O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 14-yanvar kuni Abu-Dabi shahriga tashrifi doirasida Birlashgan Arab Amirliklari investitsiyalar vaziri, "ADQ" xoldingi bosh ijrochi direktori Muhammad Hasan al-Suvaydiy boshchiligidagi ushbu mamlakat yetakchi kompaniyalari delegatsiyasi bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda “AD Ports Group” kompaniyasi rahbari Muhammad Juma al-Shamisiy, “Tadweer” rahbari Ali al-Daheriy, “Plenary Group” rahbari Mustafo Faxur va “DUCAB” rahbari Muhammad al-Kurashiy ishtirok etdi.
Ushbu kompaniyalar o‘z sohalarida jahon yetakchilaridan biri bo‘lib, ularning jami aktivlari 200 milliard dollardan ziyodni tashkil etadi.
Yuqori texnologik tarmoqlarda amaliy hamkorlikni rivojlantirish va investitsiya portfelini kengaytirish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
BAA bilan iqtisodiyotning turli yo‘nalishlarida sheriklik jadal rivojlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi. Investitsiyalarni ilgari surish, sanoat va ilg‘or texnologiyalarni rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Har bir kompaniya bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha navbatdagi qadamlar belgilandi. Infratuzilmani rivojlantirish, shaharsozlik, energetika, transport va logistika, tog‘-kon sanoati, elektrotexnika, kommunal xo‘jaligi va boshqa sohalarda qo‘shma loyihalar haqida so‘z yuritildi.
Innovatsion texnologiyalarni joriy etish, nodir metall konlarini o‘zlashtirish, mintaqaviy temir yo‘llarni rivojlantirish va "quruq" portlar barpo etish, kabel mahsulotlarini ishlab chiqarish loyihalarini jadallashtirish, ta’lim va tibbiyot sohalarida DXSH loyihalarini ilgari surish yuzasidan kelishuvlarga erishildi.
Uchrashuv yakunida amaliy hamkorlikning barcha yo‘nalishlari bo‘yicha "yo‘l xaritasi"ni qabul qilishga kelishib olindi.

President of Uzbekistan underlines the importance of further diversification of investment cooperation with the UAE
On January 14, within the framework of the visit agenda in Abu Dhabi President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with a delegation of leading companies of the United Arab Emirates headed by the UAE's Minister of Investment, Chief Executive Officer of “ADQ” holding Mohamed Hassan Alsuwaidi.
The meeting was attended by the heads of AD Ports Group Mohamed Juma Al Shamisi, Tadweer Ali Al Dhaheri, Plenary Group Moustafa Fahour and DUCAB Mohammed Al Qurashi.
These companies are among the world leaders in their respective industries with total assets exceeding $200 billion.
Opportunities to expand practical cooperation and increase investment portfolio in high-tech industries were discussed.
The intensively developing partnership with the UAE in various economic aspects was noted with great satisfaction. Joint measures are taken to promote investments, development of industry and advanced technologies.
Further steps have been outlined to expand mutually beneficial cooperation with each company. These include joint projects in the areas of infrastructure development, urban planning, energy, transportation and logistics, mining, electrical engineering, public utilities and others.
Agreements were reached to accelerate implementation of projects on introducing innovative technologies, developing rare-earth metal deposits, developing regional railroads and creating “dry” ports, producing cable products, promoting PPP projects in the field of education and medicine.