O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 23-yanvar kuni Yevropa Kengashi Prezidenti Antoniu Koshta bilan bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotida ikki tomonlama va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston Prezidenti Antoniu Koshta Yevropa Kengashi rahbari lavozimiga saylangani bilan samimiy tabriklab, unga katta muvaffaqiyatlar tiladi.
Keyingi yillarda O‘zbekiston bilan Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik yuksak darajaga ko‘tarilgani va barcha ustuvor yo‘nalishlarda jadal rivojlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Turli darajalarda faol muloqot va almashinuvlar olib borilmoqda. 2024-yilda O‘zbekistonning Yevropa Ittifoqi mamlakatlari bilan tovar ayirboshlash hajmi 6 milliard yevrodan oshdi, Yevropa kompaniyalari bilan loyihalar portfeli 30 milliard yevroga yetdi.
O‘tgan yili o‘ta muhim mineral resurslar sohasida strategik sheriklik to‘g‘risida bitim imzolandi. Transport va raqamli o‘zaro bog‘liqlik, "yashil" iqtisodiyot, madaniyat va boshqa yo‘nalishlarda samarali hamkorlik olib borilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitimning tez fursatda imzolanishi o‘zaro munosabatlarning butun majmuini rivojlantirishga jiddiy turtki bo‘lishiga ishonch bildirildi.
O‘zbekiston yetakchisi va Yevrokengash rahbari xalqaro kun tartibi va mintaqaviy hamkorlik masalalari yuzasidan ham fikr almashdilar. Joriy yil aprel oyida Samarqand shahrida "Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi" birinchi sammitiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha qo‘shma rejalar muhokama qilindi.

Президент Узбекистана обсудил с главой Евросовета вопросы дальнейшего расширения многопланового сотрудничества
В ходе телефонного разговора Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Европейского Совета Антониу Коштой, состоявшегося 23 января, были рассмотрены актуальные вопросы двусторонней и региональной повестки.
Президент Узбекистана искренне поздравил Антониу Кошту с избранием на пост главы Европейского Совета и пожелал ему больших успехов.
С глубоким удовлетворением было отмечено, что в последние годы узбекско-европейское многоплановое сотрудничество достигло высочайшего уровня и продолжает динамично развиваться во всех приоритетных измерениях.
Проводятся активные контакты и обмены на разных уровнях. В 2024 году товарооборот Узбекистана со странами ЕС превысил 6 миллиардов евро, портфель проектов с европейскими компаниями достиг 30 миллиардов евро.
В прошлом году подписано соглашение о стратегическом партнёрстве в области критических минеральных ресурсов. Ведется плодотворное сотрудничество в сфере транспортной и цифровой взаимосвязанности, «зеленой» экономики, культуры и других направлениях.
Выражена уверенность в скорейшем подписании Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве Республики Узбекистан и Европейского Союза, что придаст серьезный импульс развитию всего комплекса взаимоотношений.
Лидер Узбекистана и глава Евросовета также обменялись мнениями по вопросам международной повестки и регионального сотрудничества. Были обсуждены совместные планы по подготовке и проведению первого саммита «Центральная Азия – ЕС» в городе Самарканде в апреле этого года.