3 fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh qo‘mondoni Shavkat Mirziyoyev rahbarligida mamlakatimiz mudofaa qobiliyatini mustahkamlash masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Mudofaa vazirining qo‘shinlar jangovar shayligi va salohiyatini oshirish, qism va bo‘linmalarni har tomonlama tayyorlash, ularni zamonaviy qurol-yarog‘ va harbiy texnika bilan ta’minlash, shuningdek, O‘zbekiston Mudofaa sanoati agentligi faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha belgilangan vazifalar ijrosi va amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risidagi hisoboti tinglandi.
Mamlakat rahbariyati tomonidan armiyaning jangovar salohiyatini va shaxsiy tarkibning ma’naviy-ruhiy holatini har tomonlama mustahkamlash, qurol-yarog‘ va harbiy texnikani modernizatsiya qilish, shuningdek, mudofaa sanoati korxonalarini rivojlantirish borasidagi ishlarni davom ettirish muhimligi ta’kidlandi.
Jangovar va tezkor tayyorgarlik tadbirlarini jadallashtirish, harbiy korxonalarning ofitser kadrlari va muhandis-texnik tarkibini professional o‘qitish tizimini takomillashtirish zarurligi ta’kidlandi.
Yig‘ilish yakunida davlatimiz rahbari Qurolli Kuchlarni yanada rivojlantirish va mamlakatimiz mudofaa qobiliyatini mustahkamlash bo‘yicha topshiriqlar berdi.

Обсуждены вопросы укрепления обороноспособности страны
3 февраля под руководством Президента Республики Узбекистан, Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Шавката Мирзиёева состоялось совещание, посвященное вопросам укрепления обороноспособности страны.
Заслушан доклад министра обороны о ходе исполнения поставленных задач и мерах по повышению боеготовности и боеспособности войск, всесторонней подготовке частей и подразделений, оснащению их современным вооружением и военной техникой, а также совершенствованию деятельности Агентства оборонной промышленности Узбекистана.
Руководством страны отмечена важность продолжения работы по всестороннему укреплению боевого потенциала армии и морально-психологического состояния личного состава, модернизации вооружения и военной техники, а также развитию предприятий оборонной промышленности.
Указано на необходимость усиления интенсивности мероприятий боевой и оперативной подготовки, совершенствования системы профессионального обучения офицерских кадров и инженерно-технического состава военных предприятий.
В завершении совещания главой государства даны поручения по дальнейшему развитию Вооруженных Сил и укреплению обороноспособности страны.