O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Kuvayt Davlati Amiri Shayx Mish’al as-Saboh 17-fevral kuni Al-Kuvayt shahridagi "Al-Bayan" saroyida tor doirada uchrashuv hamda rasmiy delegatsiyalar a’zolari ishtirokida muzokara o‘tkazdilar.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari ko‘rsatilayotgan samimiy qabul va yuksak e’tibor uchun Amirga minnatdorlik bildirib, Kuvayt yetakchisi va do‘st xalqini yaqinlashib kelayotgan milliy bayramlar bilan dildan qutladi.
O‘zbekiston bilan Kuvayt o‘rtasidagi do‘stlik va ko‘p qirrali sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlash masalalari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari Kuvaytda muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgan, maqsad va vazifalari Yangi O‘zbekiston taraqqiyot strategiyasining uzoq muddatli ustuvor yo‘nalishlariga hamohang bo‘lgan "Nigoh 2035" davlat dasturini alohida qayd etdi.
Faol siyosiy muloqotlar va idoralararo almashinuvlar, o‘zaro tovar ayirboshlash va investitsiyalar hajmi barqaror ortib borayotgani mamnuniyat bilan ta’kidlandi.
O‘tgan yili Hukumatlararo komissiyaning birinchi yig‘ilishi samarali o‘tkazildi, qator muhim ishbilarmonlik tadbirlari tashkil etildi.
Savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, innovatsion va moliyaviy-texnik sohalardagi hamkorlik masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
"Yashil" energetika, sanoat kooperatsiyasi, qishloq xo‘jaligi, transport va logistika, infratuzilma, shaharsozlik, sog‘liqni saqlash, turizm sohalari amaliy hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari sifatida belgilandi.
Qo‘shma loyihalarni ilgari surish maqsadida Investitsiya platformasi va Ishbilarmonlar kengashi kabi mexanizmlarni yo‘lga qo‘yish, shuningdek, Al-Kuvayt shahrida savdo uyini ochish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Yangi sheriklik dasturi doirasida Kuvayt arab iqtisodiy taraqqiyot fondi bilan loyihalar portfelini kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston va Kuvaytda madaniyat va turizm haftaliklarini o‘tkazish, ikki mamlakat vakillarining san’at, musiqa, kino, ta’lim va sport sohalaridagi madaniy-gumanitar tadbirlarda faol ishtirok etishiga ko‘maklashishga kelishib olindi.
Uchrashuvda Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Islom hamkorlik tashkiloti, Shanxay hamkorlik tashkiloti, Qo‘shilmaslik harakati va boshqa nufuzli tuzilmalar doirasida o‘zaro qo‘llab-quvvatlashni davom ettirish muhimligi qayd etildi.
Joriy yil may oyida Samarqand shahrida o‘tkaziladigan "Markaziy Osiyo - Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi" muloqoti sammitiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha qo‘shma chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Yetakchilar xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.
Muzokaralar yakunida ikki davlat rahbarlari keng qamrovli sheriklikni rivojlantirish va mustahkamlashga qaror qildilar.
Muzokaralar yakunida O‘zbekiston Prezidenti Kuvayt Amirini mamlakatimizga tashrif bilan kelishga taklif etdi.

On February 17 President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and Emir of the State of Kuwait Sheikh Meshal Al-Sabah held a bilateral meeting and negotiations with the participation of members of official delegations at the Al-Bayan Palace in the city of Al Kuwait.
At the beginning of the conversation, the Head of our state expressed sincere gratitude to the Emir for the warm welcome and high attention, warmly congratulating the leader and friendly people of Kuwait on the upcoming national holidays.
Issues of further developing and strengthening Uzbek-Kuwaiti relations of friendship and multifaceted partnership have been discussed.
The President of Uzbekistan highlighted the successful implementation of the state program “Vision 2035” in Kuwait, the goals and objectives of which are consonant with the long-term priorities of the New Uzbekistan Development Strategy.
Intensive political contacts and interagency exchanges, steady growth of mutual trade turnover and investments have been noted with satisfaction.
Last year, the first meeting of the Intergovernmental Commission was fruitfully held, and a number of significant business events were organized.
Special attention was paid to the issues of interaction in trade and economic, investment, innovation and financial-technical spheres.
The priority areas of practical cooperation are defined to be: “green” energy, industrial cooperation, agriculture, transportation and logistics, infrastructure, urban development, health care, tourism.
In order to promote joint projects, it was agreed to establish such mechanisms as the Investment Platform and the Business Council, as well as to open a trading house in the city of Al Kuwait.
Special attention was paid to expanding the portfolio of projects with the Kuwait Fund for Arab Economic Development within the framework of the new Partnership Program.
In addition, it was agreed to hold cross cultural and tourism weeks in Uzbekistan and Kuwait, actively promote the participation of representatives of the two countries in cultural and humanitarian events in the field of art, music, cinema, education and sports.
During the meeting, the importance of continuing mutual support within the framework of the United Nations, the Organization of Islamic Cooperation, the Shanghai Cooperation Organization, the Non-Aligned Movement and other authoritative structures was stressed.
Joint measures on preparation and holding of the upcoming summit of the “Central Asia - Gulf Cooperation Council” dialogue scheduled for May this year in Samarkand were discussed.
The leaders also exchanged views on topical aspects of the international and regional agenda.
Following the talks, the two heads of state made a decision to develop and strengthen the comprehensive partnership.
In the conclusion of the talks, the President of Uzbekistan invited the Emir of Kuwait to pay a visit to our country.