Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 13 январь куни расмий ташриф билан Бирлашган Араб Амирликларига келди. Ташриф доирасида Абу-Даби ва Дубай шаҳарларида қатор учрашув ва тадбирлар ўтказилиши кўзда тутилган.
Давлатимиз раҳбари амирликлар пойтахтида БАА Президенти Шайх Муҳаммад бин Зоид Ол Наҳаён билан икки томонлама музокаралар ўтказади, мамлакатнинг етакчи давлат ташкилотлари, компания ва банклари раҳбарлари билан учрашади, шунингдек, "Абу-Даби барқарор ривожланиш ҳафталиги" халқаро саммитида иштирок этади.
Дубай шаҳрида БАА Вице-президенти, Бош вазири, Дубай Амири Шайх Муҳаммад бин Рошид Ол Мактум билан учрашув ўтказилиши режалаштирилган.
"Абу-Даби барқарор ривожланиш ҳафталиги" халқаро саммити “Барқарор инновацияларни қўллаб-қувватлаш” мавзусига бағишланган. Тадбирларда Амирликнинг “Мasdar” компанияси билан ҳамкорликда лойиҳаларни амалга ошириб келаётган 10 дан ортиқ мамлакатларнинг давлат ва ҳукумат раҳбарлари, шунингдек йирик халқаро компаниялар вакиллари иштирок этмоқда.
“Мasdar” компанияси Ўзбекистонда 2019 йилдан буён 100 МВт қувватга эга “Nur Navoi Solar” лойиҳасини амалга ошириб келмоқда. Бу мамлакатимизда муваффақиятли молиялаштирилган биринчи мустақил қуёш энергияси лойиҳаси ҳисобланади. “Мasdar” компаниясининг Ўзбекистондаги ўсиб бораётган лойиҳалар портфелига Марказий Осиёдаги энг йирик шамол электр станцияси бўлган 500 МВт қувватга эга Зарафшон шамол электр станцияси киради. Компания, шунингдек, 2023 йилда Жиззах, Самарқанд ва Шерободдаги умумий қуввати тахминан 900 мегаватт бўлган учта қуёш энергияси лойиҳаларини молиялаштиришни якунлади ва бу Марказий Осиёдаги қуёш энергетикасини ривожлантириш дастурига айланди.
Ушбу ҳамкорлик икки давлатнинг ўзаро манфаатдорлик ва декарбонизация мақсадларига эришишга интилишидан далолат беради. Бу Ўзбекистон ва БАА ўртасидаги 1992 йил 25 октябрда ўрнатилган муносабатларнинг асосий таркибий қисмларидан биридир.
Умуман олганда, бугунги кунда мамлакатлар ўртасидаги икки томонлама ҳамкорлик барча соҳаларда сезиларли даражада кенгайди.
Олий даражадаги учрашувлар Ўзбекистон ва БАА ўртасидаги сиёсий алоқаларни мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда. 2019 йил март ойида Президент Шавкат Мирзиёевнинг БААга расмий ташрифи давомида ўзаро ҳамкорликнинг турли йўналишларини қамраб олган қиймати 10 миллиард доллардан ортиқ бўлган шартномалар имзоланган эди.
2023 йил 2 октябрь куни Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев “ЭКСПО Доҳа – 2023” бутунжаҳон кўргазмасининг очилиш маросимидаги иштироки доирасида БАА Президенти Шайх Муҳаммад бин Зоид Ол Наҳаён билан учрашди.
Давлатимиз раҳбари 2023 йил 30 ноябрь – 2 декабрь кунлари амалий ташриф билан Дубайда бўлиб, бу ерда Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг иқлим ўзгариши бўйича конференциясида иштирок этди.
Ўз навбатида, юқори даражадаги алмашинув фаоллашди.
2022 йил 10 июнь куни БАА ҳукумат ишлари вазири Муҳаммад бин Абдуллоҳ ал-Гергавий Ўзбекистон Президенти ва Бош вазири томонидан қабул қилинди. Мамлакатимизга амалга оширилган ушбу ташриф чоғида икки давлат ҳукуматлари ўртасида давлат бошқаруви самарадорлигини ошириш соҳасида ҳамкорликни кенгайтириш тўғрисида Меморандум ҳам имзоланди.
2023 йил 4 апрель куни БАА ҳукумат ишлари вазири Муҳаммад бин Абдуллоҳ аль-Гергавий Ўзбекистон Президенти томонидан қабул қилиниб, “Ўзбекистон-БАА ўртасида кўп қиррали муносабатларни чуқурлаштиришга қўшган ҳиссаси ва Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар дастурини ҳар томонлама қўллаб-қувватлагани учун” “Дўстлик” ордени билан тақдирланди.
2023 йил апрель ойида Тошкентда Ўзбекистон ва БАА ўртасида сиёсий маслаҳатлашувларнинг 3-давраси муваффақиятли ўтказилди.
Бирлашган Араб Амирликларининг ҳукумат аъзолари бошчилигидаги вакиллик делегациялари ҳар йили ўтказиладиган Тошкент халқаро инвестиция форумининг доимий иштирокчиларига айланди.
Икки давлат ташқи ишлар вазирликлари ўртасида самарали ва конструктив мулоқот ўрнатилди. 2023 йил июнь ойида Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов ташриф билан Абу-Даби шаҳрида бўлди.
2024 йил 27 сентябрь куни БАА Бош вазири ўринбосари, мудофаа вазири, Дубай Амирлиги валиаҳд шаҳзодаси Шайх Ҳамдан бин Муҳаммад бин Рошид Ол Мактум Ўзбекистонга ташриф буюрди. Ташриф доирасида Амирликлар делегацияси Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан қабул қилинди, шунингдек, ҳукуматлар ўртасида ўзаро тажриба алмашиш форумида иштирок этди. Ташриф якунлари бўйича қатор икки томонлама ҳужжатлар имзоланди.
Ўзбекистон билан БАА ўртасида изчил ривожланиб бораётган савдо-иқтисодий муносабатлар янги суръат касб этмоқда.
Ўзбекистонда Амирликларнинг етакчи компаниялари иштирокида амалга оширилаётган ва истиқболли лойиҳалар портфели 20 миллиард долларга етди.
2024 йил декабрь ҳолатига кўра, мамлакатимизда БАА капитали иштирокидаги 337 та корхона фаолият кўрсатмоқда.
2024 йил 3 май куни Тошкент шаҳрида Савдо-иқтисодий ва илмий-техникавий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссиянинг 5-йиғилиши бўлиб ўтди.
Икки давлат ҳам ўзаро муносабатларни рақамли иқтисодиёт, инновациялар ва таълим каби янги соҳаларда янада мустаҳкамлаш ҳамда ҳамкорликни кенгайтириш тарафдори. Мамлакатларимиз барқарор ривожланиш ва фаровонликка йўналтирилган қўшма лойиҳаларни амалга оширишни режалаштирган.
Давлатларимиз ўртасида ҳафтасига 55 та рейсни ўз ичига олган мунтазам авиақатновлар йўлга қўйилгани, ўз навбатида, ишбилармон доиралар ўртасидаги алоқаларнинг ривожланишига, ўзаро сайёҳлар оқимининг ошишига хизмат қилмоқда.
Ўзбекистон БАА билан халқаро ва минтақавий тузилмалар доирасида фаол ҳамкорлик қилади. Хусусан, Кўрфаз араб давлатлари ҳамкорлик кенгаши билан муносабатлар янги суръатга кўчди. 2024 йил апрель ойида Тошкент шаҳрида сиёсий, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар соҳалардаги алоқаларни кенгайтириш масалалари муҳокамасига қаратилган “Марказий Осиё – Кўрфаз араб давлатлари ҳамкорлик кенгаши” Стратегик мулоқоти ташқи ишлар вазирларининг иккинчи учрашуви бўлиб ўтди.
Шу билан бирга, БАА Ислом ҳамкорлик ташкилоти ва Араб давлатлари лигаси каби ташкилотларнинг етакчи давлатларидан бири, мамлакатларимиз фаол ҳамкорлик қилаётган Шанхай ҳамкорлик ташкилотида мулоқот бўйича ҳамкор ҳисобланади.
Икки давлат маданий алоқалар ва гуманитар алмашинувларни ривожлантиришга катта аҳамият беради. Ўзбекистон ва БАА халқлари ўртасидаги ўзаро англашув ва дўстликни мустаҳкамлаш мақсадида маданий тадбирлар, кўргазма ва фестиваллар мунтазам ўтказиб келинмоқда.
Самарқанд шаҳрида ўтказиладиган “Шарқ тароналари” халқаро мусиқа фестивали, Шаҳрисабзда бўлиб ўтадиган мақом санъати, Термиз шаҳридаги халқаро бахшичилик санъат фестивалларида Амирликларнинг фольклор жамоалари доимий иштирок этмоқда.
2019 – 2023 йилларда Ўзбекистон делегацияси Абу-Даби шаҳрида ўтказилган Бирлашган Араб Амирликлари асосчиси Шайх Зайднинг маданий меросига бағишланган фестивалида миллий павильон билан иштирок этди.
2023 йил март ойида “Dubai Opera” мажмуасида “Баҳор” рақс ансамбли дастурининг халқаро премьераси ўтказилди, ўзбек рақс санъати араб томошабинлари томонидан катта қизиқиш билан кутиб олинди.
Бугунги кунда давлатлар Ўзбекистон ва Абу-Даби музейларида қўшма кўргазмалар ташкил этиш, маданий мерос соҳасида ўзаро манфаатли ҳамкорликда тадқиқотлар ўтказиш, маданий меросни асраб-авайлаш, музейларни бошқариш, реставрация ва бошқа соҳаларда кўникма ва тажриба алмашиш, шунингдек, таълим йўналишидаги лойиҳаларни амалга ошириш орқали маданий мулоқотни ривожлантирмоқда.
Шу тариқа, Ўзбекистон ва БАА ўртасидаги алоқалар ҳамкорликнинг тобора кўпроқ йўналишларини қамраб олиб, Марказий Осиё ва Кўрфаз араб давлатлари ўртасидаги ўзаро муносабатларни мустаҳкамлашга хизмат қилувчи юксак йўлда ривожланишда давом этмоқда.
Шу нуқтаи назардан, Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 13 январь куни бошланган БААга ташрифи, шубҳасиз, ўзаро муносабатлар ривожида муҳим босқич бўлиб, икки давлатнинг иқтисодиёт, энергетика, инвестиция ва маданий-гуманитар каби асосий ҳамкорлик йўналишларидаги алоқаларини янада кенгайтиришга бўлган интилишини тасдиқлайди. Мазкур ташриф, шунингдек, минтақавий ва халқаро ташкилотлар доирасидаги муносабатларни мустаҳкамлаш, давлатларнинг барқарор юксалиши ва фаровонлигига кўмаклашишга ҳам хизмат қилади.

On January 13, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in the United Arab Emirates (UAE) on an official visit. The Head of our state will also participate in the Abu Dhabi Sustainability Week.
The theme of the Sustainability Week, which is scheduled for January 12-18, will be “Supporting Innovations with Sustainable Impact”. Its events will be attended by heads of state and government from more than 10 countries implementing projects with the Emirati company “Masdar”, as well as representatives of major international companies.
“Masdar” has been working in Uzbekistan since 2019, implementing the project “Nur Navoi. Solar” with a capacity of 100 MW, which is the first successfully financed independent solar power project in the country. Masdar's growing portfolio of projects in Uzbekistan includes the largest wind farm in Central Asia, the 500 MW Zarafshan power plants. In 2023, “Masdar” achieved financial close on three solar projects in Jizzak, Samarkand and Sherabad, which have a combined capacity of about 900 megawatts, making it the largest solar development program in Central Asia.
This cooperation demonstrates the mutual interest of the two countries, as well as their commitment to achieving the set goals of decarburization. It is one of the key components of relations between Uzbekistan and the UAE, established on October 25, 1992.
In general, bilateral cooperation between the countries today has significantly expanded in all directions.
The summit meetings have contributed to the strengthening of political ties between Uzbekistan and the UAE. In March 2019, President Shavkat Mirziyoyev paid an official visit to the UAE, during which agreements worth over $10 billion were signed covering various spheres of cooperation.
On October 2, 2023, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with UAE President Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan as part of his participation in the opening ceremony of Doha Expo-2023 international horticulture exhibition.
On November 30 - December 2, 2023, our Head of State made a working visit to Dubai, where he participated in the UN Climate Change Conference.
High-level exchanges have been intensified.
On June 10, 2022, UAE Minister of Government Affairs Muhammad Al-Gergawi was received by the President and Prime Minister of Uzbekistan. During this visit to our country, a Memorandum was also signed between the two governments on expanding cooperation in improving the efficiency of public administration.
On April 4, 2023, UAE Minister of Government Affairs Muhammad Al-Gergawi was received by the President of Uzbekistan and awarded the Order of “Dustlik” for “contribution to deepening Uzbek-Emirati multifaceted relations and full support to the reform program in New Uzbekistan”.
In April 2023, the 3rd round of political consultations between Uzbekistan and the UAE was successfully held in Tashkent.
Representative UAE delegations headed by members of the government have become traditional participants of the annual Tashkent International Investment Forum.
A fruitful and constructive dialog has been established between the foreign ministries of the two countries. In June 2023, Uzbek Foreign Minister Bakhtiyor Saidov paid an official visit to Abu Dhabi.
On September 27, 2024, UAE Deputy Prime Minister, Minister of Defense, Crown Prince of the Emirate of Dubai Sheikh Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum paid a visit to Uzbekistan. During the visit, the Emirati delegation was received by President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and participated in a forum on exchange of mutual experience between the governments. A number of bilateral documents were signed as a result of the visit.
Consistently developing trade and economic relations between Uzbekistan and the UAE are gaining new dynamics.
The portfolio of ongoing and prospective projects with the participation of leading Emirati companies in Uzbekistan reaches 20 billion dollars.
As of December 2024, 337 enterprises with UAE capital operate in Uzbekistan.
The 5th session of the Intergovernmental Commission on Trade, Economic, Scientific and Technical Cooperation was held in Tashkent on May 3, 2024.
The two countries seek to further strengthen bilateral relations and expand cooperation in new areas such as digital economy, innovation and education. Joint projects aimed at sustainable development and prosperity of both countries is planned.
Established regular air service between the two countries, including 55 flights per week, contributes to the expansion of business cooperation and increase in the mutual flow of tourists.
Uzbekistan actively interacts with the UAE within the framework of international and regional associations. In particular, the partnership with the Cooperation Council for the Arab States of the Gulf (GCC) has gained new dynamics. In April 2024, the second meeting of foreign ministers of the Central Asia-GCC format was held in Tashkent to discuss issues of expanding cooperation in the political, trade, economic, cultural and humanitarian spheres.
The UAE is one of the leading countries in such organizations as the Organization of Islamic Cooperation and the League of Arab States, and a dialogue partner in the Shanghai Cooperation Organization, within the framework of which our countries actively cooperate.
Both countries attach great importance to the development of cultural ties and humanitarian exchange. Cultural events, exhibitions and festivals are regularly organized to promote mutual understanding and strengthen friendship between the peoples of Uzbekistan and the United Arab Emirates.
Emirati folklore groups take part in the "Sharq Taronalari" International Music Festival held in Samarkand, the Makom International Arts Festival in Shakhrisabz and the Bakhshi in Termez.
In 2019-2023, the Uzbek delegation participated with the national pavilion in the “Festival dedicated to the cultural heritage of Sheikh Zayed, the founder of the United Arab Emirates” held in Abu Dhabi.
The dance art of Uzbekistan was enthusiastically received by the Emirati audience in March 2023, when the international premiere of the program of the "Bakhor" dance ensemble was held at the “Dubai Opera” Theatre.
Today, the two countries are developing cultural dialog through joint exhibitions in museums in Uzbekistan and Abu Dhabi, mutually beneficial joint research in the field of cultural heritage, sharing skills and experience in cultural heritage preservation, museum management, restoration and other fields, as well as implementing projects in the field of education.
Thus, the relations between Uzbekistan and the UAE continue to develop on an upward trajectory, covering more and more areas of cooperation and contributing to the strengthening of ties between the Central Asian regions and the Gulf Arab states.
In this context, the visit of President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the UAE, which began on January 13, will undoubtedly become a milestone in the development of bilateral relations and reaffirm both countries' aspiration to strengthen partnership in key areas, including economy, energy, investment and culture. This event will also serve to strengthen interaction within regional and international organizations, contributing to stable growth and prosperity of the states.