Oliy ta’lim va ilm-fan sohasidagi ustuvor vazifalar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 22-yanvar kuni oliy ta’lim va ilm-fan sohasidagi ustuvor vazifalarga oid taqdimot bilan tanishdi.
Mamlakatimiz taraqqiyotining tayanchi sifatida bu yo‘nalishlarga katta e’tibor qaratilmoqda. Yangi oliygohlar ochilib, qamrov ancha kengaydi. Ta’lim jarayonlari sifat jihatidan yaxshilanmoqda.
O‘tgan yili bakalavriat yo‘nalishlari maqbullashtirilib, 1 ming 200 dan ortiq ta’lim dasturlari xorijiy andozalarga moslashtirildi. Jumladan, bitiruvchilarga malaka talabi to‘liq yangilandi, qayta tiklanuvchi energiya manbalari, atrof-muhit muhandisligi, biotizimlar muhandisligi kabi zamonaviy yo‘nalishlar ochildi.
Bu yil ham qator muhim vazifalar belgilangan. Xususan, yana mingdan ortiq ta’lim dasturlari “TOP-300” universitet dasturlari asosida takomillashtiriladi. 45 ta ta’lim dasturlari xalqaro akkreditatsiyadan o‘tkaziladi. Oliygohlarda Registrator ofisi xizmatlari bilan talabalar to‘liq qamrab olinadi. Dual ta’limga yana 50 ming talaba jalb qilinadi.
Oliy ta’limda ilmiy salohiyatni 55 foizga chiqarish, xorijda 5 ming nafar pedagog malakasini oshirish rejalashtirilgan. Ilg‘or muhandislik maktablarini 25 taga yetkazib, sanoat korxonalari bilan loyihalar qiymatini 10 barobar oshirish maqsad qilingan.
Taqdimotda mutasaddilar shu borada amalga oshiriladigan ishlar haqida axborot berdi.
Ma’lumki, oliy ta’limga qabul jarayonida “avval test, keyin tanlov” tamoyiliga o‘tildi. Davlat granti talabalarning iqtidoriga qarab ajratiladigan bo‘ldi. Moliyaviy mustaqillik berilgan 40 ta oliygohda Registrator ofisi tashkil qilindi. Natijada dekanat va bo‘limlarda shtatlar 20 foizga qisqarib, 30 ta xizmat turi raqamlashdi.
Ushbu tajribadan kelib chiqib, shunday ofislarni boshqa oliy o‘quv yurtlarida ham ochish, ta’lim va ilm-fan xizmatlarini qamrab olgan yagona raqamli tizim joriy etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Amaliyot bilan uyg‘unlikni kuchaytirish maqsadida dual ta’lim yo‘lga qo‘yilmoqda. Hozirda 15 ming talaba 957 ta korxonaga biriktirilgan. Lekin korxonalarda bunga qiziqish kam. Shu bois dual ta’limda ishtirok etayotgan korxonalarni rag‘batlantirish bo‘yicha takliflar bildirildi.
2024-yil 20-iyunda bo‘lib o‘tgan videoselektor yig‘ilishida davlatimiz rahbari har bir hududda texnika oliygohi va ilg‘or muhandislik maktablari tashkil qilish vazifasini qo‘ygan edi. Hozirgacha Termiz, Andijon va Qarshida texnika universitetlari tashkil bo‘ldi. Shuningdek, 8 ta muhandislik maktabi ochildi.
Yig‘ilishda Nukus, Buxoro, Farg‘ona va Namangan texnika universitetlarini tashkil etish loyihalari taqdimot qilindi. Unga ko‘ra, yangi yo‘nalishlar ochilib, xorijiy dasturlar tatbiq qilinadi, talabalarning ilmiy-innovatsion jarayonlarda ishtiroki kengaytiriladi, oliygohlarga sanoat hamkorlari biriktiriladi.
Umuman, bu yo‘nalishdagi 35 ta muassasani yiriklashtirish hisobiga, 22 ta texnika universiteti tashkil qilinadi. Shu yil oxirigacha yana 17 ta muhandislik maktabi ochiladi.
So‘nggi yillarda oliy o‘quv yurtlarida ilmiy salohiyat 41 foizdan 45 foizga oshgan. Lekin, aksariyat ilmiy tadqiqotlar sanoat va ishlab chiqarishdagi zamonaviy tendensiyalarni qamrab olmayapti.
Shu bois doktorantura kvotasini taqsimlashda iqtisodiyotning drayver sohalariga ahamiyat qaratish, ilmiy daraja va unvonlar olish tartibini takomillashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Pedagoglar kasbiy mahoratini oshirishni yangi bosqichga olib chiqish zarurligi ta’kidlandi.
Yoshlar tarbiyasida axloq va sport ham muhim. Bu borada “Besh tashabbus”, “Ma’rifat ulashib”, “Talabalar sport ligasi”, “Zakovat” kabi harakatlar yo‘lga qo‘yilgan. Bunday ma’naviy-ma’rifiy, sport va intellektual loyihalar bilan talabalarni to‘liq qamrab olish, yoshlarda vatanparvarlik ruhini kuchaytirish tadbirlari yuzasidan axborot berildi.

Рассмотрены приоритетные задачи в сферах высшего образования и науки
Президент Шавкат Мирзиёев 22 января ознакомился с презентацией о приоритетных задачах в области высшего образования и науки.
Как опоре развития нашей страны этому направлению уделяется особое внимание. Открыты новые вузы, охват высшим образованием существенно расширился. Наряду с этим осуществляются качественные изменения в учебном процессе.
В прошлом году были оптимизированы направления бакалавриата, свыше 1,2 тысячи образовательных программ приведены в соответствие с зарубежными стандартами. В частности, полностью обновлены квалификационные требования к выпускникам, открыты современные направления, такие как возобновляемые источники энергии, инженерия окружающей среды, инженерия биосистем.
На текущий год запланирован ряд важных мер. В частности, еще более тысячи образовательных программ будут усовершенствованы на основе программ университетов из топ-300 вузов. 45 образовательных программ пройдут международную аккредитацию. Весь студенческий контингент будет охвачен услугами офисов регистратора, в дуальное образование будут вовлечены еще 50 тысяч студентов.
Предусмотрено довести научный потенциал в высшем образовании до 55 процентов и повысить квалификацию 5 тысяч педагогов за рубежом. Также планируется увеличить число передовых инженерных школ до 25 и в 10 раз повысить стоимость совместных проектов с промышленными предприятиями.
На презентации ответственные лица доложили о планах на перспективу.
Как известно, при приеме в вузы введен принцип «сначала тест, потом выбор», а государственные гранты теперь распределяются с учетом способностей студентов. В 40 вузах, получивших финансовую самостоятельность, созданы офисы регистратора. В результате штат деканатов и отделов был сокращен на 20 процентов, а 30 видов услуг переведены в цифровой формат.
Исходя из этого опыта даны поручения создать аналогичные офисы в других вузах и внедрить единую цифровую систему, охватывающую образовательные и научные услуги.
Для углубления интеграции обучения и практики внедряется дуальное образование. В настоящее время 15 тысяч студентов прикреплены к 957 предприятиям. Однако интерес предприятий к такой форме сотрудничества пока невысок. В связи с этим предложено стимулировать предприятия, участвующие в дуальном обучении.
На видеоселекторном совещании 20 июня 2024 года глава государства поручил создать технический вуз и передовые инженерные школы в каждом регионе. К настоящему времени открыты технические университеты в Термезе, Андижане и Карши, а также 8 инженерных школ.
На совещании были представлены проекты по созданию технических университетов в Нукусе, Бухаре, Фергане и Намангане. В рамках этих проектов предусмотрено открытие новых направлений, внедрение зарубежных программ, расширение участия студентов в научно-инновационной работе и привлечение к вузам промышленных партнеров.
В целом за счет укрупнения 35 учебных заведений планируется создать 22 технических университета. До конца года намечено открыть еще 17 инженерных школ.
В последние годы научный потенциал вузов вырос с 41 до 45 процентов. Однако большинство научных исследований не охватывает современные тенденции в промышленности и производстве.
В связи с этим дано указание при распределении квот докторантуры уделять больше внимания драйверным отраслям экономики и усовершенствовать порядок присвоения ученых степеней и званий. Отмечена необходимость вывести на новый уровень повышение профессионального мастерства педагогов.
Воспитание молодежи также требует особого внимания к вопросам просвещения и спорта. В этом направлении реализуются программы «Пять инициатив», «Maърифат улашиб», «Студенческая спортивная лига», «Заковат» и другие. На совещании доложено о мерах по полному охвату студентов духовно-просветительскими, спортивными и интеллектуальными проектами, а также по укреплению патриотических чувств у молодежи.