Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 17-18 февраль кунлари расмий ташриф билан Кувайтга боради.
Кувайт Ўзбекистон мустақиллигини 1991 йил 30 декабрда тан олди ва 1994 йил июлда мамлакатларимиз тенг ҳуқуқлилик ва бир-бирининг манфаатларини ҳурмат қилишга асосланган ўзаро манфаатли конструктив шерикликни ривожлантиришга ўзаро интилишларини тасдиқлаб, дипломатик муносабатларни ўрнатди.
2004 ва 2008 йилларда мос равишда Кувайт ва Ўзбекистонга амалга оширилган олий даражадаги ўзаро ташрифлар ҳамкорликни ривожлантириш учун мустаҳкам замин яратди. 2001 йилдан буён Ўзбекистонда Кувайт элчихонаси фаолият кўрсатмоқда, 2004 йилда эса Ал-Кувайтда мамлакатимизнинг дипломатик ваколатхонаси очилди.
Бугунги кунда икки томонлама муносабатларнинг шартномавий-ҳуқуқий базаси 27 ҳужжатдан иборат.
Сўнгги йилларда иқтисодиёт, савдо, инвестиция, таълим ва маданият каби турли йўналишларда икки томонлама алоқалар сезиларли даражада фаоллашди. Икки давлат ўзаро манфаатли ва анъанавий дўстлик ришталарига, муштарак дин, маънавий қадриятлар ва анъаналарга асосланган маънавий алоқаларга таянган ҳолда шерикликни янада мустаҳкамлашга интилмоқда.
Кувайт Ўзбекистон учун халқаро муносабатлар тизимидаги муҳим ҳамкор ҳисобланади. Бу давлатнинг иқтисодиёт, молия, банк иши, сармоя, инновациялар, таълим ва инфратузилмани ривожлантириш каби соҳалардаги тажрибаси алоҳида аҳамиятга эга. Кувайт билан ҳамкорлик билим ва илғор тажриба алмашиш учун катта имкониятлар яратади, бу эса икки томонлама муносабатларни мустаҳкамлаш ва барқарор ривожлантириш йўлидаги биргаликдаги тараққиётга хизмат қилаётир.
Икки давлатнинг БМТ, Ислом ҳамкорлик ташкилоти, “Марказий Осиё – Кўрфаз араб давлатлари ҳамкорлик кенгаши” формати каби халқаро ташкилотлар доирасидаги алоқалари минтақавий ва глобал кун тартибининг долзарб масалалари бўйича позицияларни мувофиқлаштиришга хизмат қилмоқда, шунингдек, кўп томонлама шерикликни янада чуқурлаштириш учун янги истиқболларни очмоқда.
Ўзбекистон ва Кувайт ўртасидаги юқори даражадаги ҳамкорлик икки томонлама муносабатларнинг кенг доирасини қамраб олади. Икки давлат ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги ўзаро алоқаларга алоҳида эътибор қаратиляпти. Бу дипломатик мулоқотни мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда, ҳамкорликни кенгайтириш ва диверсификация қилишга йўл очмоқда.
Биргина 2024 йилнинг ўзида Ўзбекистон ва Кувайт ташқи ишлар вазирлари ўртасида бешта учрашув ва музокаралар бўлиб ўтди. Жумладан, икки давлат ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари Анталия Дипломатик форуми ва БМТ Бош Ассамблеясининг 79-сессияси доирасида учрашди.
Бундан ташқари, Кувайт ташқи ишлар вазири Абдулла ал-Яҳё бошчилигидаги делегация 2024 йил 15 апрель куни Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган “Марказий Осиё – Кўрфаз араб давлатлари ҳамкорлик кенгаши” Стратегик мулоқоти ташқи ишлар вазирларининг 2-йиғилишида қатнашди. Ташрифда давомида Кувайт ташқи ишлар вазири Ўзбекистон Президенти томонидан қабул қилинди.
Ўз навбатида, 2024 йил август ойида Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Кувайтга ташриф буюриб, у ерда бир қатор самарали музокаралар ўтказди.
Ташқи сиёсат идоралари томонидан мунтазам ўтказиб келинаётган сиёсий маслаҳатлашувлар ҳам Ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги ўзаро ҳамкорликнинг муҳим механизмига айланган.
Ўзбекистон билан Кувайт ўртасидаги савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорлик сўнгги йилларда янги суръатга эга бўлди. Товар айирбошлаш ҳажмини бир неча каррага ошириш учун икки давлат етарли салоҳиятга эга ва бу борадаги ишлар жадал давом этяпти.
Хусусан, 2024 йилда икки томонлама иқтисодий ҳамкорликда мисли кўрилмаган фаоллик намойиш этилди. Кувайтнинг йирик компаниялари ва молия институтлари вакилларининг Ўзбекистонга 50 дан ортиқ бизнес-миссияси ташкил этилди. Хусусан, Кувайт Араб иқтисодий тараққиёт жамғармаси, “Gulf General Trading Co.”, “Petroleum Dynamics”, “Al-Tijaria Group”, “The Commercial Real Estate Сo.”, “Rawasi Kuwait Holding Co.”, “Kuwait Investment Co.” (KIC), “AlJaber Group Holding”, “Biomedix Medical Group Co.”, “Advanced Medical German Co.”, “KAMCO Investment Co.”, “Alkandari General Trading Co.”, “Unique Goods”, “Zenith Business Solution”, “Golden Carpet”, “AlMawashi” ва бошқа компаниялар раҳбарлари юртимизда бўлди.
“Kuwait Investment Company” президенти Юсуф ал-Али ва “Gulf General Trading Co.” компанияси бош директори Ияд Солиҳ 2024 йил 2-3 май кунлари бўлиб ўтган III Тошкент халқаро инвестиция форумида иштирок этди.
Ўтган йилнинг ноябрь ойида Қарши шаҳрида бўлиб ўтган “Қашқадарё Инвест-2024” бизнес-форумида кувайтлик ишбилармонлар фаол қатнашди. Мазкур иқтисодий тадбирда Кувайт “Gulf Care Gen. Trad. Co.”, “Biomedix Medical Group Co.” ва “Advanced Medical German Co.” компаниялари раҳбарияти томонидан тақдим этилди.
2024 йилнинг май ва август ойларида Кувайтда ташкил этилган “Made In Uzbekistan” бизнес-форумлари ва кўргазмалари ҳам муваффақиятли кечди. Бундан ташқари, Ўзбекистон Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги, Тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш бўйича жамоатчилик кенгашини раҳбарияти бошчилигидаги мамлакатимиз тадбиркорлари делегацияси Кувайтга ташриф буюриб, самарали музокаралар ўтказди.
2024 йилда Савдо-иқтисодий ва илмий-техникавий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Кувайт ҳукуматлараро комиссиясининг биринчи йиғилиши Тошкентда бўлиб ўтди. Унда Кувайт молия вазири, иқтисодий ишлар ва инвестиция бўйича давлат вазири Нура ал-Фассам хоним бошчилигидаги делегация иштирок этди.
2024 йилда Ўзбекистондан Кувайтга 20 тоннадан ортиқ янги мева ва сабзавотларнинг илк экспорти амалга оширилди. Мутахассисларга кўра, бу ўзаро савдодаги янги қадам бўлди. 2024 йил 15-16 декабрь кунлари Кувайтда бўлиб ўтган “Kuwait International Agro Food Exhibition” қишлоқ хўжалиги кўргазмасида Ўзбекистон компаниялари вакилларининг иштироки юртимиз маҳсулотларини ушбу мамлакат бозорига экспорт қилиш ҳажмини ва турларини кенгайтиришга замин яратди.
Инвестиция соҳасида ўтган йили Кувайтнинг “Fouad Al-Ghanim and Sons Group of Companies” корпорацияси билан Бўстонлиқ туманида ГЭС қуриш бўйича умумий қиймати 640 миллион долларлик қўшма лойиҳаларни ҳамда Ўзбекистоннинг бешта ҳудудини ичимлик суви билан таъминлаш қаратилган қиймати 50 миллион долларлик лойиҳаларни амалга ошириш бўйича музокаралар бошланган эди.
Бундан ташқари, Кувайт араб иқтисодий тараққиёт жамғармаси билан яқин ҳамкорлик йўлга қўйилган. Кувайтнинг имтиёзли кредитлари эвазига Ўзбекистонда соғлиқни сақлаш, таълим ва турли инфратузилма тармоқларида йирик ижтимоий лойиҳалар амалга ошириляпти.
2000 йилдан буён жамғарма иштирокида Ўзбекистонда инфратузилма, қурилиш ва соғлиқни сақлаш соҳаларида умумий қиймати 210 миллион долларлик 10 та лойиҳа амалга оширилиб, 500 минг долларлик техник ёрдам кўрсатиш бўйича келишув тузилган.
Кувайт ҳукумати Самарқанд шаҳридаги Имом ал-Бухорий мажмуасини, Ҳазрат Имом жамғармасини жиҳозлаш, Халқаро ислом академияси янги биносини қуриш ва жиҳозлаш, 50 та мактаб ўқув хоналарини компьютерлаштириш, республика тиббиёт муассасаларини зарур тиббий анжомлар билан таъминлаш учун моддий ёрдам кўрсатди.
Шу билан бирга, ўтган йилнинг январь ойида “Gulf General Trading Co.” компаниясининг Кувайтдаги клиникалари шифокорлари томонидан Фарғона вилоятидаги тиббиёт муассасаларида юрагида туғма нуқсони бўлган 30 нафар болага жарроҳлик амалиёти ўтказилди.
Ўзбекистон ва Кувайт ўртасида мустаҳкамланиб бораётган тарихий-маънавий ришталар маданият ва таълим соҳасидаги фаол ҳамкорликда ҳам ўз ифодасини топмоқда. Ҳар икки давлат ислом меросини асраб-авайлаш ва оммалаштириш, уни ўрганиш ва келажак авлодларга етказишга алоҳида эътибор қаратади.
Мамлакатларимиз ўртасидаги маданий алмашинувлар ўзаро тушунишнинг муҳим кўпригига айланиб боряпти, десак муболаға бўлмайди. Икки халқ анъаналари, санъати ва адабиётининг бой меросини очиб берувчи қўшма кўргазмалар, анжуманлар, фестиваллар мунтазам ўтказилаётир. Бунда ислом маданияти, тарихий обидалар ва қўлёзмаларни ўрганиш соҳасидаги ҳамкорлик алоҳида ўрин тутади. Ушбу жабҳадаги яқин шериклик биргаликда илмий-тадқиқот ишларини олиб бориш учун янги истиқболларни очмоқда.
Бу йўналишда икки давлат илмий ҳамжамиятлари вакилларининг ўзаро ташрифи, уларнинг Ўзбекистон ва Кувайтда ўтказиладиган турли халқаро ва маданий-маърифий тадбирларда иштироки мунтазамлик касб этаётир.
Кувайтлик санъаткорлар Самарқанд шаҳрида ўтказилаётган “Шарқ тароналари” халқаро мусиқа фестивалининг доимий иштирокчиси ҳисобланади. Ўзбекистон вакиллари, ўз навбатида, Кувайтда ўтказилган халқаро амалий санъат, “Ислом санъати”, аёллар либослари кўргазмалари, “Аёллар ва саломатлик” халқаро конференциясида қатнашди.
2024 йилда Кувайт вакиллари Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтган “Хотин-қизларнинг иқтисодий, ижтимоий ва сиёсий ҳуқуқ ҳамда имкониятларини кенгайтириш масалаларига минтақавий ёндашув” мавзусидаги Осиё хотин-қизлари форуми, Хива шаҳрида ўтказилган Ислом ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар туризм вазирларининг ХII сессияси, Бухоро шаҳридаги Абу Али ибн Сино номидаги халқаро биология олимпиадаси, Самарқанд, Бухоро, Жиззах, Хоразм вилоятлари ва Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган Бутунжаҳон ёшлар фестивали, пойтахтимиз мезбонлик қилган “LIPTIS Pharmaceuticals Annual Scientific Symposia” симпозиуми, “Central Asia Air Cargo Summit’ ва бошқа анжуманларда иштирок этди.
Юқорида қайд этилган икки томонлама ҳамкорликнинг муҳим йўналишлари Ўзбекистон ва Кувайт ўзаро муносабатларни барча йўналишларда янги босқичга кўтариш ва мустаҳкамлаш учун мустаҳкам замин яратилганидан, қатор соҳаларда салмоқли ютуқларга эришилганидан ҳамда ўзаро манфаатли ҳамкорликни жадаллаштириш учун мавжуд улкан салоҳиятдан унумли фойдаланишга тайёр эканидан далолат беради.
Хулоса ўрнида таъкидлаш жоизки, давлатимиз раҳбарининг Кувайтга бўлажак расмий ташрифи мамлакатларимиз ўртасидаги дўстона муносабатларни барча йўналишларда чуқурлаштириш, иқтисодий ва гуманитар алоқаларни кенгайтиришга қўшимча суръат бағишлаш баробарида икки томонлама ҳамкорликни янги босқичга кўтаришга хизмат қилади.

17-18 февраля Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев посетит Кувейт с официальным визитом.
Кувейт признал независимость Узбекистана 30 декабря 1991 года, а в июле 1994 года наши страны установили дипломатические отношения, подтвердив обоюдное стремление к развитию взаимовыгодного конструктивного партнерства на основе равноправия и уважения интересов друг друга.
Состоявшиеся в 2004 и 2008 годах взаимные визиты на высшем уровне в Кувейт и Узбекистан, соответственно, заложили прочную основу для развития сотрудничества. С 2001 года в Узбекистане функционирует посольство Кувейта, а дипломатическая миссия нашей страны была открыта в Эль-Кувейте в 2004 году.
Сегодня договорно-правовая база двусторонних отношений составляет 27 документов.
В последние годы наблюдается значительная активизация двустороннего сотрудничества на различных направлениях, включая экономику, торговлю, инвестиции, образование и культуру. Оба государства стремятся к укреплению партнерства, опираясь на взаимовыгодные интересы и традиционно дружественные связи, духовные узы, основанные общности религии, духовных ценностей и традиций.
Кувейт является для Узбекистана важным партнером в системе международных отношений. Кувейтский опыт в таких сферах, как экономика, финансы, банковское дело, инвестиции, инновации, образование и развитие инфраструктуры представляет особую ценность. Сотрудничество с Кувейтом открывает широкие возможности для обмена знаниями и лучшими практиками, что способствует укреплению двусторонних отношений и совместному продвижению на пути устойчивого развития.
Взаимодействие двух государств в рамках международных организаций, таких как ООН, Организация исламского сотрудничества, формате “Совет сотрудничества арабских государств Залива – Центральная Азия” способствует координации позиций по актуальным вопросам региональной и глобальной повестки, а также открывает новые перспективы для дальнейшего углубления многостороннего сотрудничества.
Сотрудничество между Узбекистаном и Кувейтом на высоком уровне охватывает широкий спектр двусторонних отношений. Особое значение придается взаимодействию между министерствами иностранных дел двух государств, которое способствует укреплению дипломатического диалога и открывает путь к расширению и диверсификации сотрудничества.
Только в 2024 году состоялось пять встреч и переговоров глав МИД Узбекистана и Кувейта, в том числе на полях Анталийского дипломатического форума и 79-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
Кроме того, делегация во главе с министром иностранных дел Кувейта Абдаллой аль-Яхьей приняла участие во 2-й встрече министров иностранных дел Стратегического диалога стран Центральной Азии и Совета сотрудничества арабских государств Залива, которая состоялась 15 апреля 2024 года в Ташкенте. Тогда кувейтский министр был принят Президентом Узбекистана.
В свою очередь, в августе 2024 года министр иностранных дел Узбекистана посетил Кувейт, где также состоялись плодотворные переговоры.
Важным механизмом межмидовского взаимодействия служат и регулярно проводимые внешнеполитическими ведомствами политические консультации.
Торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество между Узбекистаном и Кувейтом в последние годы обретает особую динамику. Не вызывает сомнения, что две страны обладают достаточным потенциалом для кратного увеличения товарооборота и активно работают в данном направлении.
Так, 2024 год продемонстрировал беспрецедентную активность экономического взаимодействия. Состоялось более 50 визитов представителей крупных и средних кувейтских компаний и финансовых институтов в Узбекистан. Среди них делегации Кувейтского фонда арабского экономического развития, компаний «Gulf General Trading Co.», «Petroleum Dynamics», «Al-Tijaria Group», «The Commercial Real Estate Сo.», «Rawasi Kuwait Holding Co.», «Kuwait Investment Co.» (KIC), «AlJaber Group Holding», «Biomedix Medical Group Co.», «Advanced Medical German Co.», «KAMCO Investment Co.», «Alkandari General Trading Co.», «Unique Goods», «Zenith Business Solution», «Golden Carpet», «AlMawashi» и других.
Президент компании «Kuwait Investment Company» Юсуф аль-Али и генеральный директор компании «Gulf General Trading Co.» Ияд Салих приняли участие 2-3 мая 2024 года в III Ташкентском международном инвестиционном форуме.
Кувейтские бизнесмены также принимали участие в состоявшемся в ноябре прошлого года бизнес-форуме «Кашкадарья Инвест-2024», прошедшем в Карши. На нем Кувейт представило руководство компаний «Gulf Care Gen. Trad. Co.», «Biomedix Medical Group Co.» и «Advanced Medical German Co.».
Успешными стали и организованные в мае и августе 2024 года в Кувейте бизнес-форумы и выставки «Made In Uzbekistan». Кроме того, делегации Узбекистана во главе с руководством министерства инвестиций, промышленности и торговли, Общественного совета по поддержке предпринимательства и более 100 узбекских предпринимателей посетили Кувейт, где провели плодотворные переговоры.
В 2024 году в Ташкенте также состоялось первое заседание Межправительственной совместной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству, в котором приняла участие делегация Кувейта во главе с министром финансов и государственным министром экономики и инвестиций г-жой Нурой аль-Фассам.
Новым фактом в двусторонней торговле в 2024 году стал осуществленный впервые экспорт из Узбекистана в Кувейт более
20 тонн свежих фруктов и овощей. Это стало первым шагом к расширению торговых связей между нашими странами. Плодотворное участие представителей узбекских компаний в агровыставке «Kuwait International Agro Food Exhibition», проходившей 15-16 декабря 2024 года в Эль-Кувейте, проложило дальнейший путь к расширению номенклатуры экспорта узбекской продукции на кувейтский рынок.
В инвестиционной сфере в минувшем году начаты переговоры с кувейтской корпорацией «Fouad Al-Ghanim and Sons Group of Companies» о реализации совместных проектов стоимостью 640 миллионов долларов США по строительству гидроэлектростанций в Бостанлыкском районе и пяти проектов стоимостью 50 миллионов долларов по обеспечению питьевой водой пяти регионов Узбекистана.
Кроме того, продолжается активное сотрудничество с Кувейтским фондом арабского экономического развития (КФАЭР). Благодаря льготным кредитам Кувейта в Узбекистане реализуются крупные социальные проекты в сфере здравоохранения, образования и различных инфраструктурных отраслей.
С 2000 года при участии фонда в Узбекистане реализовано 10 проектов общей стоимостью 210 миллионов долларов в сфере инфраструктуры, строительства и здравоохранения, а также заключено соглашение об оказании технической помощи на сумму 500 тысяч долларов.
Нельзя не отметить тот факт, что правительство Кувейта оказало финансовую помощь для оснащения комплекса Имама аль-Бухари в Самарканде, Фонду «Хазрат Имама», в строительстве и оснащении нового здания Международной исламской академии, компьютеризации 50 школьных классов и оснащении медицинских учреждений нашей республики.
Наряду с этим, в январе прошлого года хирурги кувейтских клиник компании «Gulf General Trading Co.» в качестве благотворительной помощи провели тридцать операций на сердце у маленьких детей в медицинских учреждениях Ферганской области.
Складывающиеся прочные исторические и духовные узы между Узбекистаном и Кувейтом находят свое выражением в активном сотрудничестве в сфере культуры и образования. Оба государства придают особое значение сохранению и популяризации исламского наследия, его изучению и передаче будущим поколениям.
Культурный обмен между странами становится важным мостом взаимопонимания. На регулярной основе проводятся совместные выставки, конференции и фестивали, раскрывающие богатство традиций, искусства и литературы двух народов. Особое место занимает сотрудничество в сфере изучения исламской культуры, исторических памятников и рукописного наследия, что открывает новые перспективы для исследовательской деятельности и научных связей.
На данном направлении организуются взаимные визиты представителей научных сообществ двух стран, их участие в различных международных и культурно-просветительских мероприятиях, проводимых в Узбекистане и Кувейте.
Так, кувейтские артисты являются постоянными участниками международного музыкального фестиваля «Шарк тароналари», проходящего в Самарканде. Представители Узбекистана, в свою очередь, принимали участие в международных выставках прикладного искусства в Кувейте, «Исламское искусство», женской одежды, международной конференции «Женщины и здоровье».
В 2024 году представители Кувейта приняли участие в Азиатском женском форуме, состоявшемся в Самарканде на тему «Региональные подходы к вопросам расширения экономических, социальных и политико-правовых возможностей женщин», 12-й сессии министров туризма государств-членов Организации исламского сотрудничества, которая проходила в Хиве, в Международной биологической олимпиаде имени Абу Али ибн Сино в Бухаре, во Всемирном фестивале молодежи в Самаркандской, Бухарской, Джизакской, Хорезмской областях и городе Ташкенте, в симпозиуме «LIPTIS Pharmaceuticals Annual Scientific Symposia», который проходил в Ташкенте, в «Центральноазиатском саммите по грузовым авиаперевозкам» в Ташкенте.
Вышеизложенное свидетельствует о том, что Узбекистан и Кувейт создали хорошую основу для дальнейшего развития и укрепления отношений в новых областях, достигли значимых успехов в ряде направлений и готовы и дальше раскрывать имеющийся огромный потенциал для наращивания взаимовыгодного сотрудничества.
Несомненно, предстоящий официальный визит главы нашего государства в Кувейт придаст дополнительный импульс углублению двустороннего взаимодействия, расширению экономических и гуманитарных связей, а также будет способствовать дальнейшему выводу партнерства на новый уровень.