15-yanvar kuni Abu-Dabi shahridagi "Qasr ash-Shati" qarorgohida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Birlashgan Arab Amirliklari Prezidenti Shayx Muhammad Ol Nahayon tor doirada hamda rasmiy delegatsiyalar a’zolari ishtirokida muzokara o‘tkazdilar.
Uchrashuv avvalida O‘zbekiston Prezidenti BAA Prezidentiga tashrif bilan kelish taklifi va samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirdi hamda "Abu-Dabi barqaror rivojlanish haftaligi" muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan tabrikladi.
Davlat rahbarlari O‘zbekiston-BAA do‘stlik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlarini, shu jumladan, siyosat, savdo-iqtisodiyot, investitsiya, innovatsiya, madaniy-gumanitar va boshqa ustuvor sohalarda yanada rivojlantirishning muhim masalalarini muhokama qildilar.
O‘zbekiston va Amirliklar xalqlarini mushtarak tarixiy ildizlar, o‘xshash an’ana va qadriyatlar, muqaddas islom dini chambarchas bog‘lab turgani ta’kidlandi.
O‘zbekiston yetakchisining BAAga tashrifi ikki tomonlama munosabatlar tarixida yangi sahifa ochayotgani - ular strategik sheriklik darajasiga ko‘tarilayotgani qayd etildi.
So‘nggi yillarda tovar ayirboshlash va investitsiyalar hajmi, qo‘shma korxonalar soni bir necha barobar oshgani mamnuniyat bilan e’tirof etildi. To‘g‘ridan to‘g‘ri aviaqatnovlar soni ko‘paydi, vizasiz tartib joriy qilindi.
Tashrif doirasida BAAning yetakchi kompaniyalari bilan yangi, asosan yuqori texnologik tarmoqlarda loyihalar portfeli shakllantirildi.
Siyosiy aloqalarni yanada mustahkamlash maqsadida ikki mamlakat tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi muloqotni yanada rivojlantirish muhimligi ta’kidlandi.
Yetakchilar iqtisodiy hamkorlikning yangi modelini, jumladan sun’iy intellekt, raqamlashtirish, "yashil" energetika, shaharsozlik va infratuzilma, turizm, xususiy biznes kabi 6 ta asosiy yo‘nalishni belgilab oldilar. Har bir ustuvor soha bo‘yicha alohida ishchi guruhlar tashkil etishga kelishildi.
Tomonlar 2025-2027-yillarni "O‘zbekiston va BAA o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikning yangi davri" deb e’lon qilish taklifini qo‘llab-quvvatladilar.
Shu ma’noda, 2030-yilga qadar o‘zaro savdo hajmini 10 barobarga oshirish va investitsiya portfelini 50 milliard dollarga yetkazishga qaratilgan chora-tadbirlarni amalga oshirish asosiy vazifa etib belgilandi.
O‘zbekiston ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi aloqalarni yanada mustahkamlash va BAA kompaniyalarining yurtimizdagi investitsiyaviy faoliyatini kengaytirishdan manfaatdorligi qayd etildi.
Madaniy-gumanitar almashinuvni kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Davlatimiz rahbari Muhammad bin Zoid nomidagi universitet bilan hamkorlikda yuqori malakali kadrlar tayyorlash va sun’iy intellekt sohasida ilmiy tadqiqotlar olib borish bo‘yicha qo‘shma dasturni ishga tushirishni taklif etdi.
Muzokaralar davomida bo‘lajak oliy darajadagi tadbirlarga, shu jumladan joriy yilda Samarqand shahrida o‘tkaziladigan "Markaziy Osiyo - Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi" muloqotining ikkinchi sammitiga tayyorgarlik masalalari muhokama qilindi.

On January 15, at the Qasr al-Shati residence in Abu Dhabi President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the United Arab Emirates Sheikh Mohamed Al Nahyan held talks in a narrow format with the participation of members of official delegations.
At the beginning of the meeting, the President of Uzbekistan expressed sincere gratitude to the President of the UAE for the invitation and warm welcome, and congratulated him on the successful holding of the international “Abu Dhabi Sustainability Week”.
The heads of state discussed key issues of further deepening Uzbek-Emirati relations of friendship and multifaceted cooperation, including in political, trade and economic, investment, innovation, cultural, humanitarian and other priority spheres.
It has been noted that the peoples of Uzbekistan and the Emirates are firmly linked by deep historical roots, common values and traditions, the sacred religion of Islam.
It was emphasized that the Uzbek leader's visit to the UAE opens a new page in the history of bilateral relations - they are reaching the level of strategic partnership.
It was noted with satisfaction that the volume of trade turnover and investments, the number of joint ventures have surged in recent years. The frequency of direct flights has increased, visa-free regime has been introduced.
As part of the visit, a solid portfolio of new projects with leading Emirati companies, mainly in high-tech industries, was formed.
In order to further strengthen political contacts, the importance of further development of dialogue between the foreign ministries of the two countries was emphasized.
The leaders of the two countries also identified 6 key areas of the new model of economic cooperation in such key areas as artificial intelligence, digitalization, green energy, urban development and infrastructure, tourism, and private business. An agreement was reached to establish separate working groups for each priority vector of cooperation.
The sides supported the proposal to declare 2025-2027 a “New Era of Economic Partnership between Uzbekistan and the UAE”.
In this context, the key task is to adopt measures aimed at increasing mutual trade by 10 times by 2030 and bringing the investment portfolio to $50 billion.
The sides expressed interest in further strengthening ties between business circles of the two countries and expanding investment activities of Emirati companies in Uzbekistan.
Particular attention was paid to expanding cultural and humanitarian exchange.
The Head of our state proposed to launch a joint program to train highly qualified personnel and conduct scientific research in the field of artificial intelligence in cooperation with Mohamed bin Zayed University.
During the talks, preparations for upcoming summit events were discussed, including the second dialogue summit “Central Asia - Gulf Cooperation Council” scheduled for this year in the city of Samarkand.