30 август куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Арманистон Республикаси Бош вазири Никол Пашинян билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Арманистон Ҳукумати раҳбари Ўзбекистон етакчисини яқинлашиб келаётган миллий байрам – Мустақиллик куни билан самимий табриклаб, халқимизга тинчлик-осойишталик, фаровонлик ва равнақ тилади.
Икки томонлама муносабатларни ва халқаро ташкилотлар доирасидаги ҳамкорликни ривожлантиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Амалий ҳамкорликни илгари суришнинг муҳим жиҳатларига алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзаро савдо ҳажмини ошириш, ишбилармон доиралар ва етакчи корхонларни фаол жалб қилган ҳолда кооперация лойиҳаларини амалга ошириш, савдо-иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш учун самарали механизмларни шакллантиришдаги мавжуд имкониятлар қайд этилди.
Минтақавий кун тартиби ва кўп томонлама тузилмалар доирасидаги мулоқотни кенгайтириш юзасидан ҳам фикр алмашилди.

30 августа состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном.
Глава Правительства Армении искренне поздравил лидера Узбекистана с предстоящим национальным праздником – Днем независимости страны и пожелал мира, благополучия и процветания нашему народу.
Были рассмотрены актуальные вопросы развития двусторонних отношений и сотрудничества в рамках международных организаций.
Особое внимание было уделено важным аспектам продвижения практического взаимодействия.
Отмечены имеющиеся возможности для наращивания объемов взаимной торговли, реализации проектов кооперации с активным привлечением деловых кругов и ведущих предприятий, формирования эффективных механизмов для расширения торгово-экономического сотрудничества.
Состоялся также обмен мнениями по региональной повестке и углублению диалога в рамках многосторонних структур.