Prezident Shavkat Mirziyoyev 3-fevral kuni yirik transport infratuzilmasi loyihalari bo‘yicha hisobot bilan tanishdi.
Aholi va iqtisodiyotning o‘sib borayotgan ehtiyojidan kelib chiqib, transport tarmog‘i izchil rivojlantirib borilmoqda. Davlatimiz rahbarining 2023-yil 10-oktyabrdagi qaroriga muvofiq, yo‘l xo‘jaligi sohasi takomillashtirildi, yo‘l qurish, ta’mirlash va ulardan foydalanish ko‘lami oshdi.
Mazkur qarorda zamonaviy avtomobil yo‘llarini tashkil etish istiqbollari ham belgilangan edi. Jumladan, o‘tgan vaqtda Jahon banki ishtirokida “Toshkent – Andijon” muqobil yo‘li loyihalashtirildi. Umumiy uzunligi 314 kilometr bo‘lgan bu tezyurar magistral foydalanishga topshirilishi natijasida Toshkentdan Andijonga yetib borish vaqti 5 soatdan 3 soatgacha qisqaradi. Shuningdek, bu yalpi ichki mahsulotni 2,6 foizga oshirib, avtohalokatlarni 40 foizga kamaytirishi mumkin.
Yaqinda ushbu loyiha bo‘yicha xalqaro tender e’lon qilindi. Qisqa vaqtda unga ko‘plab nufuzli xorijiy kompaniyalar qiziqish bildirdi.
Yig‘ilishda mazkur loyiha bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi. Transport vazirligiga yuklamasi ko‘p boshqa yo‘llarda ham muqobil magistrallar qurish, yo‘llarda qulaylik va xavfsizlikni kuchaytirish, turli pullik xizmatlarni tashkil etish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Davlatimiz rahbariga Birlashgan Arab Amirliklarining “AD Ports Group” kompaniyasi bilan hamkorlikda Navoiy viloyatida “quruq port” tashkil qilish loyihasi to‘g‘risida ham axborot berildi.

On February 3, President Shavkat Mirziyoyev reviewed a report on major transport infrastructure projects.
In the context of the growing needs of the population and the economy, the country's transport network is consistently developing. In accordance with the decree of the Head of State dated October 10, 2023, the road sector was improved, which enabled to expand the scale of construction, repair and operation of roads.
The document provides for the creation of modern highways. In particular, with the support of the World Bank, a project for an alternative route "Tashkent - Andijan" was developed. The commissioning of this 314-kilometer highway will reduce travel time between the two cities from 5 to 3 hours, increase the gross domestic product by 2.6 percent and reduce the number of road accidents by 40 percent.
An international tender was recently announced for this project, in which many leading foreign companies expressed interest.
The meeting reviewed proposals for the project. The Ministry of Transport was given instructions on the construction of alternative highways and other busy areas, improving the convenience and safety of roads, and organizing various paid services.
The President was also provided with information on the project of creating a dry port in Navoi region jointly with the Emirati company AD Ports Group.