Shavkat Mirziyoyevning Samarqand shahrida “Buyuk ipak yo‘li” xalqaro turizm markazining
Bugun siz, azizlar bilan, barchamiz uchun qadrli bo‘lgan Samarqandning yangi qiyofasini belgilab beradigan muhtasham majmua – “Buyuk ipak yo‘li” xalqaro turizm markazining tantanali ochilish marosimida uchrashib turganimdan xursandman.
Xalqimizning aql-zakovati va fidokorona mehnati bilan bunyod etilgan ushbu majmua Yangi O‘zbekistonni barpo etish yo‘lidagi yana bir salmoqli, zafarli natija bo‘ldi, desak, ayni haqiqatni aytgan bo‘lamiz.
Qadimiy va navqiron Samarqand bag‘rida qad rostlagan mana shunday zamonaviy, ulug‘vor me’moriy majmua barchamizga, butun xalqimizga muborak bo‘lsin, buyursin!
Hammamizga yaxshi ma’lum, Samarqand – milliy davlatchiligimiz va umuman, jahon sivilizatsiyasi tarixida alohida o‘ringa ega. Ushbu boqiy shahar tariximizdagi ikkala Renessans davrining yuzaga kelishi va rivojida muhim rol o‘ynagan.
Buyuk Amir Temur bobomiz o‘zi barpo etgan qudratli saltanat uchun aynan Samarqand shahrini poytaxt etib belgilagani ham albatta bejiz emas.
Ushbu zaminda shakllangan qutlug‘ an’analarni izchil davom ettirgan holda, Samarqandning qadimiy shuhratini tiklash maqsadida oxirgi yillarda uni yanada ko‘rkam va obod qilish, chinakam xalqaro turizm markaziga aylantirish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlarni amalga oshirmoqdamiz.
Yangidan qurilib, bugun ochilayotgan “Buyuk ipak yo‘li” markazi shu yo‘ldagi yana bir ulkan qadam bo‘ldi. Yiliga 2 million turistga xizmat qiladigan bu ko‘p tarmoqli markaz tarkibida “Boqiy shahar” majmuasi, Kongress holl, 8 ta zamonaviy mehmonxona, amfiteatr va ko‘plab boshqa ob’ektlar mavjud.
Biz markaz loyihasini puxta ishlab chiqish uchun tajribali me’mor va muhandislardan iborat xalqaro jamoani jalb etdik. Ular tayyorlagan loyihani milliy me’morchilik va shaharsozlik tajribamiz, iqlim sharoitimizdan kelib chiqib, qayta-qayta muhokama qildik va takomillashtirdik.
Bu ulkan markaz buyuk ajdodlarimiz bunyod etgan muhtasham me’moriy obidalarga munosib bo‘lib, ularning tarixiy an’analarini davom ettiradi. Ushbu majmua mamlakatimizda hozirgi paytda poydevori qurilishi boshlangan Uchinchi Renessans va oldingi tarixiy davrlar o‘rtasidagi ramziy ko‘prik bo‘ladi, deb ishonaman.
Bunyodkor xalqimiz, yuqori bilim va tajribaga ega injener-mutaxassislarimiz, navqiron yoshlarimiz ana shunday g‘oyat murakkab va noyob loyihani amalga oshirish uchun xorijiy hamkorlarimiz bilan qo‘lni qo‘lga berib, fidokorona mehnat qildilar.
Shu o‘rinda Turkiya, Buyuk Britaniya, Italiya kabi davlatlarning yuksak malakali injener va texnik mutaxassislari qurilish jarayonida faol ishtirok etganini alohida qayd etish lozim.
Fursatdan foydalanib, bugungi tantanali marosimda qatnashayotgan chet el diplomatik korpus va xalqaro tashkilotlar vakillarini samimiy qutlab, O‘zbekiston bilan ko‘p qirrali aloqalarni rivojlantirishga katta hissa qo‘shayotganlari uchun ularga chin qalbimdan minnatdorlik bildiraman.
Bundan keyin ham sizlarning sharafli faoliyatingizda davlatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash, jumladan, turizm sohasidagi aloqalarni kengaytirish – ustuvor yo‘nalishlardan biri bo‘lib qoladi, deb umid qilamiz.
Ushbu yangi ko‘rkam majmuaga “Buyuk ipak yo‘li” deb nom berganimiz zamirida chuqur ma’no bor.
Asrlar davomida Xitoyning qadimiy Sian shahridan boshlanib, dunyoning ko‘plab mamlakatlari hududidan o‘tgan va ko‘hna Rimga qadar yetib borgan bu ulkan savdo yo‘li jahon xalqlari o‘rtasidagi iqtisodiy, madaniy-ma’rifiy muloqot vositasi bo‘lib kelgan. Azim Samarqand esa, Buyuk ipak yo‘lining asosiy manzillaridan biri bo‘lganini hammamiz yaxshi bilamiz.
Shuni hisobga olib, biz yangi markazdagi binolarda Buyuk ipak yo‘li davriga oid tarixiy manzaralarni ham aks ettirdik. Masalan, “Boqiy shahar” majmuasi bezaklarida qadimiy Afrosiyob devorlarida saqlanib qolgan So‘g‘d davlati hukmdorining Koreya, Xitoy, Hindiston va boshqa mamlakatlar elchilarini qabul qilish marosimi tasvirlaridan foydalandik.
O‘ylaymanki, ana shu davlatlarning elchilari va xorijiy sayyohlar ham ushbu tasvirlar bilan tanishib, o‘z yurtlari tarixini shu yerda ko‘rgandek bo‘ladi.
Biz Buyuk ipak yo‘li orqali rivojlangan ana shu tarixiy an’analarni, bugun taraqqiyot, madaniyat, do‘stlik va hamkorlik yo‘li sifatida qayta tiklashga intilmoqdamiz. Shu maqsadda dunyo hamjamiyati bilan turli sohalardagi aloqalarni kuchaytirish, mamlakatimizga zamonaviy ilm-fan yutuqlari, yuqori texnologiyalar, investitsiyalar, yangi, ilg‘or g‘oyalar kirib kelishi uchun sharoit yaratmoqdamiz.
Umuman, “Buyuk ipak yo‘li” majmuasi O‘zbekistonning dunyoga keng ochilayotgan yana bir darvozasi, desak, ayni haqiqat bo‘ladi.
Samarqandni yirik turizm markaziga aylantirishda “Boqiy shahar” me’moriy ansambli alohida muhim o‘rin tutadi. U kelgusida butun Samarqandning o‘ziga xos “tashrif qog‘ozi”ga aylanadi, deb ishonaman.
Ushbu majmua har qanday sayyohni qadimiy afsonalar olamiga, tarixiy obidalar dunyosiga olib kiradigan tom ma’nodagi noyob loyihadir.
Qadimiy uslubda barpo etilgan 14 ta hududimizga xos 40 ta hunarmandlik ustaxonasining har biri betakror qiyofaga ega.
Qo‘li gul ustalar yog‘och o‘ymakorligi, kulolchilik, ipak qog‘oz ishlab chiqarish, zargarlik va gilam to‘qish jarayonlari orqali sayyohlarning ko‘z o‘ngida mahorat darslarini olib boradilar. Xususan, Rishton kulolchiligi, Buxoro zardo‘zligi, Qoraqalpoq o‘tovi, Marg‘ilon atlasi kabi hunarmandchilik mahsulotlari sayyohlar uchun amaliy san’at durdonalari sifatida taqdim etiladi.
Bu yerga qadam qo‘ygan inson nafaqat qadimiy Samarqand bag‘rida, balki butun O‘zbekiston zaminida yurgandek bo‘ladi, uning bor ulug‘vorligi va beqiyos jozibasini his etadi.
Ushbu go‘zal maskanda 280 ming tup manzarali daraxt va butalar ekildi, 170 gektar yashil hududlar yaratildi.
Albatta, markaz ishga tushishi natijasida yurtimizda turizm sohasini yanada yuqori bosqichga olib chiqish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar ochiladi.
Shu o‘rinda bir raqamga e’tibor bering. Bundan 3-4 yil oldin Samarqandga tashrif buyuradigan mahalliy va xorijiy turistlar soni 500 ming nafardan oshmas edi. Hozirgi kunda turizmni rivojlantirish bo‘yicha islohotlarimiz, qulay investitsiyaviy muhit yaratish bo‘yicha sa’y-harakatlarimiz tufayli Samarqandga kelayotgan xorijiy turistlar soni 2 barobar ko‘paydi.
Bu marrani yanada yuqori olish uchun barcha imkoniyatlar yetarli. Xususan, kelgusi yillarda Samarqandga keladigan xorijiy turistlar sonini 1,5 milliondan oshirish bo‘yicha choralar ko‘rilmoqda.
Shu maqsadda viloyatdagi 50 ga yaqin madaniy meros majmualarini restavratsiya qilish hamda 600 dan ziyod zamonaviy mehmonxona va mehmon uylarini barpo etish yuzasidan aniq rejalar qilingan.
Shaharda jamoat transporti tizimi tubdan isloh etilib, elektrobuslar qatnovi yo‘lga qo‘yiladi.
Samarqandning havo darvozasi bo‘lgan aeroportni butunlay yangitdan barpo etganimiz, hech shubhasiz, turizmni rivojlantirish yo‘nalishidagi eng muhim ishlarimizdan biri bo‘ldi. Yangi aeroport bugun ochilayotgan “Buyuk ipak yo‘li” markazini barpo etishdan ko‘zlagan maqsadlarimizga g‘oyat uyg‘un va hamohangdir.
Biz yil boshida “O‘zbekiston bo‘ylab sayohat qiling!” dasturini qabul qildik. Shu yo‘lda mana bugun Samarqand shahrida dastlabki katta natijalarni ko‘rib turibmiz. Kelgusida bunday zamonaviy majmua Buxoro shahrida ham barpo etiladi. Bu kabi loyihalarni respublikamizning barcha hududlarida amalga oshirish bo‘yicha ham rejalarimiz bor.
Shu tariqa mahalliy va xorijiy turistlar uchun mamlakatimizdagi 8 mingdan ortiq madaniy meros ob’ektlari bilan yaqindan tanishish imkoniyati yanada kengaytiriladi.
Umuman olganda, ana shunday ishlarimiz tufayli kelgusi besh yilda mamlakatimizga keladigan sayyohlar sonini hozirgi 2 milliondan 9 millionga yetkazamiz.
Eng muhimi, turizm sohasida mehnat qilayotganlar soni 500 mingdan oshadi. Ularni o‘qitish va kasbiy mahoratini oshirish maqsadida Samarqand shahrida “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti faoliyati yo‘lga qo‘yilgan. Ushbu bilim maskanida hozirgi kunda 6 ta davlatdan mingdan ziyod talaba o‘qimoqda, ularga xorijlik professorlar dars bermoqda. Bu yerda 20 mingga yaqin nodir adabiyotlar va qo‘lyozma asarlardan iborat zamonaviy kutubxona tashkil etilgan.
Yodingizda bo‘lsa, bundan bir necha yil oldin sizlar bilan birgalikda Samarqandni yana “Yer yuzining sayqali”ga, dunyodagi eng go‘zal va obod shaharlardan biriga aylantiramiz, deb niyat qilgan edik.
Shu maqsad yo‘lida Imom Buxoriy bobomizning yodgorlik majmuasi to‘liq qayta qurilmoqda. Nasib etsa, bu tabarruk ziyoratgoh buyuk ajdodimizning musulmon olamidagi beqiyos obro‘-e’tiboriga har tomonlama munosib bo‘lgan ajoyib maskanga aylanadi.
Oldimizda katta-katta sanalar, yirik siyosiy, madaniy va ma’rifiy tadbirlar turibdi. Jonajon Vatanimiz mustaqilligining 31 yillik bayrami tobora yaqinlashib kelmoqda.
Shanxay hamkorlik tashkiloti sammiti, Turkiy davlatlar tashkilotiga a’zo mamlakatlar rahbarlari uchrashuvi kabi nufuzli xalqaro tadbirlar ham yaqin oylarda aynan Samarqandda bo‘lib o‘tadi.
Kelgusi yilda esa, qadimiy shahrimizda Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki boshqaruv Kengashining yillik yig‘ilishi va Jahon turizm tashkilotining Bosh assambleyasi ham o‘tkaziladi.
Ana shunday ulkan anjumanlarni yuqori saviyada tashkil etishda bugun ochilayotgan yangi markazimiz ham samarali xizmat qiladi.
Fursatdan foydalanib, Samarqand qiyofasini tubdan o‘zgartirib yuborgan ushbu qurilishlarni amalga oshirishda chin yurakdan, qalbidagi bor mehri va sadoqati bilan mehnat qilgan barcha quruvchi va mutaxassislarga, tadbirkorlar va mutasaddi tashkilotlarga, chet ellik hamkorlarimizga, Samarqand ahliga, ko‘pmillatli butun xalqimizga minnatdorlik bildirishga ijozat bergaysiz.
Mana shunday go‘zal maskanlarimiz yanada ko‘paysin!
Azim Samarqandimiz, jonajon O‘zbekistonimiz dunyo turguncha tursin!
Barcha yutuqlarimizning ijodkori va bunyodkori bo‘lgan tanti va mehnatkash xalqimiz doimo omon bo‘lsin!

НОВЫЙ САМАРКАНД: МЕЧТА, СТАВШАЯ РЕАЛЬНОСТЬЮ
на торжественной церемонии открытия Международного туристического центра “Великий шелковый путь” в Самарканде
Дорогие соотечественники, жители Самарканда!
Мне доставляет большое удовольствие встретиться сегодня с вами на торжественной церемонии открытия Международного туристического центра “Великий шелковый путь”, определяющего облик Нового Самарканда, дорогого для всех нас города.
Созданный благодаря интеллектуальному потенциалу и самоотверженному труду нашего народа, он стал еще одним ярким достижением на пути построения Нового Узбекистана.
Поздравляю всех вас с таким современным, великолепным архитектурным комплексом, возведенным в древнем и вечно молодом Самарканде. Пусть долгие века он служит нашему народу!
Как известно, Самарканд занимает особое место в истории нашей национальной государственности и мировой цивилизации в целом. Этот вечный город играл важную роль в формировании и развитии двух Ренессансов в истории нашего края.
Не случайно великий Амир Темур избрал столицей основанного им могущественного государства именно Самарканд.
В последние годы, продолжая сформировавшиеся на этой земле добрые традиции, мы осуществляем масштабную работу по возрождению исторической славы Самарканда, чтобы сделать его еще более прекрасным и благоустроенным, превратить в настоящий центр международного туризма.
Завершение строительства комплекса “Великий шелковый путь” стало еще одним важным шагом в этом направлении.
В структуру такого большого многофункционального центра, рассчитанного на обслуживание до 2 миллионов туристов в год, вошли ансамбль “Вечный город”, Конгресс-холл, 8 современных гостиниц, амфитеатр и множество других объектов.
К тщательной разработке этого проекта мы привлекли международную группу опытных архитекторов и инженеров. Подготовленный проект неоднократно обсуждался и усовершенствовался исходя из опыта национального зодчества и технологий современного градостроительства, а также климатических условий.
Этот замечательный центр является продолжением основанных нашими великими предками архитектурных традиций.
Уверен, что он станет символическим мостом между нашей славной историей и Третьим Ренессансом, фундамент которого мы формируем в настоящее время.
Наш народ-созидатель, наши специалисты и инженеры, обладающие большими знаниями и опытом, разносторонне образованная молодежь вместе с зарубежными партнерами самоотверженно трудились над воплощением столь сложного, поистине уникального проекта.
В этой связи следует особо отметить активное участие в строительстве высококвалифицированных инженеров и технических специалистов из Турции, Великобритании, Италии.
Пользуясь случаем, искренне приветствую присутствующих на сегодняшней торжественной церемонии представителей дипломатического корпуса и международных организаций и выражаю им сердечную благодарность за большой вклад в развитие многогранных связей с Узбекистаном.
Надеюсь, что дальнейшее укрепление сотрудничества с нашей республикой, в том числе расширение связей в сфере туризма, займет важное место в вашей деятельности в стране.
Есть глубокий смысл в том, что этому прекрасному комплексу мы дали название “Великий шелковый путь”.
Трансконтинентальная торговая магистраль, берущая начало в древнем китайском городе Сиане, проходила по территории многих стран, в том числе через Самарканд, и шла до самого Рима, став средством развития экономического, культурного и просветительского диалога между народами мира. Как известно, древний Самарканд был одним из основных центров на Великом шелковом пути.
Учитывая это, на возведенных на зданиях комплекса были отражены исторические картины эпохи Великого шелкового пути. Так, при оформлении ансамбля “Вечный город” использован сюжет сохранившейся на стене древнего Афросиаба фрески с изображением церемонии приема правителем Согдийского государства послов из Кореи, Китая, Индии и других стран.
Думаю, что нынешние послы данных государств и зарубежные туристы смогут увидеть в этом частичку истории своей родины.
Сегодня мы стремимся к возрождению исторических традиций, развивавшихся на Великом шелковом пути, который является символом прогресса, развития культуры, дружбы и сотрудничества, к укреплению многогранных связей с мировым сообществом, привлечению в нашу страну достижений современной науки, высоких технологий, инвестиций и новых, передовых идей.
В целом будет правильным сказать, что комплекс “Великий шелковый путь” станет еще одними воротами в прошлое, настоящее и будущее Узбекистана, которые наша страна широко распахнет перед всем миром.
Архитектурный ансамбль “Вечный город” играет особенно важную роль в превращении Самарканда в крупный центр туризма. Убежден, что он будет своеобразной “визитной карточкой” города Самарканда.
Этот ансамбль является поистине уникальным проектом, каждый турист словно попадает здесь в волшебный мир легенд древних архитектурных памятников.
Неповторимый облик имеют все 40 ремесленных мастерских, построенных в традициях древнего зодчества и отражающих особенности 14 регионов нашей страны.
Искусные ремесленники на глазах у многочисленных туристов будут вести мастер-классы резьбы по дереву, изготовления гончарных изделий, шелковой бумаги, ювелирных украшений и ковроткачества. В частности, здесь будут представлены такие жемчужины прикладного искусства, как риштанская керамика, бухарское золотое шитье, каракалпакские юрты, маргиланский атлас.
Ступивший на эту землю человек словно увидит не только древний Самарканд, но и весь Узбекистан, ощутит величие и безграничную притягательность нашей Родины.
На территории комплекса высажено 280 тысяч декоративных деревьев и кустарников, создано 170 гектаров зеленых зон.
Открытие этого центра создаст новые возможности для развития туризма в нашей стране. В этой связи обратите внимание на одну цифру. Еще 3-4 года назад количество внутренних и зарубежных туристов, посещающих Самарканд, не превышало 500 тысяч. В настоящее время в результате реформ, направленных на развитие сферы, усилий по созданию благоприятной инвестиционной среды поток зарубежных туристов в Самарканд увеличился вдвое.
Сегодня у нас есть все возможности для достижения еще более высоких рубежей. В частности, разработаны конкретные планы, благодаря осуществлению которых число зарубежных туристов, приезжающих в Самарканд, в ближайшие годы превысит 1,5 миллиона человек.
С этой целью составлены планы по реставрации около 50 объектов культурного наследия и возведению более 600 современных гостиниц и гостевых домов на территории области. В самом городе будет кардинально реформирована система общественного транспорта, налажено движение электробусов.
Практически заново построенный аэропорт – воздушная гавань Самарканда, несомненно, является одним из самых важных звеньев развития туристической сферы. Концепция нового аэропорта созвучна нашим целям строительства центра “Великий шелковый путь”.
В начале года мы приняли программу “Путешествуй по Узбекистану!. И сегодня в Самарканде видим первые весомые результаты ее выполнения. Такой же современный комплекс будет построен и в Бухаре. Мы планируем реализовать подобные проекты во всех регионах страны. Таким образом отечественные и зарубежные туристы получат еще больше возможностей ознакомиться с более чем 8 тысячами неповторимых объектов культурного наследия нашего народа.
В целом в следующие пять лет поток иностранных туристов в Узбекистан, по расчетам, увеличится с 2 до 9 миллионов человек.
Самое важное, число занятых в сфере туризма превысит 500 тысяч человек. Для их обучения и повышения квалификации в Самарканде действует Международный университет туризма и культурного наследия “Шелковый путь”. В настоящее время в этом вузе получают образование более 1 тысячи студентов из 6 стран, преподают зарубежные профессора. Здесь создана современная библиотека, в фондах которой содержится около 20 тысяч книг, в том числе уникальные рукописи.
Как вы помните, год назад мы вместе с вами поставили перед собой цель вновь превратить Самарканд в самый красивый и благоустроенный город – “украшение лика Земли”.
С данной целью в том числе заново строится величественный мемориальный комплекс Имама Бухари. Уверен, что это место поклонения будет достойно того огромного авторитета, которым наш выдающийся предок пользуется в мусульманском мире.
Мы находимся в преддверии важных знаменательных дат, крупных политических, культурных и просветительских мероприятий. Считанные дни остаются до празднования 31-й годовщины независимости нашей Родины. В ближайшие месяцы в Самарканде состоятся такие авторитетные международные форумы, как саммиты Шанхайской организации сотрудничества и Организации тюркских государств. А в следующем году здесь пройдут Ежегодное заседание Совета управляющих Европейского банка реконструкции и развития и Генеральная ассамблея Всемирной туристской организации.
Проведению этих крупных форумов на высоком уровне также послужит открывающийся сегодня новый комплекс.
Пользуясь случаем, выражаю признательность строителям и специалистам, министерствам и ведомствам, иностранным партнерам, уважаемым жителям Самарканда и всему нашему многонациональному народу – всем, кто самоотверженно и добросовестно трудился, осуществляя этот грандиозный проект, кардинально изменивший облик Самарканда, превративший мечту в реальность.