Mamlakatimiz tabiatining betakror go'zalligi xalqaro miqyosda tan olinishi quvonarli. Bunga misol sifatida quyi Amudaryo davlat biosfera rezervatining YUNESKOning Butunjahon biosfera qo'riqxonalari tarmog'iga kiritilishi keltirilgan. Ya'ni, ushbu qo'riqxonaning g'ururi - Buxoro kiyiklari nafaqat O'zbekiston, balki YUNESKO tomonidan ham himoya qilinadi.
Tabiatni muhofaza qilish tizimini tartibga solishning eng muhim bosqichlaridan biri Prezidentning 2019-yil 20-martdagi "qo'riqlanadigan tabiiy hududlar sohasida davlat boshqaruvi tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida" gi qarori bilan O'zbekiston Respublikasi o'rmon xo'jaligi Davlat qo'mitasi tasarrufidan O'zbekiston Respublikasi ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish Davlat qo'mitasi tarkibiga Chatqal biosfera, Zaaminskiy, Surxon, Nuratinskiy va Qizilqum davlat qo'riqxonalari, quyi Amudaryo davlat biosfera rezervati (NAGBR).
Shunday qilib, NAGBR Qoraqalpog'iston Respublikasining Beruniya va Amudaryo viloyatlari hududida 69 ming gektar maydonda joylashgan. U Prezidentning 2018 yil 24 avgustdagi Turkmanboshi shahrida (Turkmaniston) bo'lib o'tgan xalqaro orollarni qutqarish jamg'armasining ta'sischi davlatlari rahbarlari Kengashining yig'ilishida qilgan nutqidan so'ng tashkil etilgan.
2019 yilda Orolbo'yi davlatlari bo'yicha xalqaro konferentsiya bo'lib o'tdi va 2021 yil 18 mayda O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan BMT GAANING 75-sessiyasining yalpi majlisida Orolbo'yi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar zonasi deb e'lon qilish to'g'risida maxsus qaror bir ovozdan qabul qilindi. O'zbekiston rahbarining tashabbusi dunyo hamjamiyati tomonidan keng qo'llab-quvvatlandi, bu qarorning hammualliflari dunyoning turli mintaqalaridan 60 ga yaqin davlatlar bo'lganligi bilan tasdiqlanadi.
Prezidentning 2022-yil 28-yanvardagi Farmoni bilan tasdiqlangan 2022-2026-yillarga mo'ljallangan yangi O'zbekistonni rivojlantirish strategiyasining 80-maqsadi: Orolbo'yi mintaqasida biologik xilma-xillikni muhofaza qilish, iqlim o'zgarishi va tuproq eroziyasining oldini olishga qaratilgan "yashil iqlim" xalqaro jamg'armasi va global ekologik jamg'arma dasturlari asosida 300 million dollarlik loyihalarni amalga oshirish. NAGBRNING tashkil etilishi bizning qo'mitamizning vazifani hal qilishga qo'shgan hissasi bo'ldi.
Biosfera rezervatining asosiy vazifasi bu o'rmonlarda tugay landshaftlarini, o'simlik va hayvon turlarini, shu jumladan noyob, yo'q bo'lib ketish xavfi ostida bo'lgan biosfera rezervati hududiga xos bo'lgan boshqa tabiiy ob'ektlarni saqlash va tiklashdir.
Quyi Amudaryo davlat biosfera rezervati uchta zonaga bo'lingan: qo'riqxona, bufer va o'tish. Har yili bahor va kuzda bu erda o'simlik va hayvonot dunyosi kadastrini oldindan tasdiqlangan marshrutlarni hisoblash va monitoring qilish usullari bo'yicha olib borish bo'yicha ishlar olib borilmoqda.
Biosfera rezervatida yuqori o'simliklarning 419 turi mavjud. Ulardan ikki turi O'zbekiston Respublikasining qizil kitobiga kamdan-kam hollarda kiritilgan.
Shuningdek, hududda sutemizuvchilarning 36 turi, qushlarning 246 turi, sudralib yuruvchilarning 29 turi (ulardan ikkitasi suvda), baliqlarning 43 klassi qayd etilgan. O'zbekiston Respublikasining qizil kitobiga noyob hayvonlarning 36 turi, IUCN (xalqaro tabiatni muhofaza qilish Ittifoqi) qizil ro'yxatiga 18 tur kiritilgan.
NAGBRNING alohida g'ururi Buxoro kiyikidir (Cervus elaphus bactrianus). O'zbekiston Respublikasi ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo'mitasi tomonidan ushbu go'zal hayvonni yovvoyi tabiatda saqlash bo'yicha ko'plab ishlar olib borilmoqda. Natijada, so'nggi hisob-kitoblarga ko'ra, uning soni 1700 boshga etdi.
Buxoro kiyiklari artiodaktillar turkumidagi sutemizuvchi bo'lib, xalq orasida hungul deb ham ataladi. Erkaklar taxminan 120 sm balandlikka etadi va vazni 200 kg gacha.kiyikning chiroyli yoyilgan shoxlari beshdan sakkiztagacha jarayonga ega va egasidan 90-110 sm balandlikda ko'tariladi. har bahorda mart-aprel oylarida kiyiklar shoxlarini to'kishadi, eskilarining o'rniga yangilari o'sadi.
Kiyiklar o'txo'r hayvonlardir. Ta'kidlanishicha, Qoraqalpog'iston sharoitida ular 27 turdagi o'simliklar bilan oziqlanadilar. Ular asosan barglar va poyalarni, qamish, erianthus, tol, terak, qizilmiya, jida va yovvoyi sabzi yosh kurtaklarini eyishadi. Bahorda, tugayadagi o'simlik ozuqasining kamayishi davrida kiyiklar efemeroid o'simliklarni qidirib ko'chib, keyin tugayga qaytib kelishadi. Kuz va qishda ular jida mevalari, shirin kugi ildizlari bilan ziyofat qilishadi. Kiyiklarning asosiy yashash joylari daraxtlar va butalar ustun bo'lgan bog'larda, Daryo qirg'oqlarida joylashgan. Ular dushmanlaridan chakalakzorlarda yashirinib, issiqdan qochishadi. Va kechqurun ular deyarli tong otguncha o'tlaydilar.
O'tgan asrning birinchi yarmida Buxoro kiyiklari Amudaryo, Sirdaryo va Orol dengizi sohillarida joylashdilar, qamish va tugay tog'larida yashadilar. Dengizning qurishi, daryolardagi suvning qisqarishi, chakalakzorlarning tanazzulga uchrashi va daraxtzorlarda daraxtlarning kesilishi, yong'inlar, brakonerlik natijasida 20-asrning ikkinchi yarmida Buxoro kiyiklari soni keskin kamaydi. Ular tabiiy yashash joylaridan g'oyib bo'lishni boshladilar.
Ammo so'nggi besh yil ichida O'zbekistonda Buxoro kiyiklari sonini tiklash bo'yicha katta chora-tadbirlar ko'rilmoqda. Va endi Amudaryoning yuqori oqimidagi bu hayvonlarning mahalliy aholisi Surxondaryoda 45-50 boshga, Qizilqum davlat qo'riqxonasidagi daryoning o'rta oqimida - 224-232, Zarafshon milliy tabiiy bog'ida-40-45, quyi Amudaryoda quyi Amudaryoda. Shu bilan birga, kiyiklar Zarafshon daryosining yuqori oqimida, O'zbekiston, Tojikiston va Afg'onistonning chegara hududlarida ham uchraydi. Kirish va reintroduksiya usullari bilan yaratilgan guruhlar mavjud.
O'zbekistonda Buxoro kiyiklari IUCN qizil kitobiga va qizil ro'yxatiga kiritilgan, shuning uchun ularni ovlash taqiqlanadi. Yovvoyi tabiatni sevuvchilar tomonidan e'lon qilingan ushbu taqiqni buzgan har bir holat uchun huquqni muhofaza qilish organlari javob choralarini ko'rmoqda.
Davlat Ekologiya qo'mitasi tomonidan atrof-muhitni muhofaza qilish choralari o'z samarasini bermoqda. Masalan, Agar 2021 yilda Badai-tugay va Jumurtau hududlarida hisob-kitobda Buxoro kiyiklarining 1423 boshi aniqlangan bo'lsa, 2022 yil bahorgi hisob-kitobida 1645 bosh borligi ko'rsatilgan. Taqqoslash uchun: 2019 yilda bu erda 1233 kiyik bor edi.
Bir tomondan, Buxoro kiyiklari populyatsiyasining bunday o'sishi mamnun bo'ldi, ammo boshqa tomondan, Baday - tugay va Jumurtau hududlarining etishmasligini fosh qildi, hayvonlarning o'simlik dunyosi va tabiiy komplekslarning rivojlanishiga zararli ta'siri sezila boshladi.
Baday tugay va Jumurtau qo'riqxonalarining maydoni atigi 7681 gektarni tashkil etadi. Hisob-kitoblarga ko'ra, qo'riqxonaning ming gektarida o'rtacha 214 ta kiyik yashashi mumkin bo'lsa-da, ilmiy adabiyotlarda hisob-kitoblar keltirilgan, unga ko'ra bunday hududda 50-70 dan ortiq kiyikni bepul joylashtirishga ruxsat beriladi. Ma'lum bo'lishicha, chorva mollarining ko'pligi bu joylarning tabiiy o'simlik qoplamini tiklashga imkon bermaydi, bu esa boshqa o'txo'r hayvonlar ulushining muqarrar pasayishiga olib keladi.
Shu bilan birga, Nazarxon NAGBR saytida (3544 gektar) va 2019 yilda tashkil etilgan "Xorazm" milliy tabiiy bog'ida (21 687,5 gektar) Buxoro kiyiklarining yashash joylarining o'simlik bazasini tashkil etuvchi tugay chakalakzorlari ko'pligiga qaramay, bu erda bu hayvonlar yo'qligi ma'lum bo'ldi. Ushbu hududlar Buxoro kiyiklarining tabiiy yashash joylaridan uzoqda joylashganligi sababli, bu hayvonlarni bu erga tabiiy ravishda ko'chirish imkoniyatlari cheklangan.
Buxoro kiyiklarining nagbrning tugay tog'lariga zararli ta'sirini kamaytirish uchun eng samarali usul tarixiy tabiiy yashash joylarining boshqa joylariga tarqalishdir. 2021-yilda O'zbekiston Respublikasi ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish Davlat qo'mitasining byudjetdan tashqari jamg'armasi mablag'laridan to'rtta kiyik Baday Tugaydan Xorazm milliy tabiiy bog'iga ko'chirildi.
Qo'mita ushbu tajribani yaqindan nazorat qildi. Hayvonlarni maqsadli ko'chirish bo'yicha chora-tadbirlar ishlab chiqilmoqda. Xususan, Baday tugay hududidan 30 ta kiyik Nazarxon uchastkasiga, 41 ta "Xorazm" Milliy bog'iga olib ketilgan. Tabiiy sharoitlarni yaxshilash, tugay bog'larini ichimlik suvi bilan ta'minlash va o't qoplamini tiklash bo'yicha chora-tadbirlar belgilandi.
Tabiatda yashaydigan Buxoro kiyiklarini ushlash, in'ektsiya bilan uxlash, transportda xavfsiz etkazib berish, iqlimlashtirishni nazorat qilish juda qiyin ish, bundan tashqari u moliyaviy xarajatlarni talab qiladi. Ammo hayvonning tabiiy yashash joylari qayta tiklanmoqda.
Xodimlar quyi Amudaryoning biologik xilma-xilligini saqlashga, o'simlik va hayvonot dunyosini o'rganishga, to'plangan ma'lumotlarni tahlil qilishga qaratilgan ko'plab boshqa tadbirlarni o'tkazadilar. Oltita ilmiy maqola va tezislar nashrga tayyorlandi.
Shuningdek, NAGBR hududida ekologik turizmni rivojlantirish bo'yicha chora-tadbirlar ko'rilmoqda, uchta ekoturistik yo'nalish mavjud.
Mahalliy va xorijiy sayyohlarga xizmat ko'rsatish uchun zamonaviy tashrif markazini tashkil etish bo'yicha ishlar 2021 yil may oyida boshlangan. Qurilayotgan ikki qavatli tashrif markazida sayyohlar uchun muzey, mehmonxona, maishiy xizmat ko'rsatish ob'ektlari mavjud. 2023 yilda u foydalanishga topshiriladi.
Nuratinskiy davlat qo'riqxonasida hozirgi vaqtda davlat Ekologiya qo'mitasi tomonidan olib borilayotgan arxarlar sonini tiklash va bu hayvonlarni himoya qilish bo'yicha ishlar faol olib borilmoqda. Pomir-Alay tog 'tizimining bir qismi bo'lgan Qizilqum tepaliklarining Shimoliy yon bag'irlarida joylashgan noyob tog' qo'ylari endemik turga kiradi va qizil kitobga kiritilgan.
Tarixiy jihatdan bu hayvonning hududi Nurata, Oktog, Molguzar, Turkiston va Zarafshon tog ' tizmalari, Pistalitog, Tomditog tepaliklari va boshqalar. Hozirgi vaqtda Nurota davlat qo'riqxonasi hududida ikki mingdan ortiq arxar borligi qayd etildi. Ularning sonini ko'paytirish va kasalliklarning oldini olish maqsadida qo'riqxonada 16 gektar maydonda bolalar bog'chasi tashkil etildi.
O'zbekistonning noyob hayvonot va o'simlik dunyosini asrab-avaylash bizning sevimli mamlakatimizni avlodlarimizga katta avlodlardan olganimiz kabi etkazish uchun zarurdir.

It is gratifying that the unique beauty of the nature of our country is recognized internationally. An example of this is the inclusion of the Lower Amudarya State Biosphere Reserve in the UNESCO World Network of Biosphere Reserves. That is, the pride of this reserve - the Bukhara deer - is protected not only by Uzbekistan, but also by UNESCO.
One of the most important steps to streamline the nature protection system was the transfer by the Presidential decree "On measures to improve the system of public administration in the field of protected natural territories" dated March 20, 2019 from the jurisdiction of the State Committee of the Republic of Uzbekistan on Forestry to the structure of the State Committee of the Republic of Uzbekistan on Ecology and Environmental Protection of Chatkal Biosphere, Zaamin, Surkhan, Nuratinsky and Kyzylkum state reserves, the Lower Amudarya State Biosphere Reserve (NAGBR).
So, the NAGBR is located on the territory of the Beruniysky and Amudarya districts of the Republic of Karakalpakstan on a total area of 69 thousand hectares. It was created after the President's speech on August 24, 2018 at a meeting of the Council of the Heads of the Founding States of the International Fund for Saving the Aral Sea, held in the city of Turkmenbashi (Turkmenistan).
In 2019, an international conference on the Aral Sea was held, and on May 18, 2021, at the plenary session of the 75th session of the UN General Assembly, on the proposal of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, a special resolution was unanimously adopted to declare the Aral Sea region a zone of environmental innovations and technologies. The initiative of the head of Uzbekistan received broad support from the world community, as evidenced by the fact that about 60 states from different regions of the world co-sponsored the resolution.
Goal 80 of the New Uzbekistan Development Strategy for 2022-2026, approved by Presidential Decree of January 28, 2022, sets the task: the implementation of projects in the Aral Sea region based on the programs of the International Fund "Green Climate" and the Global Environment Facility aimed at protecting biodiversity, preventing climate change and soil erosion, worth $ 300 million. The creation of the NAGDB was the contribution of our committee to the solution of the task.
The main task of the biosphere reserve is the preservation and restoration of tugai landscapes, vegetation and animal species in these forests, including rare, endangered, and other natural objects characteristic of the territory of the biosphere reserve.
The Lower Amudarya State Biosphere Reserve is divided into three zones: protected, buffer and transitional. Every year in spring and autumn, work is carried out here to maintain a cadastre of flora and fauna by counting and monitoring methods along pre-approved routes.
There are 419 species of higher plants in the biosphere reserve. Of these, two species are listed in the Red Book of the Republic of Uzbekistan as rare.
36 species of mammals, 246 species of birds, 29 reptiles (two of them aquatic), 43 classes of fish are also recorded on the territory. 36 species of rare animals are listed in the Red Book of the Republic of Uzbekistan, 18 species are on the IUCN (International Union for Conservation of Nature) Red List.
The subject of special pride of the NAGBR is the Bukhara deer (Cervus elaphus bactrianus). The State Committee of the Republic of Uzbekistan for Ecology and Environmental Protection is doing a lot of work to preserve this beautiful animal in the wild. As a result, according to the latest estimates, its number has reached 1,700 heads.
Bukhara deer is a mammal of the order of artiodactyls, popularly called hangul. Males reach a height of about 120 cm and weigh up to 200 kg. Beautiful spreading antlers of deer have five to eight appendages and rise above their owner by 90-110 cm. Every spring in March-April, deer shed their antlers, new ones grow instead of the old ones.
Deer are herbivores. It is noted that in the conditions of Karakalpakstan they feed on 27 species of plants. They mainly eat leaves and stems, young shoots of reeds, erianthus, willow, poplar, licorice, djida and wild carrots. In spring, during the period of reduction of plant food in the tugai, deer migrate in search of ephemeroid plants, and then return to the tugai. In autumn and winter they feast on the fruits of djida, sweet roots of kuga. The main habitats of deer fall on groves dominated by trees and shrubs, riverbanks. They hide in the thickets from their enemies and escape from the heat. And in the evening they go out to graze almost until dawn.
In the first half of the last century, Bukhara deer settled on the shores of the Amu Darya, Syr Darya and the Aral Sea, lived in thickets of reeds and tugai. As a result of the drying up of the sea, the reduction of water in rivers, the degradation of thickets and the felling of trees in groves, fires, poaching, the number of Bukhara deer in the second half of the twentieth century sharply decreased. They began to disappear from their natural habitat.
But over the past five years, Uzbekistan has taken great measures to revive the population of Bukhara deer. And now the local population of these animals in the upper reaches of the Amu Darya has reached 45-50 heads in Surkhandarya, in the middle reaches of the river in the Kyzylkum State Reserve - 224-232, in the Zarafshan National Nature Park - 40-45, in the lower reaches of the Amu Darya in the Lower Amu Darya State Biosphere Reserve - 1645. At the same time, deer are also found in the upper reaches of the Zarafshan River, in the border territories of Uzbekistan, Tajikistan and Afghanistan. There are groups created by the methods of introduction and reintroduction.
In Uzbekistan, Bukhara deer are listed in the Red Book and the IUCN Red List, so hunting for them is prohibited. For each case of violation of this prohibition reported by wildlife lovers, law enforcement agencies take response measures.
Environmental protection measures by the State Committee of Ecology are bearing fruit. For example, if in 2021 in the territories of Badai-Tugai and Zhumurtau, 1,423 heads of Bukhara deer were identified during the counting, then the spring count of 2022 showed the presence of 1,645 heads. For comparison: in 2019, the population here was 1,233 deer.
On the one hand, such an increase in the number of Bukhara deer pleased, but on the other hand, it exposed the lack of Badai-Tugai and Zhumurtau territories, the harmful effects of animals on the development of the flora and natural complexes began to be felt.
The area of the Badai-Tugai and Zhumurtau nature reserves is only 7681 hectares. Although, according to estimates, an average of 214 deer can live on a thousand hectares of the reserve, calculations are given in the scientific literature, according to which no more than 50-70 deer can be freely placed on such an area. It turns out that an excess of livestock does not allow the natural vegetation cover of these areas to recover, which leads to an inevitable reduction in the proportion of other herbivores.
Along with this, on the Nazarkhon NAGBR site (3,544 hectares) and in the Khorezm National Nature Park (21,687.5 hectares) created in 2019, despite the abundance of tugai thickets that make up the vegetation base of the habitat of the Bukhara deer, it turned out that these animals are not here. Since these territories are located far from the natural habitats of the Bukhara deer, the possibilities for the natural relocation of these animals here are limited.
To reduce the harmful effects of Bukhara deer on the tugai thickets of the NAGBRA, the most effective method is to settle in other places of the historical natural habitat. In 2021, four deer in aviaries were relocated from Badai-Tugai to the Khorezm National Nature Park from the funds of the extra-budgetary fund of the State Committee of the Republic of Uzbekistan for Ecology and Environmental Protection.
The Committee took close control of this experience. Measures are being developed for the targeted relocation of animals. In particular, 30 deer were transported from the territory of Badai-Tugai to the Nazarkhon site, 41 to the Khorezm National Park. Measures are planned to improve natural conditions there, provide tugai groves with drinking water and restore grass cover.
Catching the Bukhara deer living in nature, euthanizing with injections, safe delivery by transport, control of acclimatization is a rather troublesome occupation, besides it requires financial expenses. But the natural habitats of the animal are being revived.
Full-time employees carry out many other activities aimed at preserving the biodiversity of the Lower Amu Darya, studying flora and fauna, analyzing the collected data. Six scientific articles and theses have been prepared for publication.
Measures are also being taken to develop eco-tourism in the territory of the NBR, there are three ecotourist routes.
Work to create a modern visitor center to provide services to local and foreign tourists began in May 2021. The two-storey visitor center under construction has a museum for tourists, a hotel, and facilities for providing household services. It will be commissioned in 2023.
In the Nuratinsky State Reserve, under the jurisdiction of the State Committee of Ecology, work is currently actively underway to restore the number of argali and protect these animals. Rare mountain sheep found on the northern slopes of the Kyzylkum hills, which are part of the Pamir-Alai mountain system, belong to the endemic species and are listed in the Red Book.
Historically, the territory of this animal is the mountain ranges of Nurata, Oktog, Molguzar, Turkiston and Zarafshan, Pistalitog hills, Tomditog and others. Currently, the presence of over two thousand argali has been noted on the territory of the Nuratinsky State Reserve. In order to increase their population and prevent diseases, a nursery on 16 hectares has been organized on the territory of the reserve.
The preservation of the unique flora and fauna of Uzbekistan is necessary in order to convey to the descendants our beloved country in the form in which we received it from older generations.