Prezident Shavkat Mirziyoyev aholi bandligini ta’minlash va yangi yondashuvlar asosida kambag‘allikni qisqartirishga oid chora-tadbirlar taqdimoti bilan tanishdi.
Bu yil 5 million 200 ming fuqaroning bandligini ta’minlash va 1,5 million aholini kambag‘allikdan chiqarish maqsad qilingan. Birinchi marta 60 ta tuman va shahar kambag‘allik va ishsizlikdan xoli hududga aylantiriladi.
Mahalla bankirlari bilan birga 1,5 million aholi doimiy ishga joylashtirilib, 2 milliondan ziyod odam biznesga jalb qilinadi. Shu maqsadda bu yil kichik biznes loyihalariga jami 120 trillion so‘m kredit ajratiladi.
Ilg‘or xorijiy tajriba asosida 32 ta yo‘nalishda kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha yangi yondashuvlar yo‘lga qo‘yiladi. Misol uchun, 300 ta og‘ir mahallada umumiy quvvati 107 megavatt bo‘lgan quyosh elektr stansiyalari ishga tushiriladi. Ularga kambag‘al oilalar a’zolari kooperatsiya asosida ishga olinadi.
123 ta tumanda kambag‘al aholi 20 ming gektar o‘rmon va ko‘chatzor barpo etish hamda dorivor o‘simliklar yetishtirishga jalb etiladi. Ular eggan har 100 ta daraxt uchun 375 ming so‘m subsidiya to‘lanadi.
Turizm salohiyati bor joylarda mehmon uylari va oshxonalar, muayyan pochta bo‘limlarida elektron tijorat markazlari ochilib, kambag‘al oila vakillari ishga olinadi.
Umuman, joriy yilda 6 ming 472 ta mahallada yangi yondashuvlar asosida loyihalar amalga oshirilib, 210 ming nafar aholi kambag‘allikdan chiqariladi.
Chekka hududlardagi, og‘ir toifadagi qishloqlarga alohida e’tibor qaratiladi. O‘zbekiston mahallalari uyushmasi ularga ishchanlik ruhini olib kirib, boqimandalikni kamaytirishga, kambag‘al oilalar mehnatini qo‘llab-quvvatlashga mas’ul bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari 2025-yil ishsizlik va kambag‘allikni qisqartirishda hal qiluvchi yil bo‘lishini yana bir bor ta’kidlab, bu boradagi chora-tadbirlarni tartibli va manzilli amalga oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligiga bu vazifalarning bajarilishini qat’iy nazoratga olish topshirildi. Har bir loyiha, har bir chora-tadbir elektron platformaga kiritilib, yaratilgan ish o‘rinlari soliq bazasida tekshirilishi belgilandi.
Mahalliy hokimlik xodimlari va “mahalla yettiligi” uchun o‘quvlar tashkil etish, yaxshi tajribalarni targ‘ib qilish muhimligi aytildi.

President Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation on measures for ensuring population’s employment and poverty reduction based on new approaches.
This year it’s planned to ensure employment of 5.2 million citizens and bring out of poverty 1.5 million people. For the first time 60 districts and cities will become territories free of poverty and unemployment.
Jointly with mahalla bankers it’s planned to ensure constant employment for 1.5 million people and attract more than 2 million citizens to businesses. For this purpose it’s planned to allocate a total of 120 trillion soum of credit resources for small business projects.
Based on best foreign practices, new approaches to poverty reduction will be introduced in 32 areas. In particular, solar power plants with a total capacity of 107 megawatts will be built in 300 complex mahallas, and members of low-income families will be hired to operate them on a cooperative basis.
In 123 districts, low-income citizens will be offered work on the creation of forest and nursery lands on 20 thousand hectares, as well as the cultivation of medicinal plants. They will be paid a subsidy of 375 thousand soums for every 100 trees planted.
In places with tourism potential it is planned to open guest houses and catering outlets, and at a number of post offices - e-commerce centers, where representatives of low-income families will also get jobs.
A total of 6.472 mahallas in 2025 will implement projects based on new approaches, which will help lift 210 thousand people out of poverty.
Special attention will be paid to remote villages with particularly difficult conditions. In them, the Association of Mahallas of Uzbekistan will take measures to foster a spirit of entrepreneurship, reduce dependency and support labor activity of low-income families.
The Head of State reiterated that 2025 will be decisive in reducing unemployment and poverty, and gave instructions to ensure a systematic and targeted approach to the implementation of the presented measures.
The Ministry of Employment and Poverty Reduction is tasked with strictly monitoring the implementation of these tasks. Each initiative and each activity will be entered into an electronic platform with subsequent verification of the created jobs on the tax base.
The importance of organizing training for the staff of local khokimiyats and “ mahalla seven”, as well as promotion of best practices was also noted.