри Азуле обсуждены перспективы дальнейшего развития взаимодействия и вопросы подготовки 43-й сессии Генеральной конференции организации в городе Самарканде.
По завершении мероприятий визита в международном аэропорту «Орли» лидера Узбекистана проводили министр спорта и молодежи Франции Мари Барсак и другие официальные лица.