Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 30 август куни Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенко билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат аввалида Беларусь раҳбари мамлакатимиз етакчиси ва кўп миллатли халқини яқинлашиб келаётган Мустақиллик байрами билан муборакбод этди, Ўзбекистонга тинчлик-осойишталик, барқарор тараққиёт ва равнақ тилади.
Ўзбекистон Президенти, ўз навбатида, Беларусь Президентини таваллуд куни билан самимий қутлаб, унга мустаҳкам соғлик, бахт-саодат ва катта муваффақиятлар тилади.
Ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш ва амалий шериклик лойиҳаларини илгари суриш масалалари муҳокама қилинди.
Томонлар олий даражадаги келишувларнинг амалга оширилиши туфайли Ўзбекистон-Беларусь муносабатларида юксак даражага эришилганини таъкидладилар.
Ўтган йилда товар айирбошлаш 44 фоизга, жорий йилнинг етти ойида эса яна 12 фоизга ошди. Ўтган ҳафта Минск шаҳрида қўшма Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилиши муваффақиятли ўтказилди.
Иқтисодиётнинг турли тармоқларига доир ишлаб чиқилаётган йирик кооперация лойиҳаларини жадаллаштириш муҳимлиги қайд этилди. Давлат раҳбарлари фаол маданий-гуманитар алмашинув дастурларини давом эттириш лозимлигини таъкидладилар.
Минтақавий кун тартиби, шу жумладан жорий йил сентябрь ойида Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг Самарқанд саммитини ўтказиш юзасидан фикр алмашилди.

30 августа Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с Президентом Республики Беларусь Александром Лукашенко.
В начале беседы глава Беларуси искренне поздравил лидера и многонациональный народ нашей страны с предстоящим Днем независимости, а также выразил пожелания мира, устойчивого развития и процветания Узбекистана.
В свою очередь, Президент Узбекистана тепло поздравил Президента Беларуси с днем рождения, пожелав ему крепкого здоровья, благополучия и больших успехов.
Были обсуждены вопросы дальнейшего расширения взаимовыгодного сотрудничества и продвижения проектов практического взаимодействия.
Стороны с удовлетворением отметили нынешний высокий уровень узбекско-белорусских отношений, достигнутый благодаря реализации договоренностей на высшем уровне.
В прошлом году товарооборот вырос на 44 процента, а за семь месяцев этого года – еще на 12 процентов. На прошлой неделе в городе Минске успешно проведено очередное заседание совместной Межправительственной комиссии.
Подчеркнута важность ускорения прорабатываемых крупных проектов кооперации в различных отраслях экономики. Главы государств также выступили за продолжение программ активного культурно-гуманитарного обмена.
Состоялся обмен мнениями по региональной повестке, в том числе в контексте проведения Самаркандского саммита Шанхайской организации сотрудничества в сентябре этого года.