Elektrotexnika sanoatidagi rejalar taqdimot qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 11-yanvar kuni elektrotexnika sohasidagi natijalar va galdagi vazifalarga oid taqdimot bilan tanishdi.
Bu sohaning sanoatdagi ulushi 3,5 foiz, tovarlar eksportida 10 foizni tashkil etadi. O‘tgan yili 31 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilgan, 1 milliard 300 million dollar eksport qilingan. 516 million dollar investitsiya o‘zlashtirilib, 85 ta yangi korxona ishga tushgan. Bu sohada 27 mingdan ziyod yurtdoshimiz ishlamoqda.
O‘tgan yili 5-sentyabrda bo‘lgan videoselektor yig‘ilishida sohada natijadorlikni oshirish imkoniyatlari ko‘rsatib berilgan edi. Shunga asoslanib, joriy yilda qator vazifalar belgilab olingan.
Taqdimotda “O‘zeltexsanoat” uyushmasi raisi bu yil hududlarda 4 milliard dollarlik 290 ta yangi loyihani boshlab, 600 million dollar investitsiya o‘zlashtirish, misni qayta ishlash darajasini 75 foizga yetkazish rejalarini aytdi.
Bunda mahalliylashtirish dasturlaridan foydalanish muhim. Masalan, bu yil mamlakatimizda 75 milliard dollarlik investitsiya loyihalari amalga oshiriladi. Shuning 28 milliard dollarini mahalliy mahsulotlar hisobidan qoplash mumkin.
Elektrotexnika klasterini kengaytirish uchun Ohangaronda qo‘shimcha 200 gektar, Farg‘onada 10 gektar, Urganchda 4 gektar yer ajratildi. 181 milliard so‘m evaziga infratuzilma qurildi.
Endi tadbirkorlarga texnoparklar hududida tayyor bino qurib, elektrotexnika va turdosh soha korxonalariga sotishga ruxsat berish mo‘ljallanmoqda. Yuqori texnologiyali ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘ygan tadbirkorlarni uch yil muddatga foyda va mol-mulk solig‘idan ozod qilish taklif etilmoqda.
Bu, jumladan, Ohangaron mis klasterida 68 million dollarlik, Qashqadaryo, Farg‘ona va Urganchda 30 million dollarlik yangi loyihalarga imkoniyat ochadi.
Mahsulotlar sotilishi uchun vazirlik va sanoat tarmoqlari kesimida 15 trillion so‘mlik kafolatli bozor ham tashkil qilinmoqda. Ijtimoiy obyektlar uchun qayta tiklanuvchi energiya qurilmalarini mahalliy korxonalardan xarid qilish tartibi ishlab chiqilmoqda.
Davlatimiz rahbari bu soha yashil iqtisodiyot uchun, barqaror rivojlanish uchun juda muhim ekanini ta’kidladi. Shu bois joylardagi barcha imkoniyatlarni ishga solish, tadbirkorlarga infratuzilma, moliya va xomashyo jihatidan qo‘shimcha sharoitlar yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Mutasaddilar bularning evaziga eksportni yiliga 3 milliard dollarga, ishlab chiqarish hajmini 50 trillion so‘mga yetkazish imkoniyati borligini qayd etdi.
Innovatsiyalarni o‘rganib, bozorbop mahsulotlar yaratish, malakali muhandis, texnolog va o‘rta bo‘g‘in mutaxassislarini tayyorlash masalalariga ham e’tibor qaratildi.

On January 11, President Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation on the achievements and further objectives in the electrical industry.
The share of this sector in the total volume of industry is 3.5 percent, and in exports of goods - 10 percent. Last year, 31 trillion soums worth of products were produced and $1.3 billion were exported. Investments of $516 million were utilized, 85 new enterprises were launched. Today, over 27 thousand of our compatriots work in the industry.
At the video conference call on September 5 last year, additional opportunities were identified to increase efficiency in the sector. Accordingly, a number of tasks have been outlined for the current year.
During the presentation, Chairman of “Uzeltehsanoat” Association said that 290 new projects worth $4 billion will be launched in the regions this year, $600 million of investments will be utilized and copper processing rate will reach 75 percent.
First of all, it is necessary to effectively use localization programs. Thus, this year, investment projects worth $75 billion will be implemented in the country, $28 billion of which can be covered by local products.
Additional land plots have been allocated to expand the electrical cluster: 200 hectares in Ahangaran, 10 hectares in Fergana and 4 hectares in Urgench. The relevant infrastructure has been built for the amount of 181 billion soums.
Now entrepreneurs will be allowed to construct ready-made buildings on the territories of technoparks and sell them to enterprises of electrical and related industries. Entrepreneurs who have introduced high-tech production are proposed to be exempted from profit tax and property tax for three years.
This will open up opportunities for launching new projects, including in Ahangaran copper cluster for $68 million, as well as in Kashkadarya, Fergana and Urgench for $30 million.
A guaranteed market of 15 trillion soums is also being created in the context of ministries and industries to sell the products. A procedure for purchasing renewable energy devices for social facilities from local manufacturers is being developed.
The Head of our State emphasized that this industry is of particular importance for a green economy and sustainable development. In this regard, he instructed to maximize the use of all local opportunities, as well as provide entrepreneurs with additional conditions in terms of infrastructure, financing and raw materials.
The responsible persons noted that due to these measures it is possible to increase annual exports to $3 billion dollars and production volume to 50 trillion soums.
The issues of development of innovations and in-demand products, training of qualified engineers, technologists and mid-level specialists were also touched upon.