Nufuzi yil sayin oshib borayotgan “Abu-Dabi Barqaror rivojlanish haftaligi” Amirliklarning jadal taraqqiyot, innovatsiyalar, “yashil” iqtisodiyot va mintaqaviy bog‘liqlikni rivojlantirish bo‘yicha xalqaro muloqot markazlaridan biriga aylanib borayotganining o‘ziga xos ifodasidir.
Bu go‘zal diyorda “COP-28” – Jahon iqlim sammiti g‘oyat sermahsul va muvaffaqiyatli o‘tgani ham buning yana bir yaqqol tasdig‘idir.
Bugungi kunda energetika manbalarini diversifikatsiya qilish, ularning balansida uglevodorod ulushini keskin kamaytirish – iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatish, barqaror rivojlanish va global xavfsizlikni ta’minlashning asosiy shartidir.
Yangi O‘zbekistonning strategik maqsadi – ekologik barqarorlikni ta’minlash, iqtisodiy o‘sishning resurslar tejamkorligiga asoslangan “yashil” rivojlanish modeliga o‘tishdir.
Shu bois 2025-yilni O‘zbekistonda “Atrof-muhitni asrash va “yashil” iqtisodiyot yili” deb e’lon qildik.
Kam uglerodli rivojlanish bo‘yicha uzoq muddatli strategiya va “yashil” moliyalashtirish milliy dasturini ishlab chiqdik. Investitsiya loyihalarida “yashil” komponentlarni kelgusi besh yilda 50 foizgacha ko‘paytiramiz.
Shuningdek, Zararli gazlarni monitoring qilish va Milliy emissiya savdo tizimlarini joriy etamiz. 2030-yilgacha zararli chiqindilarni 35 foizga qisqartirish va bu majburiyatni doimiy oshirib borishni reja qilganmiz.
“Yashil makon” dasturi doirasida shaharlar hududlarining kamida 30 foizi ko‘kalamzor maydonlarga aylantiriladi. Qishloq xo‘jaligida suv tejovchi texnologiyalarni 100 foiz tatbiq etish bo‘yicha tizimli ishlar qilyapmiz.
Tez sur’atlarda o‘sib borayotgan iqtisodiyotimizning energetikaga bo‘lgan talabini to‘liq qondirish uchun biz “yashil” quvvatlarni jadal rivojlantiryapmiz.
O‘tgan 5 yilda energetika sohasiga qariyb 20 milliard dollar xorijiy investitsiyalar jalb qilindi va 9,6 gigavatt zamonaviy energiya quvvatlari ishga tushirildi. Jumladan, 3,5 givattli 14 ta quyosh, shamol elektr stansiyalari va 300 megavattli 2 ta saqlash tizimlari ishga tushirildi.
Hozirda xorijiy hamkorlar bilan qiymati 26 milliard dollardan ziyod va umumiy quvvati 24 gigavatt bo‘lgan 50 dan ortiq yirik loyihalar amalga oshirilmoqda. 2030-yilga qadar mamlakatimizda qayta tiklanuvchi energiya ulushini 54 foizga yetkazishni reja qilganmiz.
Bugungi kunda “yashil” taraqqiyot O‘zbekistonda umummilliy harakat darajasiga ko‘tarildi.
Mazkur yo‘nalishda mintaqaviy hamkorlikni yanada kuchaytirib, Markaziy Osiyoni “yashil” iqtisodiy rivojlanish va “toza energiya” markazlaridan biriga aylantirish niyatidamiz.
Qadimgi Buyuk ipak yo‘lini o‘zaro energetik bog‘liqlik orqali tiklash yo‘lida ham ilk qadamlarni tashladik. Yaqinda “COP-29” doirasida qozog‘istonlik va ozarbayjonlik hamkorlarimiz bilan imzolangan ko‘p tomonlama bitim Yevropaga “yashil” energiyani eksport qilish imkoniyatini beradi.
Shuni alohida qayd etmoqchimanki, “yashil” energiya sohasida Birlashgan Arab Amirliklari bizning ishonchli va strategik hamkorimizdir. So‘nggi yillarda Amirliklar bilan investitsiyalar portfeli 26 milliard dollardan oshdi. Ular orasida qayta tiklanuvchi energetika loyihalari asosiy lokomotiv bo‘lmoqda.
Bugungi global sammit tashkilotchisi – “Masdar” kompaniyasi bilan umumiy quvvati 1,5 gigavatt bo‘lgan 5 ta elektr energiya obyektini ishga tushirdik. Yana 1,6 gigavattga teng 3 ta generatsiya loyihasi va qariyb 520 megavatt soat energiya saqlash tizimlari barpo etiladi.
Bu kabi loyihalarni Amirliklarning boshqa yetakchi kompaniyalari hamda Saudiya Arabistoni, Qatar, Turkiya, Xitoylik sheriklarimiz bilan ham amalga oshiryapmiz.
Biz Markaziy Osiyoning quyosh, suv, shamol energiyasi hamda “yashil” vodorodni ishlab chiqarish bo‘yicha ulkan salohiyatini birgalikda rivojlantirishdan manfaatdormiz.
Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, faqat O‘zbekistonning o‘zida 500 gigavatt quyosh, 100 gigavatt shamol va 10 gigavatt gidroenergetika ishlab chiqarish salohiyati mavjud.
Mintaqamiz ulkan uran va o‘ta muhim strategik xomashyo zaxiralariga boy. Bu yo‘nalishda har bir xorijiy hamkorimizga barcha qulay shart-sharoitlarni yaratib berishga tayyormiz.
Anjumanimizda ishtirok etayotgan nufuzli ilmiy markazlar, ekspert va olimlarni Toshkentda ochilgan “Yashil” universitet bilan tadqiqotlar va innovatsiya dasturlarini amalga oshirishda faol hamkorlikka chaqiramiz.
Mazkur Universitet negizida Yer degradatsiyasi va cho‘llanishga qarshi kurash bo‘yicha xalqaro ilmiy tadqiqot tarmog‘ini yaratishni taklif etmoqchiman.
Shu bilan birga, biz Dubay va Bokuda bo‘lib o‘tgan “COP-28” va “COP-29” sammitlari va xalqaro forumlarda global iqlim o‘zgarishlarining salbiy oqibatlarini bartaraf etish uchun Iqlim tufayli yo‘qotish va zararlarni baholash bo‘yicha xalqaro markazni ta’sis etish, daryo ekotizimlari xavfsizligini ta’minlash, Suv tejovchi texnologiyalar mintaqaviy xabini tashkil qilish, O‘simliklar genetik resurslari bankini yaratish tashabbuslarini ilgari surdik va barcha hamkorlarimiz bilan amaliy ishlarni boshlashga tayyormiz.
Joriy yil O‘zbekistonda o‘tishi rejalashtirilgan Markaziy Osiyoning global iqlim muammolariga bag‘ishlangan konferensiyada umummintaqaviy Yashil taraqqiyot konsepsiyasini taqdim etamiz.
Shuningdek, 15-may – Xalqaro iqlim kunida Orolbo‘yi mintaqasida bo‘ladigan Raqamli “yashil” tashabbuslar global yoshlar festivaliga vakillaringizni taklif etamiz.
Yangi O‘zbekiston barqaror rivojlanish va “yashil” taraqqiyot yo‘lida butun dunyoga ochiqdir va barchangizni keng ko‘lamli amaliy hamkorlikka chaqiramiz.

Address by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the summit of the Abu Dhabi Sustainability Week
First of all, I would like to extend my sincere gratitude to my dear brother, His Highness Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan, the President of the United Arab Emirates, for his kind invitation to this summit.
Ever-growing profile of the Abu Dhabi Sustainability Week proves that the Emirates has become one of the centers of international dialogue on sustainable development, innovations, green economy and regional connectivity.
Another vivid evidence is the fact that this beautiful country has successfully and productively hosted the World Climate Summit COP28.
Today, energy diversification and the drastic reduction of hydrocarbons’ share in the energy mix are the key factors in mitigating the consequences of climate change, ensuring sustainable development and global security.
The strategic goal of the New Uzbekistan is to ensure environmental stability and transition to a resource-efficient green economic development model.
It is therefore that we have declared the year 2025 as the “Year of Environmental Protection and Green Economy” in Uzbekistan.
We have developed a long-term Low-Carbon Development Strategy and a National Green Finance Program. We will increase the share of green components in investment projects up to 50 percent in the next five years.
We will also introduce Measurement, Reporting and Verification System and National Emissions Trading System. By 2030, we intend to reduce greenhouse emissions by 35 percent and continuously increase this commitment.
As part of the Green Space Program, at least 30 percent of urban areas will be transformed into green spaces. We are systemically working to increase introduction of water-saving technologies in agriculture to 100 percent.
We are rapidly increasing our green capacity to fully satisfy the energy needs of our fast-growing economy.
Over the past 5 years, we have attracted almost $20 billion of foreign investment into energy sector and built 9,6 gigawatts new energy capacity. For instance, 14 solar and wind power plants with 3,5 gigawatts capacity, as well as 2 energy storage systems with 300 megawatts capacity have been commissioned.
More than 50 major projects with 24 gigawatts energy capacity and worth over $26 billion are underway with foreign partners. By 2030, we plan to increase the share of renewable energy in our country to 54 percent.
Today, the green development has reached the level of a nationwide movement in Uzbekistan.
We are committed to strengthening regional cooperation in this sector and turning Central Asia into one of the centers of green development and clean energy.
We have also taken the initial steps in revitalizing the ancient Great Silk Road through energy connectivity. Recently, during COP29 summit we signed the multilateral agreement with our partners from Kazakhstan and Azerbaijan, which will enable us to export green energy to Europe.
I would like to underline that the United Arab Emirates is our reliable and strategic partner in green energy. In recent years, the investment portfolio with the Emirates has exceeded $26 billion. Among them, renewable energy projects are the main driver.
Together with the organizer of today's global summit, the Masdar company, we have put into operation 5 power generation facilities with a total capacity of 1,5 gigawatts. Three additional 1,6 gigawatt generation projects and a 520 megawatt-hour energy storage facilities are on the pipeline.
We are also implementing similar projects with other leading Emirati companies and our partners from Saudi Arabia, Qatar, Turkiye and China.
We are interested in jointly realizing Central Asia's enormous potential in the solar, water, wind energy, and green hydrogen.
According to preliminary estimates, Uzbekistan alone has the potential to generate 500 gigawatts of solar, 100 gigawatts of wind and 10 gigawatts of hydropower.
Our region is also rich in uranium and other key strategic raw materials. In this direction, we are ready to provide all favorable conditions for every our foreign partners.
We invite prestigious research centers, experts and scientists participating in this forum to actively cooperate in the implementation of research and innovation programs with the Green University established in Tashkent.
I also propose to establish on the basis of this University an International Research Network for Combating Land Degradation and Desertification.
Moreover, at the COP28 and COP29 summits in Dubai and Baku and international forums we put forward initiatives to mitigate the consequences of global climate change, namely to establish an International Center for Climate Loss and Damage Assessment, to ensure the safety of river ecosystems, set up a Regional Hub for Water-Saving Technologies and a Plant Genetic Resources Bank. We are ready to start practical work with all of our partners.
We will present the Regional Green Development Concept at the Central Asia Climate Change Conference to be held in Uzbekistan this year.
We also invite your representatives to the Global Youth Digital Green Initiatives Festival that will take place in the Aral Sea region on the International Climate Day - May 15.
The New Uzbekistan is open to the world for sustainable and green development, and we invite you all to large-scale practical cooperation.