Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев давлат раҳбари сифатидаги фаолиятининг илк кунлариданоқ, аввало, хорижий мамлакатлар билан алоқаларни мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратди.
Ўз навбатида, Ўзбекистон бошқа давлатлар ва халқаро ташкилотлар билан ҳам конструктив ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни изчил ривожлантирмоқда. Ташқи сиёсатимиздаги бундай амалий қадамлар жаҳон ҳамжамияти вакиллари, халқаро экспертлар, турли мамлакатларнинг сиёсий арбоблари томонидан ҳақли равишда эътироф этилаётгани бизга катта мамнуният бағишлайди.
Халқаро дипломатия ва унинг узвий қисми бўлмиш маданий дипломатия соҳасида эришилаётган ютуқлар, айниқса, диққатга сазовордир.
Маданий дипломатия бир муҳит ва маконда истиқомат қиладиган миллат ва элатларнинг бир-бирини ўзаро тушуниши, урф-одатларини ҳурмат қилиши, ўзаро муносабатларни мустаҳкамлаш мақсадида санъат асарлари ва бошқа маданий компонентлар алмашинувини ўз ичига қамраб олади.
Ўзбекистоннинг тинчликпарвар ва прагматик хусусиятга эга ташқи сиёсатининг сезиларли фаоллашуви шароитида мамлакатимиз ўзига хос маданий дипломатиясини амалга ошириш учун тарихан ноёб салоҳиятга эга.
Эътиборлиси, Президентимиз томонидан хорижий давлатларга амалга оширилаётган ташрифлар доирасида маданий-гуманитар алоқаларни ривожлантириш мақсадида имзоланган ҳужжатларга асосан ҳамкор давлатларда “Ўзбекистон маданияти кунлари” ўтказиб келинмоқда.
Хусусан, 2017 – 2020 йилларда дунёнинг 20 га яқин давлатида “Ўзбекистон маданияти кунлари” тадбирлари ташкил этилган бўлса, 2021 – 2024 йилларда бу кўрсаткич 40 тага етди.
Шу билан бирга, мамлакатимиз турли халқаро ташкилотлар билан ҳамкорлик доирасида маданий ҳамкорликни ривожлантириш юзасидан қатор ташаббусларни илгари сурмоқда.
Ўзбекистон маданият, фан ва таълим соҳасида ҳамкорликка оид юздан ортиқ шартномаларни ратификация қилган. Бу борадаги халқаро алоқаларнинг асосий йўналишлари мамлакатимизниг бой бадиий ва маданий қадриятларини оммалаштиришдан иборат.
Юртимиз маданий дипломатияси концепциясида халқимизнинг жаҳонга машҳур тарихий, маданий ва маънавий қадриятлари, Ўзбекистоннинг қадимий меъморчилиги ва ўзига хос анъаналари муҳим ўрин тутади. Бунга илм-фан, маданият ва санъат, спорт, туризм, таълим соҳаларида эришилаётган ютуқларни мисол қилиб келтириш мумкин.
Фаолиятда кенг қўлланилаётган маданий дипломатия восита ва механизмлари орасида кино, санъат, адабиёт, илм-фан ҳамда миллий ва халқаро фестиваллар ҳам борки, кейинги йилларда Ўзбекистонда бундай ўзига хос санъат байрамларини ўтказиш анъанага айланди. Ижодий жамоаларнинг хорижий давлатларга гастроль сафарлари кўпайди.
Биргина 2024 йилда концерт-томоша муассасалари ижодий жамоаларининг 28 та хорижий гастроль сафари ташкил этилди. 26-30 апрель кунлари Хива шаҳрида “Лазги” иккинчи халқаро рақс фестивали, 3-5 май кунлари Бухоро шаҳрида “Иккинчи халқаро зардўзлик ва заргарлик фестивали”, май-июнь ойларида Наманган шаҳрида 63-халқаро гуллар фестивали, 27-30-июнь кунлари Зомин туманида Иккинчи халқаро мақом санъати анжумани, 26-30 август кунлари Самарқанд шаҳрида “Шарқ тароналари” XIII халқаро мусиқа фестивали юксак савияда ўтказилди.
Бу каби маданий ҳамкорлик БАА билан ўзаро манфаатли ҳамкорлик кўламининг ортиб бораётганида ҳам кўринади. Масалан, 2021 йил ноябрь-декабрь ойларида Ўзбекистон миллий симфоник оркестрининг БААнинг Дубай шаҳрига гастроль сафари ташкил этилди. 2021 йил 27 ноябрь куни БААнинг Дубай шаҳрида Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон давлат академик катта театрининг “Лазги” балети намойиш этилди.
Бу каби маданий ҳамкорлик муносабатлари яқин келажакдаги ўзаро дўстона муносабатларни янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Қайт этиш жоизки, Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси томонидан маданий-гуманитар дипломатия йўналишида ҳам бир қатор ишлар амалга оширилмоқда. 2021–2024 йилларда турли давлатлардаги йирик шаҳарларда (Дубай, Шаржа, Доҳа, Милан, Венеция, Флоренция, Париж, Берлин, Пекин, Ханчжоу, Боку) 26 та халқаро тадбир ўтказилди.
Бу каби саъй-ҳаракатлар, албатта, нафақат халқаро миқёсда мамлакатларнинг ижобий имижини шакллантиради, балки бошқа давлатларнинг халқлари билан алоқаларни мустаҳкамлашга замин яратади.
Хулоса ўрнида шуни таъкидлаш керакки, халқлар ўртасидаги дўстона муносабатларни шакллантириш, ўзаро ҳурмат, бир-бирини англаш, фойдали ҳамкорликни йўлга қўйишда маданий дипломатиянинг ўрни ва аҳамияти беқиёсдир.

С самого начала своего пребывания у власти президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев уделял первостепенное внимание укреплению связей с зарубежными странами. Узбекистан неуклонно развивает конструктивное и взаимовыгодное сотрудничество с другими странами и международными организациями. Практические шаги нашей внешней политики по праву признаются представителями мирового сообщества, международными экспертами и политическими деятелями разных стран, что приносит нам огромное удовлетворение.
Особого внимания заслуживают достижения в международной дипломатии, особенно в области культурной дипломатии.
Культурная дипломатия охватывает обмен искусством и культурными элементами для укрепления взаимопонимания, уважения традиций и укрепления отношений между нациями и этническими группами, разделяющими одно пространство. Узбекистан, обладающий уникальным историческим потенциалом, имеет достаточно ресурсов для реализации самобытных инициатив культурной дипломатии, особенно в контексте его активной и прагматичной внешней политики.
Примечательно, что культурные и гуманитарные связи были продвинуты посредством документов, подписанных во время визитов президента в зарубежные страны, что привело к организации «Дней культуры Узбекистана» в странах-партнерах. В период с 2017 по 2020 год такие мероприятия прошли почти в 20 странах мира, а с 2021 по 2024 год их число возросло до 40.
Более того, Узбекистан запустил многочисленные инициативы по укреплению культурного сотрудничества в рамках своего взаимодействия с различными международными организациями. Страна ратифицировала более 100 соглашений о сотрудничестве в области культуры, науки и образования, основной целью которых является продвижение богатого художественного и культурного наследия Узбекистана во всем мире.
Культурная дипломатия Узбекистана коренится в его всемирно известных исторических, культурных и духовных ценностях, а также в его древней архитектуре и уникальных традициях. Примерами этих достижений являются прогресс в области науки, культуры, искусства, спорта, туризма и образования.
Среди инструментов и механизмов, широко используемых в культурной дипломатии, — кино, искусство, литература, наука, национальные и международные фестивали. Организация таких фестивалей искусств стала традицией в Узбекистане. Творческие коллективы все чаще отправляются в зарубежные гастроли. Так, только в 2024 году было организовано 28 международных гастролей творческих коллективов концертных организаций. С большим успехом прошли такие знаковые мероприятия, как Второй международный фестиваль танца «Лязги» в Хиве (26–30 апреля), Второй международный фестиваль золотого шитья и ювелирных изделий в Бухаре (3–5 мая), 63-й международный фестиваль цветов в Намангане (май-июнь), Второй международный форум искусства макома в Зомине (27–30 июня), XIII международный музыкальный фестиваль «Шарк тароналари» в Самарканде (26–30 августа).
Это растущее культурное сотрудничество распространяется и на отношения с ОАЭ. Так, в ноябре-декабре 2021 года Национальный симфонический оркестр Узбекистана побывал в Дубае. 27 ноября 2021 года Государственный академический Большой театр имени Алишера Навои представил балет «Лязги» в Дубае.
Такие культурные партнерства вносят значительный вклад в укрепление дружеских отношений в ближайшем будущем.
Стоит отметить, что Фонд развития культуры и искусств также предпринял значительные инициативы в области культурно-гуманитарной дипломатии. В период с 2021 по 2024 год было проведено 26 международных мероприятий в крупных городах мира, включая Дубай, Шарджу, Доху, Милан, Венецию, Флоренцию, Париж, Берлин, Пекин, Ханчжоу и Баку.
Эти усилия не только повышают позитивный имидж стран на международной арене, но и закладывают основу для укрепления связей с народами других стран.
В заключение следует отметить, что культурная дипломатия играет беспрецедентную роль в укреплении дружеских отношений между народами, взаимного уважения, взаимопонимания и продуктивного сотрудничества.