O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 14-yanvar kuni Abu-Dabi shahriga tashrifi doirasida Birlashgan Arab Amirliklari investitsiyalar vaziri, "ADQ" xoldingi bosh ijrochi direktori Muhammad Hasan al-Suvaydiy boshchiligidagi ushbu mamlakat yetakchi kompaniyalari delegatsiyasi bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda “AD Ports Group” kompaniyasi rahbari Muhammad Juma al-Shamisiy, “Tadweer” rahbari Ali al-Daheriy, “Plenary Group” rahbari Mustafo Faxur va “DUCAB” rahbari Muhammad al-Kurashiy ishtirok etdi.
Ushbu kompaniyalar o‘z sohalarida jahon yetakchilaridan biri bo‘lib, ularning jami aktivlari 200 milliard dollardan ziyodni tashkil etadi.
Yuqori texnologik tarmoqlarda amaliy hamkorlikni rivojlantirish va investitsiya portfelini kengaytirish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
BAA bilan iqtisodiyotning turli yo‘nalishlarida sheriklik jadal rivojlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi. Investitsiyalarni ilgari surish, sanoat va ilg‘or texnologiyalarni rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Har bir kompaniya bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha navbatdagi qadamlar belgilandi. Infratuzilmani rivojlantirish, shaharsozlik, energetika, transport va logistika, tog‘-kon sanoati, elektrotexnika, kommunal xo‘jaligi va boshqa sohalarda qo‘shma loyihalar haqida so‘z yuritildi.
Innovatsion texnologiyalarni joriy etish, nodir metall konlarini o‘zlashtirish, mintaqaviy temir yo‘llarni rivojlantirish va "quruq" portlar barpo etish, kabel mahsulotlarini ishlab chiqarish loyihalarini jadallashtirish, ta’lim va tibbiyot sohalarida DXSH loyihalarini ilgari surish yuzasidan kelishuvlarga erishildi.
Uchrashuv yakunida amaliy hamkorlikning barcha yo‘nalishlari bo‘yicha "yo‘l xaritasi"ni qabul qilishga kelishib olindi.

Президент Узбекистана подчеркнул важность дальнейшей диверсификации инвестиционного сотрудничества с ОАЭ
14 января в рамках программы пребывания в городе Абу-Даби Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с делегацией ведущих компаний Объединенных Арабских Эмиратов во главе с министром инвестиций ОАЭ, главным исполнительным директором холдинга ADQ Мухаммадом Хасаном аль-Сувайди.
Во встрече приняли участие руководители компаний AD Ports Group Мухаммад Жума аль-Шамиси, Tadweer Али аль-Дахери, Plenary Group Мустафа Фахур и DUCAB Мухаммад аль-Кураши.
Данные компании входят в число мировых лидеров в своих отраслях с совокупными активами, превышающими 200 миллиардов долларов.
Были рассмотрены возможности по расширению практического взаимодействия и наращиванию инвестиционного портфеля в высокотехнологичных отраслях.
С большим удовлетворением отмечено интенсивно развивающееся партнерство с ОАЭ в различных направлениях экономики. Принимаются совместные меры по продвижению инвестиций, развитию промышленности и передовых технологий.
Обозначены дальнейшие шаги по расширению взаимовыгодного сотрудничества с каждой компанией. Речь идет о совместных проектах в сферах инфраструктурного развития, градостроительства, энергетики, транспорта и логистики, горной промышленности, электротехники, коммунального хозяйства
и других.
Достигнуты договоренности об ускорении реализации проектов по внедрению инновационных технологий, освоению месторождений редкоземельных металлов, развитию региональных железнодорожных путей и созданию «сухих» портов, производству кабельной продукции, продвижению проектов ГЧП в области образования и медицины.
В завершение встречи согласовано принятие «дорожной карты» по всем направлениям практического сотрудничества.