Sirdaryo viloyati iqtisodiyotini rivojlantirish bo‘yicha rejalar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 25-fevral kuni Sirdaryo viloyati iqtisodiyotini rivojlantirish, ish o‘rinlari va investitsiyalarni ko‘paytirish bo‘yicha 2025 yilgi rejalar muhokamasi yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Keyingi yillarda Sirdaryoda energetika, qurilish, tadbirkorlik birmuncha rivojlandi. O‘tgan yili davlatimiz rahbarining Sayxunobod tumaniga tashrifi chog‘ida tomorqachilik va kichik loyihalarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha yangi tajriba yaratildi.
Lekin tashabbuskorlik kamligi uchun sanoat, savdo va xizmatlar rivojlanishdan orqada qolib ketayapti. Xususan, Sirdaryoda xizmat ko‘rsatish sohasining respublikadagi ulushi eng past. Kambag‘allik darajasi 11 foizdan ko‘p. 22 ming nafar fuqaro ishsiz.
Bugun dunyoda iqtisodiy shart-sharoitlar tez o‘zgarmoqda. Bunday vaziyatda izlanib, o‘rganib, ichki imkoniyatlarni to‘la ishga solgan hudud yutadi.
Shu maqsadda Sirdaryo viloyatida investitsiyalarni ko‘paytirib, sanoat va biznes-muhitni yaxshilash, kambag‘allikni qisqartirish, shuningdek, viloyatning tranzit salohiyatidan unumli foydalanish bo‘yicha takliflar ishlab chiqilgan.
Masalan, qariyb 900 gektar yer maydonida sanoat zonalari tashkil qilinishi mo‘ljallangan. Bu 5 milliard dollar investitsiyaga va 20 mingdan ortiq yangi ish o‘rniga zamin bo‘ladi. Loyihalar Sirdaryo, Shirin, Boyovut, Xovos, Mirzaobod, Guliston, Oqoltin va Sardobada joylashadi.
Viloyat geografik jihatdan O‘zbekistonning markaziy qismida, bir nechta xalqaro avtomagistral kesishmasida joylashgan bo‘lib, bir kecha-kunduzda 311 mingta transport vositalari o‘tadi. Shunga ko‘ra, tadbirkorlar bu yo‘llar bo‘yida yuzlab savdo shoxobchalari ochishga tayyorligini bildirgan.
Shu kabi 500 ming kvadrat metr savdo-servis maydoni tashkil etib, 50 ming odamning bandligini ta’minlash imkoniyati bor.
Yer-suvi mo‘l bu hududda paxta, sholi, meva-sabzavot va poliz mahsulotlari yetishtirish uchun katta salohiyat bor. Shu bois kartoshka, piyoz, maymunjon, qorag‘at va olcha maydonlari kengaytiriladi. Tomorqa, dala va kanallar chetidagi 38 ming gektarga qayta ishlovchi va eksportchilar biriktiriladi.
8 ta tumandagi past rentabelli 25 ming gektar yer sholi yetishtirishga o‘tkaziladi. Sholichilik korxonalarini qo‘llab-quvvatlash uchun mahsulotning 50 foizini eksport qilishga ruxsat beriladi.
Viloyatda mingdan ziyod xonadonning qurilganiga ellik yildan oshgan. Renovatsiya dasturi asosida, ularning o‘rnida 15 ming xonadonli zamonaviy uy-joylar qurilishi ko‘zda tutilgan. Bu borada Marg‘ilon shahri, Do‘stlik tumanidagi ijobiy tajribalar o‘rganiladi.
Yangi xonadonlar arzon bo‘lishi uchun developerlarga soliq, bojxona imtiyozlari beriladi. Shuningdek, viloyatdagi yo‘l, elektr, uy-joy, irrigatsiya, bog‘cha, maktab va boshqa ijtimoiy obyektlarni yangilashga 100 million dollar yo‘naltiriladi.
Guliston shahrini uzluksiz ichimlik suvi bilan ta’minlashga zarur mablag‘ ajratish va bu ishlarni 2025-yil 1 iyulga qadar yakunlash topshirildi. Shuningdek, Guliston va Shirin shaharlarda urbanizatsiya jarayonlarini jadallashtirish maqsadida ularning hududini kengaytirish taklifi ma’qullandi.

Президент Шавкат Мирзиёев 25 февраля провел совещание по обсуждению планов развития экономики, увеличения числа рабочих мест и привлечения инвестиций в Сырдарьинской области в 2025 году.
В последние годы в регионе наблюдался некоторый прогресс в таких сферах, как энергетика, строительство и предпринимательство. По итогам прошлогодней поездки главы государства в Сайхунабадский район была внедрена новая модель поддержки приусадебных хозяйств и проектов малого бизнеса.
Однако недостаточная инициативность руководителей сдерживает развитие промышленности, торговли и сферы услуг. В частности, доля сектора услуг в экономике Сырдарьинской области остается самой низкой по стране. Уровень бедности превышает 11 процентов, число безработных достигает 22 тысяч человек.
Сегодня мировые экономические условия стремительно меняются. В такой ситуации конкурентное преимущество получают те регионы, которые активно изучают тенденции, ищут новые возможности и эффективно используют внутренние ресурсы.
С этой целью разработаны предложения по увеличению объемов инвестиций и улучшению бизнес-среды в Сырдарьинской области, сокращению уровня бедности, а также эффективному использованию транзитного потенциала региона.
В частности, планируется организовать промышленные зоны общей площадью почти 900 гектаров. Это позволит привлечь 5 миллиардов долларов инвестиций и создать более 20 тысяч новых рабочих мест. Проекты будут размещены в Сырдарье, Ширине, Баявуте, Хавасте, Мирзаабаде, Гулистане, Акалтыне и Сардобе.
Географически область расположена в центральной части Узбекистана, здесь пересекаются международные автомагистрали М-39, М-34, А-373 и А-376, по которым проезжают 311 тысяч транспортных средств в сутки. Предприниматели готовы открыть сотни точек торговли и сервиса вдоль этих дорог.
В целом запланировано создание 500 тысяч квадратных метров торгово-сервисных площадей, что обеспечит занятость 50 тысяч человек.
Благодаря благоприятным почвенно-климатическим условиям регион обладает высоким потенциалом для выращивания хлопчатника, риса, плодоовощных и бахчевых культур. В связи с этим будут расширены площади под картофель, лук, малину, смородину и вишню. За приусадебными участками, окраинам полей и примыкающим к каналам участкам общей площадью 38 тысяч гектаров будут закреплены перерабатывающие предприятия и экспортеры.
Кроме того, в восьми районах области планируется перевести 25 тысяч гектаров земель с низкой рентабельностью под выращивание риса. Для поддержки рисоводческих хозяйств им будет разрешено экспортировать 50 процентов урожая.
В области насчитывается более тысячи домов, построенных более 50 лет назад. В рамках программы реновации на их месте планируется возвести современные жилые комплексы общей вместимостью 15 тысяч квартир. При этом будет изучен положительный опыт города Маргилана и Дустликского района.
Для обеспечения доступности нового жилья девелоперам будут предоставлены налоговые и таможенные льготы. Кроме того, на модернизацию дорог, электросетей, жилищного фонда, ирригационной инфраструктуры, обновление детских садов, школ и других социальных объектов области будет направлено 100 миллионов долларов.
Поручено выделить необходимые средства и завершить до 1 июля текущего года работы по бесперебойному обеспечению города Гулистана питьевой водой. Одобрены предложения по расширению территории городов Гулистана и Ширина для ускорения процессов урбанизации.
В целом благодаря рассмотренным возможностям в текущем году планируется привлечь 2 миллиарда долларов инвестиций, довести объем экспорта до 500 миллионов долларов. Ожидается, что в результате будет создано более 16 тысяч новых рабочих мест, а уровень бедности снизится до 7,4 процента.