Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 13 январь куни расмий ташриф билан Бирлашган Араб Амирликларига келди. Ташриф доирасида Абу-Даби ва Дубай шаҳарларида қатор учрашув ва тадбирлар ўтказилиши кўзда тутилган.
Давлатимиз раҳбари амирликлар пойтахтида БАА Президенти Шайх Муҳаммад бин Зоид Ол Наҳаён билан икки томонлама музокаралар ўтказади, мамлакатнинг етакчи давлат ташкилотлари, компания ва банклари раҳбарлари билан учрашади, шунингдек, "Абу-Даби барқарор ривожланиш ҳафталиги" халқаро саммитида иштирок этади.
Дубай шаҳрида БАА Вице-президенти, Бош вазири, Дубай Амири Шайх Муҳаммад бин Рошид Ол Мактум билан учрашув ўтказилиши режалаштирилган.
"Абу-Даби барқарор ривожланиш ҳафталиги" халқаро саммити “Барқарор инновацияларни қўллаб-қувватлаш” мавзусига бағишланган. Тадбирларда Амирликнинг “Мasdar” компанияси билан ҳамкорликда лойиҳаларни амалга ошириб келаётган 10 дан ортиқ мамлакатларнинг давлат ва ҳукумат раҳбарлари, шунингдек йирик халқаро компаниялар вакиллари иштирок этмоқда.
“Мasdar” компанияси Ўзбекистонда 2019 йилдан буён 100 МВт қувватга эга “Nur Navoi Solar” лойиҳасини амалга ошириб келмоқда. Бу мамлакатимизда муваффақиятли молиялаштирилган биринчи мустақил қуёш энергияси лойиҳаси ҳисобланади. “Мasdar” компаниясининг Ўзбекистондаги ўсиб бораётган лойиҳалар портфелига Марказий Осиёдаги энг йирик шамол электр станцияси бўлган 500 МВт қувватга эга Зарафшон шамол электр станцияси киради. Компания, шунингдек, 2023 йилда Жиззах, Самарқанд ва Шерободдаги умумий қуввати тахминан 900 мегаватт бўлган учта қуёш энергияси лойиҳаларини молиялаштиришни якунлади ва бу Марказий Осиёдаги қуёш энергетикасини ривожлантириш дастурига айланди.
Ушбу ҳамкорлик икки давлатнинг ўзаро манфаатдорлик ва декарбонизация мақсадларига эришишга интилишидан далолат беради. Бу Ўзбекистон ва БАА ўртасидаги 1992 йил 25 октябрда ўрнатилган муносабатларнинг асосий таркибий қисмларидан биридир.
Умуман олганда, бугунги кунда мамлакатлар ўртасидаги икки томонлама ҳамкорлик барча соҳаларда сезиларли даражада кенгайди.
Олий даражадаги учрашувлар Ўзбекистон ва БАА ўртасидаги сиёсий алоқаларни мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда. 2019 йил март ойида Президент Шавкат Мирзиёевнинг БААга расмий ташрифи давомида ўзаро ҳамкорликнинг турли йўналишларини қамраб олган қиймати 10 миллиард доллардан ортиқ бўлган шартномалар имзоланган эди.
2023 йил 2 октябрь куни Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев “ЭКСПО Доҳа – 2023” бутунжаҳон кўргазмасининг очилиш маросимидаги иштироки доирасида БАА Президенти Шайх Муҳаммад бин Зоид Ол Наҳаён билан учрашди.
Давлатимиз раҳбари 2023 йил 30 ноябрь – 2 декабрь кунлари амалий ташриф билан Дубайда бўлиб, бу ерда Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг иқлим ўзгариши бўйича конференциясида иштирок этди.
Ўз навбатида, юқори даражадаги алмашинув фаоллашди.
2022 йил 10 июнь куни БАА ҳукумат ишлари вазири Муҳаммад бин Абдуллоҳ ал-Гергавий Ўзбекистон Президенти ва Бош вазири томонидан қабул қилинди. Мамлакатимизга амалга оширилган ушбу ташриф чоғида икки давлат ҳукуматлари ўртасида давлат бошқаруви самарадорлигини ошириш соҳасида ҳамкорликни кенгайтириш тўғрисида Меморандум ҳам имзоланди.
2023 йил 4 апрель куни БАА ҳукумат ишлари вазири Муҳаммад бин Абдуллоҳ аль-Гергавий Ўзбекистон Президенти томонидан қабул қилиниб, “Ўзбекистон-БАА ўртасида кўп қиррали муносабатларни чуқурлаштиришга қўшган ҳиссаси ва Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар дастурини ҳар томонлама қўллаб-қувватлагани учун” “Дўстлик” ордени билан тақдирланди.
2023 йил апрель ойида Тошкентда Ўзбекистон ва БАА ўртасида сиёсий маслаҳатлашувларнинг 3-давраси муваффақиятли ўтказилди.
Бирлашган Араб Амирликларининг ҳукумат аъзолари бошчилигидаги вакиллик делегациялари ҳар йили ўтказиладиган Тошкент халқаро инвестиция форумининг доимий иштирокчиларига айланди.
Икки давлат ташқи ишлар вазирликлари ўртасида самарали ва конструктив мулоқот ўрнатилди. 2023 йил июнь ойида Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов ташриф билан Абу-Даби шаҳрида бўлди.
2024 йил 27 сентябрь куни БАА Бош вазири ўринбосари, мудофаа вазири, Дубай Амирлиги валиаҳд шаҳзодаси Шайх Ҳамдан бин Муҳаммад бин Рошид Ол Мактум Ўзбекистонга ташриф буюрди. Ташриф доирасида Амирликлар делегацияси Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан қабул қилинди, шунингдек, ҳукуматлар ўртасида ўзаро тажриба алмашиш форумида иштирок этди. Ташриф якунлари бўйича қатор икки томонлама ҳужжатлар имзоланди.
Ўзбекистон билан БАА ўртасида изчил ривожланиб бораётган савдо-иқтисодий муносабатлар янги суръат касб этмоқда.
Ўзбекистонда Амирликларнинг етакчи компаниялари иштирокида амалга оширилаётган ва истиқболли лойиҳалар портфели 20 миллиард долларга етди.
2024 йил декабрь ҳолатига кўра, мамлакатимизда БАА капитали иштирокидаги 337 та корхона фаолият кўрсатмоқда.
2024 йил 3 май куни Тошкент шаҳрида Савдо-иқтисодий ва илмий-техникавий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссиянинг 5-йиғилиши бўлиб ўтди.
Икки давлат ҳам ўзаро муносабатларни рақамли иқтисодиёт, инновациялар ва таълим каби янги соҳаларда янада мустаҳкамлаш ҳамда ҳамкорликни кенгайтириш тарафдори. Мамлакатларимиз барқарор ривожланиш ва фаровонликка йўналтирилган қўшма лойиҳаларни амалга оширишни режалаштирган.
Давлатларимиз ўртасида ҳафтасига 55 та рейсни ўз ичига олган мунтазам авиақатновлар йўлга қўйилгани, ўз навбатида, ишбилармон доиралар ўртасидаги алоқаларнинг ривожланишига, ўзаро сайёҳлар оқимининг ошишига хизмат қилмоқда.
Ўзбекистон БАА билан халқаро ва минтақавий тузилмалар доирасида фаол ҳамкорлик қилади. Хусусан, Кўрфаз араб давлатлари ҳамкорлик кенгаши билан муносабатлар янги суръатга кўчди. 2024 йил апрель ойида Тошкент шаҳрида сиёсий, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар соҳалардаги алоқаларни кенгайтириш масалалари муҳокамасига қаратилган “Марказий Осиё – Кўрфаз араб давлатлари ҳамкорлик кенгаши” Стратегик мулоқоти ташқи ишлар вазирларининг иккинчи учрашуви бўлиб ўтди.
Шу билан бирга, БАА Ислом ҳамкорлик ташкилоти ва Араб давлатлари лигаси каби ташкилотларнинг етакчи давлатларидан бири, мамлакатларимиз фаол ҳамкорлик қилаётган Шанхай ҳамкорлик ташкилотида мулоқот бўйича ҳамкор ҳисобланади.
Икки давлат маданий алоқалар ва гуманитар алмашинувларни ривожлантиришга катта аҳамият беради. Ўзбекистон ва БАА халқлари ўртасидаги ўзаро англашув ва дўстликни мустаҳкамлаш мақсадида маданий тадбирлар, кўргазма ва фестиваллар мунтазам ўтказиб келинмоқда.
Самарқанд шаҳрида ўтказиладиган “Шарқ тароналари” халқаро мусиқа фестивали, Шаҳрисабзда бўлиб ўтадиган мақом санъати, Термиз шаҳридаги халқаро бахшичилик санъат фестивалларида Амирликларнинг фольклор жамоалари доимий иштирок этмоқда.
2019 – 2023 йилларда Ўзбекистон делегацияси Абу-Даби шаҳрида ўтказилган Бирлашган Араб Амирликлари асосчиси Шайх Зайднинг маданий меросига бағишланган фестивалида миллий павильон билан иштирок этди.
2023 йил март ойида “Dubai Opera” мажмуасида “Баҳор” рақс ансамбли дастурининг халқаро премьераси ўтказилди, ўзбек рақс санъати араб томошабинлари томонидан катта қизиқиш билан кутиб олинди.
Бугунги кунда давлатлар Ўзбекистон ва Абу-Даби музейларида қўшма кўргазмалар ташкил этиш, маданий мерос соҳасида ўзаро манфаатли ҳамкорликда тадқиқотлар ўтказиш, маданий меросни асраб-авайлаш, музейларни бошқариш, реставрация ва бошқа соҳаларда кўникма ва тажриба алмашиш, шунингдек, таълим йўналишидаги лойиҳаларни амалга ошириш орқали маданий мулоқотни ривожлантирмоқда.
Шу тариқа, Ўзбекистон ва БАА ўртасидаги алоқалар ҳамкорликнинг тобора кўпроқ йўналишларини қамраб олиб, Марказий Осиё ва Кўрфаз араб давлатлари ўртасидаги ўзаро муносабатларни мустаҳкамлашга хизмат қилувчи юксак йўлда ривожланишда давом этмоқда.
Шу нуқтаи назардан, Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 13 январь куни бошланган БААга ташрифи, шубҳасиз, ўзаро муносабатлар ривожида муҳим босқич бўлиб, икки давлатнинг иқтисодиёт, энергетика, инвестиция ва маданий-гуманитар каби асосий ҳамкорлик йўналишларидаги алоқаларини янада кенгайтиришга бўлган интилишини тасдиқлайди. Мазкур ташриф, шунингдек, минтақавий ва халқаро ташкилотлар доирасидаги муносабатларни мустаҳкамлаш, давлатларнинг барқарор юксалиши ва фаровонлигига кўмаклашишга ҳам хизмат қилади.

Узбекистан и ОАЭ расширяют горизонты взаимовыгодного сотрудничества
13 января Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев прибыл с официальным визитом в Объединенные Арабские Эмираты. В рамках визита запланирован ряд встреч и мероприятий в Абу-Даби и Дубае.
Глава нашего государства проведет в столице эмиратов двусторонние переговоры с Президентом ОАЭ Шейхом Мохаммедом бин Заидом Аль Нахайяном, встретится с руководителями ведущих государственных организаций, компаний и банков страны, а также примет участие в международном саммите «Неделя устойчивого развития Абу-Даби».
В Дубае запланирована встреча с Вице-президентом, Премьер-министром ОАЭ, Эмиром Дубая Шейхом Мухаммедом бин Рашидом Аль Мактумом.
Темой международного саммита «Недели устойчивого развития Абу-Даби» станет «Поддержка инноваций с устойчивым воздействием». В ее мероприятиях примут участие главы государств и правительств более 10 стран, реализующих проекты совместно с эмиратской компанией «Masdar», а также представители крупных международных компаний.
Компания «Masdar» работает в Узбекистане с 2019 года, реализуя проект “Nur Navoi. Solar” мощностью 100 МВт, который является первым в стране успешно профинансированным независимым проектом по производству солнечной энергии. Растущий портфель проектов «Masdar» в Узбекистане включает в себя крупнейшую ветровую электростанцию в Центральной Азии, Зарафшанскую электростанцию мощностью 500 МВт. В 2023 году «Masdar» достигла финансового закрытия трех солнечных проектов в Джизаке, Самарканде и Шерабаде, которые имеют общую мощность около 900 мегаватт, что делает его крупнейшей программой развития солнечной энергетики в Центральной Азии.
Данное сотрудничество демонстрирует взаимную заинтересованность двух стран, а также приверженность достижению поставленных целей по декарбонизации. Оно является одной из ключевых составляющих отношений между Узбекистаном и ОАЭ, установленных 25 октября 1992 года.
В целом, двустороннее сотрудничество между странами сегодня значительно расширилось на всех направлениях.
Встречи на высшем уровне способствовали укреплению политических связей между Узбекистаном и ОАЭ. В марте 2019 года Президент Шавкат Мирзиёев посетил ОАЭ с официальным визитом, в ходе которого были подписаны соглашения на сумму свыше 10 миллиардов долларов США, охватывающие различные сферы сотрудничества.
2 октября 2023 года Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев провёл встречу с Президентом ОАЭ Шейхом Мохаммедом бен Заидом Аль Нахайяном в рамках своего участия в церемонии открытия международной выставки садоводства «Доха Экспо-2023».
30 ноября - 2 декабря 2023 года глава нашего государства совершил рабочий визит в Дубай, где принял участие в Конференции ООН по изменению климата.
Активизировался обмен на высоком уровне.
10 июня 2022 года министр по делам правительства ОАЭ Мухаммад Аль-Гергави был принят Президентом и Премьер-министром Узбекистана. В ходе данного визита в нашу страну был также подписан Меморандум между правительствами двух стран о расширении сотрудничества в сфере повышения эффективности государственного управления.
4 апреля 2023 года министр по делам правительства ОАЭ Мухаммад аль-Гергави был принят Президентом Узбекистана и награжден орденом «Дустлик» за «вклад в углубление узбекско-эмиратских многоплановых отношений и всемерную поддержку программы реформ в Новом Узбекистане».
В апреле 2023 года в Ташкенте успешно проведен 3-й раунд политических консультаций между Узбекистаном и ОАЭ.
Представительные делегации ОАЭ во главе с членами правительства стали традиционными участниками ежегодно проводимого Ташкентского международного инвестиционного форума.
Плодотворный и конструктивный диалог налажен между внешнеполитическими ведомствами двух стран. В июне 2023 года министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов посетил Абу-Даби с официальным визитом.
27 сентября 2024 года состоялся визит в Узбекистан заместителя Премьер-министра, министра обороны ОАЭ, наследного принца эмирата Дубай Шейха Хамдана бен Мухаммеда бин Рашида Аль Мактума. В рамках визита делегация эмиратов была принята Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым, участвовала в форуме по обмену взаимным опытом между правительствами. По итогам визита был подписан ряд двусторонних документов.
Последовательно развивающиеся торгово-экономические отношения между Узбекистаном и ОАЭ обретают новую динамику.
Портфель реализуемых и перспективных проектов с участием ведущих эмиратских компаний в Узбекистане достигает 20 миллиардов долларов.
По состоянию на декабрь 2024 года на территории Узбекистана действуют 337 предприятий с капиталом ОАЭ.
3 мая 2024 года в Ташкенте состоялось 5-е заседание Межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству.
Обе страны стремятся к дальнейшему укреплению двусторонних отношений и расширению сотрудничества в новых областях, таких как цифровая экономика, инновации и образование. Планируется реализация совместных проектов, направленных на устойчивое развитие и процветание обоих государств.
Налаженное между двумя странами регулярное авиасообщение, включающее 55 рейсов в неделю, способствует расширению делового сотрудничества и увеличению взаимного потока туристов.
Узбекистан активно взаимодействует с ОАЭ в рамках международных и региональных объединений. Новую динамику, в частности, обрело партнерство с Советом сотрудничества арабских государств Залива (ССАГЗ). В апреле 2024 года в Ташкенте состоялась вторая встреча министров иностранных дел формата «Центральная Азия – ССАГЗ», на которой обсуждались вопросы расширения сотрудничества в политической, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах.
ОАЭ являются одной из ведущих стран в таких организациях, как Организация исламского сотрудничества и Лига арабских государств, партнером по диалогу в Шанхайской организации сотрудничества, в рамках которых наши страны активно взаимодействуют.
Обе страны придают большое значение развитию культурных связей и гуманитарного обмена. Регулярно проводятся культурные мероприятия, выставки и фестивали, способствующие взаимопониманию и укреплению дружбы между народами Узбекистана и ОАЭ.
Фольклорные коллективы эмиратов принимают участие в Международном музыкальном фестивале «Шарк тароналари», проводимом в Самарканде, международных фестивалях искусств маком в Шахрисабзе и бахши в Термезе.
В 2019-2023 годах делегация Узбекистана приняла участие с национальным павильоном в «Фестивале, посвященном культурному наследию шейха Зайда, основателя Объединенных Арабских Эмиратов», проходившем в Абу-Даби.
Танцевальное искусство Узбекистана было с восторгом принято эмиратскими зрителями в марте 2023 года, когда в театре «Дубай Опера» состоялась международная премьера программы танцевального ансамбля «Бахор».
Сегодня две страны развивают культурный диалог посредством проведения совместных выставок в музеях Узбекистана и Абу-Даби, взаимовыгодных совместных исследований в области культурного наследия, обмениваются навыками и опытом в области сохранения культурного наследия, музейного управления, реставрации и других областях, а также реализации проектов в сфере образования.
Таким образом, отношения между Узбекистаном и ОАЭ продолжают развиваться по восходящей линии, охватывая всё больше сфер сотрудничества и способствуя укреплению связей между регионами Центральной Азии и арабскими государствами Залива.
В данном контексте начавшийся 13 января визит Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в ОАЭ, безусловно, станет важной вехой в развитии двусторонних отношений и подтвердит стремление обеих стран укреплять партнерство в ключевых направлениях, включая экономики, энергетику, инвестиции и культуру. Это событие также послужит укреплению взаимодействия в рамках региональных и международных организаций, содействуя стабильному росту и процветанию государств.