O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Fransiya Respublikasi Prezidenti Emmanuel Makronning taklifiga binoan 11-13-mart kunlari davlat tashrifi bilan ushbu mamlakatda bo‘ladi.
Tashrif doirasida Parij shahrida oliy darajadagi muzokara va tadbirlar, Fransiyaning rasmiy va ishbilarmon doiralari bilan qator uchrashuvlar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Bo‘lajak muloqotlar kun tartibidan ko‘p qirrali O‘zbekiston-Fransiya munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlash masalalari o‘rin olgan.
Savdo-iqtisodiy va investitsiya-moliyaviy sohalarda o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish, Fransiyaning yetakchi kompaniya va korxonalari bilan kooperatsiya loyihalarini ilgari surishga ustuvor e’tibor qaratiladi.
Sammit yakunida hukumatlararo va idoralararo bitimlar to‘plamini qabul qilish ko‘zda tutilgan.
Bundan tashqari, davlatimiz rahbari YUNESKO Bosh direktori Odri Azule bilan uchrashib, tashkilot Bosh konferensiyasining 43-sessiyasiga tayyorgarlik ko‘rish va uni joriy yilning kuzida Samarqand shahrida o‘tkazishning amaliy jihatlarini muhokama qiladi.
Bo‘lajak tashrif arafasida ko‘plab tadbirlar o‘tkazilayotganini ta’kidlash joiz.
Xususan, 1-mart kuni Grets-Armenvil shahridagi "Uranoskop" observatoriyasi hududida buyuk alloma Abu Rayhon Beruniy siymosi aks etgan yodgorlik ochildi.
Shu kunlarda Parij shahrida sog‘liqni saqlash, fan va ta’lim, madaniyat, turizm va biznes sohalarida forum va anjumanlar o‘tkazilmoqda. Tuluza, Lion va Nitssada qo‘shma ishbilarmonlik tadbirlari bo‘lib o‘tadi.

По приглашению Президента Французской Республики Эммануэля Макрона Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 11-13 марта посетит эту страну с государственным визитом.
Программой пребывания в городе Париже предусматривается проведение переговоров и мероприятий на высшем уровне, а также ряда встреч с официальными и деловыми кругами Франции.
В повестку дня предстоящих контактов включены вопросы дальнейшего развития и укрепления узбекско-французских многоплановых отношений.
Приоритетное внимание будет уделено расширению взаимовыгодного сотрудничества в торгово-экономической и инвестиционно-финансовой сферах, продвижению проектов кооперации с ведущими компаниями и предприятиями Франции.
По итогам саммита планируется принятие пакета межправительственных и межведомственных соглашений.
Кроме того, глава нашего государства встретится с генеральным директором ЮНЕСКО Одри Азуле для обсуждения практических аспектов подготовки и проведения 43-й сессии Генеральной конференции Организации в городе Самарканде этой осенью.
Следует отметить насыщенную программу мероприятий в преддверии предстоящего визита.
Так, 1 марта в городе Гретц-Арменвиль на территории обсерватории «Ураноскоп» был открыт бюст великому учёному Абу Райхону Беруни.
В эти дни в городе Париже проходят форумы и конференции в сферах здравоохранения, науки и образования, культуры, туризма и бизнеса. В Тулузе, Лионе и Ницце состоятся совместные деловые мероприятия.