O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Fransiya Respublikasi Prezidenti Emmanuel Makronning taklifiga binoan 11-13-mart kunlari davlat tashrifi bilan ushbu mamlakatda bo‘ladi.
Tashrif doirasida Parij shahrida oliy darajadagi muzokara va tadbirlar, Fransiyaning rasmiy va ishbilarmon doiralari bilan qator uchrashuvlar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Bo‘lajak muloqotlar kun tartibidan ko‘p qirrali O‘zbekiston-Fransiya munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlash masalalari o‘rin olgan.
Savdo-iqtisodiy va investitsiya-moliyaviy sohalarda o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish, Fransiyaning yetakchi kompaniya va korxonalari bilan kooperatsiya loyihalarini ilgari surishga ustuvor e’tibor qaratiladi.
Sammit yakunida hukumatlararo va idoralararo bitimlar to‘plamini qabul qilish ko‘zda tutilgan.
Bundan tashqari, davlatimiz rahbari YUNESKO Bosh direktori Odri Azule bilan uchrashib, tashkilot Bosh konferensiyasining 43-sessiyasiga tayyorgarlik ko‘rish va uni joriy yilning kuzida Samarqand shahrida o‘tkazishning amaliy jihatlarini muhokama qiladi.
Bo‘lajak tashrif arafasida ko‘plab tadbirlar o‘tkazilayotganini ta’kidlash joiz.
Xususan, 1-mart kuni Grets-Armenvil shahridagi "Uranoskop" observatoriyasi hududida buyuk alloma Abu Rayhon Beruniy siymosi aks etgan yodgorlik ochildi.
Shu kunlarda Parij shahrida sog‘liqni saqlash, fan va ta’lim, madaniyat, turizm va biznes sohalarida forum va anjumanlar o‘tkazilmoqda. Tuluza, Lion va Nitssada qo‘shma ishbilarmonlik tadbirlari bo‘lib o‘tadi.

President of the Republic of Uzbekistan to pay a state visit to France
At the invitation of President of the French Republic Emmanuel Macron, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will pay a state visit to this country on March 11-13.
The agenda of the visit to Paris envisages talks and events at the highest level, as well as a number of meetings with official and business circles of France.
The agenda of the upcoming contacts includes issues of further development and strengthening of Uzbek-French multifaceted relations.
Priority attention will be given to expanding mutually beneficial cooperation in trade-economic and investment-financial spheres, promoting cooperation projects with leading companies and enterprises of France.
It is planned to adopt a package of intergovernmental and interdepartmental agreements as a result of the summit.
In addition, the Head of our state will meet with UNESCO Director-General Audrey Azoulay to discuss practical aspects of preparing and holding the 43rd session of the Organization's General Conference in Samarkand this autumn.