Prezident Shavkat Mirziyoyev 19-fevral kuni energiya samaradorligini oshirish bo‘yicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Bu haqda 28-yanvarda elektr energetikasini rivojlantirish bo‘yicha o‘tgan yig‘ilishda topshiriq berilgan edi.
Mamlakatimizda energiya quvvatlari aholi va iqtisodiyot tarmoqlarining o‘suvchan talabiga mos ravishda oshirib borilmoqda. Xususan, o‘tgan yili 50 milliard kub metr tabiiy gaz, 81 milliard kilovatt soat elektr ishlab chiqarildi.
2035-yilga borib, elektr iste’moli hozirgidan 1,7 barobar oshishi hisob-kitob qilingan. Bu talabni to‘liq qondirish uchun faqat ishlab chiqarish emas, tejamkorlik ham zarur.
Tahlillarga ko‘ra, O‘zbekistonda 1 dollarlik yalpi ichki mahsulot yaratish uchun dunyodagi o‘rtacha ko‘rsatkichdan 2,5 barobar ko‘p energiya sarflanayapti. Elektr tarmoqlaridagi yo‘qotishlar 14 foiz, tabiiy gazda esa 7 foizdan yuqori.
Shu bois olimlar jalb qilinib, joylarda energiyani tejash imkoniyatlari ilmiy asosda o‘rganilmoqda. Hozirgacha 7 ta viloyatda 4,6 milliard kilovatt-soat elektr va 1 milliard kub metr gazni iqtisod qilish imkoniyatlari aniqlangan.
Taqdimotda shu kabi o‘rganishlar asosida ishlab chiqilgan takliflar muhokama qilindi.
Misol uchun, suv xo‘jaligidagi eski nasoslarni zamonaviysiga almashtirib, yiliga 1 milliard kilovatt-soat elektrni tejash mumkin. Ijtimoiy muassasalarda qozonxonalarni yangilash, “yashil” energiyadan foydalanish orqali bu yil 5 million kub metr gaz, 15 million kilovatt-soat elektrni iqtisod qilsa bo‘ladi.
Umuman, bu yil 1,6 milliard kub metr gaz va 3,5 milliard kilovatt-soat elektrni tejash mo‘ljallangan. Buning uchun har bir korxona va tashkilotga ilmiy asoslangan chora-tadbirlar yetkaziladi.
Jumladan, yirik sanoat korxonalarida bir mahsulot birligi ishlab chiqarishga ketadigan energiya me’yori belgilanadi. Shuning o‘zidan energiya sarfi 5-10 foizga qisqaradi. Ijtimoiy obyektlarda energiya tejamkor uskunalarni o‘rnatish bo‘yicha manzilli dastur tasdiqlanadi.
Ko‘p qavatli uylarda issiqlikni yaxshi saqlash uchun ularni izolyatsiyalash kengaytiriladi. Xonadonlarda geliokollektor va quyosh paneli o‘rnatishga arzon kreditlar beriladi. Iste’molchilar Yaponiya tajribasi asosida energiya tejash savodxonligi bo‘yicha o‘qitiladi.
Davlatimiz rahbari iqtisodiyotning barcha tarmoqlari, ijtimoiy soha va uy-joylarda tejamkorlik muhimligini ta’kidladi. Hudud va tarmoqlar kesimida energiya isrofini kamaytirish, talon-torojliklarning oldini olish bo‘yicha qat’iy ko‘rsatmalar berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев 19 февраля ознакомился с презентацией предложений по повышению энергоэффективности.
Соответствующее поручение было дано в ходе совещания по развитию электроэнергетики, состоявшегося 28 января.
В нашей стране энергетические мощности последовательно увеличиваются в соответствии с растущими потребностями населения и экономики. В частности, в прошлом году было произведено 50 миллиардов кубометров природного газа и 81 миллиард киловатт-часов электроэнергии.
Согласно прогнозам, к 2035 году потребление электроэнергии увеличится в 1,7 раза по сравнению с текущим уровнем. Для полного удовлетворения этого спроса необходимы не только наращивание производства, но и сбережение энергии.
Анализ показывает, что в Узбекистане на создание 1 доллара валового внутреннего продукта расходуется в 2,5 раза больше энергии, чем в среднем по миру. Потери электроэнергии в сетях достигают 14 процентов, а природного газа превышают 7 процентов.
В связи с этим с привлечением ученых проводится научно обоснованное изучение возможностей энергосбережения на местах. В семи областях выявлены резервы для экономии 4,6 миллиарда киловатт-часов электроэнергии и 1 миллиарда кубометров природного газа.
В ходе презентации обсуждены предложения, разработанные на основе этих исследований.
Так, замена устаревших насосов в системе водного хозяйства на современные позволит ежегодно экономить 1 миллиард киловатт-часов электроэнергии. Обновление котельных и использование «зеленой» энергии в социальных учреждениях позволит сэкономить 5 миллионов кубометров газа и 15 миллионов киловатт-часов электроэнергии уже в этом году.
В целом, в этом году предусматривается сэкономить 1,6 миллиарда кубометров природного газа и 3,5 миллиарда киловатт-часов электроэнергии. Для достижения этой цели каждому предприятию и организации будут предоставлены научно обоснованные рекомендации.
В частности, для крупных промышленных предприятий будут установлены нормативы энергопотребления на единицу продукции, что позволит сократить энергозатраты на 5–10 процентов. Будет утверждена адресная программа по установке энергосберегающего оборудования на объектах социальной сферы.
Планируется расширить меры по теплоизоляции многоквартирных домов. Будут предоставляться льготные кредиты на установку гелиоколлекторов и солнечных панелей. Кроме того, будет внедрена программа обучения потребителей основам энергосбережения на основе японского опыта.
Глава государства подчеркнул важность энергосбережения во всех секторах экономики, социальной сфере и жилищном хозяйстве. Даны конкретные поручения по сокращению потерь энергии в регионах и отраслях, а также по предотвращению хищений и нецелевого использования энергоресурсов.