Ommaviy axborot vositalari vakillari bilan uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Shahboz Sharif bo‘lib o‘tgan muzokaralar yakunlariga izoh berdilar.
Davlatimiz rahbari so‘zining avvalida uchrashuvlar samarali bo‘lganini alohida qayd etib, ushbu tarixiy tashrif O‘zbekiston-Pokiston strategik sherikligida yangi sahifa ochishini ta’kidladi.
O‘zbekiston Prezidenti keyingi yillarda ikki tomonlama hamkorlik jadal rivojlanib borayotganini yuksak baholadi. Tovar ayirboshlash hajmi 400 million dollardan oshdi, 130 ta qo‘shma korxona tashkil etildi, Karachi va Toshkentda savdo uylari ochildi. Toshkent va Lahor o‘rtasida aviaqatnovlar tiklandi.
Hukumatlararo komissiya samarali faoliyat yuritmoqda, siyosiy maslahatlashuvlar, qator ishbilarmonlik tadbirlari va O‘zbekiston sanoat ko‘rgazmasi muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
- Shu kunlarda Pokistonning yetakchi kompaniyalaridan iborat nufuzli delegatsiya poytaxtimizda bo‘lib turibdi. Bugun biznes vakillari bilan alohida uchrashuv o‘tkazib, qo‘shma rejalarni muhokama qilamiz, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Oliy darajadagi muzokaralar chog‘ida tomonlar ko‘p qirrali hamkorlikning yangi "o‘sish nuqtalari"ni belgilab olgani, Oliy darajadagi strategik sheriklik kengashini tashkil etishga kelishib olingani ta’kidlandi.
O‘zaro savdo hajmini keskin oshirish va nomenklaturasini kengaytirish, sanoat kooperatsiyasini kuchaytirish, transport jihatidan o‘zaro bog‘liqlikni rivojlantirish, biznesni qo‘llab-quvvatlash va unga qulay sharoitlar yaratish masalalari diqqat markazida bo‘ldi.
Farmatsevtika, agrar tarmoq, qishloq xo‘jaligi mashinasozligi, geologiya va mineral resurslar, to‘qimachilik, charm sanoati va boshqa tarmoqlardagi loyihalarni ilgari surib, tayyor mahsulotlarni uchinchi mamlakatlar bozoriga eksport qilish muhimligi ta’kidlandi.
Global va mintaqaviy tuzilmalar, shu jumladan Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Islom hamkorlik tashkiloti, Shanxay hamkorlik tashkiloti va boshqalar doirasidagi yaqin aloqalar va o‘zaro qo‘llab-quvvatlashni davom ettirishga kelishib olindi.
Afg‘onistonni tinch rivojlantirish, Falastin masalasini diplomatik yo‘l bilan hal etish borasidagi pozitsiyalar yaqin ekani ta’kidlandi.
Shu bilan birga, xavfsizlik sohasida, terrorizm, transmilliy jinoyatchilik, giyohvand moddalarning noqonuniy aylanishi va boshqa zamonaviy tahdidlarga qarshi kurashish borasidagi hamkorlikni kengaytirishdan ikki tomon ham manfaatdor ekani bildirildi.
Muzokaralarda madaniy-gumanitar va turizm sohalaridagi almashinuvni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi. Madaniyat va san’at festivallarini o‘zaro o‘tkazish, sayyohlar oqimini, shu jumladan "Umra plyus" dasturi doirasida oshirish yuzasidan kelishuvlarga erishildi.
Yakunda erishilgan kelishuvlar va imzolangan bitimlarni o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirish uchun ikki mamlakat hukumatlari tomonidan keng qamrovli "yo‘l xaritasi" qabul qilinishi ta’kidlandi.

На встрече с представителями средств массовой информации Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Исламской Республики Пакистан Шахбаз Шариф поделились своими оценками состоявшихся переговоров.
В начале своего выступления глава нашего государства особо отметил плодотворные результаты состоявшихся встреч, подчеркнув, что нынешний исторический визит открывает новую страницу в узбекско-пакистанском стратегическом партнерстве.
Президент Узбекистана высоко оценил динамичное развитие двустороннего сотрудничества в последние годы. Объем товарооборота превысил 400 миллионов долларов, создано 130 совместных предприятий, открыты торговые дома в Карачи и Ташкенте. Возобновлены авиарейсы между Ташкентом и Лахором.
Эффективно работает Межправительственная комиссия, плодотворно прошли политические консультации, ряд деловых мероприятий и промышленная выставка Узбекистана.
- В эти дни в нашей столице пребывает солидная делегация ведущих компаний Пакистана. Сегодня мы проведем отдельную встречу с бизнесом и обсудим совместные планы, – отметил Шавкат Мирзиёев.
Подчеркнуто, что в ходе состоявшихся переговоров на высшем уровне стороны определили новые точки роста многопланового сотрудничества, договорились создать Высший совет стратегического партнерства.
В фокусе внимания были вопросы кардинального увеличения объемов и расширения номенклатуры взаимной торговли, усиления промышленной кооперации, развития транспортной взаимосвязанности, поддержки и создания благоприятных условий для бизнеса.
Была подчеркнута важность продвижения проектов в сфере фармацевтики, аграрного сектора, сельхозмашиностроения, геологии и минеральных ресурсов, текстильной, кожевенной и других отраслях с экспортом готовой продукции на рынки третьих стран.
Лидеры договорились продолжать тесные контакты и взаимную поддержку в рамках глобальных и региональных структур, в том числе Организации Объединенных Наций, Организации исламского сотрудничества, Шанхайской организации сотрудничества и других.
Подтверждена близость позиций по мирному развитию Афганистана, дипломатическому урегулированию палестинского вопроса.
Наряду с этим выражена взаимная заинтересованность в расширении взаимодействия в области безопасности, борьбы с терроризмом, транснациональной преступностью, незаконным оборотом наркотиков и другими современными угрозами.
Особое внимание в ходе переговоров было уделено развитию культурно-гуманитарного и туристического обмена. Достигнуты договоренности о взаимном проведении фестивалей культуры и искусства, наращиванию туристических потоков, в том числе в рамках программы «Умра плюс».
В завершение подчеркнуто, что для своевременной и качественной реализации достигнутых договоренностей и подписанных соглашений правительствами двух стран будет принята всеобъемлющая «дорожная карта».