Mahalla instituti imkoniyatlaridan keng foydalanish, aholi turmush sharoitini yanada yaxshilash hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 28-yanvardagi PF–60-son Farmoni bilan tasdiqlangan 2022-2026-yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasini “Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturi ijrosini ta’minlash maqsadida:
1. Mahalla va nuroniylarni qo‘llab-quvvatlash vazirligi, Moliya vazirligi, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligining har bir mahalla uchun byudjet tashkilotlarining byudjetdan tashqari jamg‘armasi shaklidagi yuridik shaxs hisoblanmaydigan Mahallaning ijtimoiy-iqtisodiy muammolarini hal etish jamg‘armasini (keyingi o‘rinlarda – jamg‘arma) tashkil etish to‘g‘risidagi taklifiga rozilik berilsin.
2. Belgilansinki:
a) quyidagilar jamg‘armalar mablag‘larini shakllantirish manbalari hisoblanadi:
mahalladagi hududi 2 000 kvadrat metrgacha bo‘lgan davlat ko‘chmas mulk ob’ektlarini mahallada tadbirkorlikni rivojlantirish, aholi bandligini ta’minlash va kambag‘allikni qisqartirish masalalari bo‘yicha tuman (shahar) hokimi yordamchisining onlayn-buyurtmanomasiga asosan to‘g‘ridan-to‘g‘ri elektron onlayn-auksion savdolari orqali sotishdan tushadigan mablag‘lar, baholash va sotish xarajatlari chegirilgan holda;
mahallaning mol-mulkini belgilangan tartibda ijaraga berishdan olinadigan mablag‘lar;
xalq deputatlari tuman (shahar) Kengashlari qarorlariga asosan mahalliy byudjetning qo‘shimcha manbalari hisobidan ajratiladigan mablag‘lar;
mahallada tadbirkorlikni rivojlantirish, aholi bandligini ta’minlash va kambag‘allikni qisqartirish masalalari bo‘yicha tuman (shahar) hokimi yordamchisi tavsiyasi asosida mahalla infratuzilmasini yaxshilash uchun mahalliy byudjetdan ajratiladigan mablag‘lar;
jismoniy va yuridik shaxslarning homiylik xayriyalari;
xorijiy (xalqaro) moliya institutlari va boshqa xorijiy tashkilotlarning texnik ko‘mak mablag‘lari (kredit, grant, beg‘araz yordam va boshqalar);
qonunchilik hujjatlari bilan taqiqlanmagan boshqa manbalar;
b) quyidagilar jamg‘armalar mablag‘laridan moliyalashtiriladigan asosiy yo‘nalishlar hisoblanadi:
mahalla hududidagi ichki yo‘llar, elektr energiyasi va tabiiy gaz tarmoqlari, ichimlik va oqova suv tizimini ta’mirlash va tiklash;
mahalla binosi, mahalla hududida joylashgan sport maydoni, nuroniylar choyxonasi, yoshlar markazi, bolalar maydonchasi, kutubxona, madaniyat markazini qurish, mukammal va joriy ta’mirlash hamda ularni inventar, mebel, kompyuter texnikasi va boshqa uskunalar bilan jihozlash;
mahalla hududida infratuzilmani rivojlantirish, “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish ishlarini amalga oshirish;
ijtimoiy himoyaga muhtoj va kam ta’minlangan oilalarga moddiy ko‘maklashish hamda ularning turar joylarini ta’mirlash va jihozlash.
3. Mahalla va nuroniylarni qo‘llab-quvvatlash vazirligi Moliya vazirligi bilan birgalikda ikki oy muddatda Mahallaning ijtimoiy-iqtisodiy muammolarini hal etish jamg‘armasi to‘g‘risidagi namunaviy nizomni ishlab chiqsin va tasdiqlash uchun Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
4. Mahalla va nuroniylarni qo‘llab-quvvatlash vazirligi:
a) 2023-yil 1-yanvarga qadar:
Kadastr agentligi bilan birgalikda har bir mahallaning aniq chegaralari belgilanishini;
Davlat statistika qo‘mitasi bilan birgalikda mahallalarning yagona klassifikatori ishlab chiqilib, Davlat statistika qo‘mitasining rasmiy veb-saytida e’lon qilinishini ta’minlasin;
b) Moliya vazirligi bilan birgalikda ikki oy muddatda mahallalar tashkil etilishi mezonlarini ular hududidagi xonadonlar sonidan kelib chiqqan holda belgilash bo‘yicha takliflarni Vazirlar Mahkamasiga kiritsin;
v) Moliya vazirligi bilan birgalikda doimiy ravishda jamg‘armalar faoliyatini samarali tashkil etish bo‘yicha hamkorlikda ishlarni olib borsin va 2023-yil 1-yanvarga qadar amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga axborot kiritsin;
g) manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
5. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 18-martdagi “Iqtisodiyotda davlat ishtirokini yanada qisqartirish va xususiylashtirishni jadallashtirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ–168-son qarorining 3-bandiga ilovaga muvofiq qo‘shimchalar kiritilsin.
6. Mazkur qaror ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib mahalla va nuroniylarni qo‘llab-quvvatlash vaziri v.b. T.A.Xudaybergenov hamda moliya vaziri T.A. Ishmetov belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish Bosh vazir o‘rinbosari J.A. Qo‘chqorov zimmasiga yuklansin.

В целях широкого использования возможностей института махалли, дальнейшего улучшения условий жизни населения, а также обеспечения исполнения Государственной программы по реализации Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022–2026 годы в «Год обеспечения интересов человека и развития махалли», утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 28 января 2022 года № УП–60:
1. Согласиться с предложением Министерства по поддержке махалли и старшего поколения, Министерства финансов, Министерства экономического развития и сокращения бедности о создании для каждой махалли в форме внебюджетного фонда бюджетных организаций Фонда по решению социально-экономических проблем махалли (далее – фонд), не являющегося юридическим лицом.
2. Установить, что:
а) источниками формирования средств фондов являются:
средства, поступающие от реализации государственных объектов недвижимого имущества в махалле площадью до 2 000 квадратных метров посредством прямых электронных онлайн-аукционных торгов на основании онлайн-заявки помощника хокима района (города) по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости населения и сокращения бедности в махалле, за вычетом расходов на оценку и реализацию;
средства, получаемые от передачи в аренду имущества махалли в установленном порядке;
средства, выделяемые за счет дополнительных источников местных бюджетов на основании решений Кенгашей народных депутатов районов (городов);
средства, выделяемые из местных бюджетов для улучшения инфраструктуры махалли на основании рекомендации помощника хокима района (города) по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости населения и сокращения бедности в махалле;
благотворительные пожертвования физических и юридических лиц;
средства технического содействия зарубежных (международных) финансовых институтов и иных зарубежных организаций (кредиты, гранты, безвозмездная помощь и другие);
другие источники, не запрещенные актами законодательства;
б) основными направлениями, финансируемыми за счет средств фондов, являются:
ремонт и восстановление внутренних дорог, сетей электроэнергии и природного газа, систем питьевого водоснабжения и канализации на территории махалли;
строительство, капитальный и текущий ремонт здания махалли, спортивной площадки, чайханы представителей старшего поколения, центра молодежи, детской площадки, библиотеки, центра культуры, находящихся на территории махалли, а также их оснащение инвентарем, мебелью, компьютерной техникой и другим оборудованием;
развитие инфраструктуры на территории махалли, осуществление работ по благоустройству и озеленению в рамках Общенационального проекта «Яшил макон»;
оказание материальной помощи нуждающимся в социальной защите и малообеспеченным семьям, а также ремонт и оснащение мест их проживания.
3. Министерству по поддержке махалли и старшего поколения совместно с Министерством финансов в двухмесячный срок разработать и внести на утверждение в Кабинет Министров Типовое положение о Фонде по решению социально-экономических проблем махалли.
4. Министерству по поддержке махалли и старшего поколения:
а) до 1 января 2023 года обеспечить:
совместно с Агентством по кадастру определение точных границ каждой махалли;
совместно с Государственным комитетом по статистике разработку и опубликование на официальном веб-сайте Государственного комитета по статистике единого классификатора махаллей;
б) совместно с Министерством финансов в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения по установлению критериев организации махаллей исходя из количества домов (квартир) на их территории;
в) совместно с Министерством финансов на постоянной основе осуществлять в сотрудничестве работы по эффективной организации деятельности фондов и до 1 января 2023 года внести информацию о проделанной работе в Кабинет Министров Республики Узбекистан;
г) совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
5. Внести дополнения в пункт 3 постановления Президента Республики Узбекистан от 18 марта 2022 года № ПП–168 «О дополнительных мерах по дальнейшему сокращению государственного участия в экономике и ускорению приватизации» согласно приложению.
6. Возложить на и.о. министра по поддержке махалли и старшего поколения Худайбергенова Т.А. и министра финансов Ишметова Т.А. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью организаций, ответственных за его исполнение, возложить на заместителя Премьер-министра Кучкарова Д.А.