O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24-fevral kuni O‘mon Sultonligi tashqi ishlar vaziri Badr bin Hamad al-Busaidiyni qabul qildi.
Suhbat avvalida vazir davlatimiz rahbariga O‘mon Sultoni Haysam bin Toriq Ol Saidning samimiy salomi va maktubini yetkazdi.
Ikki mamlakat o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish, eng avvalo, savdo-iqtisodiy va investitsiya-moliyaviy sohalardagi sheriklik salohiyatini ro‘yobga chiqarish masalalari ko‘rib chiqildi.
Idoralararo va ishbilarmonlik aloqalari faollashgani mamnuniyat bilan qayd etildi. O‘zaro tovar ayirboshlash hajmi, qo‘shma korxonalar soni ortmoqda, ikki mamlakat yetakchi kompaniyalari ishtirokidagi biznes tadbirlari muntazam o‘tkazilmoqda.
O‘zbekiston-O‘mon investitsiya kompaniyasi portfelini yangi kooperatsiya loyihalari hisobiga kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi.
Joriy yil aprel oyida Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishi va qo‘shma biznes forumi o‘tkaziladi.
Bundan tashqari, parlamentlararo aloqalarni, madaniy-gumanitar almashinuvni rivojlantirish, to‘g‘ridan to‘g‘ri aviaqatnovni yo‘lga qo‘yish muhimligi ta’kidlandi.
Mintaqaviy kun tartibi, shu jumladan joriy yil may oyida Samarqand shahrida o‘tkaziladigan "Markaziy Osiyo - Ko‘rfaz davlatlari" muloqotining ikkinchi sammitiga tayyorgarlik yuzasidan fikr almashildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 24 февраля принял министра иностранных дел Султаната Оман Бадра бин Хамада аль-Бусаиди.
В начале беседы министр передал главе нашего государства теплые приветствия и личное послание Султана Омана Хейсама бин Тарика Аль Саида.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения взаимовыгодного сотрудничества между двумя странами, прежде всего раскрытия потенциала партнерства в торгово-экономической и инвестиционно-финансовой сферах.
С удовлетворением отмечена активизация межведомственных и деловых контактов. Растут объемы взаимного товарооборота, количество совместных предприятий, регулярно проводятся бизнес-мероприятия с участием ведущих компаний двух стран.
Особое внимание уделено увеличению портфеля действующей совместной Инвестиционной компании за счет новых проектов кооперации.
В апреле этого года будут проведены очередное заседание Межправительственной комиссии и совместный бизнес-форум.
Кроме того, подчеркнута важность развития межпарламентских связей, культурно-гуманитарного обмена, налаживания прямого авиасообщения.
Состоялся также обмен мнениями по региональной повестке, включая подготовку ко второму саммиту диалога «Центральная Азия – страны Залива», который состоится в мае этого года в городе Самарканде.