Saroy 1960-1964-yillarda o‘ziga xos arab me’morchiligi uslubida bunyod etilgan va 1990-yilgacha Kuvaytga tashrif buyurgan xorijiy rahbarlar uchun rasmiy qarorgoh bo‘lib xizmat qilgan.
2019-yilda saroyda muzey ochilgan bo‘lib, unda 32 ming kvadrat metr maydonda Kuvaytning ko‘p asrlik tarixi va madaniyatini aks ettiruvchi noyob eksponatlar namoyish etilmoqda.
Davlatimiz rahbari muzey ekspozitsiyasi bilan tanishib, uning me’moriy konsepsiyasi va zamonaviy infratuzilmasini yuqori baholadi.
O‘zbekiston bilan Kuvayt madaniy almashinuvlarini, xususan, muzey ishi va tarixiy merosni asrash sohasidagi aloqalarni kengaytirish, qo‘shma gumanitar dasturlarni amalga oshirish va o‘zaro ko‘rgazmalar tashkil etish muhimligi qayd etildi.

В рамках программы визита Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил музей «Дворец «Ас-Салам» в городе Эль-Кувейтe.
Дворец был построен в 1960-1964 годах в уникальном арабском архитектурном стиле и до 1990 года использовался в качестве официальной резиденции для иностранных лидеров, совершавших визиты в Кувейт.
В 2019 году во дворце был открыт музей, в котором на площади 32 тысяч квадратных метров представлены коллекции уникальных артефактов, отражающих многовековую историю и культуру Кувейта.
Глава Узбекистана ознакомился с экспозицией музея, высоко оценил его архитектурную концепцию и современную инфраструктуру.
Отмечена важность расширения узбекско-кувейтских культурных обменов, в частности в области музейного дела и сохранения исторического наследия, реализации совместных гуманитарных программ и организации взаимных выставок.