Davlatimiz rahbari tibbiyot muassasalarini jihozlash va xizmatlar sifatini oshirishga doir takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Aholi salomatligini mustahkamlash va davolash sifatini oshirish maqsadida shifoxonalar zamonaviy uskunalar bilan ta’minlanmoqda. Buning uchun byudjetdan har yili kamida 100 milliard so‘m ajratilayapti. Shuningdek, o‘tgan yilning o‘zida tibbiyotni yuqori texnologik uskunalar bilan ta’minlash uchun 200 million dollar xorijiy investitsiya, 94 million dollar grant jalb qilindi.
Natijada oldin faqat respublika muassasalarida bo‘lgan kompyuter tomografi, magnit rezonansli tomograf, angiograflar hozir viloyatlarda, o‘nlab tumanlarda ham bor. Bu ixtisoslashgan xizmat aholiga yanada yaqinlashdi, degani.
Joriy yil ushbu maqsadlarga davlat hisobidan 200 milliard so‘m ajratilgan. Shuningdek, tibbiyotga 370 million dollar xorijiy investitsiya kiritilishi mo‘ljallangan.
Taqdimotda tibbiyot muassasalarini jihozlash bo‘yicha rejalar bayon etildi.
Xususan, Osiyo taraqqiyot bankining 100 million dollar mablag‘i evaziga respublikadagi 230 ta tug‘ruq muassasasi uchun 45 turdagi 21 mingta tibbiy uskuna va 6 ta reanimobil xarid qilinadi.
Germaniyaning KfW bankining 30 million yevro mablag‘i hisobiga Qoraqalpog‘iston va Xorazmdagi 19 tadan tibbiyot muassasasi yurak-qon tomir kasalliklarini davolovchi 862 ta uskuna bilan jihozlanadi. Yana shu bankning 13,5 million yevro granti orqali Termiz shahrida o‘quv markazi, talabalar turar joyi quriladi. Bu markaz zamonaviy o‘quv-simulyatsiya va axborot texnologiyalari bilan jihozlanadi.
Davlatimiz rahbari jihozlash bu masalaning faqat bir qismi ekani, ularda ishlay oladigan malakali mutaxassislarni hozirdan tayyorlash kerakligini ta’kidladi. Tegishli muassasalardagi shifokor va hamshiralarni qo‘shimcha o‘qitish vazifasi qo‘yildi.
Uskunalardan samarali foydalanish ham muhim. Masalan, viloyatlarda angiograflar yuklamasi o‘rtacha 34 foiz. Tomograf bo‘yicha holat ham har xil.
Shu bois, hokimliklar bilan birga, davlat shifoxonalaridagi yuqori texnologik uskunalardan samarali foydalanish bo‘yicha autsorsing va xususiy sheriklik loyihalari yo‘lga qo‘yilishi belgilandi.

Глава государства ознакомился с презентацией предложений по оснащению медицинских учреждений и повышению качества услуг.
В целях укрепления здоровья населения и повышения качества лечения больницы обеспечиваются современным оборудованием. На эти цели ежегодно из бюджета выделяется не менее 100 миллиардов сумов. Кроме того, только в прошлом году на приобретение высокотехнологичного медицинского оборудования было привлечено 200 миллионов долларов иностранных инвестиций и 94 миллиона долларов грантов.
В результате компьютерные томографы, магнитно-резонансные томографы и ангиографы, которые раньше были доступны только в республиканских учреждениях, теперь установлены в областных и десятках районных больниц. Это означает, что специализированные медицинские услуги стали ближе к людям.
В текущем году из государственного бюджета на эти цели выделено 200 миллиардов сумов. Также планируется привлечь 370 миллионов долларов иностранных инвестиций в сферу здравоохранения.
На презентации были озвучены планы по оснащению медицинских учреждений.
В частности, за счет 100 миллионов долларов Азиатского банка развития для 230 родовспомогательных учреждений по всей республике будут закуплены 21 тысяча единиц медицинского оборудования 45 видов и 6 реанимобилей.
За счет 30 миллионов евро немецкого банка KfW в 19 медицинских учреждениях Каракалпакстана и Хорезма будут установлены 862 единицы оборудования для лечения сердечно-сосудистых заболеваний. Кроме того, на грант этого же банка в размере 13,5 миллиона евро в городе Термезе будут построены учебный центр и студенческое общежитие. Центр оснастят современным учебно-симуляционным оборудованием и информационными технологиями.
Глава государства подчеркнул, что оснащение медицинских учреждений — лишь часть задачи и уже сейчас необходимо готовить квалифицированных специалистов, способных работать на новом оборудовании. Поставлена задача организовать дополнительное обучение врачей и медсестер в соответствующих учреждениях.
Отмечено, что важно также эффективно использовать имеющуюся технику. Так, в областях средняя нагрузка на ангиографы составляет лишь 34 процента, а показатели по томографам в разных регионах значительно различаются.
В связи с этим вместе с хокимиятами планируется внедрять проекты по аутсорсингу и государственно-частному партнерству, направленные на эффективную эксплуатацию высокотехнологичного оборудования в государственных медучреждениях.