Сўнгги йилларда Ўзбекистон тобора янгича ривожланиш босқичига шиддат билан қадам қўймоқда. Мамлакатнинг демократик қиёфаси ўзгармоқда. Иқтисодий, сиёсий, ижтимоий янгиланишлар юз бермоқда.
Асосийси, юртимизда ҳар бир шахснинг фундаментал ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлашга жиддий киришилди. Хусусан, давлат органлари фаолиятининг мазмунини инсон ҳуқуқларини таъминлаш ташкил этиши, хусусий мулк даҳлсизлигини таъминлаш, сўз эркинлигини кафолатлаш каби умуминсоний қадриятлар шулар жумласидандир.
Энг муҳими, ушбу ислоҳотлар замирига Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан илгари сурилган “Инсон қадри” “инсон – жамият – давлат”, “давлат – инсон учун”, “инсон қадрини улуғлаш” каби тамойил ва тушунчалар реал ҳаётимизга чуқур кириб бормоқда. Ўзбекистонда қайси соҳа ёки тармоқда бўлмасин, амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларнинг тагзамирида инсон қадрини улуғлаш, халқимизни ўйлантираётган масалаларга ечим топиш мақсади турганига барчамиз гувоҳ бўляпмиз.
Янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституциясида “Ўзбекистон – ҳуқуқий давлат” принципи мустаҳкамланди. Бу эса, қонунчилик қонунчиликнинг мақбуллиги, мукаммаллиги, халқчиллиги ва самарадорлигини таъминлашнинг муҳим эканлигини кўрсатади.
Таъкидлаш жоизки, қонун ижодкорлиги ўзига хос мураккаб усул ва воситалар мажмуидан иборат. Жамиятда унга бўлган эҳтиёжни аниқлашдан то қонунчилик ҳужжатини қабул қилиш ва унинг ижросига қадар бўлган барча жараённи қамраб олади.
Бугунги кунда амалга оширилаётган шиддатли ислоҳотларни ҳуқуқий жиҳатдан тўлақонли таъминлаш мақсадида қонун ижодкорлиги фаолияти ҳам такомиллашиб бормоқда. Чунки ислоҳотларнинг муваффақиятли амалга оширилиши кўп жиҳатдан қонун ижодкорлиги жараёни сифатига бевосита боғлиқ.
“Қонуннинг бирдан-бир манбаи ва муаллифи том маънода халқ бўлиши шарт” деган устувор тамойил асосида бир қатор янги демократик тартиб-қоидалар жорий этилди.
Парламент қуйи палатасида қонун лойиҳаларини жамоатчилик муҳокамасидан ўтказиш тартиби белгиланди. Тўғридан-тўғри амал қилувчи, яъни ижро этиш учун қўшимча ҳужжат ишлаб чиқиш талаб этмайдиган қонунларни қабул қилишга бўлган эътибор кучайтирилди.
Айни вақтда бутун бир соҳани тартибга солувчи қонунчилик жараёни қайта кўриб чиқилмоқда ва қатор яхлит қонунлар қабул қилинмоқда. Бу қонунчилик базасининг тизимлилигини ва комплекслилигини таъминлашга хизмат қилмоқда.
Қонунчилик палатаси ҳар бир қонун лойиҳаси бўйича холис баҳс-мунозара ва тортишувлар майдонига, чинакам «демократия мактаби»га айланиб бормоқда. Қонун лойиҳалари муҳокамасида ташаббускор идоралар вакиллари билан бирга соҳа экспертлари, мутахассислари ва олимлар фаол иштирок этиб, уларга ўз фикрларини билдиришлари учун барча имкониятлар яратилмоқда.
Бугунги кунда Қонунчилик палатасининг қонун ижодкорлиги фаолияти кўлами ҳам, иш ҳажми ҳам юртимизда олиб борилаётган ислоҳотларга ҳамоҳанг бўлмоқда. Жумладан, 2016 йилда 19 та қонун қабул қилиниб, Сенатга юборилган бўлса, 2023 йилда бу кўрсаткич 99 тани ташкил этгани сўзимизнинг тасдиғидир.
Қонун лойиҳаларини кўпроқ Қонунчилик палатасидаги сиёсий партиялар фракциялари ва қўмиталарида муҳокама қилиш амалиёти қарор топмоқда. Ушбу амалиёт қонун лойиҳаларини ташаббускор субъект вакиллари, соҳа мутахассислари, экспертлар ва олимлар иштирокида ҳар томонлама кўриб чиққан ҳолда маромига етказишда, шу жумладан, қабул қилинаётган ҳуқуқий ҳужжатларда сайловчилар манфаатларини янада тўлиқ ифодалашда ҳамда ушбу қонунларни ҳаётга самарали жорий қилишда муҳим аҳамият касб этмоқда.
Таъсирчан парламент назорати ислоҳотлар самарадорлигини таъминламоқда
Давлатимиз раҳбарининг бевосита ташаббуслари, ғоялари асосида парламентнинг назорат-таҳлил фаолиятини тубдан оширишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Унинг қонунчилик базаси мустаҳкамланмоқда. Парламент назоратининг янгидан-янги шакллари жорий этилмоқда.
Жумладан, Қонунчилик палатасида ҳукумат аъзоларининг депутатлар саволларига жавобларини эшитиш тартиби – “Ҳукумат соати” институти жорий этилди. 2019 йилдан бошлаб Вазирлар Маҳкамаси аъзолигига номзодларни қуйи палата мажлисида кўриб чиқиш амалиёти татбиқ қилинди.
Қуйи палатада ташкил этилган Давлат бюджети бошқармаси бюджетни шакллантириш ва ижроси устидан самарали назорат ўрнатишга хизмат қилмоқда.
Айни пайтда, янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституцияси асосида парламентнинг назорат фаолияти мутлақо янги босқичга кўтарилди, десак муболаға бўлмайди.
Таҳлиллар шуни кўрсатмоқдаки, янгиланган Конституциянинг парламент фаолияти қисмига киритилган янгиликларнинг аксарияти парламент қуйи палатасининг назорат фаолиятини кучайтиришга қаратилган.
Масалан, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ва Сенатининг биргаликдаги ваколатлари, шу жумладан назорат функцияларини бажариши чоғида кузатилаётган параллеллик ва бир-бирини такрорлаш ҳолларини бартараф этиш мақсадида қайта кўриб чиқилди.
Таъкидлаш жоизки, Олий Мажлис палаталарининг назорат фаолиятидаги параллеллик давлат органлари фаолиятининг самарадорлигига салбий таъсир кўрсатарди, назоратнинг таъсирчанлигини пасайтирарди. Чунончи, айни битта идорага такроран сўровлар юбориладиган ва улар раҳбарларининг эшитувлари ўтказиладиган фактлар аниқланган (2020 йилда ИИВга 4 та сўров юборилган, ИИВ раҳбариятининг 6 та эшитуви ўтказилган). Бир хил ҳудудларда айнан бир хил масалалар юзасидан қайта-қайта ўрганишлар ўтказиш ҳоллари мавжуд (2021 йилда палаталар томонидан Андижон вилоятида 8 та ўрганиш ўтказилган бўлса, бошқа ҳудудларда эса 1–2 тадан ўрганиш ўтказилган).
Яна бир муҳим жиҳат. Олий Мажлис палаталарнинг биргаликдаги ваколатларига, Ўзбекистон Республикаси давлат қарзининг энг юқори миқдорини белгилаш киритилди.
Ушбу ваколат қонун нормалари билан тартибга солинган бўлиб, Конституция даражасида белгиланмаган эди. Масалан, Олий Мажлиснинг давлат қарзининг энг кўп миқдорини белгилашга доир ваколати Бюджет кодексида (152-модда), «Ташқи қарз тўғрисида»ги Қонунда (4-модда) мустаҳкамлаб қўйилган. Шундан келиб чиқиб, давлат қарзининг энг юқори миқдорини белгилаш Олий Мажлис палаталарининг умумий ваколатлари доирасига киритилди.
Бундан ташқари, Парламентнинг коррупцияга қарши курашиш борасидаги тутган ўрнини кучайтириш мақсадида Ўзбекистон Республикасида коррупцияга қарши курашиш тўғрисидаги миллий маърузани кўриб чиқиш белгиланди.
Шунингдек, парламент текшируви самарадорлигини ошириш, ушбу текширувни ўтказишга парламент иккала палатасининг жалб этилиши ва иштирокини таъминлаш мақсадида парламент текширувлари фақат қўшма шаклда ўтказилиши назарда тутилди.
Халқ вакиллари – халқ иродасининг чинакам ифодачисига айланмоқда
Сайловчилар билан мулоқотни кенгайтириш, аҳоли муаммоларини аниқлаш ва уларни парламент назорати шаклларидан самарали фойдаланган ҳолда ҳал этиш масаласи депутатлар корпуси фаолиятининг энг муҳим йўналишларидан бири ҳисобланади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёевнинг депутат билан сайловчилар ўртасида мустаҳкам муносабатлар ўрнатиш механизмларини такомиллаштиришга доир ташаббуслари парламентга аҳолини қийнаб келаётган муаммоларни чуқур ўрганиш, халқ ва давлат институтлари ўртасида кўприк бўлиш, сайловчиларнинг манфаатларини тўлароқ ифодалаш имкониятини бермоқда.
Ўтган даврда халқ вакиллари фаолиятида сайловчилар депутат олдига эмас, депутат ўз сайловчилари ҳузурига бориши шарт, деган тамойил устуворлик касб этгани туфайли аҳоли билан доимий мулоқот сифат жиҳатдан янги босқичга кўтарилди.
Депутатлар ўз ҳудудидаги Ўзбекистон Республикаси Президенти Халқ қабулхоналари билан доимий алоқа ўрнатди. Депутатлар томонидан сайлов округларидаги фаолияти давомида Халқ қабулхоналари билан ҳамкорликда фуқароларнинг қабуллари ҳам ташкил этилди. Уларда биргина 2023 йилда 12,5 мингдан зиёд фуқаро иштирок этди.
Халқаро алоқаларни мустаҳкамлаш ва парламентлараро ҳамкорликни ривожлантириш Қонунчилик палатаси фаолиятининг муҳим йўналишларидан бири ҳисобланади.
Ўзбекистон дунёдаги энг нуфузли халқаро парламент ташкилотлари бўлган Парламентлараро Иттифоқ, Европада Хавфсизлик ва Ҳамкорлик Ташкилоти Парламент Ассамблеяси, Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Парламентлараро Ассамблеяси билан самарали ҳамкорлик қилиб келмоқда.
Ҳозирги кунда Олий Мажлисда жами 58 та хорижий давлат парламенти билан парламентлараро ҳамкорлик гуруҳлари фаолият юритмоқда. Ушбу парламентлараро ҳамкорлик гуруҳлари хорижий давлатларнинг қонун чиқарувчи органлари билан алоқаларни янада ривожлантириш учун доимий мулоқот майдони вазифасини ўтамоқда ва ўз навбатида, чет эллик парламент вакиллари билан очиқ, конструктив ва жонли мулоқот олиб боришнинг қулай механизмига айланмоқда.
Мухтасар айтганда, Янги Ўзбекистонда миллий парламентаризмнинг асосий йўналишларининг ривожланиши мамлакатимизда кўп миллатли олижаноб халқимизнинг хоҳиш-истаклари, орзу-умидлари билан муштаракдир.
Олий Мажлиснинг муҳим ва мустақил институт сифатидаги фаолияти мамлакатимизнинг барқарор ривожланишини таъминлаш, чинакам ҳуқуқий давлатни шакллантириш, мамлакатда конструктив ва бунёдкорлик муҳитини яратиш борасида муҳим аҳамият касб этади.

In recent years, Uzbekistan has been rapidly getting onto a new stage of development. The democratic image of the country is changing. Economic, political, social reforms and transformations are taking place.
The main thing is that in our country the basic fundamental rights and freedoms of each person have become truly ensured. In particular, respect for human rights, ensuring the inviolability of private property, and guaranteeing freedom of speech are universal values that shape the content of the activities of state bodies.
The most important thing is that such principles and concepts as "human dignity", "man - society - state", "state - for man", "enhancement of human dignity", put forward by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, deeply penetrate our real life. We are all witnesses of the fact that in Uzbekistan, regardless of the sphere or industry, the goal of the large-scale reforms being implemented is to glorify human dignity, to find solutions to the problems that concern our people.
The principle of "Uzbekistan is a state based on the rule of law" was enshrined in the new version of the Constitution of the Republic of Uzbekistan. This demonstrates the importance and significance of ensuring the acceptability, improvement, nationality and effectiveness of legislation.
It should be noted that lawmaking consists of a complex set of methods and tools (means). It covers the entire process from identifying the need for it in society to the adoption of a legislative act and its implementation.
In order to fully legally support the intensive reforms being implemented today, the process of implementing lawmaking activities is also being improved. Because the successful implementation of reforms largely depends on the quality of the lawmaking process.
Considering that at the new stage of Uzbekistan's development there are very urgent tasks in the field of rulemaking, much attention is paid to further improving the quality of the work of the lower house in the field of lawmaking.
A number of new democratic procedures were introduced based on the priority principle that "the only source and author of the law should be the people." The procedure for public discussion of draft laws in the lower house of parliament has been established. Particular attention is paid to the adoption of laws of direct action, that is, those that do not require the development of additional acts for their implementation.
At the same time, a revision of the entire legal framework of the legislative process of a separate sphere is carried out and a number of comprehensive laws are adopted. This serves to ensure the systematization and comprehensiveness of the legislative framework.
The Legislative Chamber is turning into a real "school of democracy", a platform for impartial debates and discussions on each bill. Along with representatives of project initiators, ministries and departments, industry experts, specialists and scientists actively participate in the discussion of draft laws; all opportunities are created for them to express their opinions.
Today, both the scale of legislative activity and the volume of work of the Legislative Chamber are synchronized with the reforms carried out in our country. For example, in 2016, 19 laws were adopted and sent to the Senate, and in 2023 this number became 99, which confirms our words.
A practice is developing of discussing bills mainly in factions of political parties and committees of the Legislative Chamber. This practice is of great importance when finalizing bills with the participation of representatives of subjects of legislative initiative, industry specialists, experts and scientists, in particular, this allows for an even more complete expression of the interests of voters in the adopted legal acts, and also serves to ensure the effective implementation of these laws.
The effectiveness of parliamentary control is ensured
Based on the direct initiatives and ideas of the Head of our state, special attention is paid to the radical improvement of the control and analytical activities of the parliament. Its legal framework is being strengthened. New forms of parliamentary control are being introduced.
In particular, the "Government Hour" institute has been introduced in the Legislative Chamber work, within the framework of which the answers of government members to questions from deputies are heard. Since 2019, the practice of considering candidates for membership in the Cabinet of Ministers at a meeting of the lower house has been introduced. The State Budget Department, created in the lower house, serves to establish effective control over the formation and execution of the budget.
At the same time, it would not be an exaggeration to say that based on the new version of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, the control activities of the parliament have moved to a completely new qualitative level.
Analysis shows that most of the innovations introduced into the updated Constitution and related to parliamentary activities are aimed at strengthening the control activities of the lower house of parliament.
For example, in order to eliminate parallelism and duplication, the joint powers of the Legislative Chamber and the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, including those related to the performance of oversight functions, were revised.
It should be recognized that parallelism in the implementation of control activities of the chambers of the Oliy Majlis negatively affected the efficiency of state bodies and reduced the effectiveness of parliamentary control measures. For example, it has been established that requests are repeatedly sent to the same department and hearings of their heads are repeatedly held on them (in 2020, 4 requests were sent to the Ministry of Internal Affairs, and 6 hearings of the leadership of the Ministry of Internal Affairs were held). There are cases of repeated studies on the same issues in the same regions (in the Andijan region in 2021, the chambers conducted 8 studies, during this period, 1-2 studies were conducted in other regions).
Another important point, enshrining in the Constitution as a joint power of the chambers of the Oliy Majlis is the determination of the maximum amount of the public debt of the Republic of Uzbekistan.
Previously, these powers were not defined at the Constitutional level; they were regulated by legislative norms. For example, the powers of the Oliy Majlis to determine the maximum amount of public debt are enshrined in the Budget Code (Article 152), in the Law "On External Borrowing" (Article 4). Based on this, the determination of the maximum amount of public debt was included in the scope of general powers of the chambers of the Oliy Majlis. In addition, in order to strengthen the role of Parliament in the fight against corruption, it was decided to consider the National Report on the Fight against Corruption in the Republic of Uzbekistan.
Also, in order to increase the effectiveness of parliamentary investigation, ensure the involvement and participation of both chambers of parliament in this investigation, it was envisaged that parliamentary investigations will be carried out only with the consent of both chambers.
Such reforms of parliamentary activity, especially the introduction of such forms of accountability, fundamentally increase the openness and responsibility of the government. Issues raised by the local population are brought to the attention of the government.
People's representatives have become real exponents of the will of the people
One of the most important areas of activity of the deputy corps is expanding ties with voters, identifying the problems of the population and solving them through the effective use of forms of parliamentary control.
The initiatives of the President of the Republic of Uzbekistan Sh. Mirziyoyev to improve the mechanisms for establishing strong ties between deputies and voters give the parliament the opportunity to deeply study the problems of concern to the population, to be a bridge between the people and state institutions and fully express the interests of voters.
In the time since the start of breakthrough reforms, the priority in the activities of people's representatives has become the principle according to which it is not voters who should go to their elected representatives, but deputies who should go to their voters, and continuous dialogue with the population has risen to a new qualitative level.
Previously, deputies traveled to meet with voters three or four times a year, but now the last week of each month is allocated for deputies to work in their constituencies. Being an important area of comprehensive and complete satisfaction (expression) of voters' interests, this mechanism has formed a stable order that ensures that deputies receive information "first-hand" about the needs, problems and real state of affairs at the local level directly from their voters.
People's deputies not only study the problems and shortcomings reported by citizens, but also pay special attention to studying the interests of the population and public opinion on important issues of public life that require their solution.
Deputies in their constituencies have established permanent communication with the territorial People's Reception Offices of the President of the Republic of Uzbekistan. During the visiting activities of deputies in their constituencies, joint receptions of citizens are organized in cooperation with the People's Reception Offices. Thus, during 2023, more than 12.5 thousand citizens were received. In addition, public discussions of some bills under consideration in the Legislative Chamber were organized at the local level, following the discussion, opinions and proposals received from the population were received and considered. These opinions and proposals were used to improve the bills. In total, in 2023, deputies visited 5,336 households and held 4,191 meetings in constituencies. Direct meetings and dialogues were organized with more than 104.8 thousand citizens, including more than 9.5 thousand entrepreneurs, deputies got acquainted with the activities of 2,527 social facilities.
Such activities of deputies at the local level allow timely identification and elimination of problems and shortcomings arising in society that concern voters and the population. In addition, during their activities in the districts, the deputies of the Legislative Chamber provide ongoing practical support for the effective functioning of local Kengashes of People's Deputies, the work of their standing committees, party groups and secretariats created under the Kengashes. This, in turn, is of great importance for the further development of mutual cooperation between the chambers of the Oliy Majlis and local Kengashes, and their full performance of the functions of representative bodies.
Strengthening international relations and developing inter-parliamentary cooperation is one of the important areas of activity of the Legislative Chamber.
Uzbekistan effectively cooperates with the most influential international parliamentary organizations of the world - the Inter-Parliamentary Union, the Parliamentary Assembly of the Organization for Security and Cooperation in Europe, the Inter-Parliamentary Assembly of the Commonwealth of Independent States.
Currently, there are 58 inter-parliamentary cooperation groups in the Oliy Majlis that interact with foreign parliaments. These inter-parliamentary cooperation groups serve as a permanent dialogue platform for the further development of relations with the legislative bodies of foreign countries and, in turn, become a convenient mechanism for conducting an open, constructive and lively dialogue with representatives of foreign parliaments.
In a word, the development of the main directions of national parliamentarism in New Uzbekistan is in harmony with the hopes and dreams of the noble multinational people of our country.
The activities of the Oliy Majlis as an important and independent institution play an important role in ensuring the stable development of our country, the formation of a truly legal state, and the creation of a constructive and creative environment in our state.
Valisher Davlyatov,
Deputy Director of the Parliamentary Research Institute under the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan