Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг
Бугун Мустақиллик байрами арафасида халқимизнинг буюк фарзанди Жалолиддин Мангуберди хотирасига бағишлаб бунёд этилган муҳташам ёдгорлик мажмуасини тантанали равишда очмоқдамиз.
Ҳеч шубҳасиз, бунда чуқур рамзий маъно бор. Нега деганда, дунёдаги энг улкан қаҳрамонлик – бу Ватан мустақиллиги ва озодлиги йўлида кўрсатилган мардлик ва жасоратдир. Бундай қаҳрамонлик асло унутилмайди, ҳамиша халқ қалбида яшайди.
Жалолиддин Мангуберди эл-юрт истиқлоли учун курашган, бунга ўз ҳаётини бағишлаган аждодларимизнинг буюк намояндасидир.
Она юртга муҳаббат ва садоқат, ор-номус ва шон-шараф бобида унга тенг келадиган улуғ шахслар дунёда камдан-кам учрайди, десак, айни ҳақиқатни айтган бўламиз. Бу фикримизни донишманд аллома ва одил ҳукмдор Мирзо Улуғбекнинг: “Олам аҳли Жалолиддиндан олдин ҳам, кейин ҳам бундай баҳодир жангчини кўрмаган. Бу зотнинг азму шижоати олдида ҳатто буюкликнинг ўзи ҳам таъзим қилади”, деган сўзлари яққол тасдиқлайди.
Султон Жалолиддин ўн бир йил давомида мўғул босқинчиларига қарши 300 дан ортиқ жангларда иштирок этиб, ёвларни титратиб келди. Бундай жасорат ҳар қандай одамни ҳам ҳайратда қолдиради.
Енгилмас саркарданинг Синд дарёси бўйида ўз қўшинидан тўрт марта кўп бўлган Чингизхон қўшинига мардона қарши чиққанини эслайлик. Ёки Исфаҳон яқинидаги жангда бор-йўғи 14 нафар аскари билан мингдан зиёд мўғул лашкарининг қуршовини ёриб ўтганини ёдга олайлик.
Ҳатто Чингизхондек саркарда ҳам унинг матонатини кўриб: “Жалолиддиндек қаҳрамон фарзанди бор ота нақадар бахтлидир”, деб тан беришга мажбур бўлган.
Султон Жалолиддин жанговар фаолияти билан нафақат ўз юртини, балки дунёдаги ўнлаб мамлакатларни ҳам мўғул ҳужумидан ҳимоя қилганини жаҳон аҳли эътироф этади. Бутун умри урушда ўтган бўлишига қарамасдан, у оғир ва мураккаб даврларда ҳам илм-маърифат ҳомийси сифатида масжид ва мадрасалар, карвонсаройлар, қалъалар, йўл ва кўприклар қурдирган.
Тақдирнинг қалтис синовларини мардона енгиб ўтган, 32 ёшда ҳалок бўлган азамат аждодимизнинг ҳаёт йўли, шахсияти ва жасорати барчамизга асло эскирмайдиган бир ҳақиқатни уқтиради:
Ватан озодлиги, Ватан манфаати йўлида бирлашиб, марди майдон бўлиб курашга бел боғлаган халқни ҳеч қандай куч ҳеч қачон енга олмайди.
Ҳурматли маросим қатнашчилари!
Мустақиллик йилларида Ватанимизда Жалолиддин Мангубердининг ўлмас хотирасини абадийлаштириш мақсадида амалга оширилаётган ишлар барчангизга яхши маълум. Хусусан, давлатимизнинг юксак мукофоти – Жалолиддин Мангуберди ордени таъсис этилди. Юртимизда бу улуғ зотнинг таваллуд саналари муносиб нишонланмоқда. Унинг ҳаёти ва фаолиятига бағишланган янги-янги илмий ва бадиий асарлар яратилмоқда.
Буюк аждодимизнинг давомчиларини камол топтириш мақсадида Урганчда Жалолиддин Мангуберди номидаги ҳарбий академик лицей ташкил этдик. Бу мардлик мактаби жорий йил илк бор ўқувчиларни ўз бағрига қабул қилмоқда. Уларнинг барчасига омад ва зафарлар тилаб, келгусида бу навқирон авлод орасидан улуғ саркарданинг муносиб издошлари бўлган ҳақиқий ватанпарвар ўғлонлар, жасур офицер ва генераллар етишиб чиқади, деб ишонамиз.
Биз бугун очилаётган ёдгорлик мажмуаси лойиҳаси устида жуда кўп ишладик. Зиёлиларимиз, кенг жамоатчиликнинг фикр-мулоҳаза ва таклифларини ўргандик. Бўйи 25 метр бўлган ушбу маҳобатли ҳайкалда Султон Жалолиддиннинг қатъиятли, мағрур сиймосида келажакка катта ишонч ва шиддат билан интилаётган халқимизнинг ватанпарварлиги, букилмас иродаси ўз ифодасини топган.
Ҳайкал олдида Жалолиддин Мангуберди битиктошининг нусхаси ўрнатилди. Битиктош нусхасида муқаддас Қуръони карим оятлари, Жалолиддин Мангуберди шажараси, ушбу ёдгорликнинг яратилиш тарихи акс эттирилган.
Жалолиддин Мангуберди мажмуасини барпо этиш билан бирга, Урганч шаҳри ва унинг марказий майдонида катта ҳажмдаги бунёдкорлик ишлари ҳам амалга оширилди. Қарийб 8 гектарлик ушбу ҳудуд бутунлай янгича қиёфа касб этди. Бу ерга 18 мингга яқин манзарали дарахтлар, гуллар ва буталар экилди. Шаҳарнинг марказий майдони остидан ўтадиган, тўрт қаторли, узунлиги 500 метр бўлган ноёб автомобиль туннели барпо этилди.
Ҳурматли тантанали маросим иштирокчилари!
Шу ўринда айтиш керакки, охирги йилларда амалга ошираётган ислоҳотларимиз натижасида, барча ҳудудлар каби Хоразм ҳам ўзгармоқда. Хусусан, ўтган 5 йилда барча туман марказлари, 100 га яқин қишлоқ ва маҳаллалар обод қилинди. Сайёҳлар учун 80 та янги меҳмонхона қурилди.
Келгуси 5 йилда вилоятда янги меҳмонхона ва оилавий меҳмон уйлари ташкил этилиб, хорижий туристлар сони 10 баробар оширилади, яъни ярим миллионгача етказилади.
“Очиқ осмон остидаги музей” номини олган Хива шаҳрига темир йўл етиб борди ва янги вокзал ишга туширилди. 2024 йилда эса тезюрар поездини Хивага олиб келишни режа қилганмиз.
Шунингдек, Урганч ва Хива шаҳарлари ўртасидаги автомобиль йўли бўйида 100 дан зиёд замонавий сервис объектлари барпо этилади.
Ислом ҳамкорлик ташкилоти томонидан Хива шаҳрининг 2024 йилда “Ислом дунёсининг туризм пойтахти” деб эълон қилиниши, бу соҳадаги ислоҳотларимизнинг муносиб эътирофи бўлди.
Бошлаган ишларимизни изчил давоми сифатида, воҳада маҳаллий ва чет эллик сайёҳлар учун жозибадор “Хоразм” туристик брендини яратиш бўйича аниқ режа асосида иш олиб борилмоқда.
Хоразмга ташриф буюрадиган хорижий сайёҳлар сонини кескин ошириш учун ҳудудлар аро ва халқаро транспорт қатновларини кенгайтириш мақсадида зарур инфратузилмалар яратилади. Жумладан, йўловчилар оқими бўйича пойтахт аэропортидан кейинги ўринда турадиган Урганч халқаро аэропорти келгуси 2 йилда реконструкция қилиниб, йирик туристик транспорт хабига айлантирилади.
Хабарингиз бор, сиз, азизлар билан маслаҳатлашиб, халқимиз, биринчи навбатда ёшларимизнинг фикри, хоҳиш-истакларини эътиборга олиб, Урганч шаҳрида Ал-Хоразмий шаҳарчаси қурилишини бошладик.
Бу ердаги 130 гектардан зиёд ҳудудда Ал-Хоразмий университети ва ихтисослашган мактаби, Ал-Хоразмий маркази, буюк бобомизнинг улуғвор ҳайкали бунёд этилади. Шунингдек, бу ерда технопарк, ишлаб чиқариш зонаси ва офислар, тиббиёт, инновация ва маданият марказлари, мактаб ва боғчалар, яшил майдон ва хиёбонлар, спорт мажмуалари, автотураргоҳ, савдо ва маиший бинолар, энг муҳими, аҳоли учун 104 та кўп қаватли замонавий шинам уйлар барпо этилади.
Худо хоҳласа, бу шаҳарча ҳам худди Самарқанддаги “Буюк ипак йўли” халқаро туризм маркази сингари, мамлакатимизнинг энг гўзал ва бетакрор масканларидан бирига, таъбир жоиз бўлса, Урганч шаҳрининг юзига айланади.
Фурсатдан фойдаланиб, Хоразмда мана шундай эзгу ишларни амалга оширишда иштирок этган ва меҳнатини давом эттираётган барча-барча азиз инсонларга – қурувчи ва муҳандисларга, меъмор ва ҳайкалтарошларга, техник мутахассис ва мутасаддиларга, чет эллик ҳамкорларимизга, меҳнаткаш ва олижаноб Хоразм аҳлига самимий миннатдорчилик билдираман.
Муҳтарам юртдошлар!
Бугунги маросимда зиёлилар, айниқса ёшлар вакиллари иштирок этаётгани учун бир масалага алоҳида тўхталиб ўтмоқчиман.
Биз кўплаб муҳташам иморатлар қуришимиз, маҳобатли ҳайкаллар барпо этишимиз мумкин. Аммо ушбу бунёдкорлик ишларимизнинг туб маъносини, тарбиявий аҳамиятини халқимиз, ёшларимиз қалбига сингдирмасак, бу обидаларнинг маънавий ибратини тушунтира олмасак, асосий мақсадимизга ета олмаймиз.
Биз бугун дунёда ва минтақамизда турли таҳдид ва хатарлар кучайиб бораётган нотинч бир замонда яшамоқдамиз. Кўплаб бузғунчи кучлар ўзларининг ғараз ниятлари билан ёш авлоднинг онгини эгаллашга уринмоқдалар. Бундай таҳликали вазиятда жондан азиз фарзандларимизни юксак ватанпарварлик руҳида тарбиялаш ҳал қилувчи аҳамиятга эга эканини ҳаммамиз яхши тушунамиз.
Шу сабабли буюк саркарда Жалолиддин Мангуберди сингари ватанпарвар, жасоратли аждодларимиз ҳаёти ва фаолиятини чуқур ўрганиш, уни халқимиз, айниқса, ёшлар ўртасида кенг тарғиб этиш барчамизнинг бурчимизга айланиши лозим.
Айни вақтда бу борада фидойи олим ва адибларимиз томонидан олиб борилаётган илмий-ижодий изланишларни қўллаб-қувватлашимиз, уларни янги асарлар яратишга рағбатлантиришимиз лозим. Хусусан, ана шундай изланишлар туфайли Туркиянинг Силван шаҳрида улуғ аждодимизнинг қабри топилгани муҳим аҳамиятга эга. Ушбу қардош давлат билан келишиб, бу ерда рамзий мақбара бунёд этсак, албатта, ҳар томонлама савобли иш бўлади.
Вилоят ҳокимлиги ҳамда хоразмлик зиёлиларнинг саъй-ҳаракати билан тузилган Жалолиддин Мангуберди фонди фаолиятини моддий ва маънавий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш чораларини ҳам кўришимиз зарур.
Жалолиддин Мангубердининг шарафли тарихини тўлақонли ёритиб берадиган илмий энциклопедия, яъни қомус яратиш ҳам олдимизда турган муҳим вазифадир.
Чақмоқдек қисқа умри мобайнида ўзбек халқига хос бўлган Ватанга чексиз муҳаббат ва садоқат, юксак ҳарбий салоҳиятни намоён этиб яшаган Жалолиддин Мангуберди каби буюк аждодларимиз билан ҳар қанча фахрлансак, ғурурлансак, арзийди.
Ишонаман, орадан йиллар, асрлар ўтади, Султон Жалолиддин ҳамиша юртимизни кўз қорачиғидек асраб-авайлаш, унга фарзандлик меҳри, иймон-эътиқод билан хизмат қилишнинг ўчмас тимсоли бўлиб қолади.
Муҳтарам ватандошларим!
Сўзимнинг якунида барчангизни бугунги қутлуғ тарихий воқеа билан, яқинлашиб келаётган Мустақиллик байрамимиз билан яна бир бор чин қалбимдан самимий табриклайман.
Ҳаммангизга тинчлик-омонлик, оилавий бахт-саодат, хонадонларингизга битмас-туганмас қут-барака тилайман.
Дунёга Жалолиддин Мангуберди каби буюк қаҳрамонларни берган муқаддас заминимиз, она халқимиз омон бўлсин!

на торжественной церемонии открытия памятника Джалалиддину Мангуберды в городе Ургенче
Сегодня в преддверии праздника Независимости мы торжественно открываем мемориальный комплекс, воздвигнутый в честь выдающегося сына нашего народа Джалалиддина Мангуберды.
Несомненно, в этом есть глубокий символический смысл. Ведь самый великий подвиг в мире – это подвиг во имя свободы и независимости Родины. Он никогда не будет забыт, навсегда останется в сердце народа.
Джалалиддин Мангуберды является ярчайшим представителем наших предков, которые, не жалея своей жизни, боролись за свободу страны.
Поистине мало кто в мире из великих личностей сравнится с Джалалиддином Мангуберды в любви и преданности Родине, достоинстве и славе. Это подтверждают и слова нашего выдающегося ученого и мудрого правителя Мирзо Улугбека: “До Джалалиддина и после него мир не знал подобного воина-богатыря. Само величие преклоняется перед его доблестью и бесстрашием”.
В течение одиннадцати лет Султан Джалалиддин участвовал в более чем трехстах сражениях против монгольских завоевателей, заставляя врагов трепетать от страха. Его подвиги восхищают любого человека.
Вспомним, как непобедимый полководец мужественно сражался на берегу реки Синд против войск Чингисхана, по численности в четыре раза превосходивших его армию. Или как в бою под Исфаханом вместе с четырнадцатью воинами он смог прорвать окружение более тысячи монголов.
Даже жестокий Чингисхан, увидев его стойкость, вынужден был признать: “Настоящее счастье для отца иметь такого сына-героя, как Джалалиддин”.
Во многих странах признают, что Джалалиддин Мангуберды защитил не только свой край, но и десятки других государств от нашествия завоевателей. Несмотря на то, что вся его жизнь прошла в непрестанных сражениях, даже в трудные времена он как покровитель науки и просвещения сумел построить мечети и медресе, караван-сараи и дворцы, дороги и мосты.
Имя нашего доблестного предка, преодолевшего тяжелейшие испытания судьбы и погибшего в 32 года, его немеркнущий подвиг напоминают всем нам о непреходящей истине: никто и никогда не сможет сломить народ, который сплотился в борьбе за свободу Родины.
Все вы хорошо знаете об осуществляемой в стране в годы независимости работе по увековечению немеркнущей памяти Джалалиддина Мангуберды. Учреждена высокая государственная награда – орден Джалалиддина Мангуберды. Достойно отмечаются знаменательные даты, связанные с его именем. Создаются новые научные и художественные произведения о его жизни и деятельности.
С целью воспитания продолжателей дела нашего великого предка мы создали в городе Ургенче военный академический лицей имени Джалалиддина Мангуберды. В нынешнем году эта школа мужества примет первых учащихся. Желаю им успеха, уверен, что в будущем они станут достойными последователями выдающегося полководца, настоящими патриотами, отважными офицерами и генералами.
Мы много работали над проектом открывающегося сегодня мемориального комплекса, изучили мнения и предложения нашей интеллигенции, широкой общественности.
Это грандиозный 25-метровый монумент, в решительном и гордом взгляде Султана Джалалиддина – патриотизм и несгибаемая воля нашего народа, который смело и уверенно смотрит в будущее.
Перед памятником установлена копия древней каменной плиты в честь Джалалиддина Мангуберды. На ней были высечены аяты священного Корана и генеалогия героя, а также история ее создания.
В ходе строительства в Ургенче комплекса Джалалиддина Мангуберды и на центральной площади города проведена масштабная созидательная работа. Эта территория, занимающая почти 8 гектаров, совершенно изменилась. Здесь высажено около 18 тысяч декоративных деревьев, цветов и кустарников. Под центральной городской площадью построен уникальный четырехполосный автомобильный туннель протяженностью 500 метров.
В последние годы благодаря реализации широкомасштабных реформ Хорезмская область, как и все регионы страны, значительно преобразилась. В частности, за прошедшие пять лет здесь благоустроены районные центры, около 100 сел и махаллей. Построено 80 отелей для туристов.
В ближайшие пять лет в области будут созданы новые гостиницы и семейные гостевые дома. Число туристов, по расчетам, увеличится в 10 раз и достигнет полумиллиона.
К Хиве, которую называют “музеем под открытым небом”, проложена железная дорога, сдан в эксплуатацию новый вокзал. В 2024 году запланировано пустить до этого древнего города скоростной поезд.
Также в Ургенче и Хиве вдоль авмобильных дорог будет построено более 100 современных объектов сервиса.
Объявление Организацией исламского сотрудничества города Хивы Туристической столицей исламского мира в 2024 году стало достойным признанием осуществляемых нами преобразований в этом направлении.
На основе конкретного плана начата и последовательно продолжается работа по созданию в оазисе туристического бренда “Хорезм”, привлекательного как для внутренних, так и для зарубежных туристов.
В целях увеличения потока иностранных туристов, приезжающих в Хорезм, будет создана необходимая инфраструктура для дальнейшего улучшения межрегионального и международного транспортного сообщения. Кроме того, в ближайшие два года Ургенчский международный аэропорт, по числу пассажиров являющийся вторым после столичного аропорта, будет реконструирован и превращен в туристический транспортный хаб.
Учитывая пожелания населения, в первую очередь молодежи, посоветовавшись с вами, мы приступили к строительству в Ургенче городка “Аль-Хорезми”. В этом комплексе на площади более 130 гектаров будут возведены университет и специализированная школа имени Аль-Хорезми, Центр Аль-Хорезми, а также памятник нашему выдающемуся предку. Кроме того, здесь будут построены Технопарк, производственная зона и офисы, медицинский, инновационный и культурный центры, школа и детские сады, зеленые площадки и скверы, спортивные комплексы, автостоянки, торговые здания, пункты бытового обслуживания и, самое главное, 104 многоэтажных современных благоустроенных дома для населения.
Уверен, что городок “Аль-Хорезми” станет одним из самых красивых, примечательных мест в стране, визитной карточкой Ургенча – как и Международный туристический центр “Буюк ипак йўли” в Самарканде.
Пользуясь случаем, хочу выразить искреннюю благодарность строителям и инженерам, архитекторам и скульпторам, техническим специалистам и ответственным работникам, нашим зарубежным партнерам, трудолюбивым и благородным жителям города Ургенча – всем, кто осуществляет эти добрые дела на древней земле Хорезма.
Учитывая, что в сегодняшней церемонии участвуют представители интеллигенции, молодежь, хочу остановиться на одном вопросе.
Мы можем построить еще много величественных зданий и памятников. Но самое главное – нам нужно наполнить нашу созидательную работу глубоким духовным смыслом и содержанием, чтобы они проникли в сердце каждого соотечественника, прежде всего молодежи. Только тогда мы сможем достичь наших высоких целей.
Мы живем в непростое время, когда в мире и нашем регионе усиливаются различные угрозы и вызовы. Деструктивные силы в своих корыстных интересах пытаются овладеть сознанием нашего молодого поколения. Все мы хорошо понимаем, что в столь тревожной обстановке решающее значение имеет воспитание детей в духе высокого патриотизма на примере жизни и деятельности таких наших отважных предков, как великий полководец Джалалиддин Мангуберды. Это долг каждого из нас.
В то же время мы должны поддерживать научные и творческие изыскания самоотверженных ученых и литераторов нашей страны, стимулировать создание новых научных трудов и произведений по этой тематике. Как известно, благодаря таким исследованиям в городе Силван было найдено захоронение Султана Джалалиддина. Было бы целесообразно на основе соглашения с турецким правительством построить здесь символический мавзолей нашего великого предка.
Необходимо принять меры по всесторонней, в том числе материальной, поддержке деятельности Фонда Джалалиддина Мангуберды, созданного усилиями хокимията и творческой интеллигенции Хорезмской области. Наряду с последовательным продолжением начатой нами созидательной работы важной задачей является выпуск научной энциклопедии, посвященной истории жизненного подвига Джалалиддина Мангуберды.
Мы по праву гордимся нашими великими предками, такими как Джалалиддин Мангуберды, короткая, но яркая жизнь которого была наполнена безграничной любовью и преданностью Родине, испокон веков присущими узбекскому народу.
Уверен: пройдут века, но образ Султана Джалалиддина всегда будет служить примером истинно сыновней любви, твердой воли и самоотверженности в надежной защите своей страны, беззаветного служения интересам Родины.
Искренне, от всей души поздравляю всех вас с сегодняшним историческим событием и с приближающимся праздником Независимости.
Желаю всем вам здоровья, мира и благополучия вашим семьям.
Пусть всегда процветают наша священная земля, наш народ, давшие миру таких бессмертных героев, как Джалалиддин Мангуберды!