Prezident Shavkat Mirziyoyev 28-yanvar kuni ijtimoiy yordamlarning manzilliligini oshirish, nogironligi bo‘lganlarni parvarishlashning yangi tizimiga oid taqdimot bilan tanishdi.
Bu haqda 13-dekabrda bo‘lib o‘tgan videoselektor yig‘ilishida topshiriq berilgan edi. Shunga muvofiq, jahon tajribasi va hayot talabini inobatga olgan holda, qator takliflar ishlab chiqildi.
Jumladan, “Ayollar daftari” va “Yoshlar daftari” orqali ijtimoiy yordamlar “Kambag‘al oilalar reestri”ga kirgan oilalarga ko‘rsatilishi belgilanmoqda. Bunda mablag‘larni tuman va shaharlardagi aholi, nogiron shaxslar va kambag‘al oilalar soniga mutanosib ravishda taqsimlash tartibi joriy etilmoqda.
Oilaning kambag‘al deb e’tirof etilishi uning a’zolaridan qo‘shimcha ariza va hujjatlarni talab etmagan holda ijtimoiy yordamlar ko‘rsatilishiga asos bo‘ladi.
Shu bilan birga, samarasiz va talab yuqori bo‘lmagan ijtimoiy yordamlar maqbullashtirilib, 28 turdagi ijtimoiy yordamning yagona ro‘yxati tasdiqlanadi. Ijtimoiy daftarlar hisobidan ajratiladigan davolanish va jarrohlik amaliyoti xarajatlarini Davlat tibbiy sug‘urta jamg‘armasi orqali moliyalashtirish tartibi joriy etiladi.
Tuman (shahar) hokimliklari huzurida yuridik shaxs bo‘lmagan “Infratuzilma va ijtimoiy barqarorlik” jamg‘armalari tashkil etiladi. Uning mablag‘lari hududdagi ijtimoiy-iqtisodiy, tashkiliy-amaliy va infratuzilmaviy muammolarini bartaraf etish, sog‘lom turmush tarzini keng tatbiq etish va sportni rivojlantirish, ekologiya va atrof-muhitni asrash tadbirlariga sarflanadi.
Davlatimiz rahbari nogironligi bo‘lgan bolalarga alohida mehr-e’tibor ko‘rsatish xayrli ekanini aytgan edi.
Shu bois 3-18 yoshdagi nogironligi bo‘lgan bolalar uchun davlat-xususiy sheriklik asosida kunduzgi parvarish xizmatini yo‘lga qo‘yish taklif etilmoqda. Unga bolalar ota-onalar bilan tuzilgan ijtimoiy shartnoma hamda Psixologik-tibbiy-pedagogik komissiya xulosasi asosida qabul qilinadi.
Joriy yil yakuniga qadar bu xizmatlar bilan 2 mingga yaqin og‘ir nogironligi bo‘lgan bolalarni qamrab olish rejalashtirilmoqda. Bu ularning onalari uchun ishlash va ta’lim olish kabi imkoniyatlar yaratib, oila farovonligiga xizmat qiladi.
“Bolalar salomatligi” axborot tizimi ishga tushirilib, har bir farzandga qo‘yilgan tashxis tahlil qilib boriladi. Ularga tibbiy, reabilitatsiya, ta’lim, ijtimoiy xizmatlar kompleks ravishda ko‘rsatiladi.
Bunday muassasalarga har bir bola uchun subsidiya va xaridlar uchun imtiyozli kreditlar ajratiladi. Ota-onalarning kunduzgi parvarish xizmatidan foydalangani uchun oyiga 3 million so‘mgacha bo‘lgan to‘lovlaridan soliq olinmaydi.
Taqdimotda oilalarni kambag‘allikdan chiqarishga ko‘maklashish tadbirlari haqida ham axborot berildi.
Bu jarayon “yetti imkoniyat va mas’uliyat” tamoyili asosida tashkil qilingan. Oilaning ijtimoiy-iqtisodiy holati, daromadi va mulkni baholaydigan “Kambag‘al oilalar reestri” axborot tizimi ishga tushirilgan.
Shu asosida, 48 ming fuqaro ishga joylashtirildi, 10 mingdan ziyodi kasbga o‘qitildi, 14 ming nafariga kredit va subsidiyalar ajratildi. 140 ming oilaga shifokorlar biriktirildi, 38 ming fuqaroga ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatildi. 32 ming bola bog‘chaga joylashtirilib, qariyb 7 ming yoshlar kirish imtihoniga tayyorlash uchun universitetlarga biriktirildi.
Davlatimiz rahbari takliflarni ma’qullab, kambag‘allik reestrini oilalarning mehnatga layoqatiga qarab tabaqalashtirish, mehnatga layoqatli bo‘lmaganlarni davlat ijtimoiy himoyasiga olish, ularni ijtimoiylashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Представлены предложения по социальной помощи и услугам
Президент Шавкат Мирзиёев 28 января ознакомился с презентацией, посвященной повышению адресности социальной помощи и внедрению новой системы ухода за лицами с инвалидностью.
Соответствующее поручение было дано на видеоселекторном совещании, состоявшемся 13 декабря. С учетом мирового опыта и современных тенденций был разработан ряд предложений.
В частности, устанавливается порядок, согласно которому социальная помощь, предусмотренная "Женской тетрадью" и "Молодежной тетрадью", будет оказываться семьям, включенным в “Реестр бедных семей”. При этом средства будут распределяться пропорционально количеству населения, людей с инвалидностью и малообеспеченных семей в районах и городах.
Признание семьи бедной будет служить основанием для оказания ей социальной помощи без требования дополнительных заявлений и документов от ее членов.
Кроме того, неэффективные и невостребованные виды социальной помощи будут упразднены с утверждением единого перечня из 28 видов социальной помощи. Расходы на лечение и хирургические операции, финансируемые через социальные тетради, будут покрываться за счет средств Государственного фонда медицинского страхования.
При районных (городских) хокимиятах будут созданы фонды инфраструктуры и социальной стабильности без образования юридического лица. Их средства будут направляться на решение социально-экономических, организационно-практических и инфраструктурных проблем в регионах, широкое утверждение здорового образа жизни и развитие спорта, а также на экологические и природоохранные мероприятия.
Глава государства отметил важность особого внимания и заботы о детях с ограниченными возможностями.
В связи с этим предложено внедрить службу дневного ухода за детьми с инвалидностью в возрасте от 3 до 18 лет на основе государственно-частного партнерства. Прием в такие учреждения будет осуществляться на основании социального договора с родителями и заключения психолого-медико-педагогической комиссии.
Планируется, что к концу текущего года этой услугой будут охвачены около 2 тысяч детей с тяжелыми формами инвалидности. Это позволит их матерям осуществлять трудовую деятельность и получать образование.
Будет запущена информационная система «Здоровье детей» для отслеживания диагнозов каждого ребенка с инвалидностью. Им будут предоставляться комплексные медицинские, реабилитационные, образовательные и социальные услуги.
Службам по уходу будут выделены субсидии на каждого ребенка, а также льготные кредиты на закупки. Платежи родителей на услуги дневного ухода в размере до 3 миллионов сумов в месяц не будут облагаться налогом.
В ходе презентации также была представлена информация о мерах, направленных на помощь семьям в преодолении бедности.
Этот процесс организован на основе принципа “семь возможностей и ответственностей”. Запущена информационная система «Реестр бедных семей», которая изучает социально-экономическое положение семьи, ее доходы и имущество.
На этой основе 48 тысяч граждан были трудоустроены, более 10 тысяч прошли профессиональное обучение, а 14 тысячам выделены кредиты и субсидии. За 140 тысячами семей были закреплены врачи, 38 тысячам граждан оказаны социальные услуги. 32 тысячи детей были устроены в детские сады, а почти 7 тысяч молодых людей были прикреплены к университетам для подготовки к вступительным экзаменам.
Глава государства одобрил предложения и дал указания учесть фактор трудоспособности при работе с реестром малообеспеченных семей, взять нетрудоспособных лиц под государственную социальную защиту и содействовать их социализации.