O‘zbekiston Prezidenti Belarus yetakchisini prezidentlik saylovidagi g‘alabasi bilan tabrikladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 27-yanvar kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotda Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenkoni kecha bo‘lib o‘tgan Prezident saylovidagi ishonchli g‘alabasi bilan samimiy qutladi.
Davlatimiz rahbari saylovchilarning faol ishtiroki va ovoz berish natijalari Belarus xalqi amaldagi Prezidentga yuksak ishonch bildirayotgani, amalga oshirilayotgan siyosat va ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni keng qo‘llab-quvvatlayotganini yana bir bor tasdiqlaganini alohida ta’kidladi.
Suhbat chog‘ida o‘tgan yil 7-9-fevral kunlari Belarus Prezidenti Aleksandr Lukashenkoning O‘zbekistonga tashrifi chog‘ida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish nuqtayi nazaridan O‘zbekiston-Belarus ko‘p qirrali sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.

Президент Узбекистана поздравил лидера Беларуси с победой на президентских выборах
В ходе телефонного разговора 27 января Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев сердечно поздравил Президента Республики Беларусь Александра Лукашенко с уверенной победой на выборах Президента страны, прошедших накануне.
Глава нашего государства особо отметил, что высокая явка избирателей и итоги голосования еще раз подтвердили большое доверие белорусского народа к действующему Президенту страны, широкую поддержку проводимого политического курса и социально-экономических реформ.
В ходе беседы были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-белорусских отношений многопланового партнерства в контексте практической реализации договорённостей, достигнутых в ходе визита Президента Беларуси Александар Лукашенко в Узбекистан 7-9 февраля прошлого года.
Объем товарооборота в 2024 году превысил 700 миллионов долларов. Отмечена важность ускорения проектов промышленной кооперации в различных отраслях экономики, продолжения тесных деловых и межрегиональных контактов, интенсивного культурно-гуманитарного обмена.