Халқаро ҳафталик доирасида зиёрат туризмини ривожлантиришга қаратилган кўргазмалар, семинарлар, илмий-амалий анжуманлар ва маданий-маърифий тадбирлар, шунингдек, тематик сувенир маҳсулотлари тарғиботи ўтказилади. Тадбир иштирокчиларини қуйидагилар кутмоқда:
- Самарқанд шаҳридаги янги “Силк Роад” сайёҳлик марказида Халқаро зиёрат туризми ҳафталигининг расмий очилиши, “Ўзбекистоннинг ислом мероси” анжумани, миллий куй ва қўшиқлар фестивали (Тадбирнинг биринчи куни – 1 ноябрь);
- Регистонда “Кўнгил оҳанглари” фестивали, Самарқанд шаҳрининг диққатга сазовор жойларига саёҳат (Тадбирнинг иккинчи куни – 2 ноябрь);
- “Мир Араб мадрасаси битирувчилари” форуми, Бухоро шаҳрининг диққатга сазовор жойларига саёҳат (Тадбирнинг учинчи куни – 3 ноябрь);
- Баҳоуддин Нақшбанд ёдгорлик мажмуасида “Замонавий ислом меъморчилиги” ва Бухоро шаҳридаги «Нақшбанд» ҳунармандчилик марказида “Ислом хаттотлиги ва декоратив дизайни” кўргазмалари (Тадбирнинг тўртинчи куни – 4 ноябрь);
– Ичан қалъа марказида “Маҳмуд аз-Замахшарий илмий мероси”га бағишланган анжуман, “Хива – ислом олами туризми пойтахти” мавзусига бағишланган “Жаҳон усталари” халқаро ҳунармандчилик кўргазмалари ва турли халқлар амалий санъат усталари ва ҳунармандларининг ярмаркаси, Хивада “Нажмиддин Кубро кўрсатмалари” конференцияси (Тадбирнинг бешинчи куни – 5 ноябрь);
- “Ислом иқтисодиёти” мавзусига бағишланган давра суҳбати, “Миллий либослар” кўргазмаси, Тошкент шаҳридаги Ҳазрати Имом мажмуаси билан танишув (Тадбирнинг олтинчи куни – 6 ноябрь);
- “Ташкент Ситй” конгресслар залида “Ҳалол туризм” анжумани, «Наврўз» истироҳат боғида “Ҳалол таомлар” фестивали, Халқаро зиёрат туризми ҳафталигининг ёпилиш маросими, “Ташкент Сити”да гала-концерт (Тадбирнинг сўнгги куни – 7 ноябрь).
Шунингдек, ҳафталик доирасида маҳаллий ва хорижий оммавий ахборот воситалари вакиллари учун матбуот анжуманлари ва брифинглар ўтказиш режалаштирилган.

Осенью в Узбекистане пройдет Международная неделя зиёрат-туризма
В рамках мероприятия будут проводиться выставки, семинары, научно-практические конференции и культурно-просветительские мероприятия, направленные на развитие паломнического туризма, а также продвижение тематической сувенирной продукции. В частности, в программе недели: официальное открытие, конференция «Исламское наследие Узбекистана», фестиваль народных мелодий и песен в новом Туристическом центре «Silk Road» в Самарканде (1 ноября); Фестиваль «Ko‘ngil ohanglari» («Мелодии сердца») в Регистане, экскурсия по достопримечательностям города Самарканда (2 ноября); Форум «Выпускники медресе Мир Араб», экскурсия по достопримечательностям города Бухары (3 ноября); Выставки «Современная исламская архитектура» в мемориальном комплексе Бахауддина Накшбанда и «Исламская каллиграфия и декоративное оформление» в центре ремесел «Накшбанд» в Бухаре (4 ноября); Конференция, посвященная «научному наследию Махмуда аз Замахшари» в центре Ичан-калы, Международные ремесленные выставки и ярмарка мастеров прикладного искусства и ремесленников разных народов «Мастера мира», посвященные «Хиве – столице туризма исламского мира», конференция «Наставления Наджмиддин Кубро» в Хиве (5 ноября); «Круглый стол» посвященная на тему «Исламская экономика», выставка «Национальные одежды», экскурсия в комплекс Хазрати Имам в Ташкенте (6 ноября); Конференция «Halol turizm» в конгресс зале «Ташкент Сити», фестиваль «Halol taomlar» в парке «Навруз», торжественная церемония закрытия Международной недели зиёрат туризма, Гала-концерт в «Ташкент Сити» (7 ноября).
Главной целью Международной недели является раскрытие имеющегося в стране потенциала паломнического туризма, представление Узбекистана как одного из важнейших центров мировой цивилизации, завоевании высокого признания мирового сообщества и международных организаций, а также диверсификации услуг паломнического туризма и увеличения туристического экспорта.