Президент Шавкат Мирзиёев 29 август куни Урганч шаҳрида Ал-Хоразмий шаҳарчаси қурилиши пойдеворига капсула қўйди.
Давлатимиз раҳбари бу лойиҳа билан жорий йил мартда вилоятга сафари чоғида танишган, уни такомиллаштириш бўйича кўрсатмалар берган эди. Шулар асосида “пишитилган” лойиҳа ижобати бугунги хайрли кунларда – мустақиллик байрамимиз арафасида бошланди.
Маросимда хоразмлик ёшуллилар, аёллар, ёшлар иштирок этди. Президентимиз улар билан мулоқот қилди.
– Бугунги замонавий илм-фаннинг, электрон кашфиётларнинг туб замини Ал-Хоразмий бобомизнинг мислсиз илмий мероси билан боғлиқ. Биз бу билан нафақат фахрланашимиз, балки унга муносиб бўлишимиз керак. Шунинг учун Урганч шаҳрида буюк олим номи билан аталадиган алоҳида шаҳарча барпо этишга қарор қилдик, – деди давлатимиз раҳбари.
Бу мажмуа Урганч халқаро аэропорти яқинида, 130 гектардан зиёд ҳудудда бунёд қилинади. Самолётдан тушган ҳар қандай одамнинг кўз ўнгида аввало мана шу гўзал маскан намоён бўлади. Шаҳарча марказида Хоразмий бобомизнинг муаззам ҳайкали ўрнатилади.
Асосийси, бу ерда Ал-Хоразмий номидаги янги университет барпо этилади. Унинг қошида истеъдодли болалар учун ихтисослашган мактаб қурилади. Уларда ўқиган ёшлар шаҳарчада бунёд этиладиган илм-фан, инновация ва маданият марказларида фаолият кўрсатиб, буюк аждодимизнинг анъаналарини давом эттиради.
Шунингдек, бу ерда технопарк ва офислар, тиббиёт, инновация ва маданият марказлари, хиёбонлар, мактаб ва боғчалар, спорт мажмуалари, автотураргоҳ, савдо ва маиший бинолар бўлади. 5 мингта хонадонли 104 та кўп қаватли уй-жой барпо этилади. Иншоотлар “ақлли технологиялар” асосида жиҳозланади.
Давлатимиз раҳбари мажмуа бунёдкорларини Мустақиллик байрами билан табриклаб, ушбу масъулиятли ва шарафли ишларида муваффақиятлар тилади.

Президент Шавкат Мирзиёев 29 августа заложил капсулу в фундамент городка Аль-Хорезми в городе Ургенче.
Глава государства ознакомился с этим проектом во время поездки в область в марте текущего года и дал указания по его совершенствованию. Символично, что реализация доработанного проекта стартует в эти дни - в преддверии Дня Независимости.
В церемонии приняли участие хорезмские старейшины, женщины и молодежь. Президент побеседовал с ними.
- Все достижения современной науки и электроники берут свое начало в беспрецедентно важном научном наследии нашего предка Аль-Хорезми. Мы должны не только гордиться, но и быть достойными этого. Поэтому мы решили создать в городе Ургенче отдельный городок имени великого ученого, - сказал глава нашего государства.
Городок будет построен рядом с международным аэропортом Ургенча, на площади более 130 гектаров. Это красивое место будет первым, что предстанет перед глазами пассажиров, сходящих с самолета. В центре городка будет установлен величественный памятник Аль-Хорезми.
Здесь же будет организован новый университет имени Аль-Хорезми. При нем будет построена специализированная школа для одаренных детей. Ее выпускники в будущем продолжат традиции наших великих предков, работая в созданных в городе центрах науки, инноваций и культуры.
В городке появятся также технопарк и офисы, медицинские и культурные учреждения, аллеи, школы и детские сады, спортивные комплексы, автостоянки, торговые и бытовые объекты. Будут построены 104 дома на 5 тысяч квартир. Объекты будут оснащены «умными» технологиями.
Глава нашего государства поздравил строителей комплекса с Днем независимости и пожелал им успехов в их ответственной и почетной деятельности.