O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Shahboz Sharif tor doirada va rasmiy delegatsiyalar ishtirokida muzokara o‘tkazdilar.
O‘zbekiston-Pokiston strategik sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirish va mustahkamlashning barcha yo‘nalishlari ko‘rib chiqildi.
Suhbat avvalida Pokiston Bosh vaziri Shahboz Sharif samimiy qabul uchun Prezidentimizga minnatdorlik bildirdi.
Davlat rahbarlari keyingi yillarda ko‘p qirrali hamkorlik jadal rivojlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Faol siyosiy muloqotlar, samarali parlamentlararo va idoralararo almashinuvlar davom etmoqda.
2024-yilda tovar ayirboshlash hajmi 400 million dollardan oshdi, qo‘shma korxonalar soni 130 taga yetdi. Karachi va Toshkentda savdo uylari ochildi. Toshkent va Lahor o‘rtasida to‘g‘ridan to‘g‘ri aviaqatnovlar tiklandi.
Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi, biznes forumlari va O‘zbekiston milliy sanoat ko‘rgazmasi muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Muzokaralarda savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Qabul qilingan "yo‘l xaritasi" asosida tovar ayirboshlash hajmini 2 milliard dollarga yetkazish bo‘yicha o‘zaro muvofiqlashgan choralar ko‘rish muhimligi ta’kidlandi.
Imtiyozli savdo to‘g‘risidagi bitim doirasida tovarlar ro‘yxatini kengaytirish, fitosanitariya va karantin talablarini, bojxona tartib-taomillarini o‘zaro soddalashtirish, standartlarni yaqinlashtirish, elektron savdo platformalarini integratsiya qilish, xaridlarda ishtirok etish imkoniyatini ta’minlash, banklararo hisob-kitoblar mexanizmlarini takomillashtirish va boshqalar ustuvor vazifalar sifatida belgilandi.
Yetakchi kompaniyalarning farmatsevtika, elektrotexnika, qishloq xo‘jaligi mashinasozligi, geologiya va mineral resurslar, to‘qimachilik, charm sanoati va boshqa tarmoqlarda kooperatsiya loyihalarini amalga oshirish rejalari ko‘rib chiqildi.
Hududlar o‘rtasidagi ishbilarmonlik va madaniy aloqalarni rag‘batlantirish maqsadida davlatimiz rahbari O‘zbekistonda ikki mamlakat hududlari forumini o‘tkazishni taklif etdi.
O‘zbekiston va Pokiston yetakchilari transport jihatidan o‘zaro bog‘liqlikni kuchaytirish va tranzit salohiyatini ro‘yobga chiqarish masalalariga alohida to‘xtaldilar.
Keyingi bir necha yilda "O‘zbekiston – Afg‘oniston – Pokiston" multimodal yo‘lagi orqali yuk tashish hajmi 5 barobar ko‘paygani mamnuniyat bilan qayd etildi. Yuk aylanmasi hajmini yanada oshirish maqsadida qo‘shma transport-logistika kompaniyasini tashkil etishga kelishib olindi.
Transafg‘on temir yo‘lini qurish loyihasini amalda ilgari surish maqsadida birgalikdagi sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirish muhim ekani ta’kidlandi.
Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishini joriy yil iyul oyida Lahor shahrida o‘tkazishga kelishib olindi.
Tomonlar madaniy-gumanitar va turizm almashinuvini yanada kengaytirish muhimligini qayd etdilar. Shu ma’noda, o‘zaro Madaniyat haftaliklari va turizm dasturlari taqdimotlarini o‘tkazishga kelishib olindi.
Xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashildi. Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Qo‘shilmaslik harakati, Islom hamkorlik tashkiloti, SHHT va boshqa ko‘p tomonlama tuzilmalar doirasida o‘zaro qo‘llab-quvvatlashni davom ettirish muhimligi qayd etildi.
O‘zbekiston Prezidenti va Pokiston Bosh vaziri terrorizm, radikalizm, islomofobiya va xavfsizlikka tahdid solayotgan boshqa zamonaviy xatarlarga qarshi kurashishda sa’y-harakatlarni birlashtirish zarurligini ta’kidladilar.
Keng ko‘lamli hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini ishlab chiqish maqsadida Oliy darajadagi strategik sheriklik kengashini ta’sis etish va uning birinchi yig‘ilishini kelgusi yilda o‘tkazishga kelishib olindi.
Oliy darajadagi muzokaralar yakunida erishilgan kelishuvlar va imzolangan bitimlarni o‘z vaqtida amalga oshirish bo‘yicha qo‘shma "yo‘l xaritasi"ni ishlab chiqish va tasdiqlash to‘g‘risida qaror qabul qilindi.

Leaders of Uzbekistan and Pakistan define priority areas for expanding strategic partnership
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan Shehbaz Sharif held negotiations in a narrow format and with participation of the official delegations.
The entire range of issues on further expanding and strengthening Uzbek-Pakistani relations of strategic partnership was reviewed.
In the beginning of the meeting Prime Minister of Pakistan Shehbaz Sharif expressed sincere gratitude to the President of our country for the warm and cordial welcome.
The Heads of state noted the dynamic development of multifaceted cooperation in the past years with deep satisfaction.
Active political contacts, fruitful interparliamentary and interagency exchanges continue.
In 2024 the trade turnover exceeded $400 million, the quantity of joint enterprises reached 130. Trade houses are open in Karachi and Tashkent. Direct flights between Tashkent and Lahore are renewed.
The meeting of the Intergovernmental commission, business-forums and a national industrial exhibition of Uzbekistan were successfully held.
In the course of the negotiations particular attention was paid to expanding trade and economic cooperation.
The importance of implementing coordinated measures for bringing the volume of trade to $2 billion based on the adopted “roadmap” was underlined.
Expansion of the nomenclature of goods within the framework of the Preferential Trade Agreement, mutual simplification of phytosanitary and quarantine requirements, customs procedures, convergence of standards, integration of electronic trading platforms, ensuring access to the procurement system, improvement of interbank settlement mechanisms and others were identified as priority tasks.
The plans of leading companies to implement cooperation projects in pharmaceuticals, electrical engineering, agrarian sector, agricultural machinery, geology and mineral resources, textile, leather and other industries were reviewed.
In order to encourage business and cultural contacts between the regions, the Head of our state suggested organizing a Forum of Regions of the two countries in Uzbekistan.
Leaders of Uzbekistan and Pakistan particularly reviewed the issues of strengthening transport connectivity and utilizing the transit potential.
It was noted with satisfaction that over the past few years the volume of cargo transportation through the multimodal corridor “Uzbekistan-Afghanistan-Pakistan” has increased by 5 times.
In order to further increase the volume of cargo turnover, an agreement has been reached on establishing a joint transport and logistics company.
The importance of coordinating joint efforts for practical promotion of the Trans-Afghanistan railroad construction project was also stressed.
An agreement was reached to hold the next meeting of the Intergovernmental Commission in July this year in the city of Lahore.
The sides advocated for further expansion of cultural, humanitarian and tourist exchange. In this context, it was agreed to hold mutual cultural weeks and presentations of tourism programs.
An exchange of views on the current international and regional agenda was also held. The importance of continuing mutual support within the framework of the United Nations, Non-Aligned Movement, Organization of Islamic Cooperation, SCO and other multilateral structures was highlighted.
The President of Uzbekistan and the Prime Minister of Pakistan emphasized the need to join efforts in the fight against terrorism, radicalism, radicalism, Islamophobia and other contemporary security challenges.
In order to elaborate new areas of comprehensive cooperation, it was agreed to establish the Supreme Council of Strategic Partnership and hold its first meeting next year.
As a result of summit talks a decision was made on developing and approving a joint “roadmap” for the timely implementation of the agreements reached and signed.