Саудия Арабистони Подшоҳлиги (САП) билан муносабатларни ривожлантириш Ўзбекистон Республикаси янгиланган ташқи сиёсатининг устувор йўналишларидан биридир.
Саудия Арабистони Ўзбекистоннинг нафақат араб-мусулмон мамлакатларида, балки бутун дунёда катта нуфузга, молиявий-иқтисодий салоҳиятга эга бўлган муҳим шериги ҳисобланади.
САП Ислом динининг маркази бўлиб, унда исломнинг асосий қадамжолари – Маккадаги “Ал-Ҳарам” масжиди ва Мадинадаги “Масжид ан-Набавий” – пайғамбар масжиди жойлашган. Шу боис Подшоҳлиги Ҳаж ва Умра сафарларини адо этиш учун бутун дунё, жумладан, Ўзбекистондан келадиган мусулмонлар ҳаётида аҳамиятли ўрин эгаллайди. Айни дамда Саудия Арабистони Ўзбекистонни ислом цивилизацияси “бешиклари”дан бири деб билади.
34 млн.дан зиёд аҳоли истиқомат қиладиган Саудия Арабистонида олиб борилаётган сиёсат иқтисодиётнинг асосий тармоқларида давлат иштироки мавжудлиги билан тавсифланади. Шунингдек, миллий хусусий капитал фаоллигини кенгайтириш бўйича тегишли ишлар амалга оширилмоқда.
Шу нуқтаи назардан, мамлакат иқтисодиётини хом-ашё (нефть) қарамлигидан максимал даражада чиқаришга қаратилган “Vision 2030” дастурини амалга ошириш бўйича САП тажрибаси катта қизиқиш уйғотмоқда.
САП ижтимоий сиёсати аҳолига ижтимоий кафолатлар яратиб бериш, ёшлар ва оилаларни қўллаб-қувватлаш ва субсидиялашни ўз ичига олади.
Бу сиёсат ҳозирги босқичда саноат соҳасида ва иқтисодиётнинг хусусий секторида ишлаш учун миллий кадрларни тайёрлаш ва қайта тайёрлашни рағбатлантириш билан узвий боғлиқ.
Ўзбекистон ва Саудия Арабистонини яқин тарихий, маданий ва маънавий қадриятлар боғлаб туради.
Саудия Арабистони ушбу ўхшаш жиҳатлар, шунингдек, кучли молиявий-иқтисодий ресурслар мавжудлиги туфайли Ўзбекистон Республикаси учун ниҳоятда жозибадор мамлакат ҳисобланади.
Саудия Арабистони Подшоҳлиги Ўзбекистон Республикасининг давлат мустақиллигини биринчилардан бўлиб тан олган (1991 йил 30 декабрь). Жорий йилнинг февраль ойида Ўзбекистон ва Саудия Арабистони ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 30 йиллиги нишонланди.
Икки томонлама ҳамкорликнинг шартномавий-ҳуқуқий базаси 13 та ҳужжатдан иборат. Томонлар икки томонлама ҳамкорликни “Сиёсат, иқтисодиёт, савдо, инвестициялар ва техника соҳаларида, ёшлар ва спорт ишларида ҳамкорлик тўғрисида”ги Ҳадли битим, шунингдек, “Инвестицияларни рағбатлантириш ва ҳимоя қилиш тўғрисида”ги ва “Иккиёқлама солиқ солинишига йўл қўймаслик тўғрисида”ги битимларга таянган ҳолда ривожлантирмоқда.
Президент Ш.М. Мирзиёев Қирол Салмон бин Абдулазизнинг таклифига биноан 2017 йил 20-21 май куни Араб-мусулмон мамлакатлари ва АҚШ саммитида иштирок этиш учун Саудия Арабистони Подшоҳлигига ташрифи ўзаро ҳамкорлик алоқалари ривожига қўшимча туртки бўлиб хизмат қилди ва икки томонлама муносабатлар тарихидаги муҳим босқич бўлди.
Шундан буён икки томонлама сиёсий, иқтисодий ва маданий-гуманитар алоқалар амалий моҳият билан бойитилиб, ижобий динамикани намоён этмоқда. Олий ва юқори даражадаги мунтазам алоқа ва алмашинувлар ҳамкорликни сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқди. Ўзбекистон раҳбариятининг саъй-ҳаракатлари билан ХПК платформасида мувофиқлаштирилган икки мамлакат тегишли вазирлик ва идораларининг биргаликдаги ҳаракатлари Ўзбекистон-Саудия Арабистони ҳамкорлигининг ривожланиш суръатларини сезиларли даражада оширишга имкон берди.
Сўнгги беш йилда Ўзбекистон билан Саудия Арабистони ўртасидаги савдо ҳажми 1,2 баравар ошди.
2022 йилнинг январь-июнь ойларида ўзаро савдо ҳажми 2021 йилнинг шу даврига нисбатан қарийб 12,8 бараварга ўсиб, 95,5 млн. долларни ташкил этди. Бу яқин истиқболда Ўзбекистон ва Саудия Арабистони ўртасида товар айирбошлаш ҳажмини янада ошириш учун катта имкониятлар мавжудлигидан далолат беради.
(Маълумот учун: 2020 йилда товар айирбошлаш ҳажми 27,4 млн., экспорт 0,7 млн., импорт 26,8 млн. долларни ташкил этган эди. 2021 йилда товар айирбошлаш 17,2 млн. долларга (-40%) тенг бўлди (экспорт – 4,8 млн. доллар, импорт – 12,4 млн. доллар) тенг бўлган.
Сўнгги беш йил ичида Ўзбекистон Республикасида Саудия Арабистони капитали иштирокида фаолият юритаётган корхоналар сони 4,1 баробарга ошиб, ўттиз саккизтага етди (19 та ХК ва 19 та ҚК).
Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (Марказ) маълумотларига кўра, талаб катта бўлган юқори қўшимча қийматга эга маҳсулотлар ишлаб чиқариш бўйича қўшма корхоналарни кўпайтириш мақсадидаги саноат кооперацияси ва маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кенгайтириш иқтисодий соҳадаги икки томонлама муносабатларни янада ривожлантиришга кучли туртки беради. Масалан, Saudi Aramco компаниясининг Ўзбекистонда нефть ва газни қидириш, қазиб олиш ва қайта ишлашга жалб этилиши.
Саудия Арабистони компанияларининг мамлакатимизда йирик сармоявий лойиҳаларни амалга оширишда иштироки ҳам катта аҳамиятга эга. 2021 йил якунига бориб, ушбу мамлакатдан Ўзбекистон иқтисодиётига киритилган инвестициялар ҳажми 1,5 млрд доллардан ортиқни ташкил этди (2017 йилда 88 минг доллар).
Ҳозирги пайтда Саудиянинг Al-Habib Medical Group ва ACWA Power каби етакчи компаниялари билан лойиҳалар муваффақиятли амалга оширилди ва оширилмоқда.
Al-Habib Medical Group кўмагида барча тиббий маълумотларни ҳамда беморлар билан ўзаро алоқа қилиш жараёнларини рақамлаштириш ва марказлаштириш бўйича замонавий технологиялар Ўзбекистон соғлиқни САПлашни бошқариш тизимига жорий этилмоқда. Ўзбекистонда кадрлар тайёрлаш бўйича Al-Habib Medical Group тиббиёт академияси ташкил этилади. Шунингдек, САП касалхоналарида тиббиёт ходимларининг малакасини ошириш кўзда тутилмоқда. Бундан ташқари, Тошкент шаҳрида САП клиникалари стандартларига мос илғор ва замонавий технологиялар билан жиҳозланган замонавий кўп тармоқли тиббиёт мажмуасини барпо этиш бўйича инвестиция лойиҳасини амалга ошириш устида иш олиб борилмоқда.
Саудия Арабистони Ўзбекистон ҳудудларида энергетика инфратузилмасини модернизация қилиш ва яшил энергетикани ривожлантириш бўйича лойиҳаларни амалга оширувчи энг йирик хорижий инвесторлардан бирига айланди. САПнинг ушбу тармоққа ACWA Power компанияси орқали киритган инвестициялари ҳажми 2,5 млрд доллардан ошади (ҳозирги инвестиция портфелига 4 та лойиҳа киради).
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси 2018 йилда экологик тоза энергия манбаларини ривожлантириш мақсадида ялпи ички маҳсулот бирлигига тўғри келадиган иссиқхона газлари чиқиндиларини 2030 йилга бориб 2010 йилга нисбатан 10% камайтириш бўйича миқдорий мажбуриятни ўз зиммасига олиб, Париж битимини ратификация қилган.
Шу муносабат билан Ўзбекистон Энергетика вазирлиги, ACWA Power (Саудия Арабистони) ва Air Products (АҚШ) компаниялари ўртасида Ўзбекистон Республикасида қайта тикланадиган энергетика ва водород энергетикасини ривожлантириш бўйича очиқ келишув тузилган. Ушбу лойиҳани амалга ошириш доирасида Саудия Арабистони билан биргаликда қуввати 40-50 кВт бўлган тажриба электр станциясини қуриш ва водород энергияси ишлаб чиқаришда янги инновацион технологияларни қўллашни ўрганиш учун Саудия Арабистонидан беш нафар мутахассисни жалб этиш режалаштирилган.
Бундан ташқари, Қорақалпоғистонда САП билан биргаликда (ялпи қуввати 1500 МВт), Бухоро ва Навоий вилоятларида (1000 МВт) шамол электр станциялари (ШЭС) қуриш ишлари бошланди. Мутахассисларнинг баҳоларига кўра, Қорақалпоғистонда шамол электр станциясининг ишга туширилиши 4 млн хонадоннинг электр энергиясига бўлган эҳтиёжини қоплайди ва йилига атмосферага 2,5 млн тонна ис гази чиқишининг олдини олади. Жорий йилнинг февраль ойида Қорақалпоғистон Республикасида қуввати 100 МВт бўлган битта шамол электр станцияси қурилиши бошланди.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази мутахассисларининг таъкидлашича, паст углеродли иқтисодиётга ўтишда САП тажрибасини қўллаш экологик тоза технологияларни ривожлантиришга катта ҳисса қўшади ва 2030 йилга бориб электр энергиясининг 25 фоизини қайта тикланадиган энергия манбалари ҳисобига ишлаб чиқариш имконини беради.
Бу, ўз навбатида, жадал ривожланаётган Ўзбекистоннинг барқарор ривожланиши мақсадларига эришиш йўлидаги навбатдаги қадам бўлади.
Сирдарё вилоятида 1500 МВт қувватга эга иссиқлик электр станциясини қуриш лойиҳаси ҳам амалга ошириш жараёнида.
Ўзбекистон ва Саудиянинг SABIC компанияси амалий ҳамкорликни йўлга қўймоқда, бу мақсадда мамлакатимизда МТО (метанолдан олефин олиш) ва МТР (метанолдан пропилен ишлаб чиқариш) технологияларидан фойдаланган ҳолда инвестиция лойиҳаларини, шунингдек, кимёвий ўғитлар ишлаб чиқарадиган янги ишлаб чиқариш қувватларини яратиш лойиҳаларини амалга оширишни назарда тутилмоқда.
Озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш йўналтирилган лойиҳаларга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Томонлар Саудия Арабистонининг бой тажрибасини ҳисобга олган ҳолда, Ўзбекистонда қишлоқ хўжалиги ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш соҳасида илғор инновацион ва сувни тежаш технологияларини жорий этишни кўзда тутувчи алоҳида инвестиция портфелини шакллантиришни кўриб чиқмоқдалар.
Саудиянинг Savola Group, SALIC, Almarai, Tamimi Group каби йирик компаниялари билан Ўзбекистонда юқори технологияли иссиқхона хўжаликлари ва мева-сабзавотни қайта ишлаган ҳолда талаб юқори бўлган бозорларга экспорт қилиш бўйича корхоналари биргаликда яратиш тўғрисида келишувга эришилди.
Ўзбекистонда кичик ва ўрта бизнесни қўллаб-қувватлаш мақсадида Ислом тараққиёт банки молиявий кўмагида Микрокорхоналарнинг имкониятларини кенгайтириш жамғармаси ташкил этилди.
2021 йилда Ўзбекистонда Ислом тараққиёт банки ва Саудия тараққиёт жамғармаси билан ҳамкорликда ташкил этилган Иқтисодий имкониятларни кенгайтириш жамғармаси Ўзбекистон-Саудия инвестицион шериклигини янада кенгайтиришнинг муҳим механизмларидан бири бўлиб хизмат қилиб, унинг томонидан мамлакатимизда ижтимоий ва инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш учун 200 млн долларга яқин маблағ ажратилди. Бундан ташқари, Саудия Арабистони давлат инвестиция жамғармаси (жами активлари 390 млрд доллар бўлган дунёдаги энг йирик суверен инвестиция фондларидан бири) мамлакатимиз иқтисодиётига сармоя киритишни Ўзбекистон Президенти раҳбарлигида амалга оширилаётган кенг кўламли ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар ва инвестиция муҳитини яхшилаш чора-тадбирлари нуқтаи назаридан ҳамкорликнинг истиқболли йўналиши деб ҳисоблайди. Саудия тараққиёт жамғармаси Ўзбекистонда ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни амалга оширишда муҳим молиявий ёрдам кўрсатмоқда.
Томонлар Президент Ш.М. Мирзиёевнинг таклиф ва ташаббусларини амалга ошириш, хусусан, “Мозори-Шариф–Хирот” темир йўли ва “Сурхон–Пули-Хумри” электр узатиш линияларини қуриш бўйича ҳам ҳамкорлик қилмоқда. Саудия Арабистони Самарқанд-Ғузор автомобиль йўлининг бир қисми қурилишини молиялаштиришда иштирок этди.
Саудия Арабистони Подшоҳлиги ва Ўзбекистон Республикаси “Ўзбекистон-Туркманистон-Эрон-Уммон-Қатар” халқаро транспорт йўлаги доирасида ўзаро ҳамкорлик қилмоқда, бу икки мамлакат ўртасидаги иқтисодий алоқаларни фаоллаштиришга имкон беради, шунингдек, Марказий Осиё давлатларининг жаҳон бозорларига чиқишига ва Форс кўрфаз давлатлари, шу жумладан Саудия Арабистони Подшоҳлиги билан ҳамкорлигини мустаҳкамлашга ёрдам беради.
Шу нуқтаи назардан, Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази ходимларининг фикрига кўра, САП катта истеъмол бозорига эга эканлиги ва ўзбек озиқ-овқат, тўқимачилик (кийим-кечак, гилам, уй тўқимачилик) ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари (мева, сабзавот, дуккаклилар ва бошқалар) экспортчилари учун яхши имконият яратишини ҳисобга олиш муҳимдир.
Саудия Арабистонининг бир қатор сайёҳлик компаниялари САПдан Ўзбекистонга сайёҳларни юборишдан манфаатдор. Хусусан, Zahid Travel Group сайёҳлик агентлиги давлат идоралари ёки хусусий сектор сайёҳларининг Ўзбекистонга саёҳатларини ташкил этишни режалаштирмоқда. Бунга Uzbekistan airways” АЖ ва FlyNas авиакомпанияси ўртасида туризмни ривожлантириш бўйича ўзаро англашув меморандуми ҳам ёрдам беради. Шунингдек, зиёрат туризмини ривожлантиришга қаратилган икки мамлакат сайёҳлик идоралари ўртасида ҳамкорликнинг қўшма дастури ҳам ишлаб чиқилмоқда.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази экспертларининг фикрига кўра, САПдан Ўзбекистонга сайёҳларни жалб қилиш мақсадида Ўзбекистонда Саудия Арабистонининг Masarat Adventure Club каби йирик сайёҳлик компаниялари билан халқаро даражадаги юқори сифатли хизматларни кўрсатиш бўйича қўшма корхона ташкил этиш, шунингдек, туризмни ривожлантириш дастурлари мақсадларига эришишда ҳамкорликнинг “Йўл харитаси”ни қабул қилиш масаласини кўриб чиқиш, туризмни ривожлантириш дастурлари, жумладан, энг яхши амалиётлар алмашинуви (хусусан, САП “Vision 2030” дастури доирасида), сайёҳлик компаниялари учун ўзаро амалиёт, туристик объектларни ривожлантириш, ободонлаштириш ишлари учун грантлар ва молиявий ресурсларни жалб қилиш мумкин.
Мамлакатларнинг меҳнат муносабатлари соҳасидаги ҳамкорлиги ҳам яхши истиқболга эга. Шу мақсадда томонлар икки мамлакат иқтисодиёти тармоқлари шароитида малакали меҳнат ресурсларига бўлган эҳтиёждан келиб чиққан ҳолда меҳнат масалалари бўйича амалий ҳамкорликнинг устувор йўналишларини белгилайдиган ташқи меҳнат миграцияси соҳасида ҳамкорлик тўғрисида ҳукуматлараро битимни имзолашдан манфаатдордирлар.
Икки мамлакат иқтисодиёти рақобатбардошлигини оширишнинг асосий омили сифатида фан ва технологиялар соҳасида икки томонлама ҳамкорликни кенгайтириш имкониятлари мавжуд. Бунга Тошкент технопарки ва Қирол Абдулазиз номидаги фан ва технологиялар маркази ўртасида тўғридан-тўғри алоқалар ўрнатилиши ёрдам беради.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг Саудия Арабистони Подшоҳлигига бўлажак ташрифи доирасида Ўзбекистон-Саудия музокаралари савдо ва инвестиция, ахборот технологиялари, электроника, биотехнология, энергетика, нефт-газ, газ-кимё ва кимё саноати, енгил ва озиқ-овқат саноати, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, қишлоқ хўжалиги, соғлиқни САПлаш ва фармацевтика соҳаларида икки томонлама ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган бўлиб, шу жумладан, давлат-хусусий шериклик тамойилларини жорий этиш масалаларида ҳам.
Икки мамлакат ишбилармон доираларини янада яқинлаштириш учун яратилган шарт-шароитлар, Ўзбекистон ва Саудия Арабистонининг етакчи ишлаб чиқарувчилар ўртасидаги тўғридан-тўғри алоқалар бизнес ҳамкорликни янада чуқурлаштириш ва саноат кооперациясини ривожлантириш учун асос бўлмоқда. Бу ички истеъмолнинг юқори ҳажми ҳисобига шаклланаётган юқори қўшимча қийматга эга маҳсулотларни биргаликда ишлаб чиқаришни кўпайтириш, ҳудудий ва ташқи бозорларга чиқиш имконини беради.
Ташриф якунлари бўйича эришиладиган келишувлар кўп қиррали Ўзбекистон-Саудия Арабистони муносабатлари ривожини янги босқичга кўтаради, хусусан, қўшма дастур ва лойиҳаларни молиявий қўллаб-қувватлаш воситаларини ишлаб чиқиш, шу жумладан, Ўзбекистонда инвестиция компаниялари ва микромолия ташкилотларини ташкил этишни ривожлантиришга кўмаклашади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази директор ўринбосари Муҳсинжон Холмуҳамедов

Развитие отношений с Королевством Саудовской Аравии (КСА) является одним из приоритетов обновленной внешней политики Узбекистана.
Саудовская Аравия является важным партнером Узбекистана, имеющим большой авторитет и финансово-экономический потенциал не только в арабо-мусульманских странах, но и во всем мире.
КСА – центр Ислама, где расположены главные святыни религии Ислама – мечеть «Аль-Харам» в Мекке и мечеть пророка «Масжид ан-Набавий» в Медине. В этой связи королевство играет ведущую роль в жизни мусульман всего мира, в том числе Узбекистана, которые совершают хадж и умру. При этом в Саудовской Аравии рассматривают Узбекистан в качестве одной из колыбелей исламской цивилизации.
В Саудовской Аравии, в которой также проживает более 34 миллиона человек, проводимая политика характеризуется участием государства в основных отраслях экономики. Проводится курс на одновременное расширение активности национального частного капитала.
В этом контексте привлекательным является опыт КСА в реализации своей Программы «Видение 2030», которая направлена на максимальное освобождение экономики страны от сырьевой (нефтяной) зависимости.
Социальная политика Саудовской Аравии включает обеспечение социальных гарантий населения, поддержку и субсидирование молодёжи и семьи.
На нынешнем этапе это сочетается со стимулированием подготовки и переподготовки национальных кадров для работы в промышленности и частном секторе экономики.
Узбекистан и Саудовскую Аравию связывают близкие исторические, культурные и духовные ценности.
Этой схожестью, а также наличием мощных финансово-экономических ресурсов, Саудовская Аравия является весьма привлекательной для Узбекистана.
Королевство Саудовской Аравии в числе первых признало государственную независимость Республики Узбекистан 30 декабря 1991 года. В феврале этого года Узбекистан и Саудовская Аравия отметили 30-летие установления дипломатических отношений.
Договорно-правовую базу двустороннего сотрудничества составляют 13 документов. Стороны развивают двустороннее сотрудничество, опираясь на рамочное Соглашение «О сотрудничестве в политической, экономической, торговой, инвестиционной и технологической сферах, делах молодежи и спорта», а также на соглашениях «О защите и поощрении инвестиций» и «Об избежании двойного налогообложения».
Важным этапом в истории двусторонних отношений, который придал дополнительный стимул развитию двусторонних отношений, стал визит Президента Шавката Мирзиёева в Саудовскую Аравию по приглашению Короля Салмана бин Абдель Азиза 20-21 мая 2017 года, в ходе которого наш Президент участвовал в Саммите арабо-мусульманских стран и США.
С тех пор двусторонние политические, экономические и культурно-гуманитарные связи демонстрируют позитивную динамику, наполняясь практическим содержанием. Регулярные контакты и обмены на высшем и высоком уровнях подняли сотрудничество на качественно новый уровень. Благодаря усилиям руководства Узбекистана, согласованные действия профильных министерств и ведомств двух стран, координируемых на платформе Межправительственной комиссией, позволили значительно повысить темпы развития узбекско-саудовского сотрудничества.
За последние пять лет торговля между Узбекистаном и Саудовской Аравией увеличилась в 1,2 раза.
В январе-июне 2022 года взаимная торговля выросла по сравнению с аналогичным периодом 2021 года почти в 12,8 раза и составила 95,5 миллиона долларов США. Это свидетельствует о больших возможностях дальнейшего увеличения узбекско-саудовского товарооборота в ближайшей перспективе.
За последние пять лет количество предприятий, работающих в Узбекистане с саудовским капиталом, увеличилось в 4,1 раза и достигло 38.
По оценкам ЦЭИР, мощный импульс дальнейшему развитию двусторонних отношений в экономической сфере даст промышленная кооперация и расширению производства востребованной продукции с целью увеличения совместных производств по выпуску продукции с высокой добавленной стоимостью. Например, привлечение «Saudi Aramco» к проведению геологоразведочных работ, добыче и переработке нефти и газа в Узбекистане.
Важное значение имеет участие саудовских компаний в реализации крупных инвестиционных проектах в нашей стране.
К концу 2021 года объем инвестиций в экономику Узбекистана составил более 1,5 миллиарда долларов (88 тысяч долларов в 2017 году).
На текущий момент успешно реализованы и реализуются проекты с такими ведущими саудовскими компаниями, как «Al-Habib Medical Group» и «ACWA Power».
При содействии «Al-Habib Medical Group» в систему управления здравоохранением Узбекистана внедряются современные технологии оцифровки и централизации всех медицинских сведений и процессов взаимодействия с пациентами. В Узбекистане будет создана Медицинская академия «Al-Habib Medical Group» по обучению и повышению квалификации медработников. Предусмотрено также усовершенствование их навыков в больницах в КСА.
Кроме этого, ведется работа над реализацией инвестиционного проекта по созданию современного многопрофильного медицинского комплекса в Ташкенте в соответствии со стандартами клиник и больниц КСА, оснащенных передовыми и современными технологиями.
Саудовская Аравия стала одним из крупнейших зарубежных инвесторов проектов по модернизации энергетической инфраструктуры и развития «зеленой» энергетики в регионах Узбекистана. Объем вложений КСА через компанию «ACWA Power» в эту отрасль превысит 2,5 миллиарда долларов (текущий инвестиционный портфель включает в себя 4 проекта).
Как известно, Узбекистан в 2018 году ратифицировал Парижское соглашение с целью развития экологически чистых источников энергии, взяв на себя количественное обязательство сократить удельные выбросы парниковых газов на единицу ВВП на 10% к 2030 году по сравнению с уровнем 2010 года.
В этой связи между Министерство энергетики Узбекистана, ACWA Power (Саудовская Аравия) и Air Products (США) заключено открытое соглашение по развитию в Узбекистане возобновляемой и водородной энергетики. В рамках реализации этого проекта совместно с Саудовской Аравией планируется строительство опытной электростанции мощностью 40-50 кВт и привлечение пяти специалистов из КСА для изучения применения новых инновационных технологий в производство водородной энергии.
Кроме этого, совместно с Саудовской Аравией начата работа по строительству ветряных электростанций (ВЭС) в Каракалпакстане (совокупной мощностью 1500 МВт), Бухарской и Навоийской областях (1000 МВт). По оценкам специалистов, начало работы ВЭС в Каракалпакстане покроет потребность в электроэнергии 4 миллионов домашних хозяйств и компенсирует 2,5 миллиона тонн углекислого газа в год. В феврале текущего года был дан старт строительству одной ветряной электростанции мощностью 100 МВт в Республике Каракалпакстан.
Как отмечают специалисты ЦЭИР, применение опыта КСА по переходу к низкоуглеродной экономике внесет большой вклад в развитие экологически чистых технологий и позволит добиться к 2030 году производства 25% электроэнергии из возобновляемых источников энергии. Это, в свою очередь, станет еще одним шагом к реализации задач по достижению целей устойчивого развития быстрорастущего Узбекистана.
На стадии реализации находится проект по строительству ТЭЦ мощностью 1500 МВт в Сырдарьинской области.
Узбекистан и Саудовская компания SABIC налаживают практическое сотрудничество, имея в виду реализацию в нашей стране инвестиционных проектов с использованием технологий МТО (метанол – в олефины) и МТР (метанол – в пропилен), а также проектов по созданию новых производственных мощностей, выпускающих химические удобрения.
Отдельное внимание уделяется проектам, направленным на обеспечение продовольственной безопасности. С учетом богатого опыта Саудовской Аравии стороны прорабатывают вопрос формирования отдельного инвестиционного портфеля в области сельского хозяйства Узбекистана и переработки сельхозпродукции, предусматривающий внедрение передовых инновационных и водосберегающих технологий.
С крупными саудовскими компаниями, такими как «Savola Group», «SALIC», «Almarai», «Tamimi Group», достигнута договоренность о совместном создании высокотехнологичных тепличных хозяйств и производств по переработке плодоовощной продукции в Узбекистане с перспективой экспорта на рынки с высоким спросом.
В Узбекистане для поддержки малого и среднего бизнеса при финансовой поддержке Исламского банка развития создан Фонд расширения прав и возможностей микропредприятий.
Важным механизмом в деле дальнейшего расширения узбекско-саудовского инвестиционного партнерства также являются договоренности между Фондом расширения экономических возможностей, созданного в Узбекистане в 2021 году совместно с Исламским банком развития, и Саудовским фондом развития, который уже выделил около 200 миллионов долларов для реализации социальных и инфраструктурных проектов в нашей стране. Помимо этого, Государственный инвестиционный фонд Саудовской Аравии (один из крупнейших суверенных инвестиционных фондов в мире с совокупными активами в 390 миллиардов долларов) считает, что инвестирование в экономику нашей страны является перспективным направлением сотрудничества в свете масштабных социально-экономических реформ и мер по улучшению инвестиционного климата, реализуемых под руководством Президента Узбекистана. Значимую финансовую поддержку в осуществлении социально-экономических реформ в Узбекистане оказывает Саудовский Фонд развития.
Стороны сотрудничают в реализации предложений и инициатив Президента Шавката Мирзиёева, в частности, по строительству железной дороги «Мазари-Шариф–Герат» и линий электропередач «Сурхан–Пули-Хумри». Саудовская Аравия участвовала в финансировании строительства части автодороги «Самарканд–Гузар».
Обе страны взаимодействуют в рамках международного транспортного коридора «Узбекистан-Туркменистан-Иран-Оман-Катар», который позволяет активизировать экономическое сотрудничество между двумя странами, а также способствует выходу центральноазиатских стран к мировым рынкам и укреплению сотрудничества именно с государствами залива, в том числе с КСА.
В этом контексте, как считают эксперты ЦЭИР, важно учесть, что КСА имеет огромный потребительский рынок и предоставляет хорошую возможность для узбекских экспортеров продовольственной, текстильной (одежды, ковров, домашнего текстиля) и сельхозпродукции (фрукты, овощи, бобовые и другие).
Ряд саудовских туристических компаний заинтересован в направлении туристов из КСА в Узбекистан. В частности, турагентство «Zahid Travel Group» планирует организовать выезды в Узбекистан туристов из государственных структур или частного сектора. Этому также будет способствовать Меморандум о взаимопонимании между АО «Uzbekistan airways» и авиакомпанией «FlyNas» о развитии туризма. Разрабатывается также совместная Программу сотрудничества между туристическими ведомствами двух стран с акцентом на развитие паломнического туризма.
По оценкам специалистов ЦЭИР, в целях привлечения туристов из КСА в Узбекистан можно было бы рассмотреть вопрос о создании в Узбекистане совместного предприятия с крупными туркомпаниями Саудовской Аравии, такими как «Masarat Adventure Club», по оказанию высококачественных услуг международного уровня, а также принять «Дорожную карту» сотрудничества в сфере достижения целей программ по развитию туризма, включая обмен лучшими практиками (в том числе в раках программы КСА «Видение 2030»), взаимные стажировки для туркомпаний, привлечение грантов и финансовых ресурсов для развития туристических объектов, озеленения.
Перспективы имеет сотрудничество между странами в сфере трудовых отношений. Для этого стороны заинтересованы в подписании межправительственного соглашения по сотрудничеству в области внешней трудовой миграции, определяющего приоритетные направления практического взаимодействия по вопросам труда, исходя из потребностей в квалифицированных трудовых ресурсах в разрезе отраслей экономик двух стран.
Имеются возможности для расширения двустороннего сотрудничества в области науки и технологий как ключевого фактора повышения конкурентоспособности экономик двух стран. Этом будет способствовать налаживание прямых связей между Ташкентским технопарком и Центром науки и технологий имени короля Абдулазиза.
Состоявшиеся узбекско-саудовские переговоры в ходе визита Президента Шавката Мирзиёева в КСА нацелены на укрепление двустороннего взаимодействия в сферах торговли и инвестиций, информационных технологий, электроники, биотехнологии, в энергетической, нефтегазовой, газохимической и химической отраслях, легкой и пищевой промышленности, в производстве строительных материалов, сельском хозяйстве, здравоохранении и фармацевтике, в том числе при внедрении принципов государственно-частного партнерства.
Созданные благоприятные условия для более тесного сближения деловых кругов двух стран и прямых связей между ведущими узбекскими и саудовскими производителями являются основой для дальнейшего углубления делового сотрудничества и развития промышленной кооперации. Это позволит увеличить совместное производство продукции с высокой добавленной стоимостью, которая формируется за счет высокого объема внутреннего потребления, а также наличия выхода на региональные и зарубежные рынки.
Достигнутые соглашения по итогам визита поднимут узбекско-саудовские многоплановые отношения на новый уровень развития, в том числе, при развитии инструментов финансовой поддержки совместных программ и проектов, включая создание инвестиционных компаний и микрофинансовых организаций в Узбекистане.
Заместитель директора Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) при Администрации Президента Узбекистана